Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 28/08/2021)

Зачувај воз ве влегуването 5 Најпознатите Поставен Скриени скапоцени Камења Во Белгија да ја посетите! Има повеќе да се Белгија, отколку само пиво. Откријте чудат замоци, тајна скулптури, и градови кои се уште не се на вашиот радар но целосно треба да биде! Белгија нема недостаток на скриени скапоцени камења наскоро ќе падне во љубов со.

 

1. На Потценети Град На Mechelen

Мехелен е на половина пат меѓу Брисел и Антверпен. Центарот на градот се карактеризира со gabled ренесансата куќи, внимателно реставрирани, додека пазарот е доминирана од готската катедрала од една страна и градското собрание, исто така, готска, од друга. Мехелен често се занемарува во корист на повеќе популарни дестинации. Сепак, гребне под површината и наскоро ќе се открие една убава Белгија населба дека е повеќе од вредност од вашето време, во земјата и дефинитивно еден од Скриени скапоцени Камења Во Белгија да ја посетите!

Брисел Mechlen Возови

Antwerp да Mechlen Возови

Гент да Mechlen Возови

Liege да Mechlen Возови

Mechelen Most Charming Hidden Gems In Belgium

 

2. Шеќер град Tienen

Малото гратче кои би можеле да (со шеќер!) Ако некогаш сте се здоби со коцка шеќер заедно со свежо кафе или шолја чај, тогаш без сомнение тоа најверојатно ќе се обработени во мал град на Tienen. Овој мал град не е далеку од Leuven. Надвор од тепаната патека и во самото срце на Фламанскиот Брабант во Фландрија, оваа населба беше еднаш во срцето на Римската керамика и стакло одлуки! Ова е една од главните причини е еден од скриени скапоцени камења во Белгија за да го посети!

На Тиен има повеќе отколку што се гледа. Погледне подалеку од очигледно главните цркви. Впие до амбиент и примерок локалната кујна (традиционалните фламански кујна вклучува многу месо тешки стоки, како што чорби, ќофтиња, и школки).

Поочигледна карактеристика на градот што мора да се види е Синт Германускерк, извонреден романескна црква на врвот од УНЕСКО belfry и датираат од 13 век. Во текот на јули и август, звона концерти се одржи секоја среда. Дај го на вашиот календар!

Liege да Tienen Возови

Брисел Tienen Возови

Antwerp да Tienen Возови

Namur да Tienen Возови

Tienen Most Charming Hidden Gems In Belgium

 

3. Хојлаарт, Фризиски Брабант

Можете лесно фати возот со помош на Спаси Воз за Брисел. Тогаш тоа е брз триесет минути возење на југ кон градот Hoeilaart. Тука ќе ги најдете на портал на Sonian Шума и еден од 5 Најпознатите Поставен Скриени Скапоцени Камења Во Белгија да посети!

Ако сте љубители на истражување на природата, тоа е добра основа, надвор од зафатен Брисел. Посета на Музејот шума Јан ван Ruusbroec, да се запознаат со шума пред истражување на една од многуте патеки.

Hoeilaart има уште еден скриен дијамант; тоа е дом на најдобрите грозје во Белгија. Hoeilaart некогаш беше позната како стаклото град затоа што на сите грозје исполнет оранжерии. Додека производството е намалена во текот на годините, Hoeilaart грозје се уште се ценети низ земјата, и тие ја продаваат надвор толку брзо, тоа е најдобро да се оди директно кон изворот да добиете на вашите раце на нив.

Лил да Hoeilaart Возови

Brusseles-да-Hoeilaart Возови

Antwerp да Hoeilaart Возови

Liege да Hoeilaart Возови

Hoeilaart, Flemish Brabant, Belgium

 

4. Поставен Скриен Дијамант – Тонгерен, Лимбург

Посета најстариот град во Белгија. Прекар му е дадена поради својата богата Gallo Римската историја. Знаци на оваа историја се видливи во текот на градот, но најдобра почетна точка е наградуваниот римски музеј Гало. Откако ќе се steeped себе во интерактивни експонати, удри по улиците на еден од самоводените тури за пешачење да ги открие слоевите на историјата во Тонгерен.

Овој мал град има две УНЕСКО наведени споменици, камбанаријата на базиликата на Пресвета Богородица и Beguinage. Дознајте повеќе за животот на Beguines, жените кои се посветени на црквата, на Beguinage Музејот Beghina. Во недела, Tongeren домаќините Beneluxs најголемите антички пазар, со повеќе од 350 тезгаџии кои продаваат антиквитети од сите периоди на историјата.

Ако сеуште не сте имале вашето пополни од минатото 5 Најпознатите Поставен Скриени Скапоцени Камења Во Белгија, запре во близина Alden Beisen замокот за прошетка низ живописен формална градина.

Мастрихт да Tongeren Возови

Liege да Tongeren Возови

Aachen да Tongeren Возови

Бон да Tongeren Возови

Tongeren, Limburg, Belgium

 

5. Поставен Скриен Дијамант – Бинче, Hainaut

Градот на Binche во Белгискиот регионот на Hainaut изгледа како и многу други мали градови во Wallonia. Тоа е поспан вид на место со само една голема Туристичка атракција, одличната Меѓународниот музеј на карневалот и маски, или МАЈКАТА.

Во деновите што доведоа до Чиста среда, Binche е ништо, но поспан. Карневалот во Binche е единствен во светот и секако скриен дијамант! На прославата вклучува елаборат носии, музика, танцување, и фер малку на вода за пиење и забава! Тоа е толку посебно во фактот, што е запишан како ремек-дело на усното и нематеријалното наследство на човештвото од страна на УНЕСКО.

Традиции и ритуали може да изгледа сосема необјасниво за аутсајдери, за среќа, МАЈКАТА е таму да се објасни сè во живописни детали. Присутни на Карневалот на Binche е навистина незаборавно искуство.

Брисел Binche Возови

Antwerp да Binche Возови

Лил да Binche Возови

Ремс да Binche Возови

 

 

Подгответе се да се откријат 5 Најпознатите Поставен Скриени Скапоцени Камења Во Белгија? Потоа главата на над да Зачувај воз сега. Книга во минути, без скриени трошоци, само скриени скапоцени камења!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најпознатите Поставен Скриени Скапоцени Камења Во Белгија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fhidden-gems-belgium%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.