Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 27/05/2022)

Љубителите на современата уметност има многу места за посета во Европа. Со такво богатство на избор, можеби најголемиот предизвик дел е изборот на дестинација. Сепак, ако сте во потрага за посета главниот жариштата во Европа за уметничко истражување, Зошто да не планираат своето патување околу неа? Со некои добро испланирани возења со воз, можете да ја посетите сите наши врвни зема на современите уметнички галерии во Европа:

 

Тејт модерна уметност Галерија, Лондон, Англија

Тејт Модерен Уметничка галерија во Лондон е еден од најпопуларните современи модерни уметнички галерии во Европа. Тоа не е само еден за посета во градот, кој може да се пофали над 1,000 галерии. Сепак, тоа е оној кој е најпопуларен со туристи. Тејт Модерн првично беше дел од галеријата Тејт кој основана во 1897. Прекувремено, Тејт почна да се шири и во 2000 беше поделена на четири различни галерии. Од овие четири, Тејт Модерн е оној со најмногу посети, и во неа се сместени повеќе од само уметнички дела. Ако сакате да се доживее во Лондон уметничка сцена за себе, можете лесно да стигнат до градот со воз од повеќето големи европски градови.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

Националната галерија на модерна и современа уметност, Рим, Италија

наречен Националната галерија на модерна и современа уметност во Италија, оваа уметничка галерија во Рим има се што ви треба. И тоа неодамна доби нов свеж изглед, така што на уметноста може да издвоите дури и повеќе на изложби. Оваа галерија е единствен во својот начин на презентација. Тој се фокусира повеќе на теми, бои и форма од сличноста на епохи и стилови. Кој им овозможува на секој посетител да се доживее уметност во нов, уникатен начин, обезбедување дека посетата ќе бидат запаметени. Рим е одличен град за посета со воз. Постојат некои сценско правци можете да го проследите патот до искуство повеќе од Италија.

Фиренца во Рим возови

Неапол во Рим возови

Фиренца во Пиза возови

Рим во Венеција возови

 

Kunsthalle во Цирих, Швајцарија

Kunsthalle Zurich Building

 

Швајцарија современа и модерна уметничка сцена се истегне и живописни, со бројни галерии одржувањето на жив. Оној кој е често се препорачува за посета е Kunsthalle во Цирих. Таа има привремен експонати кои никогаш не успеваат да интрига на посетителот. Овие чести промени им помогне на Kunsthalle откриеме својот идентитет во секое време. Можете да стигнете до Цирих со воз од Минхен, Виена, како и други европски градови ќе ја посетите на вашиот лов модерна уметност.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

 

Помпиду, Париз, Франција

Pompidou in Paris is one of the Best Modern Art Galleries in Europe

Не турнеја на современите уметнички галерии во Европа не е комплетна без посета Париз, Франција. Сепак, наместо на Лувр, Ви препорачуваме да се упатат кон Помпиду. Таму ќе најдете уникатен архитектонски структура со сите свои ескалатори, водовод, и челична рамка видливи на надворешноста. Но, искуството не завршува тука, како Помпиду има над 50,000 работи во својата колекција. Тоа е една од најзначајните збирки на модерната и современата уметност, која е, секако, вреди да се посети. Добие во Париз со воз од Лондон, Амстердам, Брисел и во другите градови во Европа.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

 

Современи уметнички галерии во Европа се секако пред да се види. Најдобриот дел за планирање на уметнички ориентирани патување е дека сите овие градови се лесно да се постигне со воз. Ако сте подготвени да одите, Книгата Вашиот Воз Билети сега и уживајте во возењето!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmodern-art-galleries-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / NL / или де и на повеќе јазици.