Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 29/10/2021)

Ако сте само што почнав да планирате патување низ Баварија во Германија, вие сте веројатно размислување за маршрутата. Ти си најверојатно совладан со чиста број на прекрасни места за посета. Плус, сакате да ги собере сите на 10 дена маршрутата во Баварија.

Баварија има многу да понуди, и тоа е за одредени. Можете да ја посетите голем број на прекрасни градови во Баварија, допаѓа Минхен, на пример. Вие исто така може да оди на огромна баварската пиво пат Ако сте познавач на пиво.

Ние ќе ви даде детални маршрутата за Баварија, и сите ќе треба да направите е да се следат и да имаат прекрасно време! Значи, нека се погледне.

 

Што треба да знаете Пред да можеме да започнете со нашите 10 Ден График Во Баварија?

Пред да се започне, постојат неколку работи што треба да знаете.

Баварија е голема провинција, и лесно може да поминат неколку недели во него. Тоа веројатно е неопходна ако сакате да видите што е во големи детали.

Сепак, ако ви се случува за 10 ден патување, тогаш ќе мора да го намали некои работи надвор. Што е повеќе, тоа ќе биде најдобро да се оди преку воз. Ако сте за да го направи тоа, ќе бидете во можност да стигнат до секое место во ниеден момент. Згора на тоа, ќе имаат можност да бидат сведоци на најголемата пати Баварија понуди.

Понатаму, оди со воз низ Баварија е многу лесен и ефтин. Билетите се евтини, и можете да ја посетите секој агол на покраината.

На крајот, што треба да знаете кога во посета на Баварија. Времето на вашиот 10 дена маршрутата во Баварија треба да ги покрие се некаде од септември до октомври. Ќе се избегне толпата, и исто така ќе добие шанса да се посети Октоберфест.

А сега, за кој се известува, ајде да ги разгледаме во вашиот итинерар:

Itinerary in bavaria germany

 

Баварија График ден 1 И 2: Минхен

Кога одите на Баварија, ќе мора да почнат со Минхен. Најпрво, тоа е лесно да се постигне, без разлика каде се наоѓате во Европа. Ти можеш земете воз речиси од секаде и да го достигне во Минхен. Или, ако доаѓаат од некаде далеку, ти можеш да леташ. Минхен е најголемиот град во Баварија, и авиони летаат кон тоа од многу градови низ светот. Ако тоа не е, можете лесно да го постигне со летање на уште еден голем град и се случува во Минхен.

Плус, да не заборавиме дека секој 10 дена маршрутата во Баварија не може да биде целосна без Минхен. Вие несомнено ќе се најдат на овој магичен град место за посета. Од прекрасните саат кула на Englisher градина, ќе имаат многу места за посета.

Ако сакате да се види колку од тоа што е можно, ние ве советуваме да остане во центарот. Натаму, ќе бидете во можност да се дојде до што е на нога.

До крајот на денот 2, ти би требало спакуваат куферите и одат во градот на Берхтесгаден.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

Munich Itinerary in bavaria germany

 

3 И 4: Берхтесгаден и околните Национален парк

Берхтесгаден се наоѓа во југоисточниот дел на Баварија. Тоа е мал џеб на земјиштето на границата со Австрија. Ќе најдете најубавите национален парк во Германија во оваа област. Плус, исто така ќе добие да поминат некое време во магичен град Берхтесгаден.

На крајот, ќе мора да ја посетите Езеро Königsee и Eagles Nest. Езеро Königsee е највисок езеро во Германија и е опкружен со прекрасни планини. Што се однесува до Eagles Nest, сите љубителите на историјата ќе сакаат да го посетите, како што беше на командата на нацистите.

Ако сакате да се измеша работите, исто така можете да одат на Салцбург. Градот е во близина на границата и Берхтесгаден, и тоа е подеднакво магичен во Салцбург!

тогаш може да се стави крај на вашиот прекрасен ден со вечера во Берхтесгаден. По трошење на ноќта, може да се движи кон следната дестинација на ден 5.

Салцбург за Берхтесгаден

Минхен до Берхтесгаден

Линц да Берхтесгаден

Инсбрук до Берхтесгаден

 

 

Баварија График денови 5, 6, И 7: Гармиш Партенкирхен, Цугшпице, И замокот Нојшванштајн

Следниот чекор на вашиот 10 дена маршрутата во Баварија, вклучува и некои од најпознатите живописната места во Германија. Откако ден 5 започнува, ти би требало се качи на воз во Гармиш Партенкирхен.

Овде е она што може да се доживее во оваа област:

ден 5: Се населат во и посета на главниот дел на градот.

ден 6: Оди на магичен замокот Нојшванштајн. Да го знам тоа, како една од најпознатите иконски замоци во светот. Тоа е автентична бајка замокот и оној што инспирација за замокот на Дизни.

ден 7: Посета на самитот на Цугшпице, кој е доста блиску до градот. Овде можете да добиете еден од најдобрите погледи на Алпите. Некои луѓе Крстоносните, но ние ве советуваме да се земе на жичарница.

Ова ќе биде најдолгиот дел од вашето патување и важен еден да го подигнете. на ден 8, ти можеш да се движи кон Ротенбург.

Улм да Fussen возови

Минхен за да Fussen возови

Штутгарт Fussen возови

Нирнберг во Fussen возови

Neuschwanstein Castle Bavaria Germany

 

8: Ротенбург График Во Баварија

ден 8 е резервирана за долго патување со воз и на шарен град од Ротенбург об дер Таубер. Вие не треба да се грижите дека возењето е долга, ќе треба многу време за да ја посетите овој живописен град. Тоа е многу мал, и може да се види во едно попладне.

До крајот на денот, можете да вечераат на Schneeballen. Ако сакаш, можете да останете во текот на ноќта, или може да се движи кон следната дестинација: Nuremberg или Wurzburg.

Берлин да Ротенбург Обдертаубер возови

Штутгарт Ротенбург Обдертаубер возови

Минхен во Ротенбург Обдертаубер возови

Франкфурт на Ротенбург Обдертаубер возови

 

Rothenburg Itinerary in bavaria germany

 

Баварија График денови 9 И 10: Нирнберг Или Вирцбург

Нирнберг е вториот по големина град во провинцијата Баварија. Тоа е исто така место кое мора да го посетите на вашиот 10 дена маршрутата во Баварија. Сепак, ако сакаш, секогаш може да се префрлат на Вирцбург. Двата града се релативно блиску еден до друг и Ротенбург, па дел на патување ќе биде лесно.

Двата града се магични и исполнет со средновековна историја и замоци. Значи, тоа е навистина зависи од вас да се одлучи кој е поинтересно.

Како што ќе имаат речиси два дена, вие може дури да биде во можност да ја посетите и.

Бремен до Нирнберг возови

Лајпциг до Нирнберг возови

Хановер во Нирнберг возови

Хамбург до Нирнберг возови

Wurzburg Bavaria Germany

 

Во крајна линија

Значи, таму е. вашиот 10 дена маршрутата во Баварија, Германија. Ние се сигурни да се вклучат сите важни станица во овој прекрасен регион на Европа. Ние сме, исто така, се вклучени како да стигнат до сите од нив со воз вистински да се доживее сите магија што има да понуди.

 

Ако сакате да знаете повеќе за График Во Баварија, се чувствуваат слободни да Зачувај контакт со воз.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “А 10 Ден График во Баварија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/itineerar-bavaria-germany/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.