Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 12/11/2021)

Дали сте љубител на отворено? Зборуваме шуми, езера, флора, и фауната. пешачење, велосипедизам, и општа добрина на свеж воздух. Потоа се откријат на најубавите национални паркови во Европа, и како да стигнете таму со воз.

Заборавете на народот, заборави плажи, заборавајте градови и шопинг, и доаѓаат да се релаксираат во најдобрите национални паркови во Европа.

Иако во посета на природните атракции како што се шумите може да биде комплекс на патување со воз, тоа не е причина да се исклучат. Овие природни атракции нудат совршен контраст со зафатен градови, и со само малку истражување, ќе откриете дека се изненадувачки погодни да се стигне со помош на Зачувај воз.

 

Национални паркови во Европа: Германија и Швајцарија

Birds eye view of Saxon Switzerland which is part of National Parks in Europe

 

И покрај збунувачки име, Швајцарија Националниот парк Саксонска е многу во Германија. Тоа е огромен природен регион кој се граничи со северозападна Чешка. Тоа е само рок национален парк на земјата, но тоа, исто така, е покриен со исклучителен шуми. Многумина се упатуваат кон регионот за пешачење, но таму е исто така фасцинантна историја да се истражуваат, вклучувајќи го и тврдина Königstein.

Како да се дојде до Саксонска Швајцарија со воз:

Најблискиот голем град во паркот е Дрезден, која е лесно да се стигне со воз од поголем дел на Германија. Од таму, S-Bahn возови се поврзете со саксонскиот Швајцарија секој 30 минути.

Додека сте во Германија, Ви препорачуваме да го посетите на Црна шума. Можеби централна најпознатите шумите во Европа, ова не е еден да се пропушти. Овој прекрасен планински регион во југозападна Германија има с - - густи зимзелени шуми, драматична планините, и необичниот села. Тоа е дом на кукавицата часовници кои датираат од 1700-тите, и многу села се чувствуваат морничаво заглавено во далечно време. На бајка атмосфера помага на самата совршено на целосна бегство од реалниот свет, ако тоа е она што го барате!

Како да се дојде до Шварцвалд со воз:

Еден од најдобрите начини да се Искуство Шварцвалд е со воз. Линијата Шварцвалд истечува меѓу Офенбург и Konstanz. Тој нуди неверојатен поглед на регионот и застанува во неколку градови по патот.

Офенбург да Konstanz возови

Штутгарт Офенбург возови

Лајпциг во Дрезден возови

Нирнберг Штутгарт возови

 

Белгија

Hallerbos Forest aka The Blue Forest

 

Hallerbos шума, или "Blue шума", е прекрасен шумски совршен за долги сценско скокање. Огромните теписи со сини ellsвона што никнуваат средината на април секоја година дајте го името на прекрасната шума. Исто така, постојат гигант Sequoia дрвја кои се направи посета на оваа прекрасна протега на земјиште подмладителен искуство.

Имајте на ум дека најдобро време за посета Hallerbos да го фати bluebells е различна секоја година и зависи од временските услови. На порано температурата се зголемува, толку побрзо цвеќиња цветаат. Сега ќе биде одлично време да се оди, бидејќи се чини дека стана потопло малку подоцна од средината на април оваа година. Но, тоа е трка со времето како потоплите временски услови исто така, значи дека дрвјата се остава назад, одземање на bluebells на сончева светлина, што ги прави се претвори нанос. Не е добро за вашиот Instagram слики!

Еве еден совет:

Кога bluebell сезона пристапи, веб-страницата на Hallerbos мислења дневни ажурирања на (за време на Неделата) за состојбата на bluebells. На тој начин, фотографи и други посетители да знаат дали тоа е премногу рано да се оди, или дали тие треба да побрзаат.

Како да се дојде до Hallerbos шума со воз:

Има редовни возови од Брисел во Хале што се само 16 минути. Од таму, ТЕЦ фати автобус број 114 да се дојде до влезот во шумата.

Подготвени да се добие вашиот карактер на? Потоа нарачајте го тој билет за големиот надвор со помош на Зачувај воз. Без скриени трошоци. Само голема патување!

Брисел во Хале возови

Антверпен во Хале возови

Бриж во Хале возови

Гент во Хале возови

 

HARDANGERVIDDA НАЦИОНАЛЕН ПАРК, НОРВЕШКА

Најголемиот национален парк во Норвешка е рај на отворено-човекот. Експанзивна плато, еден од најголемите еродирани рамнини во Европа 2,500 квадратни милји, е покриена со scrubby moorlands и бројни езера, реки, и струи. Целосно над treeline, може да се види за милји во секоја насока, што го прави големо жариште за пешачење.

Ако сте планирање на долги патеки, не заборавајте да се спакувам риболов пол: водите тука се преполнување со риба. Фановите на ирваси ќе откријат дека Хардангервида е меѓу најдобрите национални паркови за нив, како свој стада се некои од најголемите во светот. Нема ништо како гледа илјадници ирваси се движат во хармонија низ рамнините; тоа е глетка што секој треба да се види во одреден момент во својот живот.

Откако ќе бидете во Осло, ти треба да се дојде до Hardangervidda со воз Може да се земе возот од Осло до Бо во Telemark. Од тука може да се фати “Haukeliekspressen” да Rauland. Вие исто така може да се земе во Берген железница од Осло до голем број на места кои се голема почетна точка за истражување Hardangervidda - Flam да Мирдал, Фински, Хаугастол, Устаосет, и Гејло.

Од Берген до Hardangervidda со воз, Berелезницата Берген запира на голем број места кои се одлични почетни точки за истражување на Хардангервида - Мирдал, Фински, Хаугастол, Устаосет, и Гејло. Вие исто така може да се земе возот за Вос и автобус од Вос да Eidfjord.

 

 

Подготвени да додадете некои од најдобрите национални паркови во Европа на вашиот кофа листа? Дозволете Зачувај воз помогне да стигнете таму брзо, и без додаден, скриени трошоци.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnational-parks-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.