Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 27/05/2022)

Огромните земји на Европа се потекло на многу легенди и бајки, неверојатни пејзажи, и села кои чуваат антички тајни. Близу до централните космополитски градови или задржани зад варовничките планини, бројот на живописни и фасцинантни села во Европа е бесконечен. Сепак,, има 10 сценско села во Европа чија убавина и магија ги надминуваат сите други.

 

1. Погледни, Швајцарија

Најубавото село во Швајцарија, Гварда е мало село, лоцирани среде зелени ливади. Над долниот дел на долината Енгадин, или како што го нарекуваат мештаните, Енџиадина владее во епските погледи на Швајцарија. Изграден е на сонцето тераса, 300 метри над долината, чувајќи ги сите што доаѓаат и доаѓаат, како и античките традиции како бркање зима.

Белите домови се украсени со традиционални слики и антички натписи наречени сграфити. Реторомански, локалниот јазик, преживеа и се зборува и денес.

Базел до Чур со воз

Берн до Чур со воз

Торино до Тирано со воз

Бергамо до Тиранано со воз

 

Guarda, Switzerland Scenic Village

 

2. Сценско села во Европа: Кохем, Германија

Селото кое спие на брегот на реката Мосел. Куќи со половина дрво и живописни колиби по тесните ленти. Убава на есен, кога зелените ливади и дрвјата ги носат своите златни облеки, додавање на шармот и сценското поставување на убавата Кохем.

Опкружен со лозја и ридови, Селото Кохем е совршено разгледница. Најдобар начин да се доживее селото и да се привлечат сите сценски погледи на селото е со велосипед.

Франкфурт до Кохем со воз

Бон до Кохем со воз

Келн до Кохем со воз

Штутгарт до Кохем со воз

 

Scenic Villages in Germany Europe

 

3. Динант, Белгија

Помеѓу стрмни карпи, на бреговите на реката Меусе, седи во прекрасното село Динант во регионот Валонија. Магливо време, зима, или пролет, ова мало село изгледа апсолутно неверојатно во секое време и време од денот. Грандиозните погледи се уште поубави од тврдината на карпите.

Куполата на Collegiale Нотр-Дам Де Дијант е истакната карактеристика во позадината на црните варовнички планини. Шарени куќи и чамци напред, завршете ги спектакуларните погледи.

Ако имате дополнително време, посетете го блискиот замок Кривекоер, Градинари на Аневоеја, и Шато де Вевс за повеќе погледи во форма на разгледница.

Брисел до Dinant со воз

Антверпен до Dinant со воз

Гент до Dinant со воз

Лиеж до Дијант со воз

 

Dinant, Belgium Scenic Village

 

4. Сценско села во Европа: Норција, Италија

Зад одбранбени wallsидови, среде зелени ридови, во Источна Умбрија, ќе го откриете живописното село Норција. Ова мало средновековно село е живописно и изгледа апсолутно зашеметување во пролетта, кога околината цвета во разнобојни тонови.

цркви, Италијански палати, додајте ги волшебните погледи на Норсија. Исто така, реката Нера е друго место за истражување и уживајте во погледи кои го одземаат здивот од прекрасниот регион Умбрија во Италија. На патот не заборавајте да внимавате на познатите тартуфи, и вкусете ја локалната кујна на шпагети или фритита со тартуфи. Едноставно е божествено!

Милан до Рим со воз

Фиренца во Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Kissing couple in Norcia, Italy

 

5. Нежните, Холандија

Ако патувате во Холандија за да ги снимите епските полиња на елитите, потоа посетете ја сценско Лисе. Ова симпатично село е исто 45 минути далеку од Амстердам.

Лисе е можеби едно од најситните села во Холандија, но тоа е дом на 7 милиони цветни светилки засадени секоја година во градините Кикенхоф. Од крајот на март до средината на мај, овие светилки цветаат во убави и шарени лалиња. Така, Лис е несомнено најубавиот напролет и вие сте за некои незаборавни снимки и погледи.

Бремен до Амстердам со воз

Хановер до Амстердам со воз

Билефелд до Амстердам со воз

Хамбург до Амстердам со воз

 

 

6. Сценско села во Европа: Св. Гилген, Австрија

Сите знаат магичен Халштат, но Австрија е дом на многу убави села и градови. Едно од најпознатите сценско села во Европа се наоѓа во Австрија. Св. Селото Гилген некогаш бил дом на семејството Моцарт, а селото седи на бреговите на езерото Волфганг.

Можете да го истражувате селото пеш или од страна велосипед, или со жичарница. Ако немате страв од височини, тогаш погледите што се отвораат од жичарницата буквално ќе ви го одземат здивот. Сценско глетки на селото дефинитивно биле инспирација од виенските уметници.

Минхен до Салцбург со воз

Виена до Салцбург со воз

Грац до Салцбург со воз

Линц до Салцбург со воз

 

St. Gilgen, Austria Gorgeous Scenic Village in Europe

 

7. Св. Генијалци, Франција

Дом на француските деликатеси Фоа Грас и тартуфи, малото село Св. Гениј е 2 часови од Бордо. Ова гарантира прекрасни лозја наоколу, каде можете да уживате во чаша убаво вино додека се восхитувате на сценското село и село.

Св. Селото iesенси го карактеризира нашето 10 сценско села во Европа благодарение на стрмните покривни камени куќи. во прилог, црквата од 12 век и замокот од 13 век се наоѓаат во центарот на селото. Низ селото и неговите камени куќи во црна боја, патот ќе се одвива низ највисоките гледишта и места.

Св. Гените ја отсликуваат бајка атмосферата со која Франција се благословува. Можете да уживате во сценографијата натаму патување со воз низ Франција.

Нант во Бордо со воз

Париз до Бордо со воз

Лион до Бордо со воз

Марсеј до Бордо со воз

 

Scenic Villages in Europe and St. Genies

 

8. Сценско села во Европа: Библијата, Англија

Камени колиби со стрмни станови покриви со зелени ливади наоколу е она што ја прави Библијата едно од најзвучните села во Европа. Бидете сигурни да го прошетате Арлингтон Роу, нај шармантната лента и најубавите прилепувања.

Прошетката ќе ве однесе директно во животот од 17 век во Библијата. Најубавото село во Англија седи на бреговите на реката Колн. Ова некогаш беше најдобро место да висат волна од колиби на ткајачи. Земјите од Библијата се совршени за попладневна пикник или рано наутро прошетајте пред толпата туристи да ги прекине нивните мирни и поспани вибрации.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Bibury, England houses

 

9. Линдау во Германија

Селото Линдау се наоѓа на границата на Австрија со Германија, во Баварска Германија. Тоа е еден од најубавите региони за a есенски одмор во Европа. На бреговите на езерото Констанца, познат и како Боденсе, ова село е всушност полуостров, со мост што ги поврзува копното и островот.

Неколку од сценските погледи во селото се улицата Максимилијастрастра, 13 век стар светилник, и секако Стариот град, Алтштад.

Линдау е скриен скапоцен камен во Германија и село што вреди да се посетат на следното патување. Има возови на Еврокусис од Минхен, Цирих, и Штутгарт.

Берлин до Линдау со воз

Минхен до Линдау со воз

Штутгарт до Линдау со воз

Цирих до Линдау со воз

 

Lindau In Germany Lake view

 

10. Сценско села во Европа: Чех Крумлов, Чешка република

Светско наследство на УНЕСКО, Сешкото Сески Крумлов во Бохемија е мешавина од ренесанса, Готски, и барокна архитектура. Пресечена од реката Влтава, Чески Крумлов е една од најубавите реки во Европа. Сликата на куќите на бреговите со прекрасна природа во позадина е дефинитивно едно од најчудесните погледи во Европа. Ова е причината зошто Чески Крумлов е на наш 10 сценско села во Европа список.

Препорачливо е да се искачите до замокот Чески Крумлов за незаборавна панорама на Чески Крумлов, реката Влтава, и прекрасна природа околу регионот на Бохемија.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Scenic Villages in Europe

 

Сценско села во Европа

Неколку од најживописните села во Европа се скриени подалеку од масите туристи на големите планини. Овие скриени скапоцени камења може да изгледаат далеку од дофат, но со денешната технологија, тие се поблиски од кога било. Може секое село од јавен превоз, на кратко патување со воз низ Европа. За само неколку часа може да се шетате наоколу, восхитувајќи се и привлекувајќи слики од овие скриени култури и погледи.

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз до кое било од овие сценско села во Европа.

 

 

Дали ти сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „10 Сценско села во Европа”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/scenic-villages-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / zh-cn да / FR / или де и на повеќе јазици.