Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 18/12/2022)

Сте добиле во контакт со историјата, уметност, и културата на Брисел и не сте подготвени да се истражуваат надвор од границите на градот сега. за среќа, таму е исто така многу да се истражуваат во еден ден патување од Брисел. Толку многу, што решивме да се стави на листата на 5 Најдобар ден патувања од Брисел само за вас!

  • Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтиниот билети за воз сајт во светот.

 

1. Најдобар ден патувања од Брисел: Искористени

Да, ова е истото место каде што филмот во Бриж беше убиен! Лоцирано е 100 километри северозападно од Брисел и само 15 километри од Северното Море. Бриж е исто така познат како Венеција на северот. Тоа е голем избор на нашата 5 Најдобар ден патувања од Брисел листа. Зошто? Еден збор: Чоколадо.

Заедно со познатата средновековна архитектура и каналите, тоа е исто така еден белгиски чоколадни пралини жариште со неверојатен број на чоколадо и продавници, нирвана за љубителите на чоколадо.

Јадат премногу чоколадо? Не се грижи. Бриж, исто така, има голема историја и прекрасна архитектура. Се восхитувам на камбанаријата на Бриж, средновековен камбанарија во центарот на градот и еден од нејзините симболи, види познатиот болница Свети. Џон, и на Катедралата Свети Салватор.

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Хали два воза Бриж

Гент во Бриж возови

Bruges is one of the Best day trips from Brussels

 

2. Гент

Гент е на наша 5 Најдобри дневни патувања од списокот во Брисел, бидејќи е познат по тоа што е едно од средновековните богатства на Белгија и неговата културна вредност, имено; музика, театар, филм, и визуелни. Тоа е исто така супер во близина на Брисел, се наоѓа на само 60 километри од Брисел, и лесно може да се достигне со воз.

Една од најдобрите работи што треба да се направи во овој шармантен средновековен град е да го истражувате пеш, фатете го нејзиниот поглед неверојатна средновековна архитектура, како и да се чувствуваат својата енергична атмосфера.

пофалба Обожувањето на мистична Јагнето на браќата ван Ејк наоѓа во внатрешноста на Катедралата Свети Bavo. Посета на камбанаријата на Гент, Градското собрание, и приближете се до историјата на тргување во градот на Аватарот на рибниот пазар.

Брисел да Гент возови

Антверпен на Гент возови

Halle на Гент возови

Бриж на Гент возови

Beutiful Ghent Belgium

 

3. Најдобар ден патувања од Брисел: Амстердам

само има 200 километри помеѓу Брисел и Амстердам, толку убава холандскиот главен град е добар избор за незаборавен ден патување.

Амстердам е често познат по своите интересно кафулиња! (Ако знаеш на што мислам!) но,, не дозволувајте тоа да ве измамат. Амстердам е еден од најдобрите 5 Најдобар ден патувања од Брисел поради тоа што е, исто така, оаза на историјата, културата, и уметност.

Да стапат во контакт со минатото на Ана Франк куќа, учат за уметноста на Rijksmuseum, Ван Гог, и музеи на куќата Рембрант, и да уживате во познатиот Хајнекен Искуство. Авантуристички патниците можат да изнајмат велосипед и да се истражуваат на улиците, историски знаменитости, и главните пабови во Амстердам. Во меѓувреме, романтичари може да има уникатен искуство Амстердам додека уживате во релаксирачки возење на брод.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

4. Луксембург

Луксембург средства Луцилинбурхц или малку тврдина. Ова е кога на територијата околу замокот или тврдина беше откриен и управуван од страна Зигфрид I од Ардените. Денеска, Луксембург е една од најбогатите земји во светот. Тоа е, исто така, културно разновидна и игра важна улога во Обединетите нации и Европската политика. Овие се само неколку причини за тоа зошто е еден од најдобрите 5 Најдобар ден патувања од Брисел.

Потребно е само 2.5 часа од Брисел да одам таму. Еднаш ти хоп од возот, тргнете кон главниот град на Големото Војводство и започнете ја својата турнеја со истражување на квартот Кирхберг и неговите многу важни згради како што е Европскиот суд на правдата, и Европската комисија. Восхитуваат на катедралата Нотр Дам, обележје што совршено ја комбинира доцната готска архитектура со украсите на ренесансата. Продолжи со скитници околу шармантна улиците. Не ја пропуштајте фаќање на увид на Палатата на Големиот војвода и утврдувања на градот.

Антверпен на Луксембург возови

Брисел со Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

Luxembourg is one of the Best day trips from Brussels

 

5. Најдобар ден патувања од Брисел: Ипрес

123 километри убава глетка лежи помеѓу Belgiums капитал и ова интересно место. Сепак, исто така треба да бидат подготвени да го посетат многу мрачен места премногу. Ypres одигра важна улога во текот на Првата светска војна и го виде загуба од една генерација на војници за време на жестоки битки, што се случи овде и во околните области.

Како и многу белгиски градови, на плоштад на пазарот содржи импресивна низа архитектура. Ова е, исто така, затоа што многу средновековни остатоци архитектурата биле вратени. На посреќен белешка, ако сте со храна, тогаш ќе уживате во традиционалната кујна фламански и се разбира, пиво.

Без разлика на она што го правите во градот Ypres. Вашите мисли нема да биде далеку од уништување и загуба на Првата светска војна 1.

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

Ypres Leper Belgium

 

Подготвени да се истражуваат надвор од Брисел? Да? Зачувај воз може да ви одам таму, без скриени трошоци и мазна и беспрекорна процесот на резервација. лесно!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Лесно Ден патувања од Милан со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-trips-from-bruss/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да ја промените /fr до /или /de и на повеќе јазици.