Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 07/08/2021)

Ju keni marrë në kontakt me historinë, art, dhe kultura e Brukselit dhe të jeni gati për të eksploruar jashtë kufijve të qytetit tani. Për fat të mirë, ka edhe shumë për të shqyrtuar në një ditë udhëtim nga Brukseli. Aq shumë në mënyrë, që ne kemi vendosur për të vënë një listë të 5 udhëtime të mira ditë nga Brukseli vetëm për ju!

  • transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

1. Udhëtime mirë ditë nga Brukseli: i përdorur

po, ky është i njëjti vend se filmi në Bryzh u qëllua! Ajo është e vendosur 100 kilometra në veriperëndim të Brukselit dhe vetëm 15 kilometra nga Deti i Veriut. Bruges është i njohur edhe si Venecia e Veriut. Kjo është një zgjedhje e madhe për tonë 5 udhëtime të mira ditë nga Brukseli listë. Përse? Nje fjale: Cokollate.

Së bashku me arkitekturën e saj të famshme mesjetare dhe kanaleve, ajo është gjithashtu një çokollatë belg pikë e nxehtë me një numër të pabesueshëm të çokollata dhe dyqane, një çlirim për të dashuruar e çokollatë.

Ngrënë çokollatë shumë? Mos u shqeteso. Bruges gjithashtu ka një histori të madhe dhe të Arkitektura e bukur. Admiroj kambanare e Bryzh, një kullë mesjetare zile në qendër të qytetit dhe një nga simbolet e saj, shih Spitalin e famshme e Shën. nevojtore, dhe Saint Salvator Cathedral.

Bruksel për Trenat Bruges

Antwerp për Trenat Bryzh

Halle dy trena Bruges

Ghent për Trenat Bryzh

Bruges is one of the Best day trips from Brussels

 

2. Genti

Ghent është në tonë 5 Udhëtimet ditore më të mira nga lista e Brukselit sepse është e njohur për të qenë një nga thesaret mesjetare të Belgjikës dhe vlera e saj kulturore, domethënë; muzikë, teatër, film, dhe vizuale. Ajo është gjithashtu super afër Brukselit, gjendet vetëm 60 kilometra nga Brukseli, dhe mund të arrihet lehtë me tren.

Një nga gjërat më të mira për të bërë në këtë qytet simpatik mesjetar është ta eksploroni atë në këmbë, për të kapur një paraqitje e shkurtër e saj Arkitektura mesjetare pabesueshme, si dhe të ndjehen atmosferën e saj të gjallë.

lavdërim Adhurimi i Mystic Qengjit nga vëllezërit e Van Eyck vendosur brenda Saint Bavo Cathedral. Vizitoni kambanare e Ghent, Bashkia, dhe afrohuni me historinë e tregtisë së qytetit në Old Market Fish.

Bruksel për Trenat Ghent

Antwerp për Trenat Ghent

Halle për Trenat Ghent

Bruges për Trenat Ghent

Beutiful Ghent Belgium

 

3. Udhëtime mirë ditë nga Brukseli: Amsterdami

Nuk janë vetëm 200 kilometra në mes të Brukselit dhe Amsterdam, kështu kryeqyteti i bukur holandez është një zgjedhje e mirë për një udhëtim të paharrueshme ditë.

Amsterdam është i njohur shpesh për vet interesant kafene! (Nëse ju e dini se çfarë dua të them!) por, mos lejoni që budalla ju. Amsterdam është një nga më i mirë 5 udhëtime të mira ditë nga Brukseli sepse ajo është gjithashtu një oazë të historisë, kulturës, dhe art.

Get në kontakt me të kaluarën në Anne Frank House, mësojnë rreth artit në Rijksmuseum, Van Gogh, dhe muzeumet e Rembrandt House, dhe të gëzojnë të famshme Heineken Experience. udhëtarët aventureske mund të marrësh me qira një biçikletë dhe të eksplorojnë rrugët, monumentet historike, dhe baret kryesore të Amsterdamit. Nderkohe, romantiket mund të ketë një eksperiencë unike Amsterdam duke shijuar një zbutës boat Ride.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

4. Luksemburg

mjetet Luksemburg Lucilinburhc ose pak kala. Kjo është kur territori rreth kështjellës ose kala u zbulua dhe sunduar nga Siegfried I të Ardennes. Sot, Luksemburgu është një nga vendet më të pasura në botë. Ajo është gjithashtu e kulturore të ndryshme dhe luan një rol të rëndësishëm në Kombet e Bashkuara dhe politikën evropiane. Këto janë vetëm një pjesë të vogël të arsyeve se pse kjo është një e mirë 5 udhëtime të mira ditë nga Brukseli.

Ajo merr vetëm 2.5 orë nga Brukseli për të arritur atje. Pasi ju hop off tren, drejtohuni në kryeqytetin e Dukatit të Madh dhe filloni turneun tuaj duke eksploruar lagjen Kirchberg dhe ndërtesat e saj të shumta të rëndësishme si Gjykata Evropiane e Drejtësisë, dhe Komisioni Evropian. Marvel në Katedralja e Notre Dame, një pikë referimi që kombinon në mënyrë perfekte arkitekturën e vonë gotike me zbukurimet e Rilindjes. Vazhdo me enden rreth rrugët simpatik. Mos shkoni në kapjen e një paraqitje e shkurtër e Pallatit të Dukës të Madh dhe fortifikimet e qytetit.

Antwerp për Trenat Luksemburg

Bruksel për Trenat Luksemburgu

Metz për Trenat Luksemburg

Paris për Trenat Luksemburg

Luxembourg is one of the Best day trips from Brussels

 

5. Udhëtime mirë ditë nga Brukseli: Ypres

123 kilometra të peizazh i bukur shtrihet mes Belgiums kapitalit dhe këtë vend interesant. Megjithatë, ju duhet gjithashtu të jenë të përgatitur për të vizituar shumë vende të zymtë shumë. Ypres luajtur një rol të rëndësishëm në Luftën e Parë Botërore dhe pa humbjen e një brezi të ushtarëve gjatë betejave të ashpra që u zhvilluan këtu dhe në zonat përreth.

Ashtu si shumë qytete belge, e sheshi i tregut përmban një grup mbresëlënës të arkitekturës. Kjo është edhe për shkak se shumë prej mbetjeve arkitekturës mesjetare janë rivendosur. Në një shënim më të lumtur, në qoftë se ju jeni një Foodie, atëherë ju do të shijoni kuzhinën tradicionale flamande dhe natyrisht, birrë.

Pa marrë parasysh atë që ju bëni në qytetin e Ypres. Mendimet tuaja nuk do të jetë larg nga shkatërrimi dhe humbja e Luftës së Parë Botërore 1.

Bruksel për Trenat Antwerp

Amsterdam për Trenat Antwerp

Lille për Trenat Antwerp

Paris për Trenat Antwerp

Ypres Leper Belgium

 

Gati për të eksploruar më tej Bruksel? po? Ruaj një tren mund të merrni ju atje, me asnjë tarifë fshehur dhe një proces të qetë dhe seamless prenotim. i lehtë!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Dita Easy Udhëtime nga Milano me tren” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-trips-from-brussels/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)