Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 05/03/2021)

Познати театри во Европа ќе влезат во процесот на европската култура. Познати театри во Европа ви ветувам прекрасен Оркестарот. Тоа ќе ве остават предизвика, се пресели, и врзани со магија! Природата на изведувачките уметности е минливи и креативноста цвета спектакуларно. Овие трепка на брилијантност живеат само во нашите сеќавања. Познати театри во Европа се создаде чувство на ексклузивност и реткост. Тоа е момент во времето за делење, и ќе сакаат да уживаат во светлината на својот сјај.

Ова се некои од нашите врвни зема од најпознатите театри во Европа, едноставно мора да се гледа за љубовник култура:

 

1. Театро Ала Скала, Италија

Се чини дека само логично дека ние ќе започне во Италија, доминантна влијание на познати театри во Европа. На Театро Ала Scalla е светски познатиот домот на италијанската опера.

Повеќето од големите пејачи од минатото, во текот на последните двесте години, се врши тука. Многу познати опери, првото производство тука како Отело, Набуко од Верди, и „Мадам Батерфлај“ од iaакомо Пучини.

Овој театар е голема и убава. Таа има музеј, каде што може да се внимателно приватните области кои обично не се отворени за јавноста. Огромната сала е изградена од дрво и се опфатени во декадентен црвено кадифе. Тоа е осветлена со Бохемија кристално лустерот.

Џенова Милан возови

Рим во Милано возови

Болоња во Милан возови

Фиренца Милан возови

Teatro Alla Scala of Italy is on the list of Famous theatres in Europe

 

2. Театар Глоуб, Лондон

Театарот на светот е познат како Шекспир Глоуб. Ненаситна фанови на бардот мора да ја посетите овој познат театар во Европа. дела на Вилијам Шекспир се покаже со длабоко разбирање на човековата природа. Неговото дело плени публиката. Неговото владеење на англискиот јазик го направи своето драми, песни и безвременски парчиња гениј.

Ако сте љубител на Шекспир, ова е дефинитивно место за посета! Господ скопци Мажите го изгорела во 1613. Модерната реконструкција што стои во место и денес е на кратко растојание од неговата оригинална локација.

Дојдете на три-приказна, отворен амфитеатар за да уживате во игра. Зедоа учество во работилници. Седат во на предавања и изведена читања. Постои добро присуствуваа театарската програма на целата година и тоа е мора на листата на познати театри во Европа.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

3. Паради Латинска, Париз

Латинскиот Paradis е современ кабаре што доаѓаат тоа е наследник на оригиналниот латински театар. Латинска театар е овластена првично од никој друг, Наполеон Бонапарта во 1800-тите.

Многу структури изгорен во тоа време. Ова ги вклучува и оваа. Познат по своите glitz и талент, Значи, ако сте во потрага за театарски претстави, ќе го најдете на bonafide париски кабаре шоу. Во врска со извонредна кабареа, исто така можете да ја видите исклучителни акробатски и трапез акти.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Paradis Latin theatre, Paris

 

4. народен театар, Виена

На Volkstheater во Виена е убава глетка да се овде. Прв пат се отвори во 1889. Таа е една од најголемите од ваков вид низ целиот свет во германските јазични земји и мора да се види.

Изграден како подостапни пандан на Burgtheater, Тоа беше избран место во времето за високото општество, но изведувачките уметности е за сите да уживаат. На почетокот на оваа славна театар, фокусот беше ставен на австриски автори. Денеска, може да биде сведок на широк репертоар кој има добиено меѓународни признанија.

На памет Бар е на горниот кат на театарот. Тоа е дефинитивно повеќе формални место. Таа е тука дека можете да слушате амбиентална музика, уживаат клуб настани, како и за читање и современа изложби.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

Volkstheater in Vienna is on the list of Famous theatres in Europe

 

5. Националниот театар, Прага

Тоа не е изненадување што на Народниот театар во Прага е прекарот, Златен капела. Таа стои гордо во сите негови слава нео-ренесансна. Ќе се чувствувате како да сте дел од себе благородништвото кога ќе ја посетите овој познат театар во Европа.

Националниот театар е богата со историја но оригиналната зграда изгорела во 1881. Целата нација се собраа заедно во поддршка на изведувачките уметности. Тие придонесоа за тоа кои се обновуваат и ја има токму како што некогаш беше.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

The national Theatre in Prague

 

Денеска, дојде и да видиме спектакуларен спектар на балети, игра, и опери кои инспирираат и воодушеви, и се разбира, фати возење со Зачувај воз да одам таму!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Познати театри во Европа” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/famous-theatres-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да го / или es и повеќе јазици /.