Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 05/03/2021)

Направи поголемиот дел од студената сезона со посета на најдобар Зимски фестивали во Европа. Фестивалите се подразбира сé од скијање и сноубординг на музика, комедија, мраз скулптури, и блескави карневалски паради. Подолу е наш врвен 5 преглед на она што ќе најдете се случува во Европа во јануари и февруари.

 

Да започнеме со Зимски фестивали во Европа, и исклучување одиме во Шкотска

Единбург е Hogmanay еден од најдобрите во новогодишните прослави во светот, вистински диви и Вули долна облека повод. Hogmanay е шкотскиот збор за Новогодишна Ноќ и Hogmanay фестивал во Единбург стана една од најголемите прослави Нова Година во светот. Единбург е Hogmanay е 3-дневен фестивал целосната на настани тоа вклучува факелно процесија, во живо музички концерти, семејни настани, масовна улична забава, традиционалниот танц, огномет, па дури и костимирани парада, која завршува со ладно натопи во реката!

 

Шкотска Hogmanay е многу уникатна меѓу Зимски фестивали во Европа

 

Лондон

London’s Хајд Парк Зимски земјата на чудата се враќа во Хајд Парк во 2018 со своите пенливи мраз лизгалиштето, огромен божиќен пазар, и забавно спакувани возења. Осигурајте се дека имате пари и да пристигне на почетокот да се избегне пропуштија прекрасни вози кои можат да продаваат надвор брзо! Зимски земјата на чудата е особено популарна, и ние не би можеле листата нашите најдобри Зимски фестивали во Европа, без да се спомене!

Амстердам до Лондон возови

Лил во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Хајд Парк зима на чудата е еден Зимски фестивали во Европа

Луксембург

Осветлува темната денови и ноќи на градот Луксембург е Winterlights Луксембург. Од многуте активности и настани на понуда за целото семејство, на Божиќ пазари останува фаворит! Можете да очекувате рачно изработени производи, алишта, играчки, додатоци, и се разбира (нашите омилени) многу од вкусна храна само чекаат да се вкуси! Од традиционалниот “компир Kichelchen” на повеќе егзотични вкусови од далеку распространети дестинации, таму е обврзана да биде нешто за секого.

Келн на Луксембург возови

Трир Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

 

Венеција

Венеција за време на Карневалот експлозија на бои и мода креативност. Ова го прави за една убава разлика од студено бело снег. карневалот (или "Карневал") е еден од најголемите празници во Италија, и од венецијански маски за да се маскира топки, нема место го прави тоа како Венеција! Како и идејата на гледање на градот во својата повеќето празнична и шарени? Потоа го стави ова во својата листа на најдобрите зимски фестивали во Европа.

Милан во Венеција возови

Фиренца во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

 

Ил Карневалот во Венеција е една од Зимски фестивали во Европа

 

Нашиот последен избор за зимски фестивали во Европа: Амстердам

Барате нешто покултурен? Потоа книга вашиот билет за на отворено изложба наречена Светлина фестивал во Амстердам. Настанот привлекува најдобрите национални и меѓународни светлина уметници да ја покажат својата работа во текот на Амстердам центар и по должината на познат канали. Овогодинешниот настан ќе трае од 29 ноември 2018 додека 20 јануари 2019. Секоја година, стотици поднесоци се поднесуваат од страна на дизајнерите, Архитектите, и уметници од целиот свет.

Светлината уметнички инсталации на светлината фестивал во Амстердам вода изложба осветлуваат секој ден од 5 часот до 11 часот. Светлина фестивал во Амстердам е на отворено и бесплатно за сите. Одлична можност да се импресивни фотографии!

Најдобар начин да го искусите овој избор на Зимски фестивали во Европа е да ја посетите изложбата на вода е со брод. Компаниите за крстарење по канал нудат специјални крстарења водени заедно со уметничките дела. На Амстердам Светлина фестивал Круз го 75 минути.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

Дали сакате да ја посетите било кој од овие Зимски фестивали во Европа? Потоа, тука е само еден начин и на едно место да го направи тоа. SaveATrain, Не резервација такси, без проблеми! книга сега!

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwinter-festivals-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или pl и на повеќе јазици.