Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 07/08/2021)

Постојат многу прекрасни и убави обележја во Европа. Зад секој агол, има споменик или градина за посета. Една од највозбудливите и извонредните глетки е прекрасна фонтана, и ние бевме рачно избрани 10 од најубавите фонтани во Европа.

Музички, екстравагантни, Фонтаните во Европа се спектакуларни. Од Париз до Будимпешта, во центарот на градот или на остров, овие 10 неверојатни фонтани вреди да се посетат.

 

1. Фонтана Треви во Рим

Најголемата и најпознатата фонтана во Рим е фонтаната Треви. Оваа прекрасна фонтана се истура наоколу 2,824,800 кубни метри вода секој ден. Исто така, во римско време бил централен извор на вода. Така, ќе видите дека фонтаната Треви на раскрсницата од три патишта „Тре Ви“ ги фонтаната три патишта.

Во случај да не сте знаеле, фонтаната Треви е едно од седумте чуда на Европа. Затоа, не е изненадувачки што на најубавата фонтана во Европа се појавија многу филмови, како Римски празник.

Каде е фонтаната Треви во Рим?

Воодушевувачката фонтана Треви е на само 10-минути пешачење од Шпанските скали. Можете исто така да одите со трамвајот до станицата Барберини.

Цени на возот од Милано до Рим

Фиренца до Рим Цените на возот

Цени за воз од Пиза до Рим

Цените на возот од Неапол до Рим

 

Trevi Fountain is one of the Most Beautiful Fountains In Rome and Italy

2. Фонтана Трокадеро

Највпечатлива карактеристика на фонтаната Трокадеро е фонтаната Варшава во центарот. Има форма на слив, со 12 фонтани што го опкружуваат. Затоа, сцената на Ајфеловата кула и фонтаната е апсолутно епска.

На убави градини а фонтаните првично беа дел од палатата Трокадеро, тие се создадени во 1878 со универзалното изложување. Соочени со реката Сена, во позадина Palais du Chaillot, и во предниот дел на Ајфеловата кула, фонтаната Трокадеро е совршено излетничко место во Париз, и Европа.

Како да стигнете до Трокадеро?

Можете да стигнете до градините на Трокадеро и фонтаната со метро, до станицата Трокадеро.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

3. Фонтаната Латона во Версај

Има 55 фонтани во градините на Версај, но најубава и извонредна е фонтаната Латона. Фонтаната Ла Латона беше инспирирана од Метаморфози на Овидиј, Латона мајка на Аполо и Дијана, прикажан со нејзините деца во оваа славна фонтана.

Соочувајќи се со Големиот канал, лесно можете да ја забележите и восхитувате на визијата на кралот Луј XIV од каде било во Версај. За време на сезоната, можете да уживате во музичкото шоу на фонтаната што се одржува 3 пати неделно.

Како да стигнете до Латона?

Палатата Версај се наоѓа во градот Версај, само 45 минути со воз од Париз. Можете да возите до станицата Версај Шато Рив Гош. Тогаш е на кратко пешачење од станицата до палатата и градините.

Цените на возот од Ла Рошел до Нант

Цените на возот од Тулуз до Ла Рошел

Цени на возот од Бордо до Ла Рошел

Цените на возот од Париз до Ла Рошел

 

The Latona Fountain In Versailles

 

4. Фонтаната Ефтилинг

Најимпресивното шоу на музички фонтани во Европа е музичкото шоу во фондацијата Ефтилинг. Beе бидете изненадени од 12 неколку минути светло и вода, каде што жабите ја трансформираат водата во прекрасно балетско шоу.

Системот фонтана Акунура е конструиран за Ефтилинг 60 годишнина. Да заклучи, музичкото шоу е одличен крај на семејното патување кон прекрасното Тематски парк Ефтилинг.

Како да се дојде до фонтаната Ефтилинг?

Овој неверојатен парк е оддалечен само еден час од Амстердам, така е совршено за забавно семејство еднодневно патување од Амстердам.

Цени на возот од Брисел до Амстердам

Цени на возот од Лондон до Амстердам

Цени на возот од Берлин до Амстердам

Цени на возот од Париз до Амстердам

 

 

5. 1o Најубавите фонтани во Европа: Фонтана Трафалгар

Сирени и Тритони се централните статуи во фонтаната на плоштадот Трафалгар. Сепак, за разлика од другите фонтани, не постои легенда зад изборот на овие морски суштества. Првично беше изградена најубавата фонтана во Лондон во 1841 да се минимизира просторот за демонстрантите.

Fе ја најдете фонтаната Трафалгар Сквер веднаш пред Националната галерија во Лондон. во прилог, треба да знаете дека таму доаѓаат лондончани за Божиќна забава. Значи, ќе имате уште една голема причина да ја посетите една од најубавите фонтани во Европа.

Како да стигнете до фонтаната Трафалгар во Лондон?

Можете да патувате до станицата Меринг Крос од која било точка во Лондон.

Цени на возот од Амстердам до Лондон

Цените на возот од Париз до Лондон

Цените на возот од Берлин до Лондон

Цени на возот од Брисел до Лондон

 

Trafalgar Fountain London UK

 

6. Фонтана Сваровски во Инсбрук

Регионот Тирол е еден од најубавите региони во Австрија, како и дом на седиштето на Сваровски. Фонтаната Сваровски се наоѓа во Сваровски кристалните светови, комплекс на забава и храна. Тој всушност беше дизајниран за производителот на кристално стакло, Сваровски.

Фонтаната е во форма на глава на маж. Таа е една од најневообичаените фонтани во Европа, и дефинитивно вреди да се посети кога пешачите во Австрија.

Како да се дојде до Фонтана Сваровски Во Инсбрук?

Ти можеш патување со воз од Инсбрук до Сваровски за помалку од еден час.

Цени на возот од Минхен до Инсбрук

Цени на возот од Салцбург до Инсбрук

Цени на возот од Оберстдорф до Инсбрук

Цените на возот од Грац до Инсбрук

 

Swarovski Fountain In Innsbruck is the one of the Most Unique and Beautiful Fountains in Europe

 

7. Jet Deau во Geneенева

Воден млаз, воден млаз на англиски јазик, е највисоката фонтана во Европа и може да достигне 400 метри. првично, фонтаната е изградена за да се контролира вишокот притисок на хидраулична централа во Ла Кулуврение, но наскоро стана симбол на моќта.

Затоа, прилично е тешко да се пропушти etет Деу кога ќе ја посетите Geneенева. Всушност, би можеле да го најдете патот до Lakeеневското езеро, ако едноставно го следите водниот млаз.

Цени на возот од Лион до Geneенева

Цени на возот од Цирих до Geneенева

Цените на возот од Париз до Geneенева

Цени на возот од Берн до Geneенева

 

Jet Deau In Geneva is The Most Special Fountain In Switzerland

 

8. Фонтана Стравински, Париз

Фонтаната Стравински во Центар Помпиду е музичка почит кон рускиот композитор, Игор Стравински. Светло обоени усни, кловн, и други срамота скулптури ја прават оваа ексцентрична фонтана една од најнеобичните фонтани во Европа. Дизајнот е создаден од скулпторот Jeanан Тингели и сликарот Ники де Сен Фал. Двајцата уметници имаат многу различни стилови: дадаистички индустриски од една страна, и светла од друга страна. Значи, заедно, нивното дело ја слави најдобрата модерна класична музика на 20 век.

Несомнено, фонтаната Стравински ќе го привлече вашето внимание кога ќе и се восхитувате одблизу. Тоа е всушност како да сте сведоци на циркуска претстава на влезот на светски познатиот центар Помпиду.

Како да дојдам до Фонтана Стравински?

Фонтејн Стравински е на влезот во центарот Помпиду. Можете да стигнете до Метро до станицата Хотел де Вил.

Цени на возот од Париз до Марсеј

Цените на возот до Марсеј до Париз

Цени на возот од Марсеј до Клермон Феран

 

9. Музичка фонтана на островот Маргарет во Будимпешта

Најголемата фонтана во Унгарија прикажува прекрасно музичко и ласерско шоу на секој час. Мај до октомври, е најдобро време да го посетите островот Маргарет во Будимпешта. Можете да уживате во пикник додека гледате спектакуларно шоу со вода и светла.

Друга карактеристика што ја прави фонтаната Кризикова една од 10 најубавите фонтани во Европа, е дека има план за музичко шоу за деца и возрасни.

Како да дојдам до Фонтана на островот Маргарет?

До фонтаната на островот Маргарет можете да стигнете од центарот на градот Будимпешта со трамвај.

Цени на возот од Виена до Будимпешта

Цените на возот од Прага до Будимпешта

Цени на возот од Минхен до Будимпешта

Цени на возот од Грац до Будимпешта

 

The Margaret Island Musical Fountain In Budapest is Most Beautiful Fountains and Musical in Europe

 

10. Фонтана Кризик во Прага

Танцувачката фонтана, Фонтана Кризик, се наоѓа во близина на изложбениот центар во Прага. Почнувајќи од 8 од попладне до полноќ, ќе можете да уживате во најдобрите светла и најдобрата музика. Има 4 покажува кога секоја е сосема различна од другата во музиката и светлата.

Музичката фонтана Кризик е изградена во 1891 за изложбениот центар. Оттогаш се забавува со народот. Вечер со шоу ќе биде одличен крај на прекрасен ден во Прага.

Како да стигнам до Кризик?

Можете лесно да стигнете до фонтаната Кризик со трамвај до станицата Виставиште.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

Krizik Fountain In Prague

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз до која било од прекрасните фонтани во Европа.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот блог пост „10 најубави фонтани во Европа”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/reme-bebsite-fountains-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените tr на pl или nl и повеќе јазици по ваш избор.