Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 16/09/2022)

2018 е речиси при крај, која може да значи само дека Божиќ е во близина! Луѓето се уште не се подготвуваа за тоа, но за патниците, тоа е крајно време да се планираат патување. Ако сте во потрага за правото на градот да го поминат Божиќ во, ние го добивме ти е покриен.

Оваа статија ќе ви даде детална листа на најдобри градови за да го поминат Божиќ во. Што повеќе, ќе ви кажеме за сите возбудливи работи што можете да ги направите таму, но уште поважно,, како да дојдете до овие градови со воз.

 

Амстердам, Холандија

Амстердам има посебно место на оваа листа како свечености таму да почне многу порано. Со почеток во ноември, луѓето од Амстердам почнат да го прослават Божиќ и сите други зима настани.

На музеј Плоштад во центарот на градот се претвора во бајка село Божиќ. Тука можете да уживате во еден од најдобрите Божиќ пазари во Европа. Тоа повеќе од Амстердам се квалификува како еден од најдобрите градови за да го поминат Божиќ.

Амстердам е добро познат по своите прекрасни згради и бројни канали, но градот нуди многу повеќе. Можете да уживате во уметничко лизгање, Ферис тркало вози, фантастична храна и разни пијалоци, и уште повеќе.

Вие исто така може да уживаат во Божиќ дури и по завршувањето на ден. Следниот ден по Божиќ, луѓето од Амстердам слават Boxing day.

Можете да ја посетите Амстердам со воз од речиси насекаде во Европа. Централната станица се поврзува со Париз, Франкфурт, Брисел, Лондон, Цирих, Берлин, Прага, и многу повеќе. Постојат редовни линии за повеќето од нив и многу други на градови во Холандија. Значи, ако сакате со европски возови, можете да уживате во неколку од најдобрите градови за да го поминете Божиќ 1 патување.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Амстердам е еден од најдобрите градови за да го поминат Божиќ

 

Најдобрите градови за да го поминат Божиќ, најстудените пик – Стокхолм, Шведска

Тоа би можело да биде замрзнување, но се уште се допаднат која сте ја избрале да бидат во Стокхолм за Божиќ. Шведска е земја да биде во текот на зимски празници затоа што Швеѓаните се настигнали.

Самиот град е најубаво украсени за време на одмор, и Тој нуди нешто модерни и традиционални. Тоа е врвот избор како еден од најдобрите градови за да уживаат во Божиќ.

Постојат светла насекаде и Божиќ пазари на улиците со топла храна и пијалаци. Ќе биде лудо да не се обидуваат вкусни свежо печен цимет бухти или gingerbreads во еден од многубројните пекари во градот! Шведска не понуди многу во начинот на различни избор на храна, но вие ќе сакате ништо друго, штом еднаш ќе се обиде на цимет пунџа со топла шолја кафе.

Понатаму, ќе добиете можност да ја посетите еден од најубавите стари градови во Европа. Тогаш ќе може да издржи во чудо гледајќи во различни и сложени канали, речните канали, и повеќе.

Можете да добиете на Стокхолм со воз од повеќе места во Европа што се Шведска е поврзан преку Копенхаген. дополнително, ќе сакате да се земе обука на некои од северните делови на земјата. Тоа е каде што на поларната светлина се најпаметните и најубавите.

 

Стокхолм е еден од најдобрите градови за да го поминат Божиќ

 

Будимпешта, Унгарија

Будимпешта, главниот град на Унгарија и нејзиниот најубав град, е еден од најдобрите места за да го поминат Божиќ во за неколку причини. Градот лежи на реката Дунав и нуди некои спектакуларен брод вози. Може да се види речиси сите историски градби од реката.

Понатаму, ќе треба да се види неверојатна Буда замокот и зградата на парламентот. Како и за работи што можете да направите во текот на зимата, постојат неколку. Од јава на трамваи за лизгање на мраз лизгалиштето во Будимпешта Парк, секогаш има многу работи што треба да се направат овде. Исто така, не заборавајте да го посетите божиќниот пазар во Воросмарти Плоштад и божиќниот саем во Базилика.

Централната железничка станица, кој изгледа како да дојде директно од книгата Хари Потер е во центарот. Таа се поврзува Будимпешта во повеќето од големите градови во Европа и повеќе. Два дополнителни станици, исто така имаат голем број на воз линии, одлуки патување до и од Будимпешта бриз.

 

budapest skyline

 

Најдобрите градови за да го поминат Божиќ, уникатен пик – Стразбур, Франција

Стразбур не е само најдобар избор да го поминат Божиќ, но тоа е, исто така, на Божиќ капитал. Вие не може да го пропушти посета на овој прекрасен град на Божиќ.

Стразбур може да се пофали 400-годишниот Божиќ пазари, кои јасно ја објаснува важноста на Божиќ во овој град.

Понатаму, има многу други работи кои треба да се види и не. Можете да ја посетите величествената катедрала во Стразбур или импозантниот Palais Rohan од 18 век. Вие исто така може да се види во чудо големата елка во близина на селото Споделување, или шета низ центарот на градот. Единственото нешто што е сигурно е дека никогаш нема да е здодевно во овој магичен град.

Стразбур се наоѓа во центарот на Западна Европа, на границата со Германија. Нејзината локација, што им овозможува да се поврзете со повеќето градови во Европа. Тоа исто така значи дека наоѓање на воз во градот ќе биде многу лесно.

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

Стразбур е еден од градовите да го поминат Божиќ

 

Најдобрите градови за да го поминат Божиќ и најдобро место за живеење во – Женева, Швајцарија

Еден од најдобрите локации во Европа, ако не и во светот, во текот на зимата, е Швајцарија. Тоа е причината зошто Женева, еден од најубавите градови во Швајцарија, е дефинитивно една од најдобрите градови за да уживаат во Божиќ.

Градот лежи на бреговите на езерото Женева, и кога дојде зимата, целата езеро е блескав. Илјадници светла светат од околните продавници, тезги, јавни објекти, и Божиќ декорации.

Една од причините што ја избравме blogенева за блогот „Најдобри градови за трошење Божиќ“ беше тоа што loversубителите на храна, исто така, треба да се радуваат како градски прет-Божиќ пазарот нуди храна од целиот свет. Што повеќе, можете да одите на шопинг Одење на улица, а потоа посета на некои од најзначајните знаменитости. тие вклучуваат палатата на Обединетите нации, Катедралата Свети Пјер, вода Џет, и повеќе.

Постојат редовни возови од другите градови во Швајцарија како Берн и Цирих, кој може да ве однесе во Женева. Сепак, исто така има и многу возови случува до и од Италија, Франција, Германија, и повеќе. Во песните одат од градовите како Лозана, Париз, Венеција, Милано, Ница, Верона, и многу повеќе. дополнително, централната железничка станица е во строгиот центар на градот.

Лион до Genенева со воз

Цирих, Женева возови

Париз во Женева возови

Берн во Женева возови

 

geneva in the winter

 

Па таму ќе ја имаат, комплетната листа на најдобрите градови за да го поминат Божиќ. Ако сакате повеќе информации за воз кој се движел до и од овие градови, се чувствуваат слободни да Контактирајте Зачувај воз во секое време.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-cities-christmas%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.