Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 05/11/2021)

Се издигнува до небото, следното 10 најубавите облакодери ширум светот се ремек-дела на најдобрите светски архитекти. Мешање на футуристички елементи, одржливи и зелени карактеристики, овие 10 прекрасните згради се исто така едни од најпосетуваните знаменитости ширум светот.

 

1. Најубавите облакодери ширум светот: Шардот

306 метри висок, кулата Шард е најпрепознатливиот облакодер во Лондон. со најдобрата платформа за гледање во Лондон, можете да го видите прекрасниот хоризонт на градот од покривот на облакодерот. Платформата за гледање е 244 метри и нуди поглед речиси сè до секој агол на Лондон.

Отворен во 2003, Shard привлекува посетители од целиот свет. Најмногу затоа што уникатниот архитектонски дизајн се издвојува меѓу сите големи облакодери во светот. Дизајнот Shard се состои од стаклени парчиња и е дизајниран како парче стакло, има 11,000 стаклени панели во конструкцијата на Shard. Значи, кога во Лондон вреди да се посети, заедно со неверојатна вечера зајдисонце во рестораните Shard на подови 31-33, највисока во ОК.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

The Shard is one of the most Beautiful Skyscrapers Worldwide

 

2. Најубавите облакодери ширум светот: Еволуционата кула Москва

246 метри висок, спиралната кула на еволуцијата во Москва е еден од најфасцинантните облакодери во светот. Прекрасниот облакодер доминира во деловната област на Москва во градот Москва и гледа на реката Москва. Со метро станица, трговски центар, канцеларии, и зелените површини, на Кулата на еволуцијата е една од најпосетуваните атракции во Москва.

Архитектонската структура е воодушевувачка и инспиративна, правејќи ја Еволуцијата една од најневеројатните места за посета во Русија. Значи, Нема потреба да се каже дека рускиот облакодер има многу фотографии од патувања низ светот и е извор на имитација за архитектите и инженерите ширум светот.

Виена до Будимпешта со воз

Прага до Будимпешта со воз

Минхен до Будимпешта со воз

Грац до Будимпешта со воз

 

A Beautiful Skyscraper In Moscow from the bottom up - The Evolution Tower

 

3. Најубавите облакодери ширум светот: Емпајер Стејт Билдинг

Најпознатата деловна зграда во светот, Емпајер Стејт Билдинг оттогаш 1931. Извонредната њујоршка стругалка е изградена во 1920-тите во трка за изградба на највисоките облакодери во светот. Емпајер стејт билдинг победи во трката кога архитектите Раскоб и Смит дизајнираа епски облакодер кој доминира на хоризонтот на Менхетен во 381 метри.

Емпајер Стејт Билдинг е една од знаменитостите на Њујорк кои мора да се видат. Од 38 кат, можете да го дочекате изгрејсонцето заедно со градот кој никогаш не спие. Со поглед на Централ Парк, Петтата авенија до Тајмс Сквер, глетките од Empire State Building се незаборавни.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

A Beautiful Skyscraper In New York The Old Empire State Building

 

4. Шангајска кула

Вториот највисок облакодер во светот, Шангајската кула стигнува 632 метри. Доминира во хоризонтот на Шангај кој го одзема здивот, Шангајската кула има највисока платформа за гледање во светот која нуди поглед на Шангај во текот на целата година.

Дополнителни уникатни карактеристики вклучуваат стаклена фасада, со вртлив врв, а една од најфасцинантните карактеристики се зелените внатрешни простори. Покрај зелениот дизајн, кулата е дизајнирана како град во себе, хотел, малопродажни простори, канцеларии, и простори за посетители за јавноста. Шангајската кула не е само една од 10 најубавите облакодери ширум светот, но е и најголем, со можност за сместување 16,000 луѓе.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

foggy night & Shanghai Tower

 

5. Кула на Банката на Кина во Хонг Конг

Доминира на хоризонтот на Хонг Конг, зградата на Банката на Кина е еден од највпечатливите облакодери во Кина. На 367 метри, Кулата на Банката на Кина е еден од највисоките облакодери во светот и најзначајната зграда во центарот на Хонг Конг. Со остри рабови и триаголни дизајни на надворешноста, Банката на Кина ќе ве следи со часови.

Додека повеќето посетители на Хонг Конг сметаат дека овој облакодер е уникатен, има неколку кои не се импресионирани. Причината се самите карактеристики што го разликуваат BOC од другите убави згради во Кина. Острите рабови и X, се негативни симболи во фенг шуи. Сепак, можната негативна лоша среќа не ги спречува патниците да се восхитуваат на оваа архитектонска убавина секој ден.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Bank of China Tower in Hong Kong

 

6. Марина Беј Сендс Сингапур

Еден од 10 најубавите облакодери во светот, е одморалиште. Марина Сендс се соочува со Марина Беј, со ресторани, казино, театар, во три кули, поврзани со SkyPark долг 340 метри. во прилог, најневеројатниот комплекс го има највисокиот бесконечен базен на светот.

Архитектот Моше Сафди објасни дека дизајнот на облакодерот бил инспириран од шпил карти. Има неверојатни погледи на Сингапур од бесконечниот базен, на 57 кат. во прилог, можете да му се восхитувате на неверојатниот облакодер Marina Bay Sands од Gardens by The Bay, уште едно прекрасно место за посета во Сингапур.

Милан до Неапол со воз

Фиренца до Неапол со воз

Венеција до Неапол со воз

Пиза до Неапол со воз

 

The Green gardens at Marina Bay Sands Singapore

 

7. Најубавите облакодери ширум светот: Токио Skytree

со 2 палуби за набљудување, облакодерот Токио Skytree е еден од првите пет највисоки облакодери во светот. На 634 метри, може да се напиете кафе во највисокото кафуле во светот, со неверојатен поглед на Токио. Skytree беше изградена да биде телевизиска и радиодифузна кула, а подоцна стана една од најважните знаменитости во Токио.

Во прилог на палубите за набљудување, и кафуле, можете да посетите аквариум и планетариум во неговата база. Набљудувачките палуби нудат 360 степени погледи на најфутуристичкиот и највозбудливиот град во Јапонија, и Азија. Во крајна линија, дојдете подготвени да поминете цел ден восхитувајќи се на глетките и посетувајќи ги многуте неверојатни објекти во облакодерот Skytree во Токио.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Skytree is A Beautiful Skyscrapers In Tokyo

 

8. Кантонската кула Гуангжу

Кина е фасцинантен спој на модерно и античко, каде што храмовите преживуваат покрај облакодерите кои се издигнуваат во облаците. Еден од најдобрите места за посета во Кина е Гуангжу и астрономската кантонска кула. На епот 604 метри висина, Кантонската кула е видлива од која било точка во Гуангжу.

Една од најдобрите работи во Кантон Тауер е возењето со трамвај на врвот. Значи, ако немате страв од височина, дојди ноќе, кога кулата е осветлена со светли бои на виножитото. Од комбинација на трамвај до билет на палубата за гледање, посетата на Canton Tower е извонредно искуство и повеќе од само стоење на основната вилица.

Интерлакен до Цирих со воз

Луцерн до Цирих со воз

Берн до Цирих со воз

Geneенева до Цирих со воз

 

Canton Tower Guangzhou

 

9. Меѓународната зграда Liebian

Најголемиот вештачки водопад е прекрасна карактеристика на највозбудливиот облакодер во светот. Облакодерот Liebian International е 121 метри висок со водопад над неговите фасади. Највисокиот водопад се храни со четири пумпи и врнежи во неговата основа. Оваа извонредна зграда можете да ја видите на вашето патување во Кина, особено на Гујанг, во југозападна Кина.

Либискиот облакодер можеби не е највисокиот во светот, но секако е еден од врвните 5 најубавите облакодери во светот.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

 

10. Најубавите облакодери ширум светот: Агбар кула Барселона

Торе Глорис е извонреден облакодер меѓу многуте прекрасни знаменитости во Барселона. 38-ката 144 метри облакодер е креација на француски архитект. Прекрасниот облакодер има форма на гејзер кој се издигнува кон небото и е дизајниран според планината Монсерат. Ако погледнете подетално, ќе забележите дека целата фасада е направена од стакло.

Сепак, Највпечатлива карактеристика на кулата Агбар е разнобојното осветлување. Шпанскиот облакодер има 4,500 LED уреди. Овие LED уреди прикажуваат слики и можат да произведуваат 16 милиони бои. Згора на тоа, ако ја заокружите кулата Агбар, ќе забележите референца за уште една неверојатна знаменитост, Семејството Саграда на Гауди. Значи, секогаш кога сакате да го посетите овој прекрасен облакодер, бидете подготвени да му се восхитувате цел ден.

Римини до Фиренца со воз

Рим до Фиренца со воз

Пиза до Фиренца со воз

Венеција до Фиренца со воз

 

The lighted Agbar Tower Barcelona

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате патување до 10 најубавите облакодери ширум светот со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 најубави облакодери ширум светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-beautiful-skyscrapers-worldwide%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.