Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/09/2022)

2018 është pothuajse në një fund, të cilat vetëm mund të thotë se Krishtlindjeve është afër! Njerëzit janë ende duke u përgatitur për të, por për udhëtarët, kjo është koha për të planifikuar një udhëtim. Nëse jeni duke kërkuar për qytetin e drejtë të kalojnë Krishtlindjet në, ju kemi mbuluar.

Ky artikull do t'ju japë një listë të detajuar të qyteteve më të mira për të kaluar Krishtlindjet në. Cfare ka me shume, ne do t'ju tregojmë për të gjitha gjërat emocionuese që mund të bëni atje, por më e rëndësishmja, si për të marrë në këto qytete me tren.

 

Amsterdami, Holandë

Amsterdam ka një vend të veçantë në këtë listë si festimet atje të fillojë shumë më herët. Duke filluar në nëntor, njerëzit nga Amsterdami të fillojnë për të festuar Krishtlindjet dhe të gjitha të tjera të dimrit ngjarjet.

E muze Sheshi në qendër të qytetit transformon në një fshat përrallor Krishtlindjeve. Këtu ju mund të gëzojnë një nga tregjet më të mirë e Krishtlindjeve në Evropë. Ajo më shumë se e cilëson Amsterdam si një nga qytetet më të mira për të kaluar Krishtlindjet.

Amsterdam është e njohur për ndërtesat e tij të mrekullueshëm dhe të kanaleve të shumta, por qyteti ofron shumë më tepër. Ju mund të gëzojnë akull patinazh, Rides Ferris timon, ushqim fantastik dhe një shumëllojshmëri të pijeve, edhe me shume.

Ju gjithashtu mund të gëzojnë Krishtlindjet edhe pas skajet ditë. Të nesërmen pas Krishtlindjeve, njerëzit e Amsterdamit festojnë Boxing ditë.

Ju mund të vizitoni Amsterdam me tren nga pothuajse kudo në Evropë. Stacioni qendror lidhet me Parisi, Frankfurt, Bruksel, Londra, Cyrihut, Berlini, Pragë, dhe shumë më tepër. Ka linja të rregullta për shumicën e tyre dhe shumë të tjerë të qyteteve në Holandë. Pra, nëse dëshironi me trenat evropianë, mund të shijoni disa nga qytetet më të mira për të kaluar Krishtlindjet 1 udhëtim.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Amsterdam është një nga më të mira qytete të kalojnë Krishtlindjet

 

Qytetet më të mira për të kalojnë Krishtlindjet, marr ftohtë – Stokholm, Suedi

Ajo mund të jetë e ngrirjes, por ju ende do të duan që ju të zgjedhur të jetë në Stokholm për Krishtlindje. Suedia është vendi që të jetë në gjatë pushimet e dimrit sepse suedezët mposht veten.

Qyteti në vetvete është e dekoruar bukur gjatë pushimeve, dhe ai ofron diçka edhe moderne dhe tradicionale. Kjo është një zgjedhje e lartë si një nga qytetet më të mira për të shijuar Krishtlindjet.

Ka dritat kudo dhe tregjet e Krishtlindjeve në rrugë me ushqim të nxehtë dhe pije. Ju do të jetë i çmendur për të mos provoni shijshme buns pjekur fllad kanellë ose gingerbreads në një nga furrat e bukës e shumta të qytetit! Suedia nuk ofron shumë në rrugën e zgjedhje të ndryshme të ushqimit, por ju do të dëshironi asgjë tjetër sapo ju të provoni një simite kanellë me një filxhan kafe të nxehtë.

Për më tepër, ju do të merrni shans për të vizituar një nga qytetet më të bukura të vjetra në Evropë. Pastaj ju mund të qëndrojë në çudi kërkuar në kanalet e ndryshme dhe të ndërlikuar, kanaleve të lumenjve, dhe me shume.

Ju mund të merrni në Stokholm me tren nga disa vende në Evropë, si Suedia është e lidhur me Kopenhagen. Për më tepër, ju do të dëshironi të marrë një trajnuar për disa nga pjesët veriore e vendit. Kjo është ku Dritat e Veriut janë më të zgjuarit dhe më të bukur.

 

stockholm është një nga më të mira qytete të kalojnë Krishtlindjet

 

Budapestin, Hungari

Budapestin, kryeqyteti i Hungarisë dhe qyteti i tij më i bukur, është një nga vendet më të mira për të kaluar Krishtlindjet në për disa arsye. Qyteti shtrihet në lumin Danub dhe ofron disa Rides spektakolare varkë. Ju mund të shihni pothuajse të gjitha ndërtesat historike nga lumi.

Për më tepër, ju do të keni për të parë Buda mahnitëse Kalaja dhe ndërtesës së Parlamentit. Sa për gjërat që ju mund të bëni në dimër, ka disa. Nga hipur streetcars të patinazhi në shesh patinazhi akull Budapest Park, gjithmonë ka shumë gjëra për të bërë këtu. Gjithashtu, mos harroni të vizitoni tregun e Krishtlindjeve në Vorosmarty Sheshi dhe panairi i Krishtlindjeve në Bazilikë.

Stacioni qendror hekurudhor që duket si ajo erdhi direkt nga një libër Harry Potter është në qendër. Ajo lidh Budapestin me shumicën e qyteteve të mëdha në Evropë dhe më shumë. Dy stacione shtesë të ketë një shumë të linjave të trenave, marrje udhëtonte për në dhe nga Budapesti një meze.

 

budapest skyline

 

Qytetet më të mira për të kalojnë Krishtlindjet, marr unik – Strasburgu, Franca

Strasbourg nuk është vetëm zgjidhja më e mirë për të shpenzuar e Krishtlindjeve, por është edhe kryeqyteti Krishtlindjeve. Ju nuk mund të humbasë duke vizituar këtë qytet të mrekullueshëm për Krishtlindje.

Strasburgu krenohet tregjeve 400-vjeçar Krishtlindjeve, të cilat në mënyrë të qartë shpjegon rëndësinë e Krishtlindjeve në këtë qytet.

Për më tepër, ka shumë të tjera gjëra për të parë dhe të bëjë. You can visit the majestic Strasbourg Cathedral or the imposing 18th century Palais Rohan. Ju gjithashtu mund të shikojnë në çudi pemën e madhe e Krishtlindjeve pranë Sharing Village, ose bredh rreth qendrës së qytetit. E vetmja gjë që është e sigurt është se ju nuk do të mërzitem në këtë qytet magjik.

Strasbourg është e vendosur në qendër të Evropës Perëndimore, në kufi me Gjermaninë. Vendndodhja e saj mundëson atë për të lidhur në shumicën e qyteteve në Evropë. Kjo gjithashtu do të thotë se gjetja e një tren në qytet do të jetë shumë e lehtë.

Paris për Trenat Strasburgut

Luksemburgu për Trenat Strasburgut

Nancy për Trenat Strasburgut

Basel për Trenat Strasburgut

 

strasbourg është një nga më të mira qytete të kalojnë Krishtlindjet

 

Qytetet më të mira për të kaluar Krishtlindjet dhe vendi më i mirë për të jetuar në – Gjenevë, Zvicra

Një nga vendet më të mira në Evropë, nëse jo bota, gjatë dimrit, është Switzerland. Kjo është arsyeja pse Geneva, një nga qytetet lezetit në Zvicër, është padyshim ndër qytetet më të mira për të shijuar Krishtlindjeve.

Qyteti qëndron në brigjet e liqenit të Gjenevës, dhe kur vjen dimri, të gjithë liqen është me ngjyra të ndezura. Mijëra dritat shkëlqejnë nga dyqanet aty pranë, stalla, ndërtesat publike, dhe dekorata e Krishtlindjeve.

Një nga arsyet që ne zgjodhëm gjenevën për blogun Qytetet më të mira për të kaluar Krishtlindjet ishte që adhuruesit e ushqimit gjithashtu duhet të gëzohen si paraardhës të qytetit-tregu i Krishtlindjeve ofron ushqim nga e gjithë bota. Cfare ka me shume, ju mund të shkoni pazar Duke ecur në rrugën, dhe pastaj do të vizitojë disa nga monumentet më të rëndësishme. Kjo perfshin Pallati i Kombeve të Bashkuara, St Pierre Katedralja, Jet e ujit, dhe me shume.

Nuk janë trenat të rregullta nga qytete të tjera në Zvicër si Bernë dhe Zyrih që mund të ju merr në Gjenevë. Megjithatë, ka edhe një shumë të trenave që shkojnë në dhe nga Italia, Franca, Gjermania, dhe me shume. Gjurmët shkojnë nga qytete si Lozana, Parisi, Venediku, milan, i mirë, Verona, dhe shumë më tepër. Për më tepër, stacioni qendror hekurudhor është në qendër të qytetit.

Lyon në Gjenevë me Tren

Zurich për Trenat Gjenevës

Paris për Trenat Gjenevës

Bern të Trenat Gjenevës

 

geneva in the winter

 

Kështu që nuk keni atë, një listë të plotë të qyteteve shumë të mira për të kalojnë Krishtlindjet. Nëse dëshironi më shumë informacion mbi tren që udhëtonte në dhe nga këto qytete, të ndjehen të lirë për të Kontaktoni Ruaje një tren ne cdo kohe.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-cities-christmas%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)