Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/09/2022)

Holanda është një destinacion fantastik për pushime, duke ofruar një atmosferë të qetë, kulturë të pasur, dhe arkitekturë e bukur. 10 ditët e itinerarit të udhëtimit në Holandë janë më se të mjaftueshme për të eksploruar vendet e saj të famshme dhe atë rrugë jo të zakonshme. Kështu që, paketoni këpucë të rehatshme, dhe përgatituni të bëni shumë çiklizëm, endacakë, dhe duke eksploruar në vendin më të gjelbër në Evropë.

ditë 1 E udhëtimit tuaj në Hollandë – Amsterdami

Nëse jeni duke mbërritur në Holandë me fluturim, me shumë mundësi do të arrini në Amsterdam. Ky qytet ikonik evropian është pikënisja për çdo udhëtim në Holandë. Derisa 2 ditët në Amsterdam janë larg nga koha e mjaftueshme për të eksploruar tregjet, kanalet, dhe lagje simpatike, është fillimi i përsosur për një 10 itinerari ditor i udhëtimit në Holandë.

Kështu që, një mënyrë e shkëlqyeshme për të shijuar atmosferën e lezetshme të Amsterdamit është të filloni ditën tuaj të parë në Jordaan dhe kanalet, distrikti më i lashtë i Amsterdamit. Me kafene të vogla të lezetshme, butiqe lokale, dhe arkitekturë të bukur holandeze, kjo zonë është aq simpatike sa do të dëshironi të qëndroni gjatë gjithë ditës. Megjithatë, ju ende mund të shtrydhni në një vizitë në shtëpinë e Anne Frank, muzeu i tulipanëve dhe djathit, dhe vizitoni shijoni strudelin e famshëm me mollë në Winkle 43.

Ndërsa mund të tingëllojë paksa shumë, të gjitha këto vende të shkëlqyera janë në distancë në këmbë nga njëri-tjetri, kështu që do të kurseni shumë kohë dhe do të shijoni akoma disa prej tyre pikat më të mira të Amsterdamit.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Viennese Coffee With Tiny Dessert

ditë 2: Amsterdami

Dita e dytë në Amsterdam duhet të fillojë duke vizituar muzetë’ rreth. Muzeu i Van Gogut, Rijksmuseum, dhe muzeu Moco ndodhen rreth të njëjtit shesh, që quhet edhe ndalesa e sheshit të muzeut në tramvajin e Amsterdamit. Moco është e përkryer për entuziastët e artit modern, Van Gogh për artdashësit, dhe Rijksmuseum për ata që duan të mësojnë më shumë rreth historisë holandeze, kulturës, dhe art.

Pas përfundimit të pjesës artistike të ditës, ju mund të shkoni në tregun Albert Cuyp për ushqim dhe pazar. Ky treg rrugor ofron një përzgjedhje të madhe të frutave të freskëta, gatime lokale, suvenir, dhe çdo lloj pazari. Tregu Albert Cuyp është një nga pikat kryesore të Amsterdamit, kështu që gjeni kohë për një vizitë gjatë kohës tuaj 10 udhëtim ditor në Holandë.

Bremen për Trenat Amsterdam

Hannover për Trenat Amsterdam

Bielefeld për Trenat Amsterdam

Hamburg për Trenat Amsterdam

 

Tulips Farmer's Market In Amsterdam

ditë 3: Një udhëtim ditor në Volendam, Edam dhe Zaanse Schans

këto 3 fshatrat simpatik janë zakonisht pjesë e një udhëtimi gjysmë ditor nga Amsterdami. Për të përjetuar stilin e jetës holandeze në fshat, një udhëtim në këto fshatra është një mënyrë e mrekullueshme për të kaluar 3rd dita e një itinerari udhëtimi 10-ditor në Holandë. Ju mund të rezervoni një turne pa u shqetësuar për të shkuar dhe nga ndonjë prej tyre 3 fshatrat, dhe thjesht uluni dhe admironi pamjet e fushave të gjelbra, lopë, dhe vila të vogla holandeze gjatë rrugës.

Edami është i famshëm për tregjet e djathit, Volendam për kanalet dhe shtëpitë e vjetra, dhe Zaanse Schans për mullinjtë e erës. Kështu që, në vetëm pak orë, do të mësoni më shumë për kulturën holandeze, jeta, dhe histori se sa nëse do t'i eksploronit vetë këto fshatra me biçikletë ose makinë me qira.

Bruksel për Trenat Tilburg

Antwerp për Trenat Tilburg

Berlin për Trenat Tilburg

Paris për Trenat Tilburg

 

 

ditë 4: Utrecht

Qyteti universitar i Utrecht është një destinacion fantastik për një udhëtim ditor nga Amsterdami. Si fqinji i saj, Utrecht ofron pamje të mrekullueshme të kanalit dhe madje ka kanale dykatëshe. veç, Utrecht është i famshëm për skenën e tij ushqimore, kështu që ju mund të hani një vakt për të shkuar nga ndonjë prej restoranteve, gjeni një vend në një nga kanalet simpatike dhe kaloni një kohë të paharrueshme duke u ulur dhe duke admiruar atmosferën.

Udhëtarët e Gen Z do ta pëlqejë këtë qytet jashtë rrugës së rrahur dhe atmosferat e tij të reja. Me e rendesishmja, Utrecht është i lehtë për t'u arritur nga Amsterdami me tren dhe madje direkt nga aeroporti Schiphol.

Bruksel për Trenat Utrecht

Antwerp për Trenat Utrecht

Berlin për Trenat Utrecht

Paris për Trenat Utrecht

 

Holland Windmills

Itinerari i Udhëtimit në Holandë: Ditët 5-6 Roterdami

Qyteti më modern në Holandë është vetëm 40 minuta larg nga Haga. Marrja 2 ditët për të eksploruar Roterdamin do t'ju japin një shans për të mësuar për anën më moderne të jetës holandeze dhe arkitekturën fantastike. Në ditën tuaj të parë në Roterdam, ju mund të bëni një turne me çiklizëm nëpër qytet.

Ne diten e dyte, ju mund të shkoni në anën historike të Roterdamit, mullinjtë e erës në Kinderdijk. Nëse jeni adhurues i historisë, atëherë do t'ju duket magjepsës mullinjtë Kinderdijk. Më pas mund të vazhdoni në muzeun detar për më shumë fakte historike rreth nëndetëseve.

Bruksel për Trenat Roterdamit

Antwerp për Trenat Roterdamit

Berlin për Trenat Roterdamit

Paris për Trenat Roterdamit

 

10 Days Travel Itinerary Netherlands

ditë 7: Fushat e Tulipanëve (Vetëm prill-maj)

Fushat e mrekullueshme të tulipanëve janë arsyeja e vetme që dikush udhëton Holanda gjatë sezonit të tulipanëve. Fushat e tulipanëve janë më të bukurat në pranverë në kopshtin më të madh të luleve në botë, Kopshtet Keukenhof. Biletat për në Keukenhof priren të shiten muaj më parë, por ju mund të admironi fushat e bukura të tulipanëve afër Lisse ose Leiden.

Përveç vizitës në kopshte, mund të çiklosh, makinë, dhe bëni disa ndalesa për fotot ikonike të tulipanëve me mullinjtë e erës në sfond. Kështu që, nëse lulet janë pasioni juaj, duhet të merrni të paktën 2 ditë për të shijuar të mrekullueshmen fushat e tulipanëve në Holandë.

Bruksel për trenat e Hagës

Antwerp për trenat e Hagës

Berlin për trenat e Hagës

Paris për trenat e Hagës

 

Tulip Tours In Holland

ditë 8: Delft

Delftware është një nga suvenirët më të bukur për t'u sjellë nga Holanda. Delft është vendi ku bëhet qeramika e bukur, kështu që një udhëtim në delft do të përfshijë një vizitë në De Porceleyne Fles - prodhuesi i fundit i mbetur i Royal Dutch Delftware.

veç, Delft ka kisha të mëdha, muzetë historikë, dhe kopshte fantastike botanike. Kështu që ju mund të zgjidhni midis të mësuarit rreth kulturës dhe historisë deri në admirimin e natyrës së mrekullueshme që Delft-i ofron.

 

Delft Houses Architecture

ditë 9: Theme Park Efteling

Parku tematik Efteling është një nga të Evropës 10 parqet më të mira të temave në Evropë. Lehtë për t'u arritur me tren nga Amsterdami, një udhëtim në Efteling është një përvojë e mrekullueshme për udhëtarët e të gjitha moshave. Gjëja që e veçon këtë park tematik nga të gjitha parqet e tjera tematike në Evropë është tema e tij përrallore.. Vëllezërit Grimm dhe Anderson, qilima sulltane, dhe pyjet magjike janë disa nga gjërat magjepsëse që do të përjetoni në Efteling.

Bruksel për Trenat Mastrihtit

Antwerp për Trenat e Mastrihtit

Cologne për Trenat e Mastrihtit

Berlin për Trenat e Mastrihtit

 

10 Days The Netherlands Travel Itinerary

ditë 10: Kthehu në Amsterdam

Shumica e vizitorëve në Amsterdam zakonisht ia kushtojnë ditën e tyre të fundit blerjeve të minutës së fundit në sheshin Dam. Megjithatë, nëse keni një tren ose fluturim nate, atëherë ju mund të shtrydhni në një vizitë në Amsterdam Noord. Veriu i Amsterdamit është më i qetë, me një park të madh ku mund të çiklosh, një kishë madhështore e kthyer në restorant, dhe kafenetë lokale. Amsterdam Noord është nënvlerësuar, dhe nëse doni të njiheni me Amsterdamin autentik, planifikoni të kaloni të paktën mëngjesin tuaj të fundit në këtë zonë.

Dortmund për Trenat Amsterdam

Essen për Trenat Amsterdam

Dusseldorf për Trenat Amsterdam

Trenat nga Këln në Amsterdam

 

Cycling In Amsterdam

 

Në fund të fundit, duke udhëtuar në Holandë është një përvojë e paharrueshme. Në 10 ditë, ju mund të vizitoni qytetet më të bukura dhe të mësoni gjithçka rreth kulturës holandeze, arkitekturë, dhe djathë në Holandën mahnitëse.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni këtë itinerar 10-ditor të udhëtimit në Holandë me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 Ditët Itinerari i Udhëtimit në Holandë”Në faqen tuaj? Ju mund të merrni fotot dhe tekstin tonë dhe të na jepni meritën me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu:

https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/sq/10-days-holands-itinerary/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)