Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/07/2021)

Një nga pushimet familjare më emocionuese po shkon në një udhëtim drithërues në një nga parqet më të mira në Evropë. Vetëm në Francë, ju do të keni 3 parqe temash të mahnitshme, dhe ne kemi zgjedhur me dorë 10 parqet më të mira të temave në Evropë për udhëtimin tuaj të ardhshëm familjar. Udhëtimet më të mira në botë me rrota, pyjet e magjepsura, tokat magjike, zanat, dhe tërheqjet që udhëtojnë në kohë, po ju presin, nga Franca në Austri dhe MB.

transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Biletat më të lira të trenave në Evropë.

 

1. Europa-Park Në Rust Gjermani

Parku më i madh tematik në Gjermani, parku temë Europa ka më shumë se 100 tërheqjet. Europa-Park është parku i dytë më i popullarizuar në Evropë, pas Disneyland në Paris. Nëse fëmijët tuaj i duan automjetet me rrota, atëherë ata do të kenë një shpërthim në 13 rollercoaster në park.

Nëse po planifikoni një udhëtim në Strasburg, atëherë duhet të planifikoni të paktën 2 ditë për Europa-Park. Kjo është për shkak të numrit të atraksioneve emocionuese të përmendura tashmë, dhe shfaqjet fantastike shtesë. Më i riu do të shijojë një udhëtim magjepsës me kukudhët, dhe qarku Big-Bobby-Car për shoferët aspirantë të garës, ndërsa fëmijët dhe prindërit e moshuar do të hidhen në erë bluze Blue Fire Mega në peisazhin Islandez.

për më tepër, nëse vërtet planifikoni një vizitë të gjatë, atëherë mund të qëndroni në një nga hotelet në vend. Në këtë mënyrë ju mund të shfrytëzoni sa më mirë vizitën tuaj në Europe-Park, dhe përjetoni të gjitha fushat me temë: Nga Adventureland në Afrikë në pyllin e Grimm Enchanted.

Si të Shkoni në Europa-Park?

Europa-Park është rreth 3 orë nga Frankfurti, dhe mund ta arrini atë udhëtimit tren nëpër Gjermani deri në Ringsheim. Pastaj, ju mund të merrni me qira një makinë ose transferim autobusi.

Këln në Frankfurt me një tren

Mynih për Frankfurt me një tren

Hanover në Frankfurt me një tren

Hamburg në Frankfurt me një tren

 

Europa-Park water slide

 

2. Disneyland Paris Francë

Probablyshtë ndoshta parku më i famshëm në parkun tonë 10 parqet më të mira të temave në listën e Evropës, Disneyland në Paris është i preferuar në mesin e vizitorëve të të gjitha moshave. Personazhet simpatikë nga historitë tona të preferuara të Disney me të gjitha kohërat, tërheqin miliona vizitorë çdo vit.

Disneyland është në qytetin Chessy, në Francë. Isshtë shtëpia e studios dhe parkut të atraksioneve të Walt Disney, ku mund të futesh në një përrallë, dhe të gjitha ëndrrat tuaja të fëmijërisë bëhen realitet. Bota e Walt Disney vjen në jetë, në tërheqjet mahnitëse, dhe shfaqje si labirinti i Alice dhe shfaqja 4D e Mickey.

Ju mund ta zgjasni këtë magji në një fundjavë të tërë, dhe qëndroni në hotelet Disney, ose hotele partnere që janë vetëm një anije falas larg Disneyland.

Si të Shkoni në Disneyland?

Disneyland është thjesht 20 minuta larg Parisit. Ju mund të arrini këtu direkt nga aeroporti i Parisit, ose stacioni i trenit Marne-la-Vallee Chessy.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Disneyland Paris castle

 

3. Theme Park Vjenez Prater Në Austri

Prater Wien është parku më i mirë në Austri, dhe një nga 10 parqet më të mira të temave në Evropë. Familja juaj do të ketë një kohë të mahnitshme në shumë automjete të egra, dhe tërheqjet e realitetit virtual, si Dr.. Archibald.

veç, ka karroca, kështjella të përhumbura, dhe për t'i shtuar të gjitha, rrota gjigande Ferris në Austri. Kjo rrotë e madhe Ferris është e hapur gjatë gjithë vitit dhe është njëra prej tyre Monumentet kryesore të Vjenës.

Si të Shkojeni në Parkun Temë të Vjenës në Prater?

Prateri Park dëfrimi ndodhet në rrethin e 2-të të Vjenës, dhe mund ta arrini me taksi ose metro nga qendra e qytetit.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Viennese Prater Theme Park In Austria Big Wheel

 

4. Gardaland Itali

Siç mund ta keni menduar, Gardaland ndodhet pranë Liqenit Garda në Itali. Si një park temë që ndodhet pranë ujit, parku temë Gardaland ka shumë udhëtime argëtuese në ujë, si varka e Kolorados, dhe pragje xhungle.

veç, natyrisht Gardaland gjithashtu ka një akuarium të jetës detare, të 13 fushat me temë, dhe 100 speciet. Pa dyshim, fëmijët tuaj do të magjepseshin absolutisht nën det, dhe nuk do të dëshiroj kurrë të largohem.

Ne te kunderten, nëse jeni të gjithë në lidhje me adrenalinën, atëherë do të të pëlqente rrotulluesi emocionues Blue Tornado.

Si të shkojmë në Parkun Temë Gardaland?

Ju mund të merrni trenin Trenitalia nga Venecia në stacionin Peschiera del Garda, dhe pastaj anijes në Gardaland.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Gardaland Italy kids mushroom

 

5. Efteling Park Holland

Theme park Efteling është një nga 10 parqet më të mira të temave në Evropë. Përrallat në të cilat jemi rritur të gjithë vijnë në jetë në tërheqjet e Efteling dhe pylli i magjepsur, nga Hans Christian Andersen te Vëllezërit Grimm.

Fata Morgana do t'ju çojë në Lindjen e Largët dhe në tokat e Sulltanëve, ndërsa ujëmbajtësit dhe avionët do t'ju çojnë përtej ëndrrave tuaja më të çmendura. Bota e zanave ju pret për një boat Ride në Droomvlucht të errët dhe misterioz.

Asnjë fjalë nuk do të jetë e mjaftueshme për të përshkruar magjinë e parkut temë Efteling për të gjithë familjen, kështu që thjesht duhet të gjeni kohë për këtë park temë në pushimet tuaja në Hollandë.

Si të Shkoni në Parkun e Temave Efteling?

Mund të merrni trenin nga Amsterdami për në ‘s-Hertogenbosch, dhe më pas autobus direkt në parkun temë Efteling.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

 

6. Theme Park Legoland në Windsor MB

Kur të gjitha tërheqjet janë tërësisht të bëra me lego, ky park temë është një tjetër parajsë për fëmijët. Parku tematik Legoland në Windsor u krijua për fëmijët rreth sistemit të lodrave Lego.

prandaj, çdo rulkaster i vetëm, varkë, dhe treni i pasagjerëve është krijuar nga copa të mëdha lego. Ky park temë i mahnitshëm në Angli ndodhet në Berkshire dhe vetëm gjysmë ore nga Londra.

Si të Shkoni në Parkun e Legoland në Windsor?

Ju duhet të merrni trenin nga London Paddington për në Windsor & Eton Central me lidhje, ose tren direkt nga London Waterloo. Pastaj, ka autobusë anijesh nga secili stacion treni për në Legoland.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Legoland Theme Park In Windsor UK

 

7. Theme Park Asterix Në Francë

Në rast se nuk e dini, Parc Asterix bazohet në serinë e famshme të librave komik të Albert Uderzo dhe Rene Goscinny, Asterix. prandaj, afër me 2 milion vizitorë shijojnë mrekullitë e parkut të dytë më të madh në Francë. E para është sigurisht Disneyland magjike.

Në parkun temë Asterix mund të gjeni Discobelix-in e madh dhe të kaloni një kohë super të vrullshme, takohen delfinët dhe kafshët e tjera në fshatin Gaulois, dhe natyrisht shijoni atraksionet e tjera emocionuese.

Si të Shkoni në Parkun Asterix?

Theme parku Asterix është vetëm 30 minuta nga Parisi në vijën B në trenin RER nga Paris Gare du Nord. Pastaj zbret te Charles de Gaulle 1 aeroport, dhe drejtohuni në anijen e parkut.

 

Asterix Theme Park In France rollercoaster

 

8. Parku Futuroskop në Francë

Vallëzimi me robotë, Koha e udhëtimit, dhe të udhëtojë për në 4 cepat e tokës lart, Theme parku Futuroscope është jashtë kësaj bote. Ky park i mrekullueshëm me temë ndodhet në rajonin e bukur Nouvelle-Aquitaine në Francë.

Futuroskopi kombinon tërheqjet ndijore me shkencën dhe do të jetë një përvojë e shkëlqyeshme argëtuese dhe edukative për të gjithë familjen.

Si të Shkoni në Parkun e Temës Futuroscope?

Ju mund të shkoni në parkun e jashtëzakonshëm të Futuroscope nga Eurostar në Lille ose Paris, dhe të ndryshojë në TGV.

Parisi në Rouen me një tren

Parisi në Lille me një tren

Rouen në Brest me një tren

Rouen në Le Havre me një tren

 

Futuroscope Theme Park In France Glass building

 

9. Parku Temë Chessington World Of Adventures në Mbretërinë e Bashkuar

Chessington World of Adventures në Mbretërinë e Bashkuar është një park me temë safari. Kjo do të thotë që çdo vizitë familjare në parkun zbavitës Chessington kthehet në një aventurë familjare në botën misterioze dhe joshëse të kafshëve të egra dhe në të gjithë Afrikën.

Përveç aventurave të egra, ju mund të shijoni akomodimin në hotelet me temë Safari dhe Azteca, dhe zgjasni qëndrimin tuaj. Kështu që, nëse jeni në aventura të egra, ju do të keni një kohë të mahnitshme nëpër park në rojet e xhunglës, Shkëmb tigër, dhe barkat e lumenjve.

Bota e aventurave Chessington është krijuar për familjen aventureske, dhe me siguri do të keni kohën e jetës suaj.

Si të Shkoni në Chessington World of Adventures?

Parku i egër Chessington është 35 minuta nga qendra e Londrës me tren. Kështu që, mund të merrni hekurudhën Jug-Perëndimore nga Waterloo në stacionin Chessington South.

 

Chessington World Of Adventures Theme Park In The UK

 

10. Theme Park Fantasialand në Gjermani

Në Fantasialand të gjitha fantazitë e fëmijëve bëhen të vërteta 6 botët madhështore. Në çdo botë, ju mund të shijoni udhëtimet më drithëruese, dhe pamjet e dritës dhe ngjyrës.

Kështu që, çfarë e bën Fantasialand një nga parqet më të mira në Evropë? Qyteti i Kinës, Meksikë, Afrika, Berlini, Qyteti Wuze, mbretëri misterioze, dhe Rookburgh, me një tërheqje të mahnitshme në çdo botë. Nga Mamba e Zezë tek Taroni i famshëm, këto udhëtime do të të fryjnë larg.

Si të Shkoni në Fantasialand?

Ju mund të merrni një anije nga stacioni i trenit Bruhl. Fantasialand ndodhet në Bruhl, vetëm 2o minuta nga Këlni.

Për ta përmbledhur këtë argëtim, Mendjet më të ndritura të Evropës kanë krijuar parqet tematike më të mahnitshme në botë. Nëse jeni duke udhëtuar me fëmijë të vegjël ose duke marrë fëmijët më të vjetër për një aventurë, e 10 parqet më të mira të temave në listën tonë kanë tërheqjet më të mira për të gjitha moshat.

Berlini në Aachen Me Një Tren

Frankfurt në Këln me një tren

Dresden në Këln me një tren

Aachen në Këln me një tren

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni udhëtimin tuaj në “10 Parqet më të mira të temave në Evropë”.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Parqet me Temat më të Mira në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-theme-parks-europe%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)