Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/09/2022)

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë destinacionet më të mira të Halloween në Evropë? Shumica e njerëzve besojnë se Halloween është një krijim amerikan. Megjithatë, truk-or-trajtimin e pushimeve, paradat dhe kostumet e zombive janë me origjinë keltike. Ne te shkuaren, njerëzit do të vishnin kostume rreth zjarreve për të trembur fantazmat gjatë festivalit kelt Samhain. Halloween festohet në mënyrë eksplicite më 31 tetor sepse, në shekullin e tetë, Papa Gregori III caktoi 1 Nëntorin si ditën e të gjithë shenjtorëve.

prandaj, Halloween është në vend të origjinës evropiane. për më tepër, në disa vende, është bërë një festë që zgjat përtej natës së shenjtë. Vendet e mëposhtme planifikojnë festivale të shkëlqyera të Halloween-it, duke ofruar argëtim për të gjithë familjen dhe aktivitete unike në vendet më drithëruese të planetit. Kështu që, nëse planifikoni kostumin tuaj të Halloween një vit më parë, do t'ju pëlqejnë këto destinacione të Halloween në Evropë.

1. Halloween në Derry, Irlanada veriore

Të apasionuarit pas Halloween-it e vlerësuan Derry-n si numër 1 Destinacioni i Halloween në Evropë. Muret e qytetit të lashtë përfshijnë shfaqjen më të pabesueshme të Halloween të projeksioneve të tmerrshme dhe drithëruese në mure. Që nga 17th Shekulli Halloween ka qenë festa më e madhe në këtë Derry në Irlandën e Veriut.

Rreth një javë para tetorit 31rr, rrugët e Derry janë stolisur me një atmosferë Halloween. për shembull, vizitorët mund të shijojnë shfaqje të shkëlqyera në rrugë, Punëtoritë e Jack O'Lantern, dhe vendasit me kostume të mahnitshme. Për t’i shtuar të gjitha, nuk do të dëshironit të humbisni Kthimin fantastik të Paradës së Lashtë. Kjo paradë po zhvillohet për të fundit 35 vjet më 31 tetor në sheshin e qytetit të vjetër.

Antwerp për Trenat Londër

Ghent për Trenat Londër

Middelburg për Trenat Londër

Leiden për Trenat Londër

 

Best Halloween Destinations in Europe

2. Halloween në Kështjellën e Drakulës, Transilvania

Mund të mos jetë destinacioni më i madh i festës së Halloween, por Transilvania është padyshim më e famshmja. Shtëpia e Drakulës, vampiri legjendar, tërheq mijëra adhurues të Halloween-it çdo vit, të cilët e gjejnë veten duke bredhur rrugëve mesjetare, magjepsur nga kishat e fortifikuara dhe kështjellat saksone.

Ndërsa Drakula origjinale ishte në të vërtetë Vlad, perandorit rumun, i famshëm për brutalitetin e tij, nuk i pengon udhëtarët të mbërrijnë për festimet e Halloween në kështjellën Bran. Përveç festimit të Halloween, vizitorët në këtë rajon në Rumani mund të eksplorojnë kështjellat drithëruese në Transilvani, i famshëm për tregimet rreth shpirtrave të përhumbur që banojnë në këto kështjella antike.

 

3. Halloween në Corinaldo, Italia

Italia është më e njohur për kuzhinën e saj të shijshme, fshat i qetë, verë, dhe jeta e bukur. Megjithatë, Ana më pak e njohur e këtij vendi të mrekullueshëm zbulohet gjatë Halloween. Korinaldo duket si një qytet magjepsës me peizazhe të pabesueshme. Megjithatë, Historia e pasur e Corinaldo e ka vendosur atë në hartën e festivaleve më të mira të Halloween në Evropë.

Banorët në Corinaldo jo vetëm që do të vishen si shtriga dhe magjistarë për Halloween, por gjithashtu do të festojnë trashëgiminë e tyre drithëruese, pasi shumë prej tyre janë pasardhës shtrigash. Vizitorët do të mund t'i takojnë në tregun lokal të shtrigave dhe zanateve, ku do të ketë shfaqje në rrugë dhe surpriza të tjera. Corinaldo është në Italinë qendrore, në brigjet e lumit Nevola, prapa mureve të shekullit të 14-të.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

Best Halloween Destinations in Europe

 

4. Burg Frankenstein, Gjermania

Frymëzimi për romanin Marry Shelly, Burg Frankenstein në Gjermani, është shtëpia e festivalit më të gjatë të Halloween në Evropë. Fillimisht vendi frymëzoi Shelly-n për të shkruar historinë e famshme për Frankenstein, alkimisti që përdori talentin e tij për më shumë se alkiminë.

Që atëherë, Burg Frankenstein është bërë një destinacion kryesor për adhuruesit e Halloween nga e gjithë bota. Udhëtarët nga SHBA dhe Evropa udhëtojnë në Burg në Gjermani për të festuar Halloween për dy javë. për shembull, shtëpia ikonë hap dyert e saj për të organizuar darka me temë. veç, familjet mund të me fëmijë mund të shijojnë atmosferën e Halloween përmes aktivitete të ndryshme gjatë kësaj kohe.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Sinister Castle

5. Vizitorët parakalojnë në Disneyland, Parisi

Mbretëria magjike Disneyland në Paris është destinacioni ideal për Halloween si për familjet ashtu edhe për të rriturit. Rrugët magjepsëse të kësaj përrallore Park dëfrimi transformohen në një festival mbresëlënës të Halloween-it të keqbërësve më famëkeq në përrallat tuaja të preferuara.

Ndryshe nga destinacionet e tjera të Halloween në Evropë, në Disneyland Paris, festat zgjasin një muaj të tërë, duke filluar nga tetori 1rr. prandaj, ju mund të festoni sa të dëshironi dhe të keni një kostum të ndryshëm për çdo natë gjatë muajit të Halloween në Paris Disneyland.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

 

6. Halloween në Amsterdam

Në vitet e fundit Popullariteti i Amsterdamit është bërë një nga destinacionet më të mira të Halloween në Evropë. Gjatë Halloween, Kanalet e Amsterdamit veshin shpirtrat e festave dhe shtëpitë e bukura’ dekorime tradicionale drithëruese. Megjithatë, këto detaje mund të jenë perfekte për t'u futur në frymën e festave. ende, Amsterdami ka një plan më të madh për të krijuar një përvojë të paharrueshme të Halloween-it për shumë udhëtarë që mbërrijnë në fund të tetorit.

Vizitorët në Amsterdam mund të shijojnë maratonat e filmave të frikshëm, turne fantazmë, festat fetish, dhe shumë surpriza të tjera që kjo simpatike ka rezervuar. veç, Amsterdami pret topin fantastik të përbindëshit ku do të takoni GoGo Ghouls drithërues, admironi kostumet spektakolare të turmave holandeze, dhe keni një atmosferë unike të Halloween.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Halloween Costume Party

7. Halloween në Londër

Londra është gjithmonë e egër dhe e mbushur me turistë që i duan atmosferat e saj mahnitëse. Kryeqyteti britanik është një destinacion i shkëlqyeshëm për blerje, me bare fantastike në çati për kokteje dhe një skenë të mrekullueshme kulturore. Megjithatë, Londra gjithashtu ka një anë më të errët që vjen në jetë gjatë Halloween. Birucat, Jack Ripper, dhe rrugët antike të Londrës krijoni mjedisin perfekt për një Halloween të mahnitshëm.

kështu, rrugët’ Kapitali i modës dhe elegant për një javë në fund të tetorit u kthye në një festival gjigant të Halloween-it. Përveç ngjarjeve të Halloween në atraksionet kryesore, baret dhe restorantet në çati organizojnë darka dhe festa të Halloween-it. Kështu që, rezervoni qëndrimin tuaj në Londrën Lindore nëse dëshironi të përjetoni Halloween-in më drithërues. Kjo zonë është shumë e famshme për tregimet e saj fantazma të vrasësve serialë dhe legjendave të tjera.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Creepy Doll Halloween Costume

këtu në Ruaj një tren, do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim me tren në rrugicat më drithëruese të Evropës, ku mund të dëgjoni tregime fantazmash të legjendave të lashta.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post, Destinacionet më të mira të Halloween në Evropë,”Në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/sq/best-halloween-destinations-in-europe/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)