Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 30/09/2022)

Дали некогаш сте се запрашале кои се најдобрите дестинации за Ноќта на вештерките во Европа? Повеќето луѓе веруваат дека Ноќта на вештерките е американска креација. Сепак, празничниот трик, зомби паради и костими е од келтско потекло. Во минатото, луѓето би носеле костими околу огнови за да ги исплашат духовите за време на келтскиот фестивал Самајн. Ноќта на вештерките експлицитно се слави на 31 октомври бидејќи, во осмиот век, Папата Григориј III го одреди 1 ноември за ден на сите светци.

Затоа, Ноќта на вештерките е наместо европско потекло. Згора на тоа, на некои места, тој стана фестивал кој трае и надвор од ноќта на светото. Следниве неколку места планираат извонредни фестивали за Ноќта на вештерките, нудејќи забава за целото семејство и уникатни активности на најстрашните места на планетата. Значи, ако го планирате вашиот костим за Ноќта на вештерките една година однапред, ќе ви се допаднат овие дестинации за Ноќта на вештерките во Европа.

1. Ноќта на вештерките во Дери, Северна Ирска

Љубителите на Ноќта на вештерките го оценија Дери како број 1 Дестинација за Ноќта на вештерките во Европа. Античките градски ѕидини го опфаќаат најневеројатниот приказ на Ноќта на вештерките на прогонуваните и плашливите проекции на ѕидовите. Бидејќи на 17ти век Ноќта на вештерките е најголемата прослава во овој Дери во Северна Ирска.

Околу една недела пред октомври 31ул, улиците на Дери се украсени со атмосфера на Ноќта на вештерките. На пример, посетителите можат да уживаат во одлични улични претстави, Работилници за Џек О’Лентерн, и локалното население во неверојатни костими. Да се ​​надополни сето тоа, не би сакале да го пропуштите фантастичното Враќање на античката парада. Оваа парада се одржува последен пат 35 години на 31 октомври на стариот градски плоштад.

Антверпен во Лондон возови

Гент во Лондон возови

Middelburg во Лондон возови

Лајден во Лондон возови

 

Best Halloween Destinations in Europe

2. Ноќта на вештерките во замокот на Дракула, Трансилванија

Можеби тоа не е најголемата дестинација за прослава на Ноќта на вештерките, но Трансилванија е дефинитивно најпозната. Куќата на Дракула, легендарниот вампир, годишно привлекува илјадници љубители на Ноќта на вештерките кои се наоѓаат како талкаат по средновековните улици, маѓепсана од утврдените цркви и саксонските цитадели.

Додека оригиналниот Дракула всушност бил Влад, романскиот император, познат по својата бруталност, не ги спречува патниците да пристигнуваат за прославите на Ноќта на вештерките во замокот Бран. Покрај прославата на Ноќта на вештерките, посетителите на овој регион во Романија можат да ги истражуваат плашливите замоци во Трансилванија, познат по приказните за прогонувачките духови кои ги населуваат овие древни замоци.

 

3. Ноќта на вештерките во Кориналдо, Италија

Италија е најпозната по својата вкусна кујна, опуштено село, вино, и убавиот живот. Сепак, помалку познатата страна на оваа прекрасна земја се открива за време на Ноќта на вештерките. Кориналдо изгледа како волшебен град со неверојатни пејзажи. Сепак, Богатата историја на Кориналдо го стави на мапата на најдобрите фестивали за Ноќта на вештерките во Европа.

Жителите во Кориналдо не само што ќе бидат облечени како вештерки и борци за Ноќта на вештерките, туку и ќе го слават своето плашливо наследство, бидејќи многу од нив се потомци на вештерки. Посетителите ќе можат да ги запознаат на локалниот пазар за вештерки и занаети, каде ќе има улични претстави и други изненадувања. Кориналдо е во централна Италија, на бреговите на реката Невола, зад ѕидините од 14 век.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Best Halloween Destinations in Europe

 

4. Бург Франкенштајн, Германија

Инспирација за романот на Marry Shelly, Бург Франкенштајн во Германија, е дом на најдолгиот фестивал на Ноќта на вештерките во Европа. Првично, местото ја инспирирало Шели да ја напише познатата приказна за Франкенштајн, алхемичарот кој ги искористил своите таленти за повеќе од алхемија.

Од тогаш, Бург Франкенштајн стана топ дестинација за љубителите на Ноќта на вештерките од целиот свет. Патниците од САД и Европа патуваат во Бург во Германија за да го прослават Ноќта на вештерките две недели. На пример, иконската куќа ги отвора вратите за да биде домаќин на тематски вечери. во прилог, семејствата можат со деца да уживаат во атмосферата на Ноќта на вештерките преку различни активности во ова време.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Sinister Castle

5. Негативците парадираат во Дизниленд, Париз

Магичното царство Дизниленд во Париз е идеална дестинација за Ноќта на вештерките и за семејства и за возрасни. Волшебните улици на оваа чудесна забавен парк претворете се во импресивен фестивал на Ноќта на вештерките на најозлогласените негативци во вашите омилени приказни.

За разлика од другите дестинации за Ноќта на вештерките во Европа, во Дизниленд Париз, веселбата трае цел месец, почнувајќи од октомври 1ул. Затоа, можете да славите колку што сакате и да имате различен костим за секоја вечер за време на месецот на Ноќта на вештерките во Париз Дизниленд.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

 

6. Ноќта на вештерките во Амстердам

Во последниве години популарноста на Амстердам стана една од најдобрите дестинации за Ноќта на вештерките во Европа. За време на Ноќта на вештерките, Каналите во Амстердам ги носат празничните духови и прекрасните куќи’ плашливи традиционални украси. Сепак, овие детали можеби се совршени за да влезете во празничниот дух. уште, Амстердам има поголем план да создаде незаборавно искуство за Ноќта на вештерките за многуте патници кои пристигнуваат кон крајот на октомври.

Посетителите на Амстердам можат да уживаат во страшни филмски маратони, тури со духови, фетиш забави, и многу други изненадувања што овој шармантен ги има во складиште. во прилог, Амстердам е домаќин на фантастичен бал на чудовиште каде ќе сретнете страшни GoGo Ghouls, се восхитуваат на спектакуларните носии на холандската толпа, и имајте уникатна атмосфера за Ноќта на вештерките.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Halloween Costume Party

7. Ноќта на вештерките во Лондон

Лондон е секогаш бурен и преполн со туристи кои ги сакаат неговите неверојатни вибрации. Британскиот главен град е одлична дестинација за шопинг, со фантастични барови на покривот за коктели и одлична културна сцена. Сепак, Лондон има и помрачна страна која оживува за време на Ноќта на вештерките. Зандани, Џек Мевосек, и на античките улици на Лондон создадете совршен амбиент за воодушевувачка Ноќ на вештерките.

Така, улиците’ трендовски и отмеен капитал за една недела кон крајот на октомври се претвори во огромен фестивал на Ноќта на вештерките. Во прилог на Ноќта на вештерките настани во главните атракции, баровите и рестораните на покривот се домаќини на вечери и забави за Ноќта на вештерките. Значи, резервирајте го вашиот престој во Источен Лондон ако сакате да го доживеете најстрашното Ноќта на вештерките. Оваа област е позната по своите приказни за духови за сериски убијци и други легенди.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Creepy Doll Halloween Costume

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате патување со воз до најморничавите улички во Европа, каде што можете да слушате приказни за духови за антички легенди.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост, „Најдобрите дестинации за Ноќта на вештерките во Европа,”На вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/mk/best-Halloween-destinations-in-europe/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Во внатрешноста, ги имате нашите врски за целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /es во /fr или /tr и повеќе јазици.