Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2022)

A mund të mbani mend çdo udhëtim që keni bërë ndonjëherë, pikëpamjet që keni admiruar, dhe ushqimet që keni shijuar? Ndoshta jo, dhe kjo është arsyeja pse suvenirët janë mënyra e përsosur për t'i bërë ato kujtimet zgjasin gjithë jetën. Çfarë suveniresh për të sjellë nga një udhëtim? Këtu janë idetë më të mira të suvenireve për të sjellë një copë parajsë në shtëpi.

 

Suvenire për të sjellë nga një udhëtim: Përbërësit e gatimit

Erëza, salcë, dhe barishte, do t'ju kthejë menjëherë në shije, aromat, dhe momentet e atij vendi të veçantë. Shtë vërtetuar se ne i kujtojmë më së shumti përmes shqisave tona, dhe ushqimi është mënyra më e mirë për të përjetuar një vend. për më tepër, përbërësit e gatimit do t'i bëjnë miqtë dhe familjen tuaj të ndiejnë se kanë qenë atje me ju.

Barishte kineze, salcë makaronash, madje edhe makaronat janë suvenire të mrekullueshme për tu sjellë nga një udhëtim në Kinë, ose Italia, për shembull. Kështu që, mos harroni të paketoni një qese shtesë vetëm për ushquesit, pasi është më mirë të paketoni këto suvenire të shijshme veç e veç. Ju nuk do të dëshironi të hapni valixhen për të zbuluar se rrobat tuaja janë në nuancat e kuqe të piperit.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Food is a great souvenir to bring from a trip

 

Arti Vendor

Mbështetja e kulturës dhe artistëve vendas po tregon se jeni një udhëtar i menduar dhe i zgjuar. Tava me salcë të pikturuar me dorë, rroba tavoline të thurura, ose këmisha me dantella të qëndisura janë suvenire fantastike që miqtë tuaj do t’i çmojnë, përdorim, dhe një mënyrë e shkëlqyer për të treguar mirënjohjen tuaj ndaj komunitetit që ju ka pritur.

Arti vendas është një suvenir i bukur për tu sjellë nga çdo udhëtim në Evropë dhe Kinë. Në Kinë, ju mund të merrni fenerë të kuq për fat të mirë, nga Rusia a Domovichok i punuar me dorë që do të ruajë shtëpinë tuaj, ose një gotë birrë të ftohtë nga Praga për xhaxhain ose vëllain që e do birrën. Çfarë rrethi i madh i udhëtimit eko-miqësore, marrja, dhe përhapjen e kulturës së mrekullueshme në të gjithë botën.

Berlini në Aachen Me Një Tren

Frankfurt në Këln me një tren

Dresden në Këln me një tren

Aachen në Këln me një tren

 

Art souvenirs can be found on local markets

 

Suvenire për dekorimin e shtëpisë

Bëjeni udhëtimin tuaj pjesë të shtëpisë tuaj, me një lule të bukur vazo Delft ose tulipan druri nga Hollanda. Suveniret për dekorimin e shtëpisë mund të bëhen me dorë, dhe më shpesh do të tregojë histori të kulturës dhe historisë së origjinës së tyre.

Një pjatë qeramike në mur, kristal bohem nga Republika Çeke, ose orët e qyqeve nga Pyll i zi janë suvenire të shkëlqyera për t'i sjellë në shtëpi nga udhëtimi juaj në Evropë.

Rimini në Firence me një tren

Roma në Firence me një tren

Piza në Firence me një tren

Venecia në Firence me një tren

 

Local Home Decor Souvenirs Shop

 

Suvenir për të sjellë nga një udhëtim: Pije lokale

Ndarja e tregimeve nga udhëtimi mbi një gotë pije të hollë ndihmon për të kujtuar të gjitha detajet me lëng, dhe momente argëtuese. Sjellja e pijeve lokale është një suvenir popullor për tu sjellë nga Evropa, veçanërisht nëse është një pije alkoolike të gjithë duhet të provoni në të gjithë botën.

Kështu që, Limoncello nga Italia, ose verë risling nga lugina Rhein në Gjermani, Sido që të jetë, marrësit do të jenë të ngazëllyer për të marrë një dhuratë të tillë. Nëse nuk jeni të sigurt se cila është pija lokale, kushtojini vëmendje gotave në tryezën e vendasve gjatë darkës ose pyesni në lokalin lokal.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Local Liquor For sale

 

Bizhuteri

Bizhuteri është një mënyrë mahnitëse për t'i mbajtur udhëtimet tuaja afër zemrës. Një gjerdan i mrekullueshëm, vathë qelibar nga Polonia, ose një byzylyk simpatik argjendi simpatik, janë pjesë që nuk dalin kurrë nga moda, per me teper, ata janë të përjetshëm.

Kështu që, nëse jeni të etur për të sjellë suvenire të jashtëzakonshme, atëherë bizhuteri është perfekte. Shtimi i një bukuri në byzylykun tuaj nga çdo vend është vizitë e mrekullueshme. Megjithatë, kur blini bizhuteri në një vend të huaj, kini kujdes në trajtimin e parave të gatshme dhe mos bini në asnjë prej tyre mashtrimet popullore të udhëtimit në të gjithë botën.

Dijon në Provence me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

Jewelry Shops in an open market

Një artikull që ata mbledhin

Harrojeni çelësat dhe kartolinat, nëse miqtë tuaj janë koleksionistë, asgjë nuk thotë I Care më shumë sesa një pjesë unike që ata mund të shtojnë në koleksionin e tyre. Të gjithë mbledhin diçka: një filxhan birre të zbukuruar nga Praga, Skulpturë qelqi Murano, Babushka ruse tek figurinat e kukullave, dhe këto janë vetëm disa shembuj.

Për më tepër, syze të qitura, kapele, dhe kunjat janë një tjetër suvenir i mrekullueshëm kolektiv për tu sjellë nga një udhëtim në Evropë. I varur në mur, përdoret në ahengje, ose të ruhet në një album, miqtë tuaj do ta vlerësonin kohën që kaluat duke kërkuar atë pjesë të veçantë dhe historinë pas saj.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

 

Trajtime të ëmbla

Trajtimet e ëmbla dhe interesante do të vënë një buzëqeshje dhe do të tërheqin vëmendjen e dëgjuesit. Ushqimi është mënyra më e mirë për të përjetuar një vend, përmes të gjitha shijeve dikush udhëton në kulturë dhe histori. Për shembull, Parizian Makaronat nuk janë vetëm suvenire të shijshme. Ata gjithashtu ende kapin thelbin dhe frymën e Rilindjes Franceze në përsosjen e tyre, formë e ndritshme dhe e hollë.

Kështu që, ndërsa disa kafshime e bëjnë këtë suvenir të zhduket, shija dhe ndjenja e mahnitshme qëndrojnë me ne përgjithmonë. Shqisat tona do të kujtojnë gjithmonë herën e parë që provuam çokollatën zvicerane, dhe marrësit e suvenirit tuaj të shijshëm gjithashtu do të mbajnë mend. Për të përmbledhur, suvenirët e ëmbël janë një suvenire fantastike për t'u sjellë nga një udhëtim në Evropë.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Macarons are a great sweet treat to bring from a trip

Suvenire për të sjellë nga një udhëtim: Veshje

Blerja është një nga gjërat më të mira për të bërë jashtë vendit. Ju mund të ndryshoni stilin tuaj, dhe shtoni një artikull të veçantë në gardërobën tuaj si një shall tradicional shumëngjyrësh nga Rusia, një xhaketë lëkure nga Italia, dhe me shume. Nëse po planifikoni t'u sillni miqve tuaj një copë veshje, atëherë ju duhet të dini stilin dhe madhësinë e tyre natyrisht.

Megjithatë, ka shumë suvenire veshjesh për të zgjedhur në Evropë, që nuk përfshijnë përzgjedhjen e madhësisë. Berlini është perfekt për pazar të cilësisë së mirë, Bluza nga tregjet e rrugës në Londër, një kravatë e lezetshme nga Parisi ose Italia, janë vetëm disa suvenire veshjesh ide për të sjellë nga e gjithë bota.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Suveniret Klishe që do të sjellin nga një udhëtim në Evropë

Asnjëherë nuk mund të gaboni me suveniret klasikë. Për shembull, dhuroni miqve dhe familjes një varëse çelësash për Kullën Eifel, Matryoshka prej druri ruse, ose bllokime druri nga Amsterdami, këto do të jenë një suvenir i bukur dhe i zhytur në mendime. për më tepër, mund të blini këto suvenire klasike evropiane në aeroport, ose stacion treni, ne minutin e fundit. Megjithatë, merrni parasysh që suveniret’ çmimi do të jetë shumë më i lartë në dyqanin e stacionit të trenit, sesa në qytet.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

A russian Babushka is a cliche souvenir to bring from a trip

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në Evropë. Ju lehtë mund të udhëtoni me tren në çdo destinacion në Evropë, dyqan, dhe shijoni udhëtimin e lehtë do valixhet plot me thesare dhe suvenire.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë në blog "Çfarë suveniresh të sillni nga një udhëtim?”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fsouvenirs-bring-trip%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)