Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 30/04/2022)

Дали може да се сетите на секое патување што сте го направиле, ставови на кои сте им се восхитувале, и храна што сте ја вкусиле? Можеби не, и затоа сувенирите се совршен начин да ги направите спомените траат цел живот. Какви сувенири да понесете од патување? Еве ги најдобрите идеи за сувенири за да вратите парче рај дома.

 

Сувенири што треба да ги донесете од патување: Состојки за готвење

Зачини, сос, и билки, ќе ве врати веднаш до вкусовите, мириси, и моменти од тоа посебно место. Докажано е дека најмногу се сеќаваме преку нашите сетила, а храната е најдобриот начин да се доживее место. Згора на тоа, состојките за готвење ќе ги натераат вашите пријатели и семејството да чувствуваат дека биле таму со вас.

Кинески билки, сос од тестенини, па дури и тестенините се прекрасни сувенири за враќање од патувањето во Кина, или Италија, на пример. Значи, не заборавајте да спакувате дополнителна торба само за вкусните луѓе, бидејќи е подобро да ги спакувате овие вкусни сувенири одделно. Нема да сакате да го отворите куферот за да откриете дека вашата облека е во црвена папрака нијанси.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Food is a great souvenir to bring from a trip

 

Локална уметност

Поддршката на локалната култура и уметници покажува дека сте внимателен и паметен патник. Рачно насликани чинии за сос, ткаени алишта за маса, или извезените кошули од тантела се фантастични сувенири што вашите пријатели ќе ги ценат, употреба, и одличен начин да ја покажете вашата благодарност кон заедницата што ве примила.

Локалната уметност е прекрасен сувенир за враќање од секое патување во Европа и Кина. Во Кина, можете да добиете црвени фенери за среќа, од Русија А рачно изработени Домовичок што ќе го чува вашиот дом, или ладно пивско стакло од Прага за чичко или брат што сака пиво. Каков голем круг еко-пријателски патување, примање, и ширење на прекрасната култура низ целиот свет.

Берлин до Ахен со воз

Франкфурт до Келн со воз

Дрезден до Келн со воз

Ахен до Келн со воз

 

Art souvenirs can be found on local markets

 

Сувенири за украсување на домот

Направете го вашето патување дел од вашиот дом, со прекрасен цвет Делфт вазна или дрвена лале од Холандија. Сувенирите за украсување на домот можат да бидат рачно изработени, и најчесто ќе раскажува приказни за културата и историјата на нивното потекло.

Керамичка чинија на идот, боемски кристал од Чешка, или кукавички часовници од Црна шума се одлични сувенири што треба да ги донесете дома од вашето патување во Европа.

Римини до Фиренца со воз

Рим до Фиренца со воз

Пиза до Фиренца со воз

Венеција до Фиренца со воз

 

Local Home Decor Souvenirs Shop

 

Сувенир што треба да го донесете од патување: Локален алкохол

Споделувањето приказни од патувањето преку чаша убав алкохол помага да се потсетите на сите сочни детали, и забавни моменти. Донесувањето локален пијалок е популарен сувенир што треба да се донесе од Европа, особено ако е а алкохолен пијалок сите треба да пробаат низ целиот свет.

Значи, Лимончело од Италија, или вино од Ризлинг од долината Рајн во Германија, Како и да е, примачите ќе бидат воодушевени да добијат таков подарок. Ако не сте сигурни што е локалниот пијалок, обрнете внимание на чашите на масата на локалното население за време на вечерата или прашајте во локалниот бар.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Local Liquor For sale

 

Накит

Накитот е неверојатен начин да ги носите вашите патувања близу до срцето. Заносен ѓердан, килибарни обетки од Полска, или шармантна сребрена шарм нараквица, се парчиња кои никогаш не излегуваат од мода, Згора на тоа, тие се безвременски.

Значи, ако сте заинтересирани да носите извонредни сувенири, тогаш накитот е совршен. Додавањето шарм на вашата нараквица од секоја земја е посета е прекрасно. Сепак, при купување накит во странска земја, бидете внимателни за ракување со готовина и не спаѓајте во ниеден популарните измами за патувања низ целиот свет.

Дижон до Прованса со воз

Париз до Прованса со воз

Лион до Прованса со воз

Марсеј до Прованса со воз

 

Jewelry Shops in an open market

Ставка што ја собираат

Заборавете на приврзоци за клучеви и разгледници, ако вашите пријатели се колекционери, ништо не вели дека се грижам повеќе од единствено парче што можат да го додадат во нивната колекција. Секој собира по нешто: украсена кригла пиво од Прага, Скулптура од стакло Мурано, Руска Бабушка до фигурини на кукли, и ова се само неколку примери.

Понатаму, истрелани очила, капи, и пиновите се уште еден страшен колекционерски сувенир што треба да го вратите од патувањето во Европа. Висеше на wallидот, се користи во забави, или складирани во албум, вашите пријатели ќе го ценат времето што го поминавте во потрага по тоа посебно парче и приказната зад неа.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

 

Слатки третира

Слатките и интересни задоволства ќе предизвикаат насмевка и ќе го привлечат вниманието на слушателот. Храната е најдобриот начин да се доживее место, низ сите вкусови се патува до културата и приказните. На пример, Париски Макароните не се само вкусни сувенири. Тие, исто така, с capture уште ја доловуваат суштината и духот на француската ренесанса во нивното совршенство, светла и исклучителна форма.

Значи, додека неколку каснувања го прават овој сувенир да исчезне, вкусот и неверојатното чувство остануваат со нас засекогаш. Нашите сетила секогаш ќе го паметат првиот пат кога пробавме швајцарско чоколадо, и примателите на вашиот вкусен сувенир исто така ќе се сетат. Сумирајќи, слатките сувенири се фантастични сувенири за враќање од патување во Европа.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Macarons are a great sweet treat to bring from a trip

Сувенири што треба да ги донесете од патување: Облека

Шопингот е една од најдобрите работи што треба да се направат во странство. Можете да го промените вашиот стил, и додадете посебен предмет во вашата гардероба како шарена традиционална марама од Русија, кожна јакна од Италија, и повеќе. Ако планирате да им донесете на вашите пријатели парче облека, тогаш, се разбира, треба да го знаете нивниот стил и големина.

Сепак, во Европа има многу сувенири за облека за избор, кои не вклучуваат избор на големина. Берлин е совршен за гроздобер шопинг, Маици од уличните пазари во Лондон, кул вратоврска од Париз или Италија, се само неколку идеи за сувенири за облека што треба да ги донесете од целиот свет.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Сувенири од клише да донесат од патување во Европа

Никогаш не можете да погрешите со класичните сувенири. На пример, подарете пријатели и семејство приврзок за клучеви од Ајфеловата кула, Руска дрвена Матрјошка, или дрвени сабо од Амстердам, овие ќе бидат прекрасен и внимателен сувенир. Згора на тоа, можете да ги купите овие класични европски сувенири на аеродромот, или железничка станица, во последната минута. Сепак, земете ги предвид сувенирите’ цената ќе биде многу повисока во продавницата на железничката станица, отколку во градот.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

A russian Babushka is a cliche souvenir to bring from a trip

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате незаборавно патување во Европа. Можете лесно да патувате со воз до која било дестинација во Европа, продавница, и уживајте во лесно патување во куфери полни со богатства и сувенири.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Какви сувенири да донесеме од патувањето?”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fsouvenirs-bring-trip%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.