Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 08/09/2023)

Најжешкиот тренд е во туристичката индустрија еко-пријателски патување. Ова се однесува и на патниците, кои се страствени да и дадат одговор на заедницата, а не само препуштање на безгрижен одмор. Ако сте паметен патник, тогаш одржливото патување во туризам не ви е странски концепт.

Што е одржлив туризам? како можете да ја играте својата улога во заштитата и градењето на локалните заедници? Llе ги најдете нашите 10 совети за одржлив туризам за патувања, остроумен и лесен за следење.

 

Совет 1: Патувања за одржлив туризам

Патување со воз, автобус, или бродот е поеколошки отколку со авион. Аерозагадувањето предизвикано од возовите е значително помало од кое било други средства за јавен превоз или приватен автомобил.

Бидејќи растојанијата помеѓу повеќето земји во Европа се многу мали, патувањето со воз низ земјите е одлична можност да уживате во погледите, и биди паметен патник. Затоа, патувањето со воз е на врвот на секоја агенда за одржливо патување и на нашата 10 најдобри совети за одржливо патување.

Цени на возот од Милано до Рим

Фиренца до Рим Цените на возот

Цени за воз од Пиза до Рим

Цените на возот од Неапол до Рим

 

Sustainable Tourism Travel Tips

 

Совет 2 За патување во одржлив туризам: За заштеда на енергија

Една од поволностите на патувањето, и да се биде турист е разгалување во сè. За некои туристи, ова може да вклучува живот како хонорар кога сте на одмор. Сепак, овој начин на патување ќе ја чини нашата планета повеќе. Ако сакате да бидете паметен патник, можете да започнете со заштеда на енергија и електрична енергија. Затоа, еден од врвните 10 најдобри совети за одржлив туризам за патување е секогаш да ги вртите светлата, AC, и исклучен телевизор, кога ќе излезете од собата.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

Совет 3: Зелена пешачење

Друг совет за одржливо патување во туризмот се однесува на заштита на природата, и можете да започнете со престој на обележани патеки. Обележаната патека е таму за чување природни ресурси и чуда во Европа безбеден од штета. Исто така, на овој начин нема да го прекинувате какви било диви животни или фауна екосистеми наоколу.

Цените на возот од Ла Рошел до Нант

Цените на возот од Тулуз до Ла Рошел

Цени на возот од Бордо до Ла Рошел

Цените на возот од Париз до Ла Рошел

 

Green Hiking is a Sustainable Travel Tip

 

Совет 4 За патувања во одржлив туризам: Чувајте го чист

Да донесете мала торба со вас за ѓубре е уште еден неверојатен пример за еколошко патување. На пример, би можеле да ја користите оваа торба за да соберете какво било ѓубре што оставиле други патници. Значи, ќе придонесете за одржување најубавите природни чуда во Европа чиста и безбедна.

Цени на возот од Брисел до Амстердам

Цени на возот од Лондон до Амстердам

Цени на возот од Берлин до Амстердам

Цени на возот од Париз до Амстердам

 

 

Совет 5: Купувајте локално

Да купувате локално и рачно изработени производи е неверојатен пример за одржлив туризам. Наместо да придонесувате за штетата предизвикана во процесот на увоз на стоки, придонесувате за локалната заедница. Купувањето за локални занаети и стоки е неверојатен социјален и економски придонес за локалната заедница. После се, културните инвестиции се огромен дел од одржливиот туризам.

Цени на возот од Амстердам до Лондон

Цените на возот од Париз до Лондон

Цените на возот од Берлин до Лондон

Цени на возот од Брисел до Лондон

 

Sustainable Shopping tips Europe

 

Совет 6: Пакувајте торба за повеќекратна употреба

Додека постои светски тренд на одржливи и торби за купување што може да се рециклираат, сеуште можете да се најдете со пластична кеса. Сите знаеме како колатерална штета може да предизвика една пластична кеса доколку животно го пронајде тоа или штета на животната средина на долг рок. Торба за повеќекратна употреба е одлична за шопинг на локалните пазари и супермаркети. Одлична идеја е да спакувате торба за повеќекратна употреба и преклопување сите сувенири.

Цени на возот од Минхен до Инсбрук

Цени на возот од Салцбург до Инсбрук

Цени на возот од Оберстдорф до Инсбрук

Цените на возот од Грац до Инсбрук

 

Sustainable Traveling by packing reusable items

 

Совет 7 За патувања во одржлив туризам: Јадете локално

Поддршката на локалните бизниси е дел од тоа да се биде паметен и одговорен патник. Гостувате во странска земја и култура, и секогаш треба да ја покажувате вашата почит и благодарност кон локалната заедница. Ова ќе има огромно економско и еколошко влијание.

Понатаму, храната е неверојатна можност да научите за локалната кујна. Приказните, зачини, и садовите ќе ви кажат сè за што треба да знаете локалната култура.

Цени на возот од Лион до Geneенева

Цени на возот од Цирих до Geneенева

Цените на возот од Париз до Geneенева

Цени на возот од Берн до Geneенева

 

Совет 8: Спакувајте шолја за кафе со повеќекратна употреба

Едно од најдобрите искуства при патување е дефинитивно купување на локално пециво и кафе за одење, и започнување на денот во одлична гледна точка. Сепак, ако мислите на сите други патници кои ги практикуваат истите навики, доволно брзо нашиот свет ќе биде полн со пластични чаши. Значи, пакување шише со вода и шолја за кафе што може да се користи, значи промена на навиките, но помислете колку ќе помогне да се намали отпадот од пластика.

Цени на возот од Виена до Будимпешта

Цените на возот од Прага до Будимпешта

Цени на возот од Минхен до Будимпешта

Цени на возот од Грац до Будимпешта

 

Pack A Reusable Coffee Cup for a Sustainable Tourism

 

Совет 9: Изберете турнеи со фокус на зачувување и активности на отворено

Поминување на вашиот одмор на отворено, во европските шуми и висорамнини е едно од најдобрите 10 совети за одржлив туризам за патувања.

Индоризирањето на локалните конзервации што го штитат дивиот свет е клучен елемент во одржливиот туризам. Овие организации за зачувување често спасуваат загрозени животни, садење дрва, и играат клучна улога во зачувување на екосистемите. Затоа, вашиот одмор во Европа ќе има дополнителна вредност, покрај откривањето на природните чуда, резерви, и национални паркови во Европа.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

Outdoor acitivities are key for Sustainable Tourism Travel

 

Совет 10: Изберете еколошко сместување

Постојат многу прекрасни типови на сместување во Европа, и најдобриот начин да уживате во природните чуда е да останете неколку чекори подалеку. Мали и независни анови, домашни домови, и конзерваторските домови обично вработуваат локални жители, и поддршка на локалната заедница.

во прилог, зачувување на дивиот свет нуди тури и волонтерски програми во замена за сместување. Така, ќе бидете исклучително среќни да уживате во најневеројатните резерви на диви животни и природа.

Типот на сместување што ќе го изберете за одмор во Европа е клучен за исполнување на вашата улога како паметен патник. Да не го направите вашето истражување за најдоброто сместување е едно од грешки при патување за да се избегнат.

Цени на возот од Милано до Венеција

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цените на возот од Болоња до Венеција

Цени на возот од Тревизо до Венеција

 

Патувањето со воз е одличен начин да го започнете вашето еколошко патување низ европските конзервации и погледи. овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате еколошки одмор за Европа со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 совети за одржлив туризам за патување“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsustainable-tourism-travel-tips%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / FR / или де и на повеќе јазици.