Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 28/03/2021)

99% на трагачите по диви животни избираат да патуваат во Африка за епско патување со сафари. Сепак, го избравме 10 најдобри дестинации за диви животни во светот, од Европа до Кина, помалку патуваните, но повеќето незаборавни и посебни места.

 

1. Uzиужаигу во Кина

Дом до 40% од видовите диви животни, и фауна во Кина, долината uzиужаигу е 4800 метри во висина. Долина Jiиузаигу е еден од 10 најдобри дестинации за диви животни во светот со неверојатен пејсаж и богат екосистем.

Во долината Jiиузаигу, ќе имате непроценлива шанса да видите џин панда, црвена панда, Сечуан такин, и мајмун со нос. Ова се само неколку од другите ретки животни кои со векови живеат во долината uzиузаигу. Овие загрозени видови живеат во област на водопади, езера, варовнички планини, и формации Краст, место со извонредна убавина што ќе ги подигне вашите духови и празник на дивиот свет на сосема ново ниво.

Каде е долината Jiиузаигу во Кина?

Прекрасната долина uzиузаигу се наоѓа во провинцијата Сечуан во Кина и е достапна од Пекинг или Ченгду.

 

Anивотно на дрво во долината Jiиузаигу, Кина

 

2. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Шенонгџија во Кина

За да го видите мајмунот со нос во Сечуан, не треба да патувате далеку затоа што овој редок мајмун живее во шумите на централна Кина. тоа е точно, Шенонгџија Природен резерват во провинцијата Хубеи е дом на непослушен мајмун, бела мечка, заматен, обични леопарди, и азиска црна мечка.

во прилог, природниот резерват Шенонгја е извонредно убав со високи врвови и ниски реки. Од зима до лето, погледите на дивата природа се менуваат во текот на целата година, ветувајќи поинакво искуство кога и да одлучите да ја посетите. Сепак, најдобро време за посета е мај до септември, и треба да ги резервирате своите билети.

Каде е природниот резерват Шенонгџа во Кина?

Резервата Шенонгја е во центарот на Кина, и најдобро е да ја направите вашата база за диви животни во градот Мују.

 

 

3. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Планината Хуангшан во Кина

Инспирација за поетите и писателите, не е изненадувачки што планината Хуангшан е неверојатна дестинација за дивиот свет во светот. Хуангшан се наоѓа во суптропска климатска зона во провинцијата Анхуи. Затоа, покрај забележаниот орел, и азиска дива мачка, растенијата и цвеќињата тука се најубави и најпосебни во цела Кина.

Ретките диви животни’ живеалиште се антички борови дрвја и гранитски карпести формации, каде што можеше да се издигне над облаците. Сè што треба да направите е да изберете еден од 70 врвови во областа за одземање на здивот сценски погледи на природен резерват. Крајна линија, со толку многу да се види, треба да резервирате 2-3 денови за незаборавно празник за диви животни во Хуангшан.

Каде е природниот резерват планината Хуангшан во Кина?

Планината Хуангшан е 3 неколку часа далеку од Шангај до брз воз, во провинцијата Анхуи.

 

Најдобри дестинации за диви животни во светот: Планината Хуангшан во Кина

 

4. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Лигурија за делфини Во Италија

Лигурија и Cinque Terre се познати по живописното и живописно крајбрежје и градови. Во случај да не сте знаеле, Лигурија е исто така фантастична дестинација за гледање китови и делфини. Од мај до септември, би можеле да одите на една од многуте патувања со брод во Лигурија во потрагата по фасцинантниот морски живот во Италија.

Theивописните брегови и карпи на Чинк Тере се полни со скриени заливи, и подморските чуда. така, од брод или нуркање во, и нуркање, ќе бидете изненадени од морскиот див свет во Лигурија. Одмор на дивиот свет во Лигурија е несомнено еден од најдобрите начини да го поминете летото.

Ла Специја до Риомаџоре со воз

Фиренца до Риомаџоре со воз

Модена до Риомаџоре со воз

Ливорно до Риомаџоре со воз

 

Делфин за диви животни во Лигурија Во Италија

 

5. Одмор на дивиот свет на Пиринеите

Птици грабливки како Златниот орел што ви се надвиснува над главата, и дивокозата и козорот во патеките, Пиринеите е друга прекрасна дестинација за диви животни во светот. Неверојатни планински врвови, снежни капачиња, и расцветана природа, паркот Француски Пиринеи е една од најдобрите дестинации за одмор на дивиот свет во Европа.

така, покрај пешачењето на прекрасните Пиринеи, би можеле да одите на патување за следење мечка, или турнеја за фотографирање птици плен. Иако Француските Пиринеи се популарна дестинација за одмор во Европа, областа е огромна што не треба да се грижите за тоа што другите патници ќе го исплашат диви и убави животни.

Кој е најдобриот начин да се стигне до Француските Пиринеи?

Преземање на Евростар од Лондон, а потоа возот ТГВ од Париз или Лил до Тулуз е најдобрата патна патека до Пиринеите.

Лион до Тулуз со воз

Париз до Тулуз со воз

Убаво е во Тулуз со воз

Бордо до Тулуз со воз

 

Одмор на дивиот свет на Пиринеите

 

6. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Камарга Во Франција

Националниот резерват Камарг во Франција е создаден во 1972 и е заштитен национален парк. уште, лагуните и мочуриштата се најзаштитените земји во Европа, и тука е дом на 400 видови птици и поголемото розово фламинго.

Тука исто така ќе имате шанса да прошетате покрај најголемата река во Европа, Делта, и барај ги дивите коњи. Згора на тоа, sом од специјалните птици што можете да ги видите тука се Виолетовите чапји, Мали Тернс, и црноглавиот Галеб.

Најдобро време за одење е летото кога пристигнуваат птиците и сивите коњи.

Кој е најдобриот начин да патувате во Камарг?

Можете да возите од Париз до Ним, Марсеј, или Арл, а потоа и автобусот.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Дестинација на дивиот свет за коњите во Камарг, Франција

 

7. Фисер Хофе Во Австрија

517 километри див свет, Фисер Хофе во западен Тирол е една од најдобро чуваните тајни во Австрија. Не многумина знаат за ова место, но тука ќе најдете прекрасни точки за фотографирање на дивиот свет.

Во пролетта, Fisser Hofe цвета, и можеби ќе имате среќа да ја фатите извонредната пеперутка Аполо. можеби, ќе забележите црн орел на хоризонтот, или другиот див дивокоза, коски, и дива свиња. Сепак, најдобриот начин да ги забележите тие ретки животни е пешачење по планината, до 3000 метри, во една од многуте патеки во Фисер Хофе.

Кој е најдобриот начин да се дојде до Fisser Hofe во Австрија?

Можете да патувате со возови ОББ од големите градови во Австрија до градот Фис во Тирол. Салцбург, Виена, или Инсбрук до Фис со воз ОББ се популарни линии за патување со воз.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Неверојатна пеперутка во Фисер Хофе, Австрија

 

8. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Дивиот свет во реката Дунав

Од Црна шума во Германија, низ Европа до Романија, реката Дунав е една од најдобрите дестинации за диви животни во светот. Затоа, како одличен извор на вода и храна, не е изненадувачки што реката Дунав е едно од најдобрите места за забележување на загрозени видови.

на пример, малиот европски рибар е еден од величествените 400 видови птици кои живеат во реката Дунав. во прилог, in Земплен Хилс, и националниот парк Агтелек, можеше да гледаш 73 видови цицачи, како црвената лисица и кафеавиот зајак.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Најдобри дестинации за диви животни во светот: Мини птици на реката Дунав

 

9. Природен резерват Мерфелдер Брух во Германија

Дом на последното стадо диви коњи во Европа и една од најубавите глетки досега е глетката на трчање диви коњи. Затоа, Паркот Хохе Марк е омилена дестинација за гледање на дивиот свет.

во прилог, среде шумите и зелените земјишта, можеби ќе имате среќа да го забележите прекрасното Пони Далмен. Понискиот Далмен е раса на коњи, кои живеат во Мерфелдер Брух, во градот диви коњи, или Рајна-Вестфалија. Мерфелдер Брух е светилиште за обете раси на коњи кои живеат слободно во нивното природно живеалиште.

Кој е најдобриот начин да патувате до Мерфелдер Брух?

Со воз од Британија или каде било во Германија до Колон и Северна Рајна-Вестфалија. Потоа можете да се придружите на турнеја или да изнајмите автомобил до Мерфелдер Брух.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Природен резерват Мерфелдер Брух во Германија

 

10. Најдобри дестинации за диви животни во светот: Венгенски цвеќиња на швајцарските Алпи

Сите прекрасни места на нашите 10 најдобрите дестинации за диви животни во светот се дом на најретките диви животни во Европа. Сепак, Венген е дом на неверојатна дива фауна и е ботаничко небо. Се наоѓа во швајцарските Алпи, погледите тука се апсолутно вдахновени од стравопочит, со снежни планини, зелени бујни долини, водопади, и најспектакуларниот цвет.

Во јули, дивите пеперутки ја красат ретката Орхидеја Лејди папучи, џентлијани на труба, саксифражи, и други спектакуларни цвеќиња долж глечерот Ајгер. Овие зачудувачки цвеќиња растат на голема надморска височина на швајцарските Алпи, по прекрасната долина Лотербрунен. така, бидете подготвени да пешачите до облаците и ведро сино небо за да ги видите овие чуда на природата.

Кој е најдобриот начин да се стигне до Венген Бернес Оберленд?

Одете со воз до долината Лаутбруннен, а потоа воз до селото Венген.

Цирих до Венген со воз

Geneенева до Венген со воз

Берн до Венген со воз

Базел до Венген со воз

 

Сценски дестинации за дивиот свет во светот: Венгенски цвеќиња на швајцарските Алпи

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавно патување до една, или сите 10 најдобри дестинации за диви животни во светот: низ Европа или Кина со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најдобри дестинации за диви животни во светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-wildlife-destinations-world%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.