Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 18/11/2022)

99% e kërkuesve të botës së egër zgjedhin të udhëtojnë në Afrikë për një udhëtim epik me safari. Megjithatë, ne kemi zgjedhur 10 destinacionet më të mira të botës së egër në botë, nga Evropa në Kinë, më pak të udhëtuarit, por vendet më të paharrueshme dhe të veçanta.

 

1. Jiuzhaigou Në Kinë

Në shtëpi për 40% të specieve të kafshëve të egra, dhe faunës në Kinë, lugina Jiuzhaigou është 4800 metra në lartësi. Lugina Jiuzhaigou është një nga 10 destinacionet më të mira të botës së egër në botë me një peizazh të lë pa frymë dhe ekosistem i pasur.

Në Luginën Jiuzhaigou, do të keni një shans të paçmuar për të parë panda gjigande, panda e kuqe, Sichuan është një këngë, dhe majmuni me hundë të butë. Këto janë vetëm disa nga kafshët e tjera të rralla që jetojnë në luginën Jiuzhaigou për shekuj me radhë. Këto specie të rrezikuara jetojnë në një zonë me ujëvara, liqenet, malet gëlqerorë, dhe formacionet Krast, një vend me bukuri të jashtëzakonshme që do të lartësojë shpirtrat tuaj dhe festat e jetës së egër në një nivel krejt të ri.

Ku është Lugina Jiuzhaigou në Kinë?

Lugina e bukur Jiuzhaigou është në provincën Sichuan në Kinë dhe është e arritshme nga Pekini ose Chengdu.

 

Animal on a tree in Jiuzhaigou Valley, China

 

2. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Shennongjia Në Kinë

Për të parë Majmunin me hundë Sichuan, nuk keni nevojë të udhëtoni shumë sepse ky majmun i rrallë jeton në pyjet e Kinës qendrore. Kjo është e drejtë, Shennongjia Rezervat Natyror në provincën Hubei është shtëpia e majmunit të keq, ari i bardhë, i turbullt, leopardët e zakonshëm, dhe ariu i zi aziatik.

veç, Rezervati Natyror Shennongjia është jashtëzakonisht i bukur me maja të larta dhe lumenj të ulët. Nga dimri në verë, pikëpamjet e natyrës së egër ndryshojnë gjatë gjithë vitit, duke premtuar një përvojë tjetër sa herë që vendosni ta vizitoni. Megjithatë, koha më e mirë për të vizituar është maj-shtator, dhe ju duhet të rezervoni biletat tuaja.

Ku është rezervati natyror Shennongjia në Kinë?

Rezervati Shennongjia është në qendër të Kinës, dhe është më mirë të bësh bazën tënde të jetës së egër në qytetin Muyu.

 

 

3. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Mali Huangshan Në Kinë

Një frymëzim për poetët dhe shkrimtarët, nuk është për t'u habitur që mali Huangshan është një destinacion i mrekullueshëm i botës së egër në botë. Huangshan gjendet në një zonë klimatike subtropikale në provincën Anhui. prandaj, përveç shqiponjës së ndotur, dhe mace e egër aziatike, bimët dhe lulet këtu janë më të bukurat dhe më të veçantat në të gjithë Kinën.

Kafshët e rralla të egra’ habitati është pisha e lashtë dhe formacione shkëmbore granitike, ku mund të fluturosh mbi re. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të zgjidhni një nga 70 majat në këtë zonë për të lënë pa frymë pamje piktoreske të rezervatit natyror. Baza e fundit, me aq shumë për të parë, ju duhet të rezervoni 2-3 ditë për një të paharrueshme pushime të jetës së egër në Huangshan.

Ku është rezervati natyror malor Huangshan në Kinë?

Mali Huangshan është 3 orë larg nga Shanghai nga tren i shpejtesise se larte, në provincën Anhui.

 

Best Wildlife Destinations In The World: Mount Huangshan In China

 

4. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Liguria për Delfinët Në Itali

Liguria dhe Pesë toka janë të famshëm për bregdetin dhe qytetet e tyre shumëngjyrëshe dhe piktoreske. Në rast se nuk e keni ditur, Liguria është gjithashtu një destinacion fantastik për të shikuar balenat dhe delfinët. Nga maji deri në shtator, ju mund të shkoni në një nga turnet e shumta me varkë në Liguria në kërkim të gjërave magjepsëse jetën detare në Itali.

Brigjet piktoreske dhe shkëmbinjtë në Cinque Terre janë plot limane të fshehura, dhe mrekullitë nën det. Kështu që, nga varka ose zhytja në, dhe snorkeling, do të habiteni nga jeta e egër detare në Liguria. Një pushim i jetës së egër në Liguria është padyshim një nga mënyrat më të mira për të kaluar verën.

La Spezia në Riomaggiore me një tren

Firence në Riomaggiore me një tren

Modena në Riomaggiore Me Një Tren

Livorno në Riomaggiore me një tren

 

Wildlife Dolphin in Liguria In Italy

 

5. Festa e jetës së egër në Pirenej

Zogjtë grabitqarë si shqiponja e Artë që fluturojnë mbi kokën tuaj, dhe dhia e dhjamit në shtigje, Pyrenees është një tjetër destinacion i mrekullueshëm i botës së egër në botë. Majat e habitshme të maleve, kapele me dëborë, dhe natyra e çelur, parku Francez i Pirenejve është një nga destinacionet kryesore për pushime të botës së egër në Evropë.

Kështu që, përveç shëtitjes në Pirenejtë e mrekullueshme, ju mund të shkoni në një udhëtim gjurmimi të ariut, ose turne fotografik i zogjve pre. Megjithëse Pirinejtë Franceze janë një destinacion popullor për pushime në Evropë, zona është e gjerë dhe nuk duhet të shqetësoheni për udhëtarët e tjerë që do t'i trembin kafshë të egra dhe të bukura.

Cila është mënyra më e mirë për të arritur në Pirenejtë Franceze?

Marrja e Eurostar nga Londra, dhe pastaj treni TGV nga Parisi ose Lille për në Toulouse është rruga më e mirë udhëtuese për në Pirenej.

Lyon për në Toulouse Me Një Tren

Parisi në Tuluzë me një tren

Bukur në Tuluzë me një tren

Bordo në Tuluzë me një tren

 

Wildlife Holiday In The Pyrenees

 

6. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Camargue Në Francë

Rezerva kombëtare Camargue në Francë u krijua në 1972 dhe është park kombëtar i mbrojtur. ende, lagunat dhe moçali janë tokat më të mbrojtura në Evropë, dhe këtu është shtëpia për të 400 speciet e zogjve dhe flamingoja më e madhe rozë.

Këtu do të keni gjithashtu një shans për të ecur përgjatë lumit më të madh në Evropë, Delta, dhe kërkoni kuajt e egër. për më tepër, snjë nga zogjtë e veçantë që mund të shihni këtu janë Çafkat e purpurta, Ternat e Vogla, dhe Gullë me kokë të zezë.

Koha më e mirë për të shkuar është gjatë verës kur zogjtë mbërrijnë dhe kuajt gri.

Cila është mënyra më e mirë për të udhëtuar në Camargue?

Ju mund të merrni një tren nga Parisi për në Nimes, Marsejë, ose Arles, dhe pastaj autobusi.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Wildlife Horse Destination In The Camargue, France

 

7. Fisser Hofe Në Austri

517 kilometra të jetës së egër, Fisser Hofe në Tirolin perëndimor është një nga sekretet më të mira të Austrisë të ruajtura. Jo shumë e dinë këtë vend, por këtu do të gjeni pika të bukura për fotografinë e botës së egër.

Në pranverë Fisser Hofe është në lulëzim të plotë, dhe ju mund të keni fatin të kapni fluturën e hollë Apollo. Ndoshta, ju do të dalloni një shqiponjë të Zezë në horizont, ose dhia e egër tjetër, gëlqere, dhe derri i egër. Megjithatë, mënyra më e mirë për të parë ato kafshë të rralla është duke ecur në mal, te 3000 metra, në një nga shtigjet e shumta në Fisser Hofe.

Cila është mënyra më e mirë për të shkuar në Fisser Hofe në Austri?

Ju mund të udhëtoni me trenat OBB nga qytete të mëdha në Austri në qytetin Fiss në Tirol. Salzburgu, Vjena, ose Innsbruck në Fiss me tren OBB janë rrugët e njohura të udhëtimit me tren.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Amazing Butterfly in Fisser Hofe, Austria

 

8. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Jeta e egër në lumin Danub

Nga Pylli i Zi në Gjermani, nëpër Evropë deri në Rumani, lumi Danub është një nga destinacionet më të mira të botës së egër në botë. prandaj, si një burim i shkëlqyeshëm i ujit dhe ushqimit, nuk është për t'u habitur që lumi Danub është një nga vendet më të mira për të dalluar speciet e rrezikuara.

Për shembull, kali i vogël evropian është një nga më të mrekullueshmit 400 specie zogjsh që jetojnë në lumin Danub. veç, unën Kodrat Zemplen, dhe parkun kombëtar Aggtelek, mund te shikoje 73 speciet gjitare, si dhelpra e kuqe dhe lepuri kafe.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Best Wildlife Destinations In The World: Mini Birds on The Danube River

 

9. Rezervuari Natyror Merfelder Bruch Në Gjermani

Shtëpia e tufës së fundit të kuajve të egër në Evropë dhe një nga pamjet më të bukura ndonjëherë është pamja e vrapimit të kuajve të egër. prandaj, Parku Hohe Mark është një destinacion i preferuar për shikimin e jetës së egër.

veç, mes pyjeve dhe tokave të gjelbërta, ju mund të jeni me fat të dalloni Poninë e bukur Dulmen. Kalë i vogël Dulmen është një racë e kuajve, që jeton në Merfelder Bruch, në qytetin e kuajve të egër, ose Rhein-Westfalen. Merfelder Bruch është një vend i shenjtë për të dy racat e kuajve që jetojnë lirshëm në habitatin e tyre natyror.

Cila është mënyra më e mirë për të udhëtuar në Merfelder Bruch?

Duke marrë trenin nga Britania ose kudo në Gjermani për në Kolon dhe Nordrhein-Westfalen. Atëherë ju mund të bashkoheni me një turne ose të merrni me qira një makinë te Merfelder Bruch.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Merfelder Bruch Nature Reserve In Germany

 

10. Destinacionet më të mira të botës së egër në botë: Lule Wengen të Alpeve Zvicerane

Të gjitha vendet e mrekullueshme në tonë 10 destinacionet më të mira të botës së egër në botë janë shtëpia e kafshëve të egra më të rralla në Evropë. Megjithatë, Wengen është shtëpia e faunës së egër të mahnitshme dhe është qielli botanik. E vendosur në Alpet Zvicerane, pikëpamjet këtu janë absolutisht frikësuese, me male me dëborë, luginat e gjelbërta të harlisura, ujëvarat, dhe lulja me spektakolare.

Në korrik fluturat e egra zbukurojnë Orkidën e rrallë Lady Slipper, gentianë të borive, saksifragje, dhe lule të tjera spektakolare përgjatë akullnajës Eiger. Këto lule mahnitëse rriten në lartësitë e mëdha të Alpeve Zvicerane, deri në luginën e mrekullueshme të Lauterbrunnen. Kështu që, jini të përgatitur të ngjiteni në re dhe në qiellin e kaltër blu për të parë këto mrekulli të natyrës.

Cila është mënyra më e mirë për të arritur në Wengen Bernese Oberland?

Merrni një tren për në luginën Lauterbrunnen, dhe më pas një tren deri në fshatin Wengen.

Cyrihu në Wengen Me Një Tren

Gjenevë në Wengen me një tren

Bern në Wengen me një tren

Bazeli në Wengen me një tren

 

Scenic Wildlife Destinations In The World: Wengen Flowers of the Swiss Alps

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në një, ose të gjitha 10 destinacionet më të mira të botës së egër në botë: nëpër Evropë ose Kinë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Destinacionet më të mira të botës së egër në botë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-wildlife-destinations-world%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)