Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/04/2021)

Të udhëtosh për në Evropë po udhëton përsëri në kohë në një tokë të magjepsur pallatesh, pyjet, dhe natyrën më të bukur dhe ujëvarat. Qoftë duke udhëtuar për në Itali apo Zvicër, planifikimi i një 2 udhëtim muaji në euro, ose të ketë vetëm një javë për një vend evropian, duhet të bëni kohë për të eksploruar 1 e ujëvareve të bukura në Evropë, renditur në tonë 7 ujëvarat më të bukura në Evropë.

 

1. Ujëvarat më të bukura në Evropë: Ujëvarat e Marmores, Itali

Ujëvara e Marmores arrin 165 m me më të lartën nga 3 në lartësinë e 85 m. prandaj, ujëvara më e gjatë e krijuar nga njeriu në Evropë është ujëvara Marmore. Ky ujëvarë pa frymë është e vendosur në zemër të rajonit Umbria dhe është krijuar nga Romakët e lashtë.

Shkëmbinjtë me ngjyrë të bardhë dhe ujëvarat me shumë nivele arrihen lehtësisht me tren nga Roma Termini në qytetin Terni. Trenat për në Terni janë shumë të shpeshtë dhe një tren niset çdo orë. Kur të mbërrini në stacionin e trenit Terni, ka autobusë që mund t'ju çojnë në ujëvarë. Ka një tarifë hyrje për tek ujëvarat.

megjithatë, me biletën e trenit Trenitalia ju merrni një zbritje dhe kjo është një tjetër avantazh për të udhëtuar me tren në ujëvarat Marmore:)

Një tip pak i brendshëm nga ne tek ju, atje jane restorante të shkëlqyera rrëzë ujëvareve të Marmores, por ne rekomandojmë të rrëmbeni një panini për të shkuar në Da Panzerotto. Duke pasur një piknik në një vend të qetë nga ujëvara është shumë më mirë se përvoja turistike.

Biletat e Romës në Terni

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

Marmore, Itali

 

2. Ujëvarat Gjeotermale, Itali

Ujëvara më e njohur dhe e fotografuar në Itali është ujëvara gjeotermale në fshatin Di Saturnia. E vendosur në Toscana, Burimet e nxehta të Saturnia janë një nga më të bukurat burime natyrale të nxehta në Evropë. Ky qytet i vogël është shtëpia e burimeve të famshme të nxehta që nga koha romake. Pushimet tuaja në Toscana nuk do të jenë të plota pa një ditë në ujëvarat e nxehta të Saturnia. Burimet janë të shkëlqyera për t'u çlodhur pasi vizitoni ujëvarat e tjera të bukura aty pranë, Mulliri, dhe rëniet e Gorello.

Ujëvarat mahnitëse të Saturnisë janë a tren larg Romës. i parë, ju merrni trenin te Orbetello-Monte Arg. dhe prej andej mund të arrini tek ujëvarat e bukura me makinë ose taksi, të gjitha në më pak se 3 orë nga Roma.

Biletat e Romës në Orbetello Monte Argentario

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

 

Ujëvarat më të bukura në Itali

 

3. Ujëvarat më të bukura në Evropë: Ujëvarat e Rhine, Switzerland

Pamje nga Pallati Worth Castle dhe Schloss Laufen, Ujëvarat e Rhine janë një nga ujëvarat më të gjera në Evropë. Nga shikimi i parë, Ujëvarat e Rhine duket se janë shumë të shkurtra, por ato janë shumë të gjera. Ju do të jeni në gjendje të zbuloni këto ujëvara të bukura në gjithë lavdinë e tyre nga një udhëtim me varkë në lumë.

Shtë më mirë të vizitoni ujëvarat e Rhine gjatë verës pasi akulli shkrihet dhe gjithçka përreth është jeshile e harlisur. Ujëvarat e Rhine janë a 50 disa minuta udhëtim me tren larg Cyrihut dhe në të vërtetë ka dy stacione treni në të dy anët e ujëvarave. prandaj, është shumë e thjeshtë të udhëtosh në ujëvarat e mrekullueshme si për familjet ashtu edhe udhëtarët solo.

Biletat e Mynihut në Cyrih

Biletat e Berlinit në Cyrih

Biletat e Bazelit në Cyrih

Biletat e Vjenës në Cyrih të Trenit

 

Rhine, Zvicra një nga ujëvarat më të bukura në Evropë

 

4. Falls Staubbach, Switzerland

Me pamje nga një fshat i bukur alpin, Ujëvara i Staubbach në luginën Lauterbrunnen në Zvicër është i mrekullueshëm. Peizazhi që rrethon këtë ujëvarë të gjatë ngjan me një pikturë romantike. Në të vërtetë ka 72 ujëvara në luginën Lauterbrunnen, por pa dyshim, Ujëvara Staubbach është më skenik dhe romantik i të gjithëve. Në kohën e pranverës, lugina vjen në jetë me ngjyra të mrekullueshme dhe temperatura e rehatshme lejon ecje dhe eksplorim të zonës.

Disa thonë se kjo luginë zvicerane ka frymëzuar romanin e J.R.R Tolkein Rivendell, i cili mbase mbeti në fshatin e vogël dhe admironte pamjet e ujëvarë nga një kafene në këmbët e saj.

Ujëvarat e Staubbach janë në afërsi të qytetit të Bernit dhe mund të arrini në luginën Lauterbrunnen në më pak se 3 orë me tren udhëtimi nga Lucerni ose në më pak se 4 orë nga Gjeneva. Nga stacioni i trenit, ujëvarat janë një shëtitje larg dhe thjesht duhet të kalosh qendrën e qytetit.

Biletat e Luzernit në Lauterbrunnen

Bileta Geneve në Lauterbrunnen

Biletat e Lucernit në Interlaken

Biletat e Cyrihut në Interlaken

 

Falls Staubbach, Switzerland

 

5. Ujëvarat më të bukura në Evropë: Stuibenfall, Tyrol, Austri

Nëse e doni ekstremin dhe kërkoni pamje veçanërisht të bukura, ju do ta doni absolutisht ujëvaren e Stuibenfall në Tirol. Urat e pezullimit dhe kullat spirale e bëjnë rritjen në këtë ujëvarë të mrekullueshme emocionuese dhe emocionuese. Ujëvara më e gjatë dhe më e madhe e Tirolit është 2.4 km, kështu që ju mund ta eksploroni atë në një rritje të ditës së udhëtimit. E gjurmët hiking fillon dhe përfundon në parkingun në qytetin e Umhausen.

Ju jeni i detyruar të takoni shumë shëtitës dhe turistë gjatë rrugës, kështu që mos u shqetësoni për tu ndjerë të vetmuar ose të humbur.

Mynihu është vetëm 3 orë larg me tren nga Stuibenfall. Kështu që, kjo do të thotë që ju mund të shpëtoni me lehtësi për fundjavë nga qyteti i zënë në një nga ujëvarat më të bukura në Evropë. Kështu që, ju do të shijoni të dy fshat dhe Munich në pushimet tuaja pranverore në Evropë.

Biletat e Salzburgut në Vjenë

Biletat e Mynihut në Vjenë

Biletat e Grazit në Vjenë

Biletat e Pragës në Vjenë

 

Ujëvarat më të bukura në Evropë

 

6. Rënia e Krimml, Austri

E vendosur në Austri parku më i madh kombëtar, Parku Kombëtar i Tauernit të Lartë, ujëvara e Krimml është një ujëvarë me tre nivele, duke arritur 1490 m në lartësi dhe 380 m i lartë. Pyjet antike, faunë, dreri i kuq, dhe shqiponjat e arta janë vetëm disa nga banorët e parkut që mund të kalojnë shtigje me ju në rrugën për në një ujëvarë tjetër të mahnitshme në Evropë. Nëse ju jeni një entuziast i kampeve dhe alpinist me përvojë, ky park dhe ujëvarat e Krimml do të jenë një aventurë mjaft e paharrueshme në malësitë Austriake.

Peizazhi rreth ujëvarat është veçanërisht i mrekullueshëm në pranverë pasi bora shkrihet kur derdhen ujëvarat e Krimml, duke kënduar zogjtë dhe zgjimin e faunës madhështore pas dimrit të gjatë.

Mund të vozitni ose merr një tren & autobus për tek ujëvarat e Krimml. Udhëtimi është më pak se 3 orë nga Salzburgu dhe nuk ka kohë që do të ecni në parajsën e Austrisë.

Biletat e Mynihut në Innsbruck

Biletat e Salzburgut në Innsbruck

Biletat e Oberstdorf për Innsbruck

Biletat e Graz në Innsbruck

 

 

7. Ujëvarat e Gavarnie, Francë

Ndodhet në një luginë të gjelbëruar harlisur, ujëvarat e larta të Gavarnie në Francë janë 422 metra të lartë dhe shumë të popullarizuara në mesin e turistëve. Me pamjen e Pirenejve Hautes, ujëvara Gavarnie është njëkohësisht romantike dhe perfekte për alpinistët seriozë që dëshirojnë të eksplorojnë dhe pushtojnë Pireneje Franceze. Ujëvara e Gavarnie është vetëm 40 minuta me makinë nga fshati Gavarnie.

Ujëvarat e bukura janë në kufirin midis Francës dhe Spanjës në Pirrenët spektakolare dhe vetëm 4 orë larg nga Toulouse me tren.

Evropa është një destinacion ëndërr për udhëtarët solo dhe familjet. Shtë shumë e thjeshtë të udhëtosh nëpër Evropë dhe të gjitha ujëvarat e bukura në listën tonë janë shumë të arritshme me tren ose autobus, për ditë-udhëtime ose kampe, për udhëtarët me përvojë ose fillestarët që janë duke u ndjerë aventureske dhe ëndërrojnë të eksplorojnë më të mirat e natyrës së Evropës.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

Gavarnie, Ujëvara e Francës

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenave dhe rrugët e udhëtimit për ndonjë nga ujëvarat e bukura në listën tonë.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “7 Ujëvarat më të bukura në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/most-beas-fallfalls-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni tr në pl ose nl dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.