Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/02/2022)

Në shkretëtirë, ose deri në shkëmbinj nënujorë koralorë më të mëdhenj në botë, nën Dritat e Veriut, keto jane 10 destinacione një herë në jetë. Kështu që, nëse jeni duke kërkuar për një aventurë të paharrueshme në Kenia, ose kudo midis Mongolisë dhe Moskës, atëherë duhet të shikoni këto vende.

 

1. Rezerva Kombëtare Maasai Mara, Kenia

Një nga vendet e fundit të egra dhe epike në mbarë botën, Rezerva kombëtare Masai Mara është një destinacion një herë në jetë. Të paprekur nga qytetërimi, Masai Mara është një destinacion i shkëlqyer safari. për më tepër, e rezervat natyror është shtëpia e migracionit më të madh në botë, duke lënë gjurmë te çdo vizitor. Kështu që, dëshmitar i shpërnguljes së madhe; macet e egra, zebrat, dhe shumë kafshë të tjera të egra vetëm pak metra larg në habitatin e tyre natyror të mrekullueshëm është një përvojë që ndryshon jetën.

Kështu që, nëse dëshironi të shkoni në një aventurë që të ndryshon jetën në një nga rezervatet natyrore më të lë pa frymë në botë, ju mund të zgjidhni midis udhëtimit lart në qiell me një balonë me ajër të nxehtë ose me 4X4. Megjithatë, ju duhet të planifikoni pushimet tuaja safari midis korrikut dhe shtatorit, për të parë kopetë më spektakolare të kafshëve të egra që sundojnë rrugët dhe tokat e Kenias, gjatë migrimit.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Maasai Mara National Reserve, Kenya

 

2. Destinacionet Një herë në jetë: Macchu Picchu

I fshehur në malet e Andeve, të braktisur por jo të harruar qytetin e Machu Picchu. Reliket e bukura të perandorisë Inka qëndrojnë të forta gjatë shekujve të klimës së egër, gati për të ndarë misteret e perandorisë peruane me mijëra vizitorë që mbërrijnë çdo ditë, në këmbë, autobus, dhe treni.

Kur vizitoni Machu Picchu, do të mbeteni të hutuar nga madhësia dhe vendndodhja e qytetit antik. Si u ndërtua dhe u ruajt ky qytet i madh në mes të askundit në Peru, mbetet mister. Megjithatë, misteri më i madh është arsyeja pse banorët braktisën Machu Picchu-n. Kështu që, ju jeni shumë të mirëpritur të bashkoheni në turet e shumta me guidë në ambientet dhe të përpiqeni të zbuloni. për më tepër, ju do të keni një paraqitje të shkurtër në një nga kulturat dhe vendet më magjepsëse në botë. kështu, sigurohuni që të rezervoni udhëtimin tuaj një herë në jetë në Machu Picchu sa më shpejt që të jetë e mundur 2022.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

Once In A Lifetime Destinations: Machu Picchu

 

3. Treni Trans-Mongolian nga Moska në Mongoli

Dy nga destinacionet më të pabesueshme në mbarë botën janë Siberia dhe Mongolia. Falë transportit hekurudhor modern, sot mund të udhëtohet në të dyja në një udhëtim të vetëm, nëpërmjet trenit Trans-Mongolian. Nisja nga Moska, përmes St. Petersburg dhe Liqeni Baikal, Shkretëtira e Gobit, dhe mbërritja në Pekin, Trans-Mongolian është një udhëtim i mahnitshëm.

Jo vetëm që do të keni pamje të mahnitshme nga dritarja juaj në tren, por do të keni një shans të rrallë për të kaluar 6 zonat kohore. Ndërsa kjo është një nga udhëtimet më të gjata me tren në botë, trans-Mongolian ia vlen të bëni një udhëtim me tren. Kështu që, nëse jeni duke kërkuar për një aventurë që të ndryshon jetën, atëherë ju duhet të filloni të planifikoni udhëtimin tuaj në këtë destinacion të vetëm një herë në jetë për verën e ardhshme.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

 

4. Destinacionet Një herë në jetë: Tromso, Norvegjia

Takimi me Aurora është një përvojë që të ndryshon jetën dhe vendi më i mirë për këtë takim epik është në qytetin Tromso.. Në zemër të zonës së aurorës, në Arktikun Norvegjez, ju mund të shihni shfaqjen më spektakolare të dritave polare në botë. Spiralet, rrezet, perde, dhe dridhjet e dritës natyrore janë manifestime të dritave polare, të dukshme vetëm në vendet me lartësi të madhe, si rajonet e Arktikut dhe Antarktikut.

vetëm 5.5 orë nga Londra me tren, ky destinacion i vetëm një herë në jetë është shumë i lehtë për t'u arritur. Vendndodhja e saj e mahnitshme qendrore, pijetore të shkëlqyera, dhe restorantet tërheqin udhëtarë nga e gjithë bota. Koha më e mirë për të realizuar ëndrrën tuaj në realitet është dhjetori deri në mars për pamjet më të mira të Dritave Veriore në Norvegji.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Once In A Lifetime Destination: Tromso, Norway

 

5. Bali, Indonezi

Tropikal, jeshile, i qetë, Bali është parajsa në tokë dhe një nga më të mirët 5 destinacione një herë në jetë. Shtëpia e tempujve të lashtë, Kultura balineze, mahnitëse pushime miqësore me mjedisin Rentals, dhe akomodimi, me pamje befasuese, Bali është një destinacion i paharrueshëm udhëtimi.

kështu, udhëtarët në Bali përjetojnë pamjet dhe atmosferën më magjike në botë, pa përmendur peizazhet që të lënë pa fjalë dhe të mahnitur para natyrës së lavdishme. veç, lugina të gjelbëruara të harlisur, dhe ujëvarat spektakolare, krijoni një imazh të ngjashëm me kartolinën dhe një vend ku të gjithë duan të shkojnë, të paktën një herë në jetë.

Mynih për Trenat Hallstatt

Innsbruck për Trenat Hallstatt

Passau për Trenat Hallstatt

Rosenheim për Trenat Hallstatt

 

Bali, Indonesia

 

6. Destinacionet Një herë në jetë: Reef i madh pengesash, Australi

Duke u shtrirë 900 ishuj dhe më shumë se 2000 km, gumë e madhe penguese në Australi është një destinacion ëndërrimtar për çdo zhytës dhe entuziast të snorkeling. Shkëmbi i pabesueshëm koral është në Queensland, ku mund të shihni 1500 specie peshku, faunë e mahnitshme, dhe koralet e mrekullueshme.

Barrier Reef i Madh është një vend i çudirave nën det. Kështu që, nëse jeni me fat, ju mund të shihni ende disa krijesa parahistorike që notojnë pranë jush. prandaj, paketë çanta tuaj, pajisje për snorkeling ose zhytje në skuba, për një udhëtim një herë në jetë në Reefin e Madh të Barrierës në Australi.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Once In A Lifetime Destinations: Great Barrier Reef, Australia

 

7. Kapadokia, Turqia

Të hipësh në një balonë me ajër të nxehtë mbi Kapadokia në Turqi është një aventurë marramendëse. për më tepër, ndërsa ju jeni në ajër, do të shihni balona të tjera shumëngjyrëshe me ajër të nxehtë dhe peizazhin vullkanik të Kapadokisë. Megjithatë, nëse keni frikë nga lartësitë, pastaj shikoni balonat me ajër të nxehtë nga dhoma juaj e hotelit ose kafeneja në natyrë, do të jetë një përvojë e paharrueshme.

Përveç adrenalinës së të qenit në re, do të shihni madhështinë e tokës unike të Kapadokisë. për shembull, lugina e Monksit është plot me formacione shkëmbore në formë oxhaku që ngrihen nëpër tokë. për më tepër, shtëpitë dhe kishat e epokës së bronzit të gdhendura në male, janë vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Kapadokia. Për ta përmbledhur, Kapadokia është shtëpia e vendeve që nuk do t'i shihni askund tjetër në glob.

Rimini për Trenat Verona

Roma për Trenat Verona

Florence për Trenat Verona

Venecia për Trenat Verona

 

Hot Air Balloons In Cappadocia, Turkey

 

8. Destinacionet Një herë në jetë: Alpet zvicerane

Alpet zvicerane janë një destinacion i paharrueshëm në çdo kohë të vitit, por në dimër ato janë veçanërisht të bukura. Ndërsa në pranverë dhe verë mund të shijoni ecjen dhe sportet në natyrë, në dimër duhet të provoni të bëni këpucë me borë. po, Skoci në dëborë është një sport unik dimëror, dhe me këpucët e duhura, ju mund të eksploroni më shumë peizazhin alpin.

Sporti unik dimëror filloi rreth e rrotull 6,000 vite më parë dhe është bërë shumë popullor në Alpet zvicerane me borë. Nga Chamonix dhe Mont Blanc në Ecrins Park kombetar, ju mund të shijoni pamjet më piktoreske malore ndërsa ecni me borë. Për të përmbledhur gjërat, Alpet zvicerane njihen si destinacion me listë, por bora e ka bërë një nga 10 destinacione një herë në jetë.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

9. Patagonia, Argjentinë

Akullnajat, maja piktoreske malore, pyjet, lagunat e pacenuara, Patagonia në Argjentinë është një parajsë hiking. Për më tepër, plot shtigje dhe pamje spektakolare, parku kombëtar i akullnajave i Patagonisë është një destinacion i vetëm një herë në jetë në Amerikën e Veriut.

Përveç shtigje klasike ecjeje, udhëtarët shumë aventurierë mund të ecin deri në akullnajën Rio Negro, për shembull. Me fjale te tjera, ju mund ta gjeni veten duke u ngjitur në një të ngrirë, mal me borë për adrenalinën dhe përvojën unike. Kjo është vetëm një nga gjërat e jashtëzakonshme që mund të bëni në Patagoninë e mahnitshme.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Hiking in Patagonia, Argentina

 

10. Destinacionet Një herë në jetë: Japoni

Diku midis mesit të marsit dhe prillit, Japonia lulëzon me lule të bukura qershie rozë dhe të bardhë. Lulja e Sakura-s ngjyros Kioton, Tokio, dhe qytete të tjera në një atmosferë dhe lumturi magjike. E pamohueshme magjepsëse, gjatë lulëzimit të Sakura, Japonia bie në gjumë, një qetësi e veçantë mbulon jetën me shpejtësi të madhe në Japoni. Kjo atmosferë unike tërheq miliona vizitorë që udhëtojnë në Japoni për një festë pranverore.

kështu, nëse keni ndonjëherë një shans për të udhëtuar larg për një kohë magjike, atëherë pranvera në Japoni është koha ideale për ta vizituar. Përveç përpjekjes kuzhina lokale, duke vizituar tempujt e artë, dhe rrokaqiejt mahnitës të Tokios, Të kesh një piknik nën pemët Sakura është një përvojë që ndodh një herë në jetë.

Milani për Trenat Torino

Liqeni i Como për Trenat Torino

Genoa për Trenat Torino

Parma për Trenat Torino

 

Cherry Blossom In Japan

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto 10 Destinacionet Once In A Lifetime në mbarë botën.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 Destinacione Një herë në Jetë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fonce-lifetime-destinations%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)