Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 08/09/2023)

Trendi më i nxehtë në industrinë e udhëtimeve është udhëtimit eko-miqësore. Kjo vlen edhe për udhëtarët, që janë të apasionuar pas kthimit të komunitetit, dhe jo vetëm duke u dhënë pas një pushimi të shkujdesur. Nëse jeni një udhëtar i zgjuar, atëherë udhëtimi i turizmit të qëndrueshëm nuk është një koncept i huaj për ju.

Çfarë është turizmi i qëndrueshëm? si mund të luani rolin tuaj në ruajtjen dhe ndërtimin e bashkësive lokale? Ju do të gjeni tonat 10 këshilla të udhëtimit të turizmit të qëndrueshëm të kuptueshëm dhe të lehtë për tu ndjekur.

 

majë 1: Udhëtim i Qëndrueshëm i Turizmit

Udhetim me tren, autobus, ose varka është më miqësore me mjedisin sesa me aeroplan. Ndotja e ajrit e shkaktuar nga trenat është dukshëm më e vogël se çdo mjete të tjera të transportit publik ose makine private.

Meqenëse distancat ndërmjet shumicës së vendeve në Evropë janë shumë të vogla, udhëtimi me tren nëpër vende është një mundësi e shkëlqyeshme për ju që të shijoni pamjet, dhe bëhu një udhëtar i zgjuar. prandaj, udhëtimi me tren është në krye të çdo axhende të udhëtimit të qëndrueshëm dhe në tonë 10 këshillat më të mira për udhëtime të qëndrueshme.

Milano në Romë Çmimet e Trenit

Firence në Romë Çmimet e Trenit

Pisa në Romë Çmimet e Trenit

Napoli në Romë Çmimet e Trenit

 

Sustainable Tourism Travel Tips

 

majë 2 Për një Udhëtim të Turizmit të Qëndrueshëm: Kursim energjie

Një nga përfitimet e udhëtimeve, dhe të jesh turist po përkëdhel veten në gjithçka. Për disa turistë, kjo mund të përfshijë të jetosh si mbretër kur je me pushime. Megjithatë, kjo mënyrë udhëtimi do t'i kushtojë më shumë planetit tonë. Nëse dëshironi të jeni një udhëtar i zgjuar, mund të filloni duke kursyer energji dhe energji elektrike. prandaj, një nga më të lartat 10 këshillat më të mira për udhëtime të turizmit të qëndrueshëm është të ktheni gjithmonë dritat, AC, dhe TV i fikur, kur dilni nga dhoma.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

majë 3: Hiking e Gjelbër

Një tjetër këshillë e udhëtimit të turizmit të qëndrueshëm ka të bëjë me mbrojtjen e natyrës, dhe mund të filloni duke qëndruar në shtigje të shënuara. Gjurma e shënuar është aty për t'u mbajtur burimet natyrore dhe mrekullitë në Evropë i sigurt nga dëmtimi. Gjithashtu, në këtë mënyrë nuk do të ndërpresësh ndonjë kafshë të egër ose ekosistemet e faunës përreth.

Çmimet e trenit nga La Rochelle në Nantes

Çmimet e Trenit në Toulouse në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Bordo për në La Rochelle

Çmimet e trenit nga Parisi në La Rochelle

 

Green Hiking is a Sustainable Travel Tip

 

majë 4 Për Udhëtim të Qëndrueshëm të Turizmit: Mbaje të pastër

Sjellja e një qese të vogël me vete për mbeturina është një shembull tjetër mahnitës i udhëtimeve eko-miqësore. Për shembull, mund ta përdorni këtë çantë për të mbledhur mbeturinat e udhëtarëve të tjerë që kanë lënë pas. Kështu që, ju do të kontribuoni në mbajtjen mrekullitë natyrore më të bukura në Evropë të pastër dhe të sigurt.

Çmimet e trenave nga Brukseli në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Londra në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Berlini në Amsterdam

Çmimet e Trenit nga Parisi në Amsterdam

 

 

majë 5: Bleni lokale

Blerja në vend dhe e produkteve të bëra me dorë është një shembull mahnitës i turizmit të qëndrueshëm. Në vend që të kontribuojmë në dëmin e shkaktuar në procesin e importimit të mallrave, ju po kontribuoni në komunitetin lokal. Blerja e zanateve dhe mallrave vendas është një kontribut i mrekullueshëm social dhe ekonomik për komunitetin lokal. Pas te gjithave, investimet kulturore janë një pjesë e madhe e turizmit të qëndrueshëm.

Amsterdami në Londër Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Londër

Çmimet e trenave nga Berlini në Londër

Çmimet e trenave nga Brukseli në Londër

 

Sustainable Shopping tips Europe

 

majë 6: Paketoni një çantë të ripërdorshme

Ndërsa ekziston një trend botëror i çantave të pazarit të qëndrueshëm dhe të riciklueshëm, akoma mund ta gjesh veten me një qese plastike. Ne të gjithë e dimë dëmin kolateral që një qese plastike mund të shkaktojë nëse një kafshë e gjen atë ose dëmtimin e mjedisit në planin afatgjatë. Një çantë e ripërdorshme është e shkëlqyeshme për të blerë në tregjet lokale dhe supermarkete. Ashtë një ide e shkëlqyeshme të paketoni një çantë të ripërdorshme dhe të palosshme për të të gjitha suveniret.

Çmimet e trenave nga Mynihu në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Salzburg në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Oberstdorf në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Graz në Innsbruck

 

Sustainable Traveling by packing reusable items

 

majë 7 Për Udhëtim të Qëndrueshëm të Turizmit: Hani në vend

Mbështetja e bizneseve lokale është pjesë e të qenit një udhëtar i zgjuar dhe i përgjegjshëm. Ju jeni mysafir në një vend dhe kulturë të huaj, dhe gjithmonë duhet të tregoni respektin dhe mirënjohjen tuaj ndaj bashkësisë lokale. Kjo do të ketë një ndikim të madh ekonomik dhe mjedisor.

Për më tepër, ushqimi është një mundësi e mrekullueshme për të mësuar në lidhje me kuzhinën lokale. Tregimet, erëza, dhe pjatat do t'ju tregojnë gjithçka që duhet të dini kulturën lokale.

Çmimet e Trenit nga Lyon në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Cyrihu në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Parisi në Gjenevë

Çmimet e Trenit nga Berna në Gjenevë

 

majë 8: Paketoni një filxhan kafeje të ripërdorshëm

Një nga përvojat më të mira kur udhëtoni është padyshim blerja e ëmbëlsirave lokale dhe kafe për të shkuar, dhe duke filluar ditën në një këndvështrim të shkëlqyeshëm. Megjithatë, nëse mendoni se të gjithë udhëtarët e tjerë praktikojnë të njëjtat zakone, shumë shpejt bota jonë do të jetë e mbushur me gota plastike. Kështu që, paketimi i një shishe uji dhe filxhan kafeje që mund të përdoren përsëri, do të thotë të ndryshoni zakonet tuaja, por mendoni se sa do të ndihmojë në zvogëlimin e mbetjeve plastike.

Çmimet e Trenit nga Vjena në Budapest

Çmimet e Trenit nga Praga në Budapest

Çmimet e trenave nga Mynihu në Budapest

Çmimet e trenit nga Graz në Budapest

 

Pack A Reusable Coffee Cup for a Sustainable Tourism

 

majë 9: Zgjidhni turne të fokusuara në ruajtje dhe aktivitete në natyrë

Kaloni pushimet tuaja jashtë, në pyjet dhe malësitë e Evropës është një nga më të lartat 10 këshilla të udhëtimit të turizmit të qëndrueshëm.

Përzierja e konservimeve lokale që mbrojnë jetën e egër është një element kryesor në turizmin e qëndrueshëm. Këto organizata të ruajtjes shpesh shpëtojnë kafshë të rrezikuara, Mbjell pemë, dhe luajnë një rol kryesor në ruajtjen e ekosistemeve. prandaj, pushimet tuaja në Evropë do të kenë një vlerë të shtuar, përveç zbulimit të mrekullive natyrore, rezervat, dhe parqet kombëtare në Evropë.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

Outdoor acitivities are key for Sustainable Tourism Travel

 

majë 10: Zgjidhni Akomodimin Eko-Friendly

Janë shumë lloje të mrekullueshme akomodimi në Evropë, dhe mënyra më e mirë për të shijuar mrekullitë natyrore është duke qëndruar disa hapa larg. Bujtina të vogla dhe të pavarura, vendbanimet, dhe shtëpizat e konservimit zakonisht punësojnë vendas, dhe të mbështesin komunitetin lokal.

veç, ruajtja e kafshëve të egra ofron turne dhe programe vullnetare në këmbim të akomodimit. kështu, do të jeni jashtëzakonisht me fat që të shijoni rezervatin më të mahnitshëm të botës së egër dhe natyrore.

Lloji i akomodimit që zgjidhni për pushimet tuaja në Evropë është thelbësor për të përmbushur rolin tuaj si një udhëtar i zgjuar. Mos bërja e hulumtimit tuaj mbi akomodimin më të mirë është njëra nga ato gabimet e udhëtimit për të shmangur.

Milano në Venecia Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Bologna në Venecia Çmimet e Trenit

Treviso në Venecia Çmimet e Trenit

 

Udhëtimi me tren është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar udhëtimin tuaj eko-miqësor në konservimet dhe pikëpamjet e Evropës. këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një pushim eko-miqësor në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë të blogut "10 Këshilla të Udhëtimit të Turizmit të Qëndrueshëm" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsustainable-tourism-travel-tips%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)