Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 12/11/2021)

A jeni një dashnor i të madhe jashtë? Ne jemi duke folur pyjet, liqenet, florës, dhe faunës. hiking, çiklizmit, dhe mirësia e përgjithshme e ajrit të pastër. Atëherë zbuloni parqet më të bukura kombëtare në Evropë, dhe si për të arritur atje me tren.

Harrojeni turmat, harrojmë plazhet, harrojmë qytete dhe pazar, dhe vijnë për t'u çlodhur në parqeve më të mirë kombëtare në Europë.

Pse vizituar natyrore tërheqjet të tilla si pyjet mund të jetë i ndërlikuar në një udhëtim me tren, se ka arsye për të përjashtuar ato. Këto atraksione natyrore ofrojnë kontrast i përsosur për të zënë Qytetet, dhe vetëm me pak kërkime, do të zbuloni se ato janë çuditërisht të përshtatshme për t'u arritur me ndihmën e Save A Train.

 

Parqe kombëtare në Evropë: Gjermania dhe Zvicra

Birds eye view of Saxon Switzerland which is part of National Parks in Europe

 

Pavarësisht nga emri i saj konfuze, Saxon Switzerland Park Kombëtar është shumë në Gjermania. Shtë një rajon i gjerë natyror që kufizohet me Republikën Çeke veriperëndimore. Është vetëm park Rock kombëtar të vendit, por është e mbuluar edhe në pyje të papaguara. Shumë shkojnë në rajon për të rritur, por ka edhe një histori interesante për të shqyrtuar, duke përfshirë Kalaja Königstein.

Si të merrni për të saksone Zvicër me tren:

Qyteti më i afërt i madh në park është Dresden, e cila është e lehtë për të arritur me tren nga më të madhe të Gjermanisë. Nga atje, Trenat S-Bahn lidhur me Saxon Zvicra çdo 30 minuta.

Ndërsa ju jeni në Gjermani, Ne ju sugjerojmë të vizitoni Pyll i zi. Ndoshta qendrore pylli më i famshëm i Evropës, kjo nuk është një humbasë. Ky rajon mahnitës malor në Gjermaninë jugperëndimore i ka të gjitha - pyje të dendura me gjelbërim të përhershëm, dramatik male, dhe fshatrat çuditshëm. Kjo është shtëpi për orë krisur që daton në 1700, dhe shumë fshatra ndjeheni të mbërthyer në mënyrë të etur në një kohë të largët. E Atmosfera zanash-përrallë jep veten të përkryer për ikje nga realiteti e plotë nga bota reale, nëse kjo është ajo që ju jeni duke kërkuar për!

Si për të marrë në pyjeve të Zi me tren:

Një nga mënyrat më të mira për përvojë Forest Zi është me tren. Linja Black Forest shkon në mes Offenburg dhe Konstanz. Ajo ofron pamje të jashtëzakonshme të rajonit dhe ndalesa në disa qytete pergjate rruges.

Offenburg për Trenat Konstanz

Stuttgart për Trenat Offenburg

Leipzig për Trenat Dresden

Nuremberg për Trenat Stuttgart

 

Belgjika

Hallerbos Forest aka The Blue Forest

 

Pylli Hallerbos, ose "Blue Forest", është një pyll mahnitëse të përsosur për kohë të gjatë skenik rritjet. Qilimat e mëdhenj të zileve që shfaqen mesi i prillit çdo vit jepni emrin pyllit të bukur. Ka edhe pemë gjigante Sequoia që e bëjnë një vizitë në këtë shtrirje bukur të tokës një përvojë rinovimin.

Vini re se koha më e mirë për të vizituar Hallerbos për të kapur bluebells është i ndryshëm çdo vit dhe varet nga moti. Sa më shpejt temperatura ngrihet, aq më shpejt lule lulëzim. Tani do të jetë një kohë e madhe për të shkuar, pasi duket se është ngrohur pak më vonë se mesi i prillit të këtij viti. Por kjo është një garë kundër kohës si moti i ngrohtë gjithashtu do të thotë se pemët marrë gjethet e tyre prapa, privuar bluebells e diellit, që i bën ata të kthehet gri. Asnjë të mirë për tuaja pics Instagram!

Këtu është një Këshillë:

Kur Bluebell sezon qasjet, Faqja e internetit e posteve Hallerbos të reja të përditshme (gjate javes) në lidhje me gjendjen e bluebells. Në këtë mënyrë fotografë dhe vizitorët e tjerë e di nëse kjo është ende shumë herët për të shkuar, ose nëse ato duhet të nxitoni.

Si të merrni për të Hallerbos Forest me tren:

Nuk janë të rregullta Trenat nga Brukseli të Halle që të marrë vetëm 16 minuta. Nga atje, kapur numrin TEC autobus 114 për të marrë në hyrje të pyjeve.

Gati për të marrë natyrën tuaj? Atëherë porosit atë biletë për tek i madhi jashtë me ndihmën e të ruaj një tren. Nuk ka tarifa të fshehura. udhëtimit vetëm i madh!

Bruksel për Trenat Halle

Antwerp për Trenat Halle

Brugge për Trenat Halle

Ghent për Trenat Halle

 

Hardangervidda NATIONAL PARK, NORVEGJI

Parku më i madh kombëtar në Norvegjia është parajsë një jashtë-njeriut. Pllajë shtrirë, një nga fushat më të mëdha të gërryera në Evropë 2,500 milje katrorë, është e mbuluar nga Moorlands shkurtër dhe liqene të shumta, lumenj, dhe lumenj. Tërësisht mbi treeline, ju mund të shihni për milje në çdo drejtim, duke e bërë atë një pikë e nxehtë e madhe për shëtitje.

Nëse ju jeni planifikim një udhëtim të gjatë, të jetë i sigurt që të dal një pol peshkimit: ujërat këtu janë të mbushur me peshk. Tifozët e renë do të zbulojnë se Hardangervidda është ndër parqet më të mira kombëtare për ta, si kopetë e tij janë disa nga më të mëdhatë në botë. Nuk ka asgjë fare si shikuar mijëra lëvizje renë në harmoni në të gjithë fushat; kjo është një të gjithë duhet të shohin pamje në një pikë në jetën e tyre.

Pasi ju jeni në Oslo, ju duhet për të marrë në Hardangervidda me tren Ju mund të marrë tren nga Oslo për Bo në Telemark. Nga atje ju mund të kapur “Haukeliekspressen” për Rauland. Ju gjithashtu mund të hekurudhës Bergen nga Oslo në një numër të vendeve që janë pikë e madhe e fillimit për të eksploruar Hardangervidda - Flam të Myrdal, finlandez, Haugastol, Ustaoset, dhe Geilo.

Nga Bergen të Hardangervidda me tren, Hekurudha Bergen ndalet në një numër vendesh që janë pika fillestare të shkëlqyera për të eksploruar Hardangervidda - Myrdal, finlandez, Haugastol, Ustaoset, dhe Geilo. Ju gjithashtu mund të marrë trenin për Voss dhe një autobus nga Voss në Eidfjord.

 

 

Gatshme për të shtuar disa prej parqeve më të mirë Kombëtare në Evropë në listën tuaj kovë? le të Ruaj një tren të ju ndihmojë të merrni atje shpejt, dhe pa shtuar, kosto të fshehura.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnational-parks-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)