Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 12/11/2021)

Një nga gjërat më interesante për udhëtime në Evropë është se ju mund të merrni atje me tren kudo. Kjo është mesatarja më e përhapur e transporti dhe e preferuar e shumë njerëzve për të udhëtojnë në kontinentin. Njerëzit mund të pyesin disa pyetje para se të vendosin për të merr një tren, Essentials para-udhëtim të tilla si ku mund ta blej bileta? Si mund të kontrolloni oraret? A mundem kalojnë nga një vend në tjetrin? Cfare jane trenat e natës si?

 

Këtu janë të domosdoshme të para-udhëtim ju duhet të dini:

Oraret dhe Çmimet e Trenat evropiane

Edhe pse të gjithë Evropën është e lidhur nga një rrjet treni shumë të gjerë çdo vend ka kompania e tij hekurudhore dhe, prandaj, faqen e saj me oraret dhe normat e. Nëse ju doni të udhëtoni me tren brenda të njëjtit vend, pa kaluar çdo kufi, ajo është ende e rekomanduar që ju të shkoni direkt në Ruaje një tren si ju do të bëni me fluturime në Skyscanner. Nëse ju nuk e dini se çfarë është, Google do të ju jap përgjigjen. Pothuajse të gjitha faqet kanë një version në anglisht, kështu që është e lehtë për të lundruar dhe kontrolloni oraret. Nëse ju doni të udhëtoni me tren nga një vend në një tjetër (gjithmonë brenda Europës) ju duhet të kërkoni për rrugën në një app si Save një tren.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Si dhe kur të blerë bileta?

Një nga bazat e para-udhëtim është definitivisht bileta. Disa pasazhe Trajnimi (sidomos ato të shpejtësi e lartë dhe ata që lidhë kryeqytetet apo qytetet e mëdha) kanë tendencë të rritet në çmim, kur data e nisjes qasjet; ka edhe të tjerë (trenat lokale dhe ato që lidhin qytetet e afërta) që gjithmonë të mbajë të njëjtin çmim. Nëse jeni të udhëtojnë nga kapitale për kryeqytetin, ajo është e mirë për të blerë biletën disa javë më parë për të marrë çmimin më të mirë. Nëse ju blini bileta përmes aplikacioneve (shumë Kompanitë Trajnimi evropiane kanë app tyre too), ju do të merrni një biletë elektronike me një kod QR që ju mund të tregojnë shoferin nga ekrani i telefonit tuaj, kështu që ju nuk keni për të shkruar ato.

London për Trenat Lille

London për Trenat Paris

Lyon për Trenat Londër

London për Trenat Bordeaux

 

Essentials Pre-ardhje MAP

How to Get to the Station is key to Pre-Trip Essentials

Gjë e mirë për udhëtime me tren është se stacionet janë zakonisht në qendër të qyteteve dhe janë lehtësisht të arritshme nga metro, autobus ose në këmbë. Ju nuk keni për të udhëtuar një orë për të shkuar në një aeroport (nëse ju jeni në periferi të qytetit, edhe pse në përgjithësi ajo nuk merr kaq shumë kohë). nëse ti udhëtojnë me pak bagazh, ju mund të shkoni nga Transporti publik. Nëse ju jeni shumë të ngarkuar, ndoshta një taksi është alternativa më e mirë. Ajo nuk ka dëm për të thënë atë: disa qytete kanë disa stacione treni (për shembull, Parisi) kështu që gjithmonë të jetë i sigurt për atë që treni yt niset nga. Ndonjëherë mund të ndodhë që ju duhet për të transferuar nga një stacion në tjetrin.

Berlin për Trenat Mynihut

Frankfurt për Trenat Mynihut

Vjenë për Trenat Mynihut

Stuttgart për Trenat Mynihut

 

Përpikëria e Trains in Europe

Trenat evropiane nisen në minutën e saktë (përveç nëse ekziston një vonesë për disa Arsyeja klimatike). Getting në stacionin rreth 15-20 minuta para është gjithmonë një nga bazat e para-udhëtim. Mbani në mend se ka trena që janë shumë të gjatë dhe ndonjëherë ju do të duhet të ecin një shumë për të marrë në fund të platformës. E ndalesa midis një qyteti dhe një tjetri zakonisht nuk zgjasin më shumë se disa minuta.

Ky ishte një udhëzues i vogël por i dobishëm për gjërat thelbësore para udhëtimit për një udhëtim me tren në Evropë dhe gjërat që duhet të dini përpara se të vendosni të merrni një të tillë. Ne shpresojmë se përvojë ju fitoni do të jetë i paçmuar.

Zurich për Trenat Zermatt

Gjenevë për Trenat Zermatt

Bern të Trenat Zermatt

Lucerne për Trenat Zermatt

 

Shkruani Save-A-Train të rezervoni biletën tuaj trenit në çdo destinacion në 3 minuta, në lirë bileta treni normat dhe lirohet nga tarifat prenotim padurueshëm!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F4-train-pre-trip-essentials-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)