Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 07/08/2021)

Koha ka ardhur më në fund – nëse ju keni diplomuar vetëm në universitet, janë të nisej jashtë për pushimet tuaja vjetore, ose kanë vendosur që joshë e udhëtimit të tokës nuk mund të jenë të humbura, ju keni zgjedhur për të udhëtuar në Evropë me tren. Kjo është një ide romantike, një udhëtim udhëtoi nga mijëra gjatë viteve. Ajo gjithashtu mund të jetë plotësisht dërrmuese. Evropa është i njohur për lidhjet e saj të shkëlqyera hekurudhore. Nga cheap lokale për kalimin hekurudhor kontinentit, që përfshin të BE, është e lehtë për të hip në një overnighter dhe të arrijnë në destinacioni juaj Mëngjesin tjetër, gati për aventurën tuaj të ri.

Por ku duhet të shkoni? Nëse kjo është hera e parë ose të dhjetën tuaj, volumi absolut i trenave në dispozicion mund të çojë në stres, konfuzion, dhe frika totale e humbjes. mos u shqetësoni – sepse ne kemi mbledhur këtu një listë kovash të 5 kryeqytetet më të mira evropiane për të udhëtuar në nga treni. ulem, shtrëngoj up, dhe ruaj dhomë për baguettes mirën Francës, sepse ne jemi duke shkuar në një udhëtim.

  • Transporti hekurudhor është një mënyrë eko-miqësore për të udhëtuar. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

1. Shkarko European Capitals të udhëtuar me tren: Parisi, Franca

Siç kishte premtuar, ne jemi duke filluar këtë udhëtim të plotë, me një ndalesë në një nga qytetet më të famshme dhe të shkëlqyeshëm romantike në botë. Paris ka disa nga lidhjet më të mira hekurudhore rreth, me trenat drejtimin në të gjithë qendrën e qytetit, kështu që ju nuk jeni larg nga një stacion. Paris është e mbushur me gjëra për të bërë, kështu që ju do të duan të qëndrojnë këtu për të paktën tre ditë për të marrë një paraqitje e shkurtër e jetës së qytetit.

Ndaluar nga dritare me grila për një vështrim në Mona Lisa ose ushtrojnë ato glutes duke u ngjitur Arc de Triomphe. Gëzojnë një dalje në det darkë në Rin, të bëjë një vizitë në disa dyqane frengjisht, dhe merrni Kullën shkëlqyese të Eiffelit ndërsa ajo merr jetë në mbrëmje.

Sigurisht, Paris është më shumë se qendrës së saj qytetit. Metropol zvarrisës është shtëpi për më shumë se dy milionë njerëz, e cila thotë që ju mund të kaloni javë këtu, pa të vërtetë kruarje sipërfaqen e asaj që ka për të ofruar. Largim për një ditë udhëtim nga një luzmë në Pont Alexandre III dhe kokë në Versailles, ku Pallati mbretëror ende mbretëron suprem pavarësisht vakant saj që nga 1700-ta. Biletat ditë janë vetëm € 20 dhe të përfshijë hyrjen në Pallatin, kopshtet, edhe me shume. Edhe me mire, Trenat drejtuar nga qendra e qytetit direkt në Pallatin, e cila e bën duke marrë atje një meze. Kjo ndërlidhja zyrtarisht e bën Paris një nga kryeqytetet tona më të mira evropiane për udhëtimet e trenit.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Paris Best European capitals for train travel

 

2. Londra, Britani e Madhe

Një nga personal ime Qytetet më të preferuara dhe vetëm dy orë nga Parisi shtrihet në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar: Londra. Kjo tenxhere shkrirja e kulturave është shtëpi për një dajak nëntë milion njerëz nga të gjitha sferat e jetës. Nga të shtresës së lartë Chelsea të gjallë Soho, do të gjeni aktivitete për të gjithë në festën tuaj. Kapur një nga musicals të fundit para se të nisej mbi Globe të Shekspirit dhe të përfundojë natën tuaj në copë e thyer, kulla e lartë në Londër.

Ju nuk do të duan të ngutemi nëpër këtë qytet, në mënyrë të planifikuar kohën tuaj në përputhje me rrethanat. Nëse ju jeni të drejtohet për në Studiot Harry Potter (një orë nga qendra e qytetit), ose thjesht duke marrë në monumentet të mëdha si Kulla e Londrës, St. Katedralja Palit, Westminster Abbey, sahat i madh, ose Syri i Londrës, Çdo minutë e kaluar në Londër, është një mundësi për të mësuar më shumë rreth vendit të cilit Perandorisë pasi u shtri në botë.

Treni me shpejtësi të lartë Eurostar ju çon nga Parisi në qendrën e Londrës në pak më shumë se dy orë, që do të thotë që ju do të shpenzojnë më pak kohën e udhëtimit dhe më shumë adventuring kohë. kështu, ne e konsiderojmë Londrën si një nga kryeqytetet më të mira evropiane për të udhëtuar me tren.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

3. Shkarko European Capitals të udhëtuar me tren: Amsterdami, Holandë

I njohur për kanalet e tij dhe popullsisë biçikletë-varur, Amsterdam shkëlqen si kryeqytetin e Holandës. Me një dizajn unik, Amsterdam është një qytet krejtësisht simpatik dhe një njeri i shquar në mesin e kryeqyteteve evropiane. Trenat nga Parisi zgjasë tre orë dhe të depozitojë në Amsterdam Centraal, që ndodhet në zemër të qytetit.

Kreu në Museumplein për të marrë në muzeun Van Gogh para se të nisej për në Shtëpinë e Bols Koktej & Përvoja Genever, që përfshin zgjedhjen tuaj të koktej në dhomën e saj provë.

Mos harroni të lundrimit e kanaleve, qoftë. Nëse ju merrni një turne të dedikuar ose hop onto një nga anijet publike të qytetit, ju do të merrni një pamje krejt të re nga uji. Pavarësisht prirje e saj për anije dhe bikes, Amsterdam është lehtë i kapshëm nga e gjithë Evropa nëpërmjet binarët me shpejtësi të lartë, duke e bërë këtë një tjetër konkurrent të lartë për kapital më të mira evropiane për të udhëtimit të trenit.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Amsterdam Best European capitals for train travel

 

4. Berlini, Gjermania

Një testament për zgjuarsi gjermane, qyteti i Berlinit është një studim interesante në solidaritet. Ndarë në dy pjesë nga Muri i Berlinit, ky kapital rifitoi vetëm unitetin e saj në 1989 pas rënies së regjimit komunist në lindje. Që atëherë, ajo shpërtheu me rritjen urbane dhe tani është shtëpi për më shumë se dy milionë njerëz. Është e plotë të birrë artizanale bare, Muzetë, dhe mbetjet shkarravitur e Murit.

Si qendër e kulturës së vendit, Berlini është një domosdoshmëri-vizitë. Nëse jeni duke kërkuar për argëtim rafinuar në formën e një opera ose duke kërkuar për të goditur disa nga Haunts hippest në Evropë, Berlin nuk duhet humbur.

Edhe pse ajo do të ju merr të paktën gjashtë orë për të marrë këtu nga Amsterdami, ka trena të shumta në ditë, që do të thotë se ju mund të vendosni orarin tuaj për të arritur.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Berlin street art

 

5. Shkarko European Capitals të udhëtuar me tren: Pragë, Republika Çeke

Të dallueshme nga kryeqytetet e Evropës Perëndimore, Praga është kryeqyteti i Republikës Çeke në Evropën Lindore dhe një nga qytetet më të famshme evropiane Qendrore. Shtëpi në një nga bibliotekat më të famshme në botë, Klementium, Prague tregon kulturën e saj rreth çdo kënd. Vizitoni Clock Astronomical, ora vjetër që veprojnë në botë. Bëni një shëtitje përreth Sheshi i Qytetit të Vjetër, ku rrugët me kalldrëm dhe korsi pedestrianized të thotë që ju mund të shpenzojnë orë enden pa merak.

Top off kohën tuaj me një pije të një prej shumë bare bodrum e qytetit para se të nisej jashtë për një Festival muzikor.

Prague krenohet me lidhje të shkëlqyera tren me qytetet e tjera, duke përfshirë edhe një kohë të udhëtimit nga Berlini e katër dhe një orë e gjysmë. Ndalet këtu për të absorbuar historinë e qytetit para se të vazhdoni udhëtimi juaj të gjithë pjesën tjetër të Evropës.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

 

Prague city scape

 

përfundim

Evropa është një peizazh i gjerë dhe i larmishëm, Bashkimi i të cilit do të thotë se është më e lehtë se kurrë të udhëtosh me tren. Merrni përparësi të vendeve kufij për udhëtim për këto kryeqytete historike në kohën tuaj. Kaloni dhimbje koke e aeroportit dhe turmat e saj dhe ushqim aeroplan mbiçmuara dhe të përdorin një tren për të udhëtuar. Nëse ju hop në bordin e një rrugë rajonale apo të kalojnë një shtesë të vogël për hekurudhor me shpejtësi të lartë, ju do të gëzojnë udhëtimin hekurudhor, ndonjë gjë interesante, dhe shumë më tepër.

 

Ne kemi marrë ti i mbuluar me këshillat tona të udhëtimit. Tani është koha për të rezervoni disa bileta treni! Ruaj një tren është një vend për të blerë bileta treni.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Shkarko European Capitals të udhëtuar me tren” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/european-capitals-travel-train/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)