Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 18/12/2022)

Në thellësitë e oqeaneve, fshehur larg civilizimit, dhe i paprekur nga koha, janë 10 vendet më të mira të zhytjes në botë. Nga shkëmbinjtë nënujorë koralorë shumëngjyrësh dhe të ndritshëm deri tek rrënojat e anijeve të Luftës së Dytë Botërore, jeta e egër e detit, dhe vrimat blu, Përgatitni pajisjet tuaja të zhytjes sepse ky sesion zhytjeje do të jetë më emocionuesi deri më tani.

 

1. Vendi më i mirë i zhytjes në Kinë: Muri i Madh

10 miliona turistë udhëtojnë në Murin e Madh të Kinës çdo vit, por shumë pak e dinë se ata mund të zhyten në një nga vendet më ikonike në botë. Ndërsa shumica e njerëzve ecin përgjatë murit 21o00 km, foto shkëputëse për mediat sociale, Rezervuari Panjiakou është një vend zhytjeje nën ujë. Muri i Madh i Kinës është Mrekullia e vetme e Botës, në të vërtetë mund të zhytesh.

Mund të mos jetë aq magjepsëse dhe e bukur sa zhytja në Indonezi ose Fixhi, por ju do të tërhiqeni absolutisht nga pamja e Murit të Madh të Kinës. Jo vetëm duke admiruar rrethinat nga maja, por duke e zbuluar që nga fillimi, nga tullat e lart, një strukturë që qëndron e palëvizur për mijëra vjet, mbijetuar rreziqeve të natyrës, dinastive, dhe ndryshimet politike.

Koha më e mirë për të zhytur:

Zhytja në Murin e Madh në Kinë është një përvojë sfiduese edhe për zhytësit e përparuar. Arsyeja është temperatura e ulët, duke arritur një maksimum prej 10 në 11 ° C, në 7 metra të thellë në verë. prandaj, koha më e mirë për zhytje në Murin e Madh është vetëm kur të jeni të përgatitur mirë. Një kërkesë shtesë është një minimum të përfunduar prej 100 te 200 zhytjet për zhytësit rekreativë.

 

Best Diving Site In China: The Great Wall

 

2. Vendi më i mirë i zhytjes në MB: Uells

Me shpella, 500 rrënojat, dhe jeta e mrekullueshme e detit, brigjet e Uellsit janë një vend i mahnitshëm për zhytje. Këtu mund të zhyteni në më shumë se 50 metra në ujin e Skomer, dhe Skokholm, dhe ishujt Middleholm. Dukshmëria është një nga më të mirat në zonë, duke ju lejuar të admironi jetën e bukur të detit dhe të zbuloni rrënojat e Luftës së Dytë Botërore nëse jeni në histori.

Pavarësisht perceptimit të përgjumur që ka, Uells është në të vërtetë një vend fantastik zhytjeje në Evropë. Për shembull, Rezerva Detare Skomer në Pembrokeshire është një nga vendet më të mira të zhytjes në Uells: mustak, delfinët, shalle detare dhe kuaj deti, janë vetëm disa nga krijesat e detit që do të takoni.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Sunset on the coast of Wales UK

 

3. Vendi më i mirë i zhytjes në Itali: Portofino

me 20 pika të ndryshme zhytjeje, Portofino është më shumë se një qytet bregdetar simpatik në Evropë. Përveç shtëpive simpatike të qytetit, restorante, dhe plazhet, bregdeti Ligurian është një vend fantastik zhytjeje në Evropë.

Së pari, Rezerva Detare Portofino ofron shkëmbinj nënujorë dhe rrënoja të mahnitshme për zhytësit fillestarë dhe të përparuar. në radhë të dytë, statuja e Krishtit, Krishti i humnerës është një nga më të lartët 5 vendet e zhytjes në Portofino. i fundit, por jo më pak, rrënojat e drerit kanadez MOHAWK janë një tjetër tërheqje zhytjeje në 20-40 metra.

Për të përfunduar, Vendet e zhytjes në Portofino janë ideale për zhytjen tuaj të parë, dhe për të zbuluar një tjetër mahnitëse mrekulli natyrore nëse jeni një zhytës me përvojë.

Milano në Portofino me një tren

Venecia në Portofino me një tren

Firence në Portofino Me Një Tren

Torino Në Portofino Me Një Tren

 

Crystal Water Diving Site In Portofino Italy

 

4. Vendi më i mirë i zhytjes në Francë: Ishujt Guadelupë Franceze

Në parajsën e Karaibeve, ishujt la Guadaloupe janë një pjesë e vogël e qiellit zhytës francez. Ky grup i vogël ishujsh përbëhet nga La Grande Terre, dhe Petite Terre, shtëpi për një vullkan, pylli i shiut, peisazh i bukur dhe plazhe, dhe më e rëndësishmja, një nga vendet më të mira të zhytjes në Evropë.

Ishujt Guadelupë nuk janë aq të njohur sa Bali ose Belize, por jeta detare këtu patjetër do t'ju mbajë nën ujë për tërë pushimet tuaja. Rezerva Detare Cousteau është vendi më i mirë i zhytjes në Guadelupë, me faunë dhe florë të mrekullueshme, tunele, shpella breshka, dhe shumë pika të tjera të fshehura për zhytësin aventuresk, dhe për personat e parë që thjesht dëshirojnë të shijojnë jetën e detit në ujërat e Karaibeve.

Koha më e mirë për të zhytur në Ishujt Guadelupë:

Temperatura e ujit mbetet 23-28 ° C gjatë gjithë vitit në Guadelupë, kështu që mund të vish të zhytesh kur të duash.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

French Guadeloupe Islands

 

5. Ishujt Orkney, Skoci

Mbi livadhet e gjelbërta, kodra, dhe malet, ishujt Orkney kanë historinë më të mirë detare në botë. fjalë për fjalë, atje jane 7 anije në fund të ujërave Orkney në Skoci. Këto rrënoja nga Flota e Detit të Lartë Gjerman në Scapa Flow, në 1919.

Përveç rrënojave, ka jetë të egër detare të mahnitshme për të eksploruar në ujërat e pastra. për shembull, ujërat e Churchill Barriers dhe Yesnaby ose Inganess janë ideale për të dalluar jetën e detit të egër.

Koha më e mirë për të zhytur në ishujt Orkney:

Pashkëve deri në Nëntor, kur temperatura është 13 ° C.

Firence në Como me një tren

Milano në Como me një tren

Torino në Como me një tren

Genoa në Como me një tren

 

Underwater Wrecks In Orkney Islands, Scotland

 

6. Vendet më të mira të zhytjes në Evropë: Silfra, Islandë

Midis dy kontinenteve, në zemër të Parku Kombëtar Thingvellir, uji më i pastër në Islandë ju pret për një përvojë të mahnitshme të zhytjes. Karakteristikat unike gjeologjike në Silfra ofrojnë tunele dhe shpella misterioze për zhytësit me përvojë.

Gjëja më emocionuese për zhytjen në Silfra është çarja. Kjo rrugë zhytjeje u formua nga çdo vit 2 lëvizja cm e pllakave tektonike të Amerikës së Veriut dhe Euroazisë. Kjo së pari u krijua pas një tërmeti, por është plotësisht i sigurt për zhytje këto ditë, kështu që ju mund të filloni të përgatiteni për një përvojë të paharrueshme zhytjeje në ujërat Islandeze.

Thellësia maksimale e zhytjes e lejuar në Silfra është 18 metra.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Perfect Diving In Silfra, Iceland

 

7. Vendet më të mira të zhytjes në botë: Bali

Plazhet me rërë përreth, tempuj, dhe malet vullkanike, ujërat e Bali magjik janë një mrekulli botërore më vete. Padyshim, Bali është një destinacion i mrekullueshëm për pushime dhe perfekt për zhytje.

Në Bali, ju mund ta ndani kohën tuaj midis shumë vendndodhjeve të zhytjeve sepse ato janë kudo. Nga shkëmbinjtë nënujorë koralesh te peshqit gjigantë, dhe shpellat për statujat e Budës që fryjnë mendjen, Bali nën ujë është një botë emocionuese dhe spektakolare për zhytje dhe snorkeling.

Koha më e mirë për të zhytur në Bali:

Maj-Nëntor është sezoni i zhytjeve në Bali, dhe koha më e mirë për të parë Manta Rays është nga prilli deri në maj.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Diving near mind-blowing Buddha statues on Bali

 

8. Vendet më të mira të zhytjes në botë: Vrima blu në Belize

125 metra të thellë, në formë rrethore, dhe me një pamje madhështore ajrore, vendi i zhytjes në Vrimë Blu në Belize, është një nga më të lartë 10 vendet për zhytje në botë. Kjo vrimë gjigante është pikërisht jashtë Far Gumë në Belize, dhe me shikueshmëri të mirë, ju mund ta gjeni veten në një aventurë të paharrueshme zhytjeje.

Ndryshe nga vendet e tjera më të mira të zhytjes në listën tonë, Vrima Blu nuk është shtëpia e skulpturave Baline, jetë e rrallë deti, ose shkëmbinj nënujorë shumëngjyrësh. Ajo që gjeni është një përvojë zhytëse sfiduese dhe e kënaqshme, që do t'ju çojë në nivelin tjetër të divemasterit.

Koha më e mirë për të zhytur në vrimën blu:

Prilli deri në qershor janë më të mirat për peshkaqenët e balenave që shikojnë dhe zhyten.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

 

9. Raja Ampat |: Zhytja në fund të botës

Mbahet larg civilizimit deri në 2004, Raja Ampat është një parajsë e fshehur, ndodhet midis Indonezisë dhe Australisë. Falë këtij zbulimi të vonë, jeta e egër detare në Raja Ampat është një nga më të egra në botë.

Kur zhyteni në Raja Ampat, ju do të zbuloni mbi 600 speciet e koraleve të forta vetëm, përveç jetës detare shumëngjyrëshe dhe jashtë kësaj bote. Kjo botë unike është në qendër të 4 ishujt kryesorë: Waigei, Batanta, Salavatet, dhe Misool në Papua Perëndimore të largët.

Nëse jeni një zhytës i ndërmjetëm në të avancuar, atëherë patjetër duhet të rezervoni pushimet tuaja të rradhës për zhytje në Raja Ampat.

 

 

Koha më e mirë për të zhytur në Raje Ampat:

Nëntor deri në Prill me temperatura që variojnë nga 27 te 30 ° C.

Cyrihu në Wengen Me Një Tren

Gjenevë në Wengen me një tren

Bern në Wengen me një tren

Bazeli në Wengen me një tren

 

Diving in Raja Ampat

 

10. Vendet më të mira të zhytjes në Kinë: Qyteti i lashtë Shi Cheng në Liqenin Qiandao

Thellë në Liqenin e njëmijë Ishujve, në provincën Zhejiang, e qytet antik e Shi Cheng gënjen. Në thellësinë e 40 metra, do të zbuloni mrekullitë e një qyteti të humbur kinez. Pavarësisht nga uji i ashpër dhe koha kaloi, tiparet arkitektonike të qytetit, madje edhe detajet prej druri janë ruajtur mirë.

Per keto arsye, qyteti i Shi Cheng është një parajsë e fshehur për zhytësit. Shumë vijnë për të zbuluar bukurinë e Liqenit Qiandao, por ky qytet i humbur është një arsye më mahnitëse për të udhëtuar. Qyteti dhe lugina u përmbytën në 1959, por është plotësisht i sigurt për zhytje.

Koha më e mirë për të zhytur në Shi Cheng:

Bie, falë klimës së thatë dhe të ngrohtë.

Dijon në Provence me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

Shi Cheng Ancient City In Qiandao Lake

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm 10 vendet më të mira të zhytjes në botë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "1o Sitet më të mira të zhytjes në botë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-diving-sites-world%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)