Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/01/2022)

Rrethuar nga natyra më e bukur, i paprekur nga koha, janë 10 nga qytetet më të bukura antike për t'u vizituar në të gjithë botën. Nga Evropa në qytetet e lashta intriguese të Kinës, ky udhëtim do të jetë plot përralla nga koha mesjetare deri në kohën tonë.

transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Biletat më të lira të trenave në Evropë.

 

1. Qytetet më të bukura të vjetra për t'u vizituar në Evropë: Civita Di Bagnoregio, Italia

1200 vjeç, me origjinë që datojnë që nga shekulli i gjashtë, Civita di Bagnoregio është më e vjetra më e vjetra qytet i bukur në Evropë. Këtë kështjellë do ta gjeni në Qiell 110 km nga Roma, duke pushuar në një kodër. Nëse vizitoni këtë qytet të bukur prej guri në verë, ju me gjasë do të takoni 100 banorët që kthehen për të shijuar pamjet epike të provincës Viterbo.

për më tepër, do ta gjeni më magjepsëse të shihni se qyteti e ka mbajtur të vetën Arkitektura mesjetare pas 2 luftërat botërore, dhe një numër shpërthimesh vullkanike. kështu, po bëhen përpjekje të mëdha për të ruajtur këtë perlë italiane, duke e mbajtur atë të mos vdesë. Kështu që, para se të zhduket duhet merrni trenin për në Viterbo, nga Roma Termini në festën tuaj të ardhshme italiane.

Roma në Viterbo Me Një Tren

Siena në Orvieto me një tren

Arezzo në Orvieto me një tren

Perugia në Orvieto Me Një Tren

 

Civita Di Bagnoregio, Italy is one of the Most Beautiful Old Towns In Europe

 

2. Qytetet më të bukura të vjetra për t'u vizituar në të gjithë botën: Rothenburg Qyteti i Vjetër, Gjermania

Kur jeni në Gjermani duhet të udhëtoni përgjatë Rrugës Romantic, a 40 minuta’ përzënë në mes fshatrat më piktoresk ne Gjermani. Isshtë gjithashtu vendi ku do të gjeni një nga 10 qytetet më të bukura të vjetra për t'u vizituar në të gjithë botën, Rothenburg.

Rothenburg ob der Tauber Eshte nje qyteti magjik mesjetar në Bavari, Gjermania. Shtëpitë e tij me ngjyrë pastel me gjysmë druri mbeten të paprekura nga koha prapa mureve të qytetit të ruajtura mirë. Qyteti antik simpatik mori emrin e tij falë vendndodhjes së tij mbi lumin Tauber, një vendndodhje strategjike për celtët, qysh në shekullin I të e.s.. Plonlein i Rothenburgut, Sheshi i tregut, rrugica çuditëse, dhe Castle Gardens e bëjnë atë një nga qytetet antike më simpatike për t’u vizituar në Evropë, dhe ne bote.

Berlin në Rothenburg Ob Der Tauber Me Një Tren

Stuttgart në Rothenburg Ob Der Tauber Me Një Tren

Mynih në Rothenburg Ob Der Tauber Me Një Tren

Frankfurt në Rothenburg Ob Der Tauber Me Një Tren

 

Most Beautiful Ancient Towns To Visit Worldwide: Rothenburg Old Town, Germany

 

3. Qyteti më i bukur antik për t'u vizituar në të gjithë botën: Fenghuang Në Kinë

Feniks Qyteti Antik, Fenghuang është një nga qytetet antike më të ruajtura në Kinë. Kur futesh në qytetin e bukur, një pamje e mrekullueshme e urave, tempuj, dhe jeta në ujë do të zbulohet para jush, mes pemëve të rënda dhe natyrës në përreth.

Me një histori të 400 vjet, që i përkasin dinastive Ming dhe Qing, Fenghuang, është një nga vendet më të paharrueshme në Kinë. Një nga gjërat më intriguese dhe interesante për këtë qytet antik në Kinë është që banorët e qytetit, pakicat etnike Miao dhe Tujia, ende ruajnë traditat dhe jetën para-modernizimit në shtëpitë e vjetra prej druri.

 

Fenghuang In China is a unique ancient place

 

4. Nanjing Qyteti antik, Kinë

Muri më i madh antik i qytetit në botë, Nanjing, është e vendosur në lumin Yangtze. Nanjing është një nga 4 kryeqytetet antike në Kinë. veç, Nanjing është një nga qytetet më të bukura antike për t’u vizituar në të gjithë botën. Kjo është për shkak të murit mbresëlënës të qytetit që ende qëndron dhe rrethon qytetin, duke e mbajtur atë të paprekur nga koha dhe historia.

Megjithatë, pamjet më të shquara të Nanjing janë natën. Pas errësirës, i gjithë qyteti është ndriçuar, dhe tempulli mahnitës i Konfucit është edhe më mbresëlënës. veç, ju mund të vizitoni monumente të tjera nga dinastia Ming, në shekullin e 14-të. Për shembull, Mauzoleumi i Sun Yatsen.

 

Nanjing Ancient Town China Canal

 

5. Qyteti më i bukur i vjetër për t'u vizituar në Evropë: Avignon, Franca

Qyteti i mrekullueshëm i vjetër i Avignon në Provence u ndërtua në shekullin e 14-të. Ky qytet i magjepsur ishte shtëpia e Papëve, dhe nuk keni nevojë t’i përkisni besimit të krishterë, për të admiruar papët’ pallati gotik. Pasi të admironi pallatin, mund të bëni një udhëtim në lumin e bukur Rhone pasi Avignon pushon në bregun e majtë, ose hidhni një vështrim në urën e famshme Saint-Benezet, nga shekulli i 12-të.

Qendra e vjetër e qytetit është e fshehur mirë prapa mureve të ruajtura mirë dhe 39 kulla vrojtimi. veç, nëse ndodh që të vizitoni Avignon në një fundjavë, ju do të kënaqeni E diela e tregut të pleshtave, ose gjatë verës, atëherë do të keni fat të merrni pjesë në festivalin e famshëm të teatrit Avignon “në” dhe “fikur” ne korrik.

Lyon në Nice me Një Tren

Paris në Avignon me një tren

E këndshme për në Avignon me një tren

Marsejë në Avignon me një tren

 

Avignon, France Ancient town

 

6. Qyteti më i bukur i vjetër për t'u vizituar në Evropë: i përdorur

Romantike, simpatik, dhe me arkitekturë të shekullit të 14-të, Bruges është një nga qytetet më të bukura antike në Evropë. Qyteti më i famshëm i vjetër i Belgjikës, i përdorur dyqane çokollate, sheshi i tregut, ura, dhe qendra historike mesjetare tërheq 8 milion vizitorë çdo vit.

prandaj, do ta shijoni më shumë nëse udhëtoni jashtë sezonit, dhe përzihen me atë lokal 120,000 banorët. Kështu që, një fundjavë e gjatë do të jetë ideale për të zbuluar këtë qytet të bukur antik në Belgjikë dhe për të admiruar vërtet hijeshinë përrallore të ruajtur mirë.

Amsterdami në Bruges me një tren

Brukseli në Bruges me një tren

Antwerp në Bruges me një tren

Gent në Bruges me një tren

 

Belgium's Bruges Ancient buildings

 

7. Qytetet më të bukura të vjetra për t'u vizituar në Kinë: Luoyang, Kinë

Tempulli i Longmen Grottos dhe Shaolin, janë vetëm 2 nga vendet që e bëjnë qytetin antik Luoyang një nga qytetet antike më të shquara në të gjithë botën. Do të gjeni qendrën e qytetit antik Universiteti Kinez Luoyang, midis Pekinit dhe Xi’an, me tren plumbash.

Qyteti antik Luoyang ka qëndruar në vend, i paprekur nga historia dhe rrjedha e kohës, që nga 1600 para Krishtit. prandaj, do të të bëjnë përshtypje kur të shohësh portën e madhe të qytetit që mbyll jetën e qytetit. veç, do të ecni nëpër vendin ku kaluan tregtarët e parë të Rrugës së Mëndafshit.

 

https://youtu.be/cEtMZrLiJbga

 

8. Qyteti më i bukur i vjetër për t'u vizituar në të gjithë botën: Pragë

Qytet i vjetër, siç njihet nga vendasit, Qyteti i Vjetër i Pragës, tërheq vizitorë që nga shekulli i 9-të. Ju do të magjepseni nga ky qytet antik i mrekullueshëm. prandaj, nëse keni një shans, vizitoni Pragën të paktën për fundjavën. Në këtë mënyrë do të zbuloni shumë arsye që është një nga qytetet më të bukura antike në të gjithë botën.

Qendra e vjetër historike mbetet ajo Qendra e qytetit, deri më sot, vendi për të gjithë jetën kulturore. Do të shihni se të gjithë turistët mblidhen rreth orës Astronomike çdo orë në qendër.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Prague In Czech has an Ancient Bridges and Culture

 

9. Qyteti më i bukur i vjetër për t'u vizituar në të gjithë botën: Amsterdami

Amsterdami është një nga më të mirët Qytetet popullore në Europë, dhe një nga më të voglat. Kjo do të thotë që ju mund të ecni nëpër të gjithë qytetin brenda dy ditësh. Megjithatë, ajo që shumica e turistëve nuk e dinë është se ky qytet i bukur Hollandez është një nga qytetet antike në botë.

prandaj, përkundër madhësisë së saj, Qyteti antik i Amsterdamit ka shumë pika të veçanta që do t'ju duhet një javë për të zbuluar. Qyteti i shekullit të 13-të ka shumë oborre të fshehura, ishujt e qetësisë, ose Oude Kerk, ndërtesa më e vjetër në Amsterdam, në rrethin e kuq. Për të përmbledhur, mund të shihni shumë më tepër në Amsterdam sesa në lundrimin tradicional në kanalin nëse synoni të zbuloni historitë e tij të fshehura.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Amsterdam Unique Building Structure

 

10. Ping Yao Qyteti Antik Në Kinë

Kjo më tërheqëse për qytetin antik Ping Yao është shkrirja e stileve arkitektonike. Ndërsa endesh nëpër rrugët e vjetra, shtëpitë, tempuj, dhe muret e qytetit do të tregojnë histori 5 shekuj. Kjo është për shkak të faktit se qyteti i vjetër i Ping Yao u ndërtua në shekullin e 14-të.

Nëse e doni historinë dhe jeni të magjepsur nga kultura kineze, atëherë një shëtitje në rrugën kryesore të qytetit do të jetë një përvojë epike. Do të udhëtoni me kohë në një epokë kur Pingyao ishte qendra ekonomike e Kinës, dhe shiko që pothuajse asgjë nuk ndryshoi.

Ky perlë antik është lehtësisht i arritshëm me tren, thjesht udhëtoni në Stacionin Hekurudhor Pingyao Gucheng, dhe prej andej një udhëtim me autobus larg portave të qytetit.

 

Ping Yao Ancient Town In China

 

këtu Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm dhe të zgjatur në "10 Qytetet Antike më të Bukura që Vizitojnë në Botë".

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 qytetet më të bukura antike për t'u vizituar në të gjithë botën"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fancient-towns-visit-worldwide%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)