Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 20/08/2022)

Evropa është e plotë të histori të pasur dhe diversiteti. Në fakt, nuk ka rëndësi se ku ju shkoni, ju do të shihni të mbetet e qytetërimeve të kaluara. Ndonjehere, këto vende janë rrënojat e pabanuara. Ne anen tjeter, këto vende mund të jenë vendet që kanë mbijetuar testin e kohës dhe të integruar në botën moderne. Ruaj një tren ju merr në një turne të 10 më e bukura mesjetare, qytetet në Evropë. Përgatituni për të parë qytete të bukura që ndërthurin historinë dhe jetën moderne me elementë që datojnë që nga periudha mesjetare.

 

1. Më të bukur mesjetare Town në Evropë – Delft, Holanda

Nëse jeni duke kërkuar për një qytet që përfshin një mesjetare të ndjehen në botën moderne, nuk duken më tej se Delft. Delft mund të telefononi një zile për këdo që gëzon artin pasi ajo është e lidhur ngushtë me Holandisht piktori Vermeer. Në fakt, nëse ndonjëherë ju të vizitoni qytetin, ju do të ndjehen si në qoftë se ju jeni në pikturë tv. Ju mund të ndjeni ende thelbin e pikturës, ndërsa në këmbë nëpër qytet. Kur është fjala për të ndërtesave mesjetare, ka një sallë bashkie në stilin e Rilindjes dhe një kishë mesjetare me një kullë mbresëlënëse të prirur. Përveç të konsiderueshme të arkitekturës mesjetare që do të ju amaze, Delft gjithashtu ka të panumërta në kanalet që shkojnë përmes qytetit dhe të bëjë ambienti të veçantë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Delft The Netherlands is a Beautiful Medieval Town

 

2. Hallstatt, Austria

Hallstatt mund të duket e njohur për njerëzit që të ndjekin piktoresk destinacionet turistike në Instagram. Nuk janë të shumta mahnitëse fotot nga zona, dhe pasi të keni vizituar qytetin, ju do të dini se pse. Duke marrë një e keqe foto do të kërkojë shumë përpjekje për shkak të sporte ujore qyteti ka, e cila është një pamje e mahnitshme. Gjithashtu, të gjithë të shikoni dhe të ndjehen të qytetit do të largohet nga ju në frikë. I gjithë vendi ka një Barok të ndjehen në të, dhe kjo është aq mbresëlënëse se ajo u konsiderua si një Trashëgimisë Botërore të UNESCO faqe. Përvoja mesjetare të ndjehen të Hallstatt tuaj të ardhshëm udhëtim në Austri.

Mynih për Trenat Hallstatt

Innsbruck për Trenat Hallstatt

Passau për Trenat Hallstatt

Rosenheim për Trenat Hallstatt

 

3. Më të bukur mesjetare Town në Evropë – Echternach, Luksemburg

vërtetejo është më e vjetra e qytetit në Luksemburg, dhe ajo është e vendosur rreth mureve të Echternach Abbey. Ajo është shtëpi për një shumë të vjetër dhe mbresëlënëse vendet historike, të tilla si Kisha e Shën Pjetrit dhe Palit, Bazilikën e Shën Willibrord, një treg me stilin gotik, dhe një vilë Romake që daton që në kohërat e perandorisë romake. Duke ecur nëpër rrugët e Echternach do të ndjehen si ju jeni në kohët mesjetare,. Megjithatë, ajo do të ketë të gjitha comforts e botës moderne dhe nuk e viteve të errëta.

Antwerp për Trenat Luksemburg

Bruksel për Trenat Luksemburgu

Metz për Trenat Luksemburg

Paris për Trenat Luksemburg

 

Echternach Luxemburg

 

4. Carcassonne, Franca

Carcassonne është një qytet mesjetar që është e rrethuar me mur shkëputur nga pjesa tjetër e botës. Muret dhe kullat datojnë që të shekullit të 13-të dhe me të vërtetë i jep qytetit pamjen dhe të ndjehen të një mesjetare fshati. Në ditët e sotme, Carcassonne është një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site që ju jep ndjenja ju keni udhëtuar prapa në kohë. Kjo atmosferë këndshëm dhe magjike tërheq në turistëve të panumërta që duan të përjetojnë atmosferën e vjetër në botë.

Narbonne për Carcassonne

Toulouse për Carcassonne

Montpellier për Carcassonne

Nimes të Carcassonne

 

Carcassonne is a Beautiful Medieval Town in France

 

5. Më të bukur mesjetare Town në Evropë – Heidelberg, Gjermania

Heidelberg është e vendosur në një mjaft të inhabitable zonë. Në fakt, zona ka qenë shtëpi për njerëzit me vite. Afërsia me lumin Neckar dhe një klimë të favorshme kanë bërë vend një shtëpi të mirë. Gjatë viteve, Heidelberg ka qenë një qendër për njerëzit. Në fakt, kjo është e dukshme në ambienti dhe arkitekturën e qytetit. Një hollë Barok qendër të qytetit dhe e pabesueshme e kalasë janë vetëm dy gjëra që ju tregojnë se pasurinë dhe madhështinë e zonës ka mburrej gjatë gjithë kohës. Hieldberg nuk ishte një objektiv gjatë luftës së dytë botërore, që do të thotë se ajo ende mbart një shumë të historisë së tij. Të marrë një shëtitje nëpër këtë vend të mahnitshme dhe të shohin çdo gjë që ajo ka për të ofruar.

Frankfurt për Trenat Heidelberg

Stuttgart për Trenat Heidelberg

Nuremberg për Trenat Heidelberg

Bonn për Trenat Heidelberg

 

Heidelberg Germany Most Beautiful Medieval town

 

6. Bernë, Zvicra

Kur është fjala për mesjetare, qytetet e Evropës Qendrore, Bernë në Zvicër është një duhet të vizitoni. Bukuroshe, qytetit të vjetër është një nga qytetet më të bukura në Evropë. Ajo është e plotë të arcades që datojnë që nga mesjeta dhe në burimet që i japin ndryshme artistike shifrat. Në fakt, kur është fjala për artet, Bern ka një nga koleksionet më të mëdha të artit nga artisti Paul Klee. Përveç bukurisë arkitektonike dhe historike të ndërtesave në qytet, ekziston edhe një bukuroshe lumë shkon nëpërmjet saj. Lumit Aare kalon përmes qytetit dhe që e bën atë jashtëzakonisht piktoresk. Mark Bern është një vend për të eksploruar në udhëtimin tuaj të ardhshëm në Zvicër.

Trenat Zurich To Bern

Trenat Gjenevë për Bern

Trenat Interlaken Për Bern

 

Bern Switzerland is one of the Most Beautiful Medieval towns

 

7. Më të bukur mesjetare Town në Evropë – Shën Gimignano, Italia

Shën Gimignano është një tekst kodër të qytetit nga Toscana. Ajo tërheq në mijëra vizitorët e saj mesjetare italiane duken. Tërheqjen kryesore në San Gimignano është panoramë të lë pa frymë kullat që datojnë të shekullit të 14-të. Kur zonën ra nën sundimin e Firences, të gjithë, por katërmbëdhjetë e shtatëdhjetë e dy kullat e shkatërruara. Sot qyteti është një vend i Trashëgimisë të UNESCO-s, dhe është një gjë e domosdoshme për të parë për këdo që ka interes në historinë e pasur dhe magjepsëse të Italisë.

Florence për Trenat San Gimignano

Arezzo për Trenat San Gimignano

Pisa për Trenat San Gimignano

Lucca të Trenat San Gimignano

 

Most Beautiful Medieval Town In Europe - San Gimignano Italy

 

8. i përdorur, Belgjika

Shumë i referohen i përdorur si Venecia e Veriut. Ajo është e plotë të kanaleve, cobbled rrugëve, dhe piktoresk sheshet që janë të rrethuar nga fluturues kullat dhe kishat. Këto janë vetëm disa nga atraksionet që të sjellin mijëra turistë në këtë interesante të qytetit. Duke ecur nëpër Bryzh do të largohet nga ju në frikë në përzierje e natyrës dhe mrekulli arkitektonike. Nuk ka mungesë të mesjetës ndërtesave në qytet, dhe ju mund të jeni i sigurt se një vizitë në këtë qytet do të ju lënë të habitur me bukurinë dhe paqe fushën rrezaton.

Bruksel për Trenat Bruges

Antwerp për Trenat Bryzh

Halle dy trena Bruges

Ghent për Trenat Bryzh

 

Bruges Belgium Canal

 

9. Më të bukur mesjetare Town në Evropë – Lillafured, Hungari

Lillafured është bashkim të përsosur të natyrës dhe të arkitekturës mesjetare. E vendosur pranë Liqenit Hamori në Hungari, kjo është një vizitë domosdoshmëri Vendndodhja. Ajo ishte ndërtuar fillimisht si një mjet nga Count Andras Bethlen. Megjithatë, me kalimin e kohës, ai u bë një qytet dhe një hotel të bukur. Kështjella befasuese është i rrethuar nga një ujëvarë, shpella natyrore, hiking, dhe madje edhe të varur kopshte. Siç mund ta shikoni, Lilafured është destinacion i përsosur për adhuruesit e natyrës.

Lillafured Most Beautiful Medieval towns in Europe

 

10. Montepulciano, Italia

Ndërsa kalon toskan me diell dhe piktoresk kodra kodrina, ju mund të vijnë me një qytet mesjetar në male – Montepulciano. Ajo ka gjithçka që ju mund të dëshironi nga një fshat Italian. Atraksionet kryesore përfshijnë gjëra të tilla të mahnitshme verë, Kalaja e lashtë muret, Ushqim i shijshëm, dhe edhe burimet termale. Kjo është me të vërtetë një simpatik vend që ju do të kujtohet përgjithmonë. Sigurohuni që të ndalonin nëse ndonjëherë do të jeni duke udhëtuar nëpër Itali.

Siena për Trenat Montepulciano

Grosseto për Trenat Montepulciano

Florence për Trenat Montepulciano

Roma për Trenat Montepulciano

 

Montepulciano Italy old city

 

Kur është fjala për mesjetare, qytetet dhe qytezat, Evropa është e plotë të tyre. Duke marrë kohë për të vizituar këto coves e kulturës dhe historisë do të pasurojë pikëpamjet tuaja në atë që njerëzit janë të aftë për të. Libri Një Tren në kohë dhe për të vizituar vendet që më tërheqin interesin tuaj.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Shumica Qytete bukur mesjetar në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-medieval-towns-europe%2F%3Flang%3Dsq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)