Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Опкружен со најубавата природа, недопрена од времето, се 10 од најубавите антички градови што можат да се посетат низ целиот свет. Од Европа до интригантните древни градови во Кина, ова патување ќе биде преполно со приказни од средновековните времиња до нашето време.

Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтините билети за воз во Европа.

 

1. Најубавите стари градови што можат да се посетат во Европа: Цивита Ди Багнореџо, Италија

1200 години стар, со потекло кои датираат од шестиот век, Цивита ди Багнореџо е најстара од сите прекрасен град во Европа. Овој замок ќе го најдете на Скај 110 км од Рим, одмарајќи се на рид. Ако го посетите овој прекрасен камен град во текот на летото, веројатно ќе се сретнете со 100 жители кои се враќаат да уживаат во епските погледи на провинцијата Витербо.

Згора на тоа, ќе најдете најфасцинантно да видите дека градот ги задржа своите средновековната архитектура по 2 светски војни, и голем број на вулкански нарушувања. Така, се прават големи напори да се зачува овој италијански скапоцен камен, чувајќи го да не изумре. Значи, пред да исчезне треба одете со возот до Витербо, од Рим Термини на вашиот следен италијански празник.

Рим до Витербо со воз

Сиена до Орвието со воз

Арецо до Орвието со воз

Перуџа до Орвието со воз

 

Civita Di Bagnoregio, Italy is one of the Most Beautiful Old Towns In Europe

 

2. Најубавите стари градови што можат да ги посетат низ целиот свет: Стариот град Ротенбург, Германија

Кога сте во Германија, треба да патувате по Романтичниот пат, а 40 минути’ вози меѓу најживописните села во Германија. Исто така е местото каде што ќе најдете еден од 10 најубавите стари градови за посета низ целиот свет, Ротенбург.

Ротенбург Об Дер Таубер е магичен средновековен град во Баварија, Германија. Нејзините полу-дрвени куќи во пастелна боја остануваат недопрени од времето зад добро сочуваните градски wallsидини. Шармантниот антички град го доби своето име благодарение на неговата локација над реката Таубер, стратешка локација за келтите, уште во 1 век н.е.. Ротенбург Плонелин, Плоштад на пазарот, необични улички, и замоците градини го прават еден од најшармантните антички градови што можат да се посетат во Европа, и во светот.

Берлин до Ротенбург Об Дер Таубер со воз

Штутгарт до Ротенбург Об Дер Таубер со воз

Минхен до Ротенбург Об Дер Таубер со воз

Франкфурт до Ротенбург Об Дер Таубер со воз

 

Most Beautiful Ancient Towns To Visit Worldwide: Rothenburg Old Town, Germany

 

3. Најубавиот антички град што може да се посети низ целиот свет: Фенгуанг Во Кина

Антички град Феникс, Фенгуанг е еден од најдобро сочуваните антички градови во Кина. Кога ќе зачекорите во прекрасниот град, прекрасен поглед на мостовите, храмови, и животот на вода ќе ти се открие, среде тешките дрвја и природата во околината.

Со историја на 400 години, кои припаѓаат на династиите Минг и Кинг, Фенгуанг, е еден од најнезаборавните места во Кина. Една од најинтригантните и најфасцинантните работи во врска со овој антички град во Кина е жителите на градот, етничките малцинства Миао и Туја, сè уште ги зачувуваат традициите и модерната претмодернизација во старите дрвени куќи.

 

Fenghuang In China is a unique ancient place

 

4. Антички град во Нанџинг, Кина

Најголемиот антички градски wallид во светот, Нанџинг, се наоѓа на реката Јангце. Нанџинг е еден од 4 антички престолнини во Кина. во прилог, Нанџинг е еден од најубавите антички градови што можат да се посетат ширум светот. Ова се должи на импресивниот градски wallид кој сè уште стои и го опкружува градот, чувајќи го недопрено од времето и историјата.

Сепак, најзабележителните погледи на Нанџинг се навечер. Откако ќе се стемни, целиот град е осветлен, и зачудувачкиот Храм Конфучие е уште поимпресивен. во прилог, би можеле да посетите други обележја од династијата Минг, во 14 век. На пример, Мавзолејот на Сан Јетен.

 

Nanjing Ancient Town China Canal

 

5. Најубавиот стар град што може да се посети во Европа: Авињон, Франција

Прекрасниот стар град Авињон во Прованса е изграден во 14 век. Овој маѓепсан град бил дом на папите, и не треба да припаѓате на христијанската вера, да им се восхитувам на папите’ готска палата. Откако му се восхитувавте на палатата, можете да одите на крстарење во прекрасната река Рона, бидејќи Авињон почива на левиот брег, или погледнете го познатиот мост Сент-Бенезет, од 12 век.

Стариот центар на градот е добро скриен зад добро сочуваните бедеми и 39 караули. во прилог, ако ви се случи да го посетите Авињон за време на викенд, ќе уживате во Неделен пазар на болви, или во текот на летото, тогаш ќе имате среќа да присуствувате на познатиот театарски фестивал во Авињон “во” и “исклучување” во јули.

Лион до Ница со воз

Париз до Авињон со воз

Убаво е во Авињон со воз

Марсеј до Авињон со воз

 

Avignon, France Ancient town

 

6. Најубавиот стар град што може да се посети во Европа: Искористени

Романтичен, шармантно, и со архитектура од 14 век, Бриж е еден од најубавите антички градови во Европа. Најпознат стар град во Белгија, Искористени продавници за чоколади, плоштад на пазарот, мостови, и средновековниот историски центар привлекува 8 милиони посетители секоја година.

Затоа, ќе уживате повеќе ако патувате надвор од сезоната, и се мешаат со локалното 120,000 жители. Значи, долг викенд ќе биде идеален за да го откриете овој прекрасен антички град во Белгија и навистина да му се восхитувате на добро сочуваниот шарм од бајките.

Амстердам до Бриж со воз

Брисел до Бриж со воз

Антверпен до Бриж со воз

Гент до Бриж со воз

 

Belgium's Bruges Ancient buildings

 

7. Најубавите стари градови што можат да се посетат во Кина: Луојанг, Кина

Храмот Лонгмен Гротос и Шаолин, се само 2 од местата што го прават античкиот град Луојанг еден од најистакнатите антички градови ширум светот. ’Е го најдете центарот на античкиот град Кинески универзум Луојанг, меѓу Пекинг и Ксиан, со воз куршум.

Античкиот град Луојанг стои мирно, недопрена од историјата и текот на времето, бидејќи 1600 п.н.е.. Затоа, ќе бидете импресионирани кога ќе ја видите одличната градска порта која го затвора животот на градот. во прилог, ќе прошетате низ местото каде што поминаа првите трговци на Патот на свилата.

 

https://youtu.be/cEtMZrLiJbga

 

8. Најубавиот стар град што може да се посети низ целиот свет: Прага

Стариот град, како што го познаваат мештаните, Стариот град Прага, привлекува посетители уште од 9 век. Ancientе ве воодушеви овој антички град кој го одзема здивот. Затоа, ако добиете шанса, посета на Прага барем за време на викендот. На овој начин ќе откриете многу причини што е еден од најубавите антички градови во светот.

Стариот историски центар останува центарот на градот, до денес, местото за целиот културен живот. Е видите дека сите туристи се собираат околу астрономскиот часовник на секој час во центарот.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Prague In Czech has an Ancient Bridges and Culture

 

9. Најубавиот стар град што може да се посети низ целиот свет: Амстердам

Амстердам е еден од најпознатите популарни градови во Европа, и еден од најмалите. Ова значи дека можете да прошетате низ целиот град за два дена. Сепак, она што повеќето туристи не го знаат е дека овој прекрасен холандски град е еден од античките градови во светот.

Затоа, и покрај нејзината големина, Античкиот град во Амстердам има многу посебни места што ќе ви требаат една недела за да ги откриете. Градот од 13 век има многу скриени дворови, острови на спокојството, или Оуд Керк, најстарата зграда во Амстердам, во црвената област. Сумирајќи, би можеле да видите многу повеќе во Амстердам отколку на традиционалното крстарење по канал, ако имате за цел да ги откриете неговите привлечени приказни.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Amsterdam Unique Building Structure

 

10. Антички град Пинг Јао во Кина

Најзаводливо ова за античкиот град Пинг Јао е спојот на архитектонските стилови. Додека талкате по старите улици, куќите, храмови, и градските wallsидини ќе раскажуваат приказни за 5 со векови. Ова се должи на фактот дека стариот град на Пинг Јао е изграден во 14 век.

Ако ја сакате историјата и сте фасцинирани од кинеската култура, тогаш прошетката по главната улица на градот ќе биде епско искуство. -Е патувате низ времето во ера кога Пингјао беше економски центар на Кина, и види дека скоро ништо не се смени.

Овој антички скапоцен камен е лесно достапен со воз, само патувајте до железничката станица Пингјао Гученг, и оттаму се вози со автобус до градските порти.

 

Ping Yao Ancient Town In China

 

тука на Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланирате незаборавно и продолжено патување до „10-те најубави антички градови што можат да ги посетат низ целиот свет“.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најубави антички градови што можат да ги посетат низ целиот свет“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fancient-towns-visit-worldwide%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / ja во / es или / de и повеќе јазици.