Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 18/12/2022)

Во длабочините на океаните, скриени далеку од цивилизацијата, и недопрена од времето, се 10 најдобри места за нуркање во светот. Од разнобојни и светли корални гребени до урнатини на садови од Втора светска војна, див морски живот, и сини дупки, Подгответе ја вашата опрема за нуркање бидејќи оваа сесија за нуркање ќе биде највозбудливата досега.

 

1. Најдобра страница за нуркање во Кина: Големиот Wallид

10 милиони туристи патуваат до Кинескиот Wallид секоја година, но многу малкумина знаат дека можат да нуркаат во една од најпознатите иконски места во светот. Додека повеќето луѓе одат по oидот од 21o00 км, слики за кршење на социјалните медиуми, Резервоарот Панјајаку е подводно нуркачко место. Кинескиот Wallид е единственото чудо на светот, всушност може да се нурнете во.

Можеби нема да биде толку фасцинантно и убаво како нуркањето во Индонезија или Фиџи, но апсолутно ќе ве врати погледот на Кинескиот Wallид. Не само да се восхитувам на околината од врвот, но откривајќи го од самиот почеток, од тули и нагоре, структура која стои мирна илјадници години, преживеани природни опасности, династии, и политички промени.

Најдобро време за нуркање:

Нуркањето на Големиот Wallид во Кина е предизвикувачко искуство дури и за напредните нуркачи. Причината е ниската температура, достигнувајќи максимум од 10 до 11 ° C, на 7 метри длабоко во текот на летото. Затоа, најдобро време за нуркање во Големиот Wallид е само кога сте добро подготвени. Дополнително барање е завршен минимум од 100 до 200 нуркање за рекреативни нуркачи.

 

Best Diving Site In China: The Great Wall

 

2. Најдобра страница за нуркање во Велика Британија: Велс

Со пештери, 500 урнатините, и прекрасен морски живот, крајбрежјето на Велс е неверојатно место за нуркање. Тука можете да нуркате на повеќе од 50 метри во водата на Скомер, и Скохолм, и островите Мидлхолм. Видливоста е една од најдобрите во областа, овозможувајќи ви да се восхитувате на прекрасниот морски живот и да откриете остатоци од Втората светска војна, ако сте во историјата.

И покрај поспаната перцепција што ја има, Велс е всушност фантастично место за нуркање во Европа. На пример, Морскиот резерват Скомер во Пемброкешир е едно од најдобрите места за нуркање во Велс: сом, делфини, морски голтки и морски коњи, се само неколку од морските суштества што ќе ги сретнете.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Sunset on the coast of Wales UK

 

3. Најдобар сајт за нуркање во Италија: Портофино

со 20 различни места за нуркање, Портофино е повеќе од а шармантен крајбрежен град во Европа. Во прилог на шармантните градски куќи, ресторани, и плажи, крајбрежјето на Лигурија е фантастично место за нуркање во Европа.

Прво, поморскиот резерват Портофино нуди неверојатни гребени и урнатини за почетници и напредни нуркачи. Второ, статуата Христова, Христос од бездната е еден од врвните 5 нуркачки места во Портофино. минатата, но не и најмалку, рушењето на елен канадски MOHAWK е уште една атракција за нуркање во 20-40 метри.

Да заклучи, Нуркачките места во Портофино се идеални за вашето прво нуркање, и да откриеме уште еден зачудувачки природно чудо ако сте искусен нуркач.

Милан до Портофино со воз

Венеција до Портофино со воз

Фиренца до Портофино со воз

Од Торино до Портофино со воз

 

Crystal Water Diving Site In Portofino Italy

 

4. Најдобра локација за нуркање во Франција: Француски острови Гваделупа

Во рајот на Карибите, островите ла Гвадалупе се мало парче од небото за нуркање во Франција. Оваа мала група острови се состои од Ла Гранде Тере, и Петит Тере, дом на вулкан, дождовна шума, прекрасен пејзаж и плажи, и што е најважно едно од најдобрите места за нуркање во Европа.

Островите Гвадалупе не се толку популарни како Бали или Белизе, но морскиот живот овде дефинитивно ќе ве одржи под вода за целиот ваш одмор. Морскиот резерват Кусто е најдоброто место за нуркање во Гвадалупе, со прекрасна фауна и флора, тунели, пештери желки, и уште многу скриени места за авантуристички нуркач, и за првачи кои едноставно сакаат да уживаат во морскиот живот во водите на Карибите.

Најдобро време за нуркање на островите Гваделупе:

Температурата на водата останува 23-28 ° C во текот на целата година во Гвадалупе, за да можеш да нуркаш кога сакаш.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

French Guadeloupe Islands

 

5. Оркни Острови, Шкотска

Над зелените ливади, ридови, и планини, Оркниските острови ја имаат најдобрата поморска историја во светот. буквално, има 7 пловни објекти на дното на водите на Оркни во Шкотска. Овие урнатини од германската флота на морето во Скапа Проток, во 1919.

Покрај урнатините, има неверојатен морски животински свет за истражување во чистите води. На пример, водите на бариерите во Черчил и Yesnaby или Inganess се идеални за забележување на дивиот морски живот.

Најдобро време за нуркање на Оркниските Острови:

Велигден до ноември, кога температурата е 13 ° C.

Фиренца до Комо со воз

Милан до Комо со воз

Од Торино до Комо со воз

Genенова до Комо со воз

 

Underwater Wrecks In Orkney Islands, Scotland

 

6. Најдобри страници за нуркање во Европа: Силфра, Исланд

Помеѓу два континента, во срцето на Национален парк Тингвелир, најчистата вода во Исланд ве чека за неверојатно искуство во нуркање. Уникатните геолошки карактеристики во Силфра нудат мистериозни тунели и пештери за искусни нуркачи.

Највозбудливата работа околу нуркањето во Силфра е пукнатината. Оваа нуркачка патека беше формирана од годишното 2 см движење на северноамерикански и евроазиски тектонски плочи. Ова за прв пат е создадено по земјотрес, но е тотално безбеден за нуркање деновиве, за да можете да започнете да се подготвувате за незаборавно искуство во нуркање во исландските води.

Максималната длабочина на нуркање дозволена во Силфра е 18 метри.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Perfect Diving In Silfra, Iceland

 

7. Најдобри страници за нуркање во светот: Бали

Околни песочни плажи, храмови, и вулкански планини, водите на волшебниот Бали се светско чудо сами по себе. Несомнено, Бали е прекрасна дестинација за одмор и совршена за нуркање.

Во Бали, можете да го поделите вашето време помеѓу многуте места за нуркање затоа што ги има насекаде. Од шарени корални гребени до гигантски риби, и пештери до статуите на Буда кои го разумотуваат, Бали под вода е возбудлив и спектакуларен свет за нуркање и нуркање со нуркање.

Најдобро време да се нурне на Бали:

Од мај до ноември е сезоната на нуркање на Бали, а најдобро време да се види Манта Рејс е од април до мај.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Diving near mind-blowing Buddha statues on Bali

 

8. Најдобри страници за нуркање во светот: Сината дупка во Белизе

125 метри длабока, кружен облик, и со прекрасен воздушен поглед, нуркачкото место „Сина дупка“ во Белизе, е една од врвот 10 нуркачки места во светот. Оваа џиновска дупка е веднаш од Светилник Гребен во Белизе, и во добра видливост, можеби ќе се најдете во незаборавна авантура за нуркање.

За разлика од другите најдобри места за нуркање на нашата листа, сината дупка не е дом на балиски скулптури, редок морски живот, или шарени гребени. Она што го откривате е предизвикувачко и пријатно искуство со нуркање, тоа ќе ве однесе на следното ниво на divemaster.

Најдобро време да се нурне во сината дупка:

Од април до јуни се најдобри за ајкулите од китови кои гледаат и нуркаат.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

 

9. Раџа Ампат |: Нуркање на крајот од светот

Се чува далеку од цивилизацијата до 2004, Раџа Ампат е скриен рај, лоцирана помеѓу Индонезија и Австралија. Благодарение на ова доцно откритие, морскиот див свет во Раџа Ампат е еден од најдивите во светот.

Кога нуркате во Раџа Ампат, ќе откриете повеќе 600 само видови тврди корали, покрај шарениот и морскиот живот надвор од овој свет. Овој уникатен свет е во центарот на 4 главните острови: Ваигеи, Батанта, Салавати, и Мисуол во далечната Западна Папуа.

Ако сте средно до напреден нуркач, тогаш дефинитивно треба да го резервирате вашиот следен одмор за нуркање во Раџа Ампат.

 

 

Најдобро време за нуркање во Раџе Ампат:

Ноември до април со температури кои се движат од 27 до 30 ° C.

Цирих до Венген со воз

Geneенева до Венген со воз

Берн до Венген со воз

Базел до Венген со воз

 

Diving in Raja Ampat

 

10. Најдобри места за нуркање во Кина: Антички град Ши Ченг во езерото Кјандао

Длабоко во илјадното езеро Острови, во провинцијата hejеџијанг, на антички град на Ши Ченг лаже. На длабочина од 40 метри, ќе ги откриете чудата на изгубениот кинески град. И покрај жестоката вода и времето помина, градските архитектонски карактеристики, па дури и дрвените детали се добро сочувани.

Од овие причини, градот Ши Ченг е скриен рај за нуркачите. Многумина доаѓаат да ја откријат убавината на езерото Кјандао, но овој изгубен град е уште една неверојатна причина за патување. Градот и долината беа поплавени во 1959, но е потполно безбеден за нуркање.

Најдобро време да се нурне во Ши Ченг:

Падне, благодарение на сувата и топла клима.

Дижон до Прованса со воз

Париз до Прованса со воз

Лион до Прованса со воз

Марсеј до Прованса со воз

 

Shi Cheng Ancient City In Qiandao Lake

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавно патување до 10 најдобри места за нуркање во светот со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „1o Најдобри страници за нуркање во светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-diving-sites-world%2F– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru во / fr или / и повеќе јазици.