Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/10/2021)

Italia është një nga më popullore destinacionet turistike në botë. Njerëzit dynden në vend për ushqim fantastik, kulturës, dhe histori të pasur. Në fakt, ju as nuk keni për të vizituar qytetet më të mëdha të përjetojnë charms e Italisë. Një shembull i mirë është i kësaj është shtrirje joshëse e rivierën italiane i njohur si Pesë toka. Kjo është një destinacion popullor për njerëzit që duan të gëzojnë bregdetin Mesdhe dhe shkëputje nga ritmin stresuese të jetës moderne. Ndërsa ka shumë qytete të izoluara dhe fshatra në brigjet e Italisë, qytetet e Cinque Terre janë larg nga më popullor. Për shkak të interesit në këtë destinacion fantastik, Ruaj një tren ka vënë së bashku një udhëzues të shpejtë se si për të parë Cinque Terre nga Train.

 

Pse Go By Train?

Shumë turistë që nuk e kanë vizituar Cinque Terre mund të pyes veten pse një tren është alternativa më e mirë. Marrja me qira një makinë dhe ngarje në këtë rajon paqësore tingëllon më mirë, e drejtë? i gabuar. Për të kuptuar pse kjo nuk është e mundur, është thelbësore që të dini se çfarë përbën Cinque Terre. Cinque Terre është bërë kryesisht nga pesë fshatrat e peshkimit, kështu emrin (pesë tokat). Këto fshatra janë Vernazza, Korniglia, Manarola, Riomaggiore, dhe Monterosso al Mare. Ata ishin fillimisht pesë kështjella me komunitete të vogla rreth tyre. Te mbijetosh, këto fshatra mori pjesë në peshkim dhe bujqësi. Fshatrat ishin, deri kohët e fundit, lidhur me shtigjet hiking dhe ishin vetëm të arritshme në hekurudhë ose deti.

Këto fshatra nuk janë më të izoluar si ata ishin vite më parë. Megjithatë, ata ende ruajnë ndjenjën largët se shumë të gëzojnë. Rrugët janë çuar në disa fshatra tani, por ata janë shumë të ngushta dhe mund të jetë një udhëtim i rrezikshëm për ata që janë të reja për rrugët. Nëse keni arritur fshatrat me makinë, ju nuk do të jetë në gjendje të udhëtojnë në mes tyre me makinë. Për të shmangur çdo rrezik dhe shqetësim, ajo është e mirë për të vizituar fshatrat me sistemin më të përshtatshëm të trenave të transportit.

 

Çfarë mund të presësh nga Cinque Terre Line tren?

Linja Treni Cinque Terre ka gjashtë ndalesa. Urdhri i këtyre ndalesave është La Spezia (shpërndarës të transportit qendrore në zonën e), Riomaggiore, Manarola, Korniglia, Vernazza, Monterosso, dhe pastaj në fund Levanto. Këto udhëtime janë relativisht të shkurtër dhe nuk do të marrë atë shumë kohë. Udhëtimi nga La Spezia në Riomaggiore merr rreth 10 minuta. Udhëtime midis qytetet Cinque Terre jeni gati 5 minuta secila. Këto trenat kalojnë nëpër tunele të errëta që datojnë në 1870. Kjo është një përvojë emocionuese për të shkuar nëpër errësirë ​​dhe pastaj papritmas parë ndriçimin dhe pamje mahnitëse e Mesdheut.

Këto trenat nuk janë aq të shpeshta sa një do të presim jepet distancë të shkurtër midis destinacioneve. Ata zakonisht të drejtuar një herë çdo orë, por kjo mund të ndryshojë nga koha në kohë. Megjithatë, gjithmonë është më mirë të kërkosh informacion shtesë për udhëtimet kur të blerë biletën tuaj. Përveç ditur orarin dhe udhëtimit kohën e këtij rrugë tren, është e rëndësishme për të vërtetuar biletat tuaja. Ka makina validation mbi platformat e trenit që ju mund të përdorni. Të gjithë ju duhet të bëni është rrëshqitje në fund të ngushtë të biletës në slot e makinë të vogël të verdhë dhe të presim që të dëgjojmë vulën.

Arriving Cinque Terre by Train

 

1. Udhëzues i shpejtë për Cinque Terre me tren: Riomaggiore

Riomaggiore ose do të jetë ndalesa e parë (në qoftë se ju jeni të kryesuar nga La Spezia) ose ndalesa e pestë (në qoftë se ju jeni të kryesuar nga Levanto). Megjithatë, ajo është më shumë gjasa do të jetë ndalesa e parë për shumë vizitorë Cinque Terre, pasi ajo është mënyra më e shpejtë për të arritur atje. Riomaggiore është më i madh nga pesë fshatra, dhe kjo është kryeqyteti jozyrtare që nga zyra kryesore park është atje. Ndërtesat janë të ulën të gjithë mbi përroskë pjerrët, të gjithë rrugën në port të vogël. Skena e lëkurë shtëpive pastel është piktoresk dhe do të qëndrojë përgjithmonë në kujtesën tuaj. Kjo është një pamje fantastike për të parë në muzg, dhe është një gjë që duhet parë çiftet që duan të ndajnë një moment të veçantë.

La Spezia për Trenat Riomaggiore

Florence për Trenat Riomaggiore

Modena për Trenat Riomaggiore

Livorno për Trenat Riomaggiore

Riomaggiore Italy

 

2. Manarola

Manarola është një fshat petit që duket të përhapen poshtë në bregdetin Terre Cinque në shikim të parë. Iluzioni i ndërtesa shumëngjyrëshe kaskadë Eshte nje pamje e bukur. Kjo është një përzierje e përsosur e kulturës italiane dhe natyrës thyer. Pasi të keni marrë në pamje të bukur, ju mund të eksplorojnë fshat. Manarola ka një port të vogël që përmban një devijim varkë dhe një vrimë not. Eshte vendi i përsosur për të marrë një notuar dhe të praktikojnë disa Cliff Diving. Shoqëron port janë anije të shumta peshkimi që i përkasin banorëve të Manarola. Tradita e infektues dhe të hahet peshk është ende gjallë dhe të lulëzuar në fshat.

La Spezia për Trenat Manarola

Riomaggiore për Trenat Manarola

Sarzana për Trenat Manarola

Levanto për Trenat Manarola

Manarola to Cinque Terre by Train

 

3. Udhëzues i shpejtë për Cinque Terre me tren: Korniglia

Secili nga pesë fshatrat ka një bukuri të caktuar. Corniglia është i veçantë pasi ajo nuk është në ujore. Megjithatë, ajo që mungon në plazhe, kjo më shumë se e bën për me bukurinë e saj unik. Corniglia ndihet më e largët se fshatrat e tjerë. Megjithatë, Ajo ofron një atmosferë më të relaksuar dhe lokale. Fshati është shpesh neglizhohet për shtigje e saj të mundimshme. Ndryshe nga fshatrat e tjera që mund të arrihet me anije, Corniglia është ndezur maja e kodrave dhe nuk ka dalje në det. E vetmja mënyrë për të arritur atë është për rritje rrugën Cinque Terre ose të të marrë tren. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se treni nuk do të kursejmë asnjë përpjekje fizike. Ju ende do të duhet të ecin disa shkallë për të arritur në qendrën e fshatit dhe të shohin çdo gjë ofertat fshat i vogël.

Corniglia ka një këndvështrim fantastik që ju lejon të shihni shumicën e kodrave përreth dhe oqeaneve të mëdha. Belvedere në fshat është një vend i madh për të shkuar dhe për të marrë në bukurinë e Cinque Terre. Pasi ta keni bërë këtë ju mund të gëzojnë flavors ofertat e fshatit, nga pesto mahnitshme në verë e shijshme. Corniglia ka një histori të pasur të bërë verë, dhe në qoftë se ju jeni me fat të mjaftueshme për të ndihmoj vendasit, ju mund të shijoni dhe të mësojnë në lidhje me verërat e tyre.

La Spezia për Trenat Corniglia

Florence për Trenat Corniglia

Manarola për Trenat Corniglia

Levant për Trenat Corniglia

 

 

4. Vernazza

Vernazza është konsideruar si një nga fshatrat më të bukura jo vetëm në Cinque Terre, por i gjithë vendi të Italisë. Ajo është me siguri xhevahir kurorëzimin e Cinque Terre që e bën shumë të bie në dashuri me udhëtimin. Ajo ka një të ndjehen më elegante dhe tradicionale që fshatrat e tjerë mungon. Kombinojeni atë me ushqim të jashtëzakonshëm dhe pamje të mrekullueshme, dhe që ju të merrni një vend që garanton një vizitë të dytë. Sigurohuni që të vizitoni kështjellën Doria kur në Vernazza. Ajo përmban një nga kullat e fundit origjinale që mbrohen njerëzit e dekadave të fshatit më parë.

Corniglia për Trenat Vernazza

Florence për Trenat Vernazza

Bologna për Trenat Vernazza

Riomaggiore për Trenat Vernazza

Vernazza Coast

 

5. Udhëzues i shpejtë për Cinque Terre me tren: Monterosso Al Mare

Monterosso al Mare është padyshim më e turistike dhe turistik-si qytet në Cinque Terre. Ajo ka makina, hotele, dhe plazhe me guralecë perfekte për turistët. Nëse ju doni të vizitoni këtë pjesë të mahnitshme të Italisë, por preferojnë një vibe më moderne, atëherë Monterosso është për ju. Monterosso ka një shëtitore që është e përkryer për shëtitjet në mbrëmje, dhe edhe më të mirë, ata kanë ngrënie gjobë që do të bëjë dikush të gëzojnë ushqim deti.

Roma për Trenat Tivoli

Tivoli për Trenat Romës

Perugia për Trenat Tivoli

Orvieto për Trenat Tivoli

Monterosso Al Mare Sea

 

Siç mund ta shikoni, Cinque Terre ka shumë për të ofruar vizitorëve që duan të përjetojnë një eksperiencë unike italiane. Ajo ka pesë fshatra të veçantë që premtojnë një përvojë të paharrueshme. Rezervoni një biletë për tren tuaj dhe le veten të përjetojnë një aventurë që është ndryshe nga ndonjë tjetër.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Guide Quick: Si për të udhëtuar Cinque Terre By Train” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-travel-cinque-terre-train/?lang=sq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)