Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/06/2022)

Pasi të keni me përvojë komoditetin, komoditet, dhe e mrekullueshme e përgjithshme e udhëtimit me tren, kjo është një kthim vështirë të jetës para-hekurudhor. Sidomos kur ne jemi duke folur për rrugët më të mira evropiane trenit në verë. Një kontinent mbushur me rrugët piktoreske, peisazhe dramatike, dhe një tepricë e pabesueshme destinacionet në gawk në.

udhëtimit tren është larg nga mënyra më piktoreske dhe të rehatshme për të marrë nëpër Evropë, dhe disa rrugë do t'ju lënë vërtet mendjen, sidomos gjatë verë!

 

Rrugët më të mira evropiane e trenit: Tren des Pignes, Franca

Provence is includes in the Best European Train Routes

 

Eurostar dhe tren tjetër linjat e prezantuar shërbimet më të shpeshta. Dhe hotele vizitorët mirëpritur në ritme off-pikut. Ka ditë të lavdishme me diell, kur ju mund të ketë një pije dhe madje edhe një vakt jashtë.

Zbuloni këtë hekurudhë private, që kalon me e bukura Rajonet në Francë. Provence është e njohur për natyrën e saj dhe peisazhet piktoreske, Udhëtimi është me të vërtetë një ide e mirë, dhe sigurisht një nga rrugët më të mira evropiane e trenit për të marrë! Në rrugën e saj, e Treni kalon lumenj, ura, fshatra të vegjël të mrekullueshëm si St Andre les Alpes dhe Entrevaux deri në destinacionin e tij përfundimtar - Digne les Bains - kryeqyteti i rajonit Alpes-de-Haute-Provence.

rrugë: Bukur-Digne les Bains

Kohëzgjatja: 3 orë, 145 km

Kur për të shkuar: pranverë, verë, bie

 

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

Rrugët më të mira evropiane e trenit: Hekurudhor West Rhine, Gjermania

The West Rhine Railway, Germany

 

Rhein nuk është vetëm një nga lumenjtë më të bukura të Evropës, por kjo është edhe një nga rrugët ujore më të rëndësishme të kontinentit. Ajo rrjedh disa 1,320 kilometra nga Zvicra të gjithë rrugën në Holandë dhe Detin e Veriut. Një nga pjesët më tërheqës të këtij lumi fuqishëm rrjedh nëpër Rhine luginën e Mesme Gjermanisë (Rheintal), një zonë me bukuri natyrore të pazgjidhura. Në fakt, shtrirje të lumit shtrihet nga Mannheim në jug të Koblenz në veri krenohet me pamje aq spektakolare që një pjesë e madhe, referuar si Gryka e Ranit (Gryka e Ranit), ka qenë i caktuar a Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Në sajë të shumë e saj kështjella dhe qytetet historike, kjo shtrirje e Rinit ka për artistët shekuj ndikuar, autorët, dhe kompozitorë, dhe sigurisht që është një nga rrugët më të mira evropiane trenit gjatë sezonit të verës.

Treni udhëton përgjatë lumit Rhine dhe zbulon vendet piktoreske të Gjermanisë. Shpatet shkëmbore me vreshta, kështjella e vjetër në krye të tyre - ju mund të merrni off tren dhe vizitë shkëmb legjendar Lorelei në St. Goarshausen, që ngrihet 120 m sipër Rinit. Një rrugë të vërtetë e bukur, ndërsa udhëtonte në këto qytete të bukura gjermane.

rrugë: Këln-Bon-Koblenz-Bingen-Mainz

Kohëzgjatja: 185 km

Kur për të shkuar: verë, bie

 

Cologne për Trenat Bonit

Bonn për Trenat Koblenz

Koblenz për Trenat Bingen

Bingen për Trenat Frankfurt

 

Hekurudhor Rauma, Norvegjia

Rauma Hekurudhor bëhet gjithnjë e më shumë popullor në mesin e turistët, si ai bëhet një nga rrugët më të mira trenit evropiane në pranverë. Një udhëtim në këtë hekurudhë ju sjell afër me natyrën spektakolare mes Andalsnes dhe Dombås.

Udhëtimi mes Dombås dhe Andalsnes është 114 km e gjatë dhe merr 1 orë dhe 40 minuta. Treni kalon 32 ura – përfshirë Chicken Ura e famshme, 59 metra mbi lumin Rauma – dhe kalon përmes 6 tunele. Treni ka dritare të mëdha, duke e lejuar ju për të ligët mbrapa dhe të gëzojnë të pamje madhështore. Treni gjithashtu shkon përtej Trollveggen famshme – mur Troll, Muri më i lartë i Evropës pingul mountain.

Pranvera është koha më e mirë për të filluar duke shkuar. Treni shkon veçanërisht i ngadalshëm peizazh i bukur. Ajo ndalon për fotot në Chicken Ura dhe nga muri Troll, një udhëzues do t'ju japë informacion përmes folësit, dhe ju do të merrni edhe një broshurë me informacion në lidhje me pikat kryesore të udhëtimit.

rrugë: Åndalsnes-Dombås

Kohëzgjatja: 1.5 orë, 114 km

Kur për të shkuar: verë

 

 

Bernina Express, Zvicra në Itali

Bernina Express, Switzerland Train route

 

duke kaluar Alpet në Bernina Express sigurisht që është një nga rrugët më të mira evropiane e trenit për të vizituar Evropën! Pergjate rruges, Bernina Express rrotullon stilin e Hollivudit mbi Viaduct Landwasser 65 metra të lartë, struktura e nënshkrimit të hekurudhës Rhaetian, dhe siti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.
Gjithsej treni kalon nëpër 55 tunele dhe mbi 196 ura në rrugën e saj nga Chur në Tirano. Udhëtarët janë trajtuar për të pamjeve të mrekullueshme gjatë të tyre udhëtim, si kurbë Montebello me një pamje të masivit Bernina, akullnajë Morteratsch, tre liqenet LEJ Pitschen, Lej nair, dhe Lago Bianco, Alp Grum, dhe Viaduct Circular Brusio. Në verë, udhëtimi mund të zgjatet nga Tirano në Lugano në bordin Autobus Express Bernina.

rrugë: Chur-Thusis-Tirano-Lugano

Kohëzgjatja: 4 orë, 123 km

Kur për të shkuar: verë

 

Chur për Trenat Thusis

 

Të gatshëm për pranverë në rrugët më të mira evropiane trenit? Ruaj një tren mund të ju ndihmojë, me prenotim shpejtë dhe të lehtë me asnjë tarifë fshehur! Çfarë një meze!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-european-train-routes%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)