Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 10/06/2022)

Udhëtimi është një mundësi e shkëlqyer për t'u çlodhur dhe për t'u rilidhur me veten, dhe çfarë mënyrë më të mirë për ta bërë atë se sa në një nga më të lartë 10 qytete të ngadalta në Evropë. Në rast se nuk e dinit, në 1999 filloi lëvizjen e qyteteve të ngadalta, Cittaslow në askush tjetër përveç Italisë, duke festuar dolce vita. Që atëherë, shumë qytete në të gjithë Evropën janë bashkuar në festimin e të qetë, natyra e afërt me nënën e jetesës së mirë.

1. Qytetet më të ngadalta në Evropë: Budallaqe, Belgjika

Toka e qyteteve mesjetare, luginat e lumenjve, dhe livadhe të gjelbra. Silly është i famshëm për natyrën e tij të qetë dhe mënyrën e relaksuar të jetës. veç, qyteti frëngjisht-folës ofron shtigje të shkëlqyera çiklizmi dhe shtigje ecjeje nëpër kështjellat dhe kapelat historike.

Një nga gjërat kryesore që e përkufizojnë Silly si një qytet të ngadaltë është ai rëndësia e kulturës dhe trashëgimisë. Silly është ndërtuar rreth një kështjelle mesjetare, me rrugica të vjetra guri dhe pyje rreth saj. Larg dëmit të një bote me ritme të shpejta, mezi mund të shohësh historinë pas pyllit të turistëve.

Amsterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

10 Slow Cities in Europe

 

2. Delfland Qendrore, Holandë

Midis Roterdamit, dhe Hagë, 2 nga vendet më të vizituara në Holandë, Delfland Qendrore është qyteti i parë i ngadalshëm në vendin holandez. Kjo copë e vogël e gjelbër, ushqime unike të freskëta, dhe sharmi ishte i pari që rifitoi titullin "Qyteti i ngadaltë" në Holandë.

Kështu që, nëse jeni duke kërkuar për një destinacion i qetë për të shpëtuar nga Roterdami i egër, Midden-Delfland do të jetë një pjesë e mendjes dhe e jetesës së bukur. Përveç eksplorimit të fshatit të këtij qyteti të ngadaltë, udhëtarët mund të eksplorojnë dhe shijojnë djathin vendas, mjaltë, dhe rrushit. Kjo mënyrë, udhëtarët mund të mësojnë rreth mënyrës lokale të jetesës në Midden-Delfland dhe të përjetojnë qëndrueshmëri, dhe bëhuni udhëtarë të zgjuar që do të ndajnë histori të tjera të eko-udhëtimit.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Peaceful Landscape of a lake

 

3. Qytetet më të ngadalta në Evropë: Cortona, Toskana

Në kodrat rrotulluese të Toskanës, qyteti i Cortona është shembulli përfundimtar i një qyteti të ngadaltë në Evropë. kështu, ju mund të pushoni nën qiellin toskan, ose në vreshtat e luginës Chiana me pamje nga liqeni Trasimeno. Ky peizazh mahnitës është vetëm 2 orë nga Firence, një nga qytetet më të njohura italiane.

Kështu që, Pavarësisht afërsisë gjeografike, Atmosfera e Cortona është krejtësisht e ndryshme nga fqinjët e saj. Të mbrojtur nga muret e mëdha të qytetit nga koha romake në rrugët e ngushta të qytetit mund të mësoni për fortifikimet dhe jetën në të kaluarën etruske.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Trenat nga Venecia në Romë

Napoli për Trenat Romës

 

Slow City Lifestyle Inner courtyard

 

4. Enns Në Austri

Qyteti më i vjetër i Austrisë është i zhytur në mes të pyjeve të lashta. Pas fasadave të Rilindjes dhe Barok, një kullë, dhe mure mbresëlënëse, Enns i lashtë është mishërimi i një qyteti të ngadaltë. Të strehuar mirë nga bota moderne, njerëzit e Enns mbrojnë historinë dhe magjinë e qytetit të tyre të përgjumur.

prandaj, nëse doni një pushim relaksues, atëherë Enns është një destinacion fantastik. Për më tepër, një piknik në një pasdite dembele buzë Danubit do ta bëjë udhëtimin tuaj të plotë. Qyteti që ndodhet në Austrinë e Epërme do t'ju ngrejë shpirtrat në një nivel të ri të jetesës hyjnore.

Mynih për Trenat Insbruk

Salzburg për Trenat Insbruk

Oberstdorf për Trenat Insbruk

Graz të Trenat Insbruk

 

 

5. Qytetet më të ngadalta në Evropë: Biskupiec, Poloni

Pjesë e rrethit të liqenit Masurian, Biskupiec është një qytet i bukur në Poloni që ruan jetën e ngadaltë të qytetit. Natyra e egër e ruajtur mirë rreth rrethit të liqenit tregon se Biskupiec e vlerëson jetën, të shëndetshme, dhe eko-miqësore, ndryshe nga stili i ethshëm i jetesës në qytetet e mëdha.

Për më tepër, ju duhet të shikoni Zatorze, qendra kulturore e Biskupiec. Në këtë mënyrë mund të mësoni më shumë për vizionin e qytetit dhe se si ai mban një mënyrë jetese të ngadaltë. veç, Biskupiec ka disa kafene dhe bare të shkëlqyera ku mund të provoni kuzhinën lokale.

 

Colorful Buildings Slow City In Poland

 

6. Mendrisio, Zvicra

E vendosur në rajonin jugor të Zvicrës, Trashëgimia e pasur e Mendrisio, thesare bujqësore, dhe natyra e vendos në një nga majat 10 qytete të ngadalta në Evropë. Shkëlqimi natyror i parqeve dhe kopshteve që mund të eksplorohen në këmbë, ose me biçikletë, janë shembuj të shkëlqyer të komunitet i ndërgjegjshëm për mjedisin në qytetin Mendrisio.

veç, Mendrisio është shtëpia e disa vendeve të trashëgimisë botërore, si tre kishat, dhe gjashtë pallate. Kështu që, nëse dëshironi të bëni një pushim nga pirja e verës nga vreshtat lokale, ju mund të niseni për të eksploruar Kishën e S. Martino ose mozaikët e S. Maria në Borgo.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Winery In Switzerland

 

7. Abbiategrasso, Italia

Abbiatergrasso është një tjetër perlë e fshehur në Itali, në luginën e mrekullueshme të Ticinos. Gjithashtu, pjesëtar i lëvizjes së qyteteve të ngadalta, Abbiatergrasso është vetëm 22 km nga kryeqyteti i modës, milan. Në ndryshim nga Milani, Abbiatergrasso ofron një atmosferë të qetë në rezervatin natyror të luginës Ticino.

Përveç këndimit të zogjve, udhëtarët do të kënaqen duke vizituar një kështjellë, dhe kishat. Vilat e bukura buzë lumenjve janë një tjetër ide fantastike për një ditë jashtë në Abbiatergrasso. Ky peizazh piktoresk demonstron stilin e jetesës me ritëm të ngadaltë në Abbiatergrasso, duke krijuar mjedisin perfekt për të bërë ushqime të shkëlqyera lokale si djathi i njohur Gorgonzola.

Rimini për Trenat Verona

Roma për Trenat Verona

Florence për Trenat Verona

Venecia për Trenat Verona

 

Tiny Peaceful Street in Italy

 

8. Hodmezovasarhely, Hungari

Një shembull tjetër i shkëlqyer i 10 Qytetet e ngadalta në Evropë është Hodmezovasarhely. Ka një burim të madh uji termal natyror që shkon në banjën urbane në ajër të hapur. Kjo mrekulli natyrore tërheq udhëtarë nga i gjithë vendi, dhe bota – të gjithë dëshirojnë të zhyten në ujërat dhe qetësinë e tij. veç, Hodmezovasarhely është shtëpia e shumë kishave të mëdha, Muzetë, parqet, dhe pika referimi për ata që duan të mësojnë rreth historisë dhe trashëgimisë kulturore.

Megjithatë, nëse dëshironi të kaloni një kohë magjike në natyrë, atëherë ju jeni me fat sepse Parku Kombëtar Koros-Maros është afër. Mund ta arrini lehtësisht në këmbë, me një shportë pikniku për një piknik të paharrueshëm mes kamomilit të lulëzuar.

Trenat nga Vjena në Budapest

Trenat nga Praga në Budapest

Trenat nga Mynihu në Budapest

Trenat nga Graz në Budapest

 

Chamomile Blooming

 

9. Qytetet më të ngadalta në Evropë: Kreonti, Franca

Qyteti i ngadaltë Creon në Francë ka një vendndodhje idilike, midis Dordogne në veri dhe Garonne në jug. Peizazhi i gjelbër dhe kështjellat e lashta bëjnë Dordogne një nga vendet më të paharrueshme në Evropë.

për më tepër, udhëtarët do t'i gjejnë vreshtat dhe kodrat përreth perfekte për të bërë dolli në La Vie en Rose. Kështu që, me pak mbi 4000 banorë dhe shumë vende të bukura për t'u çlodhur, Kreoni është aq i ngadalshëm sa bëhet, dhe e mrekullueshme për pushime në çdo kohë të vitit.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Top 10 Slow Cities in Europe

 

10. Ludinghausen, Gjermania

Ludinghausen është një qytet me tre kështjella i themeluar në 13th shekulli. Kalaja Vischering, Kalaja e Kakesbeck, dhe kështjella Ludinghausen janë 3 nga më të mahnitshmet kështjella në Gjermani ju duhet të vizitoni në një nga rrugët e shkëlqyera të çiklizmit në zonë.

Përveç historisë së saj të madhe, fshati Seppenrade në Ludinghausen ka një atmosferë magjike të qetë. Udhëtarët në këtë qytet të ngadaltë do të kënaqen duke bredhur në kopshtin e trëndafilave, hapësirat e gjelbra, dhe duke bërë aktivitete të shkëlqyera në natyrë.

Offenburg për Trenat Freiburg

Stuttgart për Trenat Freiburg

Leipzig për Trenat Freiburg

Nuremberg për Trenat Freiburg

 

Cotswolds England countryside River

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur të ndihmojmë në planifikimin e një udhëtimi në majë 10 qytete të ngadalta në Evropë. Asgjë nuk mund të krahasohet me fillimin e një pushimi relaksues si një udhëtim i rehatshëm me tren për në destinacionin tuaj.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "1o qytetet më të ngadalta në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fslow-cities-europe%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)