Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/02/2022)

Dikush mund të dijë të ardhmen e tyre, duke njohur të kaluarën, dhe ka mënyrë më të mirë për të mësuar për të kaluarën sesa duke udhëtuar. Këto 10 destinacione më të mira të historisë janë një mënyrë e mrekullueshme për të mësuar rreth kulturave antike, dhe ndoshta ku mund të na çojë e ardhmja.

I fshehur në Kinën e largët, ose matanë qoshes nga Koloseu, nëse dëgjoni me vëmendje, mund të dëgjoni udhëheqësit e perandorive të lashta duke pëshpëritur sekretet më të shenjta të botës.

 

1. Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë: Berlini

Nga Galeria East Side te Memoriali i Popullit Hebre të Vrarë, ka pjesë të historisë në çdo cep të Berlinit. kështu, qyteti i modës ka qenë gjithmonë qendra e ngjarjeve në Evropë. prandaj, vetëm në 48 orë të tëra që çdo njeri i historisë mund të mësojë për shoqërinë, kulturore, dhe ngjarjet politike në Evropë, vetëm nga bredhja nëpër monumentet dhe muzetë e Berlinit.

për më tepër, Dashamirët e historisë mund të zgjedhin midis vizitës ose ndërveprimit me historinë. Për shembull, në muzeu DDR, ju mund të hapni sirtarë që zbulojnë fotografi dhe njohuri për jetën në Gjermaninë Lindore. Për të përfunduar, nga epoka prusiane deri te Lufta e Dytë Botërore dhe Muri i Gjermanisë Lindore, Berlini është shtëpia e shumë njerëzve vendet historike nga ngjarjet më të rëndësishme në histori.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Walking the History Geeks Destinations: East Germany Wall

 

2. Romën

Me një 2000 vite histori dhe 10 vende të mahnitshme arkeologjike historike, Roma është një destinacion që duhet vizituar për çdo adhurues të historisë. Kryeqyteti italian ka vende historike në çdo cep, nga Kodra Palatine ku lindi Roma deri te Forumi Romak dhe Koloseu. për më tepër, Koloseu është një nga monumentet më të famshme për t'u vizituar me hekurudhë në botë.

Dikur qendra e perandorisë romake dhe e jetës politike, këto vende të shquara magjepsin të dy shikuesit e historisë dhe udhëtarët. Nuk ka asnjë vizitor të vetëm që shikon monumentet e mahnitshme që nuk do të dëshirojë të mësojë pak më shumë rreth historisë pas vendeve më të rëndësishme historike të Italisë.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

St. Angelo Bridge In Rome in the afternoon

 

3. Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë: Qyteti i Vatikanit

I vogel, por bredhja nëpër rrugët dhe vendet e saj me lehtësi mbush një javë të tërë, Qyteti i Vatikanit është një destinacion që çdo dashnor i historisë duhet ta vizitojë të paktën një herë në jetën e tij. Vendi ku Krishterimi erdhi në jetë në një moment 2 mijëra vjet më parë, Qyteti i Vatikanit mbetet një vend pelegrinazhi për të krishterët dhe jo të krishterët.

Pavarësisht nga madhësia e tij e vogël, shteti i Vatikani ka shumë vende historike ku mund të mësoni gjithçka për historinë e krishterimit, art, dhe qyteti. Nga historitë e njerëzimit në afresket e Kapelës Sistine në St. Bazilika Pjetrit, mënyra më e mirë për të zbuluar fakte magjepsëse të historisë është duke ndjekur artin. Ju mund të filloni udhëtimin tuaj drejt fillimit të kohërave në veprat e mrekullueshme të artistëve të Rilindjes dhe Barok.

Mënyra më e mirë për të përfituar sa më shumë nga ju turne historik në qytetin e Vatikanit është të bashkohesh në një turne të qytetit me guidë. Ka turne të shkëlqyera me guidë në Kapelën Sistine dhe Muzetë, St. Bazilika e Pjetrit së bashku me ngjitjen në St. Peter's Duomo për pamje nga qyteti, nuk ka një mënyrë më të mirë për të përjetuar këtë destinacion unik historik në Itali.

 

Top History Geeks Destinations: The Vatican Museum Inside

 

4. St. Petersburg

Ngjarjet historike që ndodhën në St. Petersburg i dha formë jetës kulturore dhe shpirtit të Rusisë përgjithmonë. Ky qytet mahnitës është një nga më të mirët 10 destinacionet e historisë geeks në mbarë botën. Nga revolucionet, Carët, pallatet, dhe Arkitektura e të lë pa frymë, St. Monumentet e Shën Petersburgut janë disa nga më të bukurat dhe magjepsëse në botë.

Kështu që, në qoftë se ju jeni një geek histori, një udhëtim në St. Petersburg do të jetë një udhëtim epik që do të marrë 300 vite mbrapa në kohë. Ju mund të zgjidhni midis mësimit të jetës së familjes Romanov, për të bërë një turne të Putinit. veç, Nuk duhet harruar aktivitetet e mëdha kulturore, si baleti klasik apo një shfaqje folklorike. Shfaqjet muzikore dhe shfaqjet e vallëzimit në Shën Petersburg mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar rreth historisë pas krijuesve të saj.

 

Savior On The Spilled Blood in good weather

 

5. Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë: York

Jo shumë e dinë se York-u ka një trashëgimi të pasur vikinge në Angli. Megjithatë, nëse jeni një dashnor i vërtetë i historisë, atëherë me siguri dini pak për vikingët’ udhëtim nga Skandinavia në Angli. Qendra Yorvik në qytetin e York-ut është një nga 10 destinacionet kryesore të historisë së pushimeve në Evropë. Në 1976 arkeologët bënë një zbulim befasues dhe gjetën relike të vikingëve’ jetën e përditshme dhe qytetin.

Kështu që, sot mund të gjurmosh 1000 vite prapa në epokën e vikingëve, dhe për një ditë mund të jetosh traditat, gjuhe, dhe kultura. Ndërsa York-u ka shumë atraksione dhe histori të tjera të shkëlqyera, historia e vikingëve e bën qytetin një histori fantastik destinacion pushimesh.

 

History Geeks Destinations: Yorkvik Center

 

6. Shaanxi

Përgatitur për betejë, pranë qytetit të Xi'an, ka mijëra ushtarë terrakote me përmasa reale. Ushtria terrakote është një zbulim i mahnitshëm nga 1974, dhe siti historik më tërheqës në Kinë. Këta ushtarë të mahnitshëm u krijuan për të shoqëruar perandorin e ndjerë në jetën e tij të përtejme.

Një nga gjërat me të cilën do të magjepsen dashamirët e historisë është fakti se ushtarët Terrakota nuk ishin zbulimi i vetëm në Shaanxi.. Përveç kësaj, Arkeologët besojnë se mund të zbulohet i gjithë qyteti Xi'an së bashku me perandorin e parë.

Kjo 259 – Zbulimi i vitit 210 para Krishtit është një gjë që duhet parë në Xi’an për çdo personazh historik në një udhëtim ditor nga Xi'an. Në turne do të mësoni për Qin Shi Huang, i cili filloi planifikimin dhe projektimin është një mauzoleum në moshën 13, kur erdhi në fron si perandori i parë i Kinës së bashkuar.

 

 

7. Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë: Londra

Të interesuar për historinë e natyrës, Mbretëresha Elizabeth, ose Jack Ripper? Kryeqyteti i Anglisë është vendi ku mund të udhëtoni pas në kohë në çdo periudhë të historisë. Qoftë Lufta e Dytë Botërore, Historia e zezë, ose ndoshta Stonehedge, është ajo që ju mban të shikoni kanalin historik, atëherë Londra do të jetë e përkryer për një festë historike.

Me kaq shumë monumente historike në një qytet, nuk duhet të habiteni që Londra ka turnetë më të mira historike në Evropë. prandaj, ju mund të zgjidhni midis tureve të pallateve dhe parlamentit, Turneu i përgjakshëm i kaluar i Londrës, turne ditore nga Londra në Bath, ose Oksfordit, dhe madje edhe një turne argëtues me udhërrëfyes Jack the Ripper. Opsionet janë të pafundme, prandaj përgatituni mirë me këpucë të mira ecjeje, dhe padurim për të dëgjuar dhe përvetësuar fakte historike befasuese nga afër dhe personalisht në vendet më interesante historike.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

History Geeks Destinations: London in Fall time

 

8. Parisi

Kopshtet e bukura, rrugica simpatike, ndërtesa magjepsëse, dhe kafenetë, Parisi është bukuri dhe sharmi është i pashembullt në të gjithë Evropën. Ndërsa po endeni nëpër rrugët pariziane, nuk mund ta dish kurrë se kur futesh në një vend historik kur je në Paris. Me një histori që shkon në shekullin e 6-të, Parisi është një destinacion i shkëlqyeshëm për pushimet për adhuruesit e historisë.

Çdo dashamirës i historisë e di se qyteti më i bukur në Evropë është formuar kryesisht në kohët mesjetare. Kështu që, pothuajse çdo gur ka luajtur një rol në formimin e Parisit siç e njohim sot. Nga Saint Germain, Katakombet e Ishullit të Parisit, Marais, te Luvri, janë vetëm disa nga monumentet e rëndësishme historike që mund të vizitoni në festën tuaj të historisë.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Parisian Streets on a cloudy day

 

9. Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë: Barcelona

Rrugicat e bukura të Barcelonës do t'ju çojnë në vende të mrekullueshme jo vetëm në hapësirë, por edhe në kohë. Barcelona është një qytet i mrekullueshëm, i famshëm për Sagrada Familia të Gaudi, Parku Guell, dhe shumë pika të tjera të lë pa frymë. Përveç arkitekturës dhe dizajnit të tyre mahnitës, monumentet në Barcelonë janë të ngarkuara me histori.

Ju duhet të filloni udhëtimin tuaj historik në Casa Amatller, Krijimi i parë i Gaudit. Kjo shtëpi e mrekullueshme është një shembull i shkëlqyer i punës gotike të Gaudi. veç, mund të provoni gjithashtu të dalloni ndikimet maure në arkitekturën e Casa Amatller. E fundit por jo më pak e, ju mund të vizitoni shumë ndërtesa unike, përveç një muzeu të Pikasos, dhe sitet arkeologjike romake mund të shtrydhni në një festë historike në Barcelonë.

 

Mobile phone Picture of the Top 10 History Geeks Destinations: Park Guell

 

1O. Athinë

Athina është një muze i bukur në ajër të hapur. Qyteti i Pantheonit është një këmbësor 3 km, pa mure, kështu që thjesht mund të afroheni dhe të prekni reliket e një prej kulturave më të hershme në botë. Vende të tjera të mahnitshme historike përfshijnë Tempullin e Zeusit, teatri antik i Dionisos, dhe më mbresëlënësja nga të gjitha, Akropoli.

Shpirtrat e filozofëve rrjedhin nëpër pemët e ullirit, male, dhe çdo vend historik në Athinë. Kështu që, nëse jeni të prirur për mitologjinë greke, histori magjepsëse greke, dhe qytetërimi i hershëm, atëherë Athina është destinacioni i përsosur historik për ju nga lart 10 destinacionet e historisë geeks në botë.

 

Filming The Pantheon In Athens

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto 10 Destinacionet kryesore të Geeks të Historisë.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 destinacionet më të mira të historisë” në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Ftop-history-geeks-destinations%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)