Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 24/02/2022)

Може да се знае нивната иднина, со познавање на минатото, и има подобар начин да се научи за минатото отколку со патување. Овие 10 врвни дестинации за гикови од историјата се одличен начин да се запознаете со древните култури, и можеби каде може да не однесе иднината.

Скриен во далечната Кина, или преку аголот од Колосеумот, ако слушате внимателно, може да ги слушнете водачите на античките империи како ги шепотат најсветите тајни на светот.

 

1. Најдобри дестинации за гикови од историјата: Берлин

Од галеријата од Источна страна до Споменикот на убиениот еврејски народ, има делови од историјата на секој агол во Берлин. Така, трендовскиот град отсекогаш бил центар на настаните во Европа. Затоа, само 48 часа секој историја geek може да научи за социјалните, културни, и политичките настани во Европа, само од талкање низ знаменитостите и музеите на Берлин.

Згора на тоа, Љубителите на историјата можат да изберат помеѓу посета или интерактивна врска со историјата. На пример, во Музеј на ДДР, можете да отворите фиоки кои откриваат фотографии и увиди за животот во Источна Германија. Да заклучи, од пруската ера до Втората светска војна и ѕидот на Источна Германија, Берлин е дом на многумина историски локалитети од најважните настани во историјата.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Walking the History Geeks Destinations: East Germany Wall

 

2. Рим

Со 2000 години историја и 10 неверојатни историски археолошки локалитети, Рим е дестинација која мора да ја посети секој љубител на историјата. Италијанската престолнина има историски локалитети на секој агол, од Палатинскиот рид каде што е роден Рим до Римскиот форум и Колосеумот. Згора на тоа, Колосеумот е еден од најпознати знаменитости за посета со железница во светот.

Некогаш центар на Римската империја и политичкиот живот, овие извонредни локалитети ги воодушевуваат и историчарите и патниците. Нема ниту еден посетител кој ги гледа неверојатните знаменитости што нема да сака да дознае нешто повеќе за историјата зад најважните историски локалитети во Италија.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

St. Angelo Bridge In Rome in the afternoon

 

3. Најдобри дестинации за гикови од историјата: Ватикан

Малечка, но талкањето по нејзините улици и локации лесно се исполнува цела недела, Ватикан е дестинација која секој љубител на историјата треба да ја посети барем еднаш во својот живот. Местото каде што христијанството оживеа во одреден момент 2 пред илјада години, Градот Ватикан останува место за аџилак и за христијаните и за нехристијаните.

И покрај неговата мала големина, државата на Ватикан има многу историски места каде што можете да научите сè за историјата на христијанството, уметност, и градот. Од приказните за човештвото во фреските на Сикстинската капела до Св. Базиликата Петар, најдобриот начин да се откријат фасцинантните историски факти е следејќи ја уметноста. Можете да го започнете вашето патување до почетокот на времињата во прекрасните дела на уметниците од ренесансата и барокот.

Најдобар начин да го извлечете максимумот од вашето историска турнеја во Ватикан е да се придружите на разглед на градот со водич. Има одлични тури со водич во Сикстинската капела и музеите, Св. Петаровата базилика заедно со искачувањето на Св. Петар Дуомо за поглед на градот, не постои подобар начин да се доживее оваа единствена историска дестинација во Италија.

 

Top History Geeks Destinations: The Vatican Museum Inside

 

4. Св. Петербург

Историските настани што се случија во Св. Петербург засекогаш го обликуваше културниот живот и душата на Русија. Овој прекрасен град е еден од врвните 10 историја гикови дестинации низ целиот свет. Од револуции, Цари, палати, и неверојатен архитектура, Св. Знаменитостите на Петербург се едни од најубавите и најфасцинантните во светот.

Значи, ако сте историски гик, патување во Св. Петербург ќе биде епско патување кое ќе потрае 300 години наназад во времето. Можете да изберете помеѓу учење на животот на семејството Романов, на турнеја на Путин. во прилог, не треба да се заборават големите културни активности, како класичен балет или фолклорно шоу. Музичките емисии и танцовите изведби во Санкт Петербург можат да бидат одличен начин да се научи за историјата зад нејзините креатори.

 

Savior On The Spilled Blood in good weather

 

5. Најдобри дестинации за гикови од историјата: Јорк

Не многумина знаат дека Јорк има богато викиншко наследство во Англија. Сепак, ако сте вистински гик од историјата, тогаш веројатно знаете малку за Викинзите’ патување од Скандинавија до Англија. Центарот Јорвик во градот Јорк е еден од 10 врвни историски дестинации за одмор во Европа. Во 1976 археолозите дошле до неверојатно откритие и пронашле мошти на Викинзите’ секојдневието и градот.

Значи, денес можеш да следиш 1000 години назад во ерата на Викинзите, и за еден ден можете да ги живеете традициите, јазик, и култура. Додека Јорк има многу други одлични атракции и историја, историјата на Викинзите го прави градот фантастичен историски Викенд дестинација.

 

History Geeks Destinations: Yorkvik Center

 

6. Шанкси

Подготвени за битка, во близина на градот Ксиан, има илјадници војници од теракота во природна големина. Теракота војска е неверојатно откровение од 1974, и најфасцинантниот историски локалитет во Кина. Овие неверојатни војници биле создадени да го придружуваат починатиот император во неговиот задгробен живот.

Една од работите со која љубителите на историјата ќе бидат фасцинирани е фактот дека војниците од Теракота не биле единственото откритие во Шанкси.. Во прилог на ова, археолозите веруваат дека може да се открие целиот град Ксиан заедно со првиот император.

Ова 259 – Откритието од 210 п.н.е. мора да го види во Ксиан за секој љубител на историјата на еднодневен излет од Ксиан. На турнејата ќе научите за Чин Ши Хуанг, кој почнал да планира и дизајнира е мавзолеј на возраст од 13, кога дојде на тронот како прв император на обединета Кина.

 

 

7. Најдобри дестинации за гикови од историјата: Лондон

Заинтересирани за историјата на природата, Кралицата Елизабета, или Џек Мевосек? главниот град на Англија е местото каде што можете да патувате назад во времето во кој било период од историјата. Дали Втората светска војна, Црна историја, или можеби Стоунхеџ, е она што ве поттикнува да го гледате каналот за историја, тогаш Лондон ќе биде совршен за историски одмор.

Со толку многу историски знаменитости во еден град, не треба да се чудите што Лондон ги има најдобрите историски турнеи во Европа. Затоа, можете да изберете помеѓу палати и парламентски тури, Крвавата мината турнеја на Лондон, дневни тури од Лондон до Бат, или Оксфорд, па дури и забавна тура со водич на Џек Мевосек. Опциите се бесконечни, затоа бидете добро подготвени со добри чевли за пешачење, и желба да се слушаат и апсорбираат изненадувачки историски факти одблиску и лично на најинтересните историски локации.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

History Geeks Destinations: London in Fall time

 

8. Париз

Прекрасни градини, шармантни улички, волшебни градби, и кафулиња, Париз е убавина и шармот е неспоредлив во цела Европа. Додека талкате низ париските улици, никогаш не можете да знаете кога ќе зачекорите во историско место кога сте во Париз. Со историја која датира од 6 век, Париз е одлична дестинација за одмор за љубителите на историјата.

Секој љубител на историјата знае дека најубавиот град во Европа е формиран главно во средновековно време. Значи, речиси секој камен одигра улога во формирањето на Париз каков што го знаеме денес. Од Сен Жермен, Катакомбите на островот Париз, Маре, до Лувр, се само неколку од важните историски знаменитости што можете да ги посетите на вашиот историски празник.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Parisian Streets on a cloudy day

 

9. Најдобри дестинации за гикови од историјата: Барселона

Прекрасните улички на Барселона ќе ве одведат до прекрасни места не само во просторот туку и во времето. Барселона е прекрасен град, познат по Саграда Фамилија на Гауди, Парк Гуел, и многу други знаменитости што го одземаат здивот. Покрај нивната прекрасна архитектура и дизајн, знаменитостите во Барселона се преполни со историја.

Треба да го започнете вашето историско патување во Casa Amatller, Првата креација на Гауди. Оваа прекрасна куќа е одличен пример за готската работа на Гауди. во прилог, може да се обидете да ги забележите и мавританските влијанија во архитектурата на Casa Amatller. Последно, но не и најмалку важно, можете да посетите многу уникатни згради, покрај музејот на Пикасо, и римски археолошки локалитети може да се притисне во историски одмор во Барселона.

 

Mobile phone Picture of the Top 10 History Geeks Destinations: Park Guell

 

1О. Атина

Атина е прекрасен музеј на отворено. Градот Пантеон е пешак од 3 километри, без ѕидови, за да можете едноставно да се приближите и да ги допрете моштите на една од најраните култури во светот. Други неверојатни историски места го вклучуваат храмот на Зевс, античкиот театар на Дионисос, и највпечатливо од сите, Акропол.

Духовите на филозофите течат низ маслинови дрвја, планините, и секој историски локалитет во Атина. Значи, ако сте заинтересирани за грчката митологија, фасцинантна грчка историја, и раната цивилизација, тогаш Атина е совршена историска дестинација за вас од врвот 10 историја гикови дестинации во светот.

 

Filming The Pantheon In Athens

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие 10 Најдобри дестинации за гикови од историјата.

 

 

Дали сакате да ја вградите нашата објава на блогот „10 врвни дестинации за гикови од историјата“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Ftop-history-geeks-destinations%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.