Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 10/06/2022)

Патувањето е одлична можност да се опуштите и повторно да се поврзете со себе, и кој подобар начин да го направите тоа отколку во некој од врвните 10 бавните градови во Европа. Во случај да не сте знаеле, во 1999 започна движењето на бавните градови, Cittaslow во никој друг туку во Италија, славејќи ја долче вита. Од тогаш, многу градови низ Европа се приклучија на прославата на опуштените, блиска до мајката природа на добро живеење.

1. Топ бавни градови во Европа: Глупо, Белгија

Земјата на средновековните градови, речните долини, и зелени ливади. Сили е познат по својата лесна природа и опуштен начин на живот. во прилог, градот што зборува француски нуди одлични велосипедски патеки и пешачки патеки низ историски замоци и капели.

Една од главните работи што го дефинираат Сили како бавен град е тоа важноста на културата и наследството. Silly е изграден околу средновековен замок, со стари камени улички и шуми околу него. Подалеку од штетата на брзиот свет, едвај можете да ја видите историјата зад шумата со туристи.

Амстердам до Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

10 Slow Cities in Europe

 

2. Централен Делфланд, Холандија

Помеѓу Ротердам, и Хаг, 2 од најпосетуваните места во Холандија, Централен Делфланд е првиот бавен град во холандската земја. Ова мало парче зелено, уникатна свежа храна, и шармот беше првиот што ја врати титулата „Бавниот град“ во Холандија.

Значи, ако барате а мирна дестинација за бегство од бурниот Ротердам, Миден-Делфланд ќе биде дел од разумност и убаво живеење. Покрај истражувањето на селата на овој бавен град, патниците можат да истражуваат и да вкусат локално сирење, мед, и грозје. На овој начин, патниците можат да научат за локалниот начин на живот во Миден-Делфланд и да ја искусат одржливоста, и станете паметни патници кои ќе споделуваат други приказни за еко-патување.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Peaceful Landscape of a lake

 

3. Топ бавни градови во Европа: Кортона, Тоскана

Во тркалачките ридови на Тоскана, градот Кортона е врвен пример за бавен град во Европа. Така, би можеле да се одмарате под тосканското небо, или во лозјата на долината Чиана со поглед на езерото Трасимено. Оваа неверојатна глетка е само 2 часа од Фиренца, еден од најпопуларните италијански градови.

Значи, И покрај географската близина, Атмосферата на Кортона е сосема поинаква од нејзините соседи. Заштитени од големите градски ѕидини од римско време на тесните улички на градот можете да научите за утврдувањата и животот во етрурското минато.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Возови од Венеција до Рим

Неапол во Рим возови

 

Slow City Lifestyle Inner courtyard

 

4. Enns Во Австрија

Најстариот град во Австрија е сместен меѓу древните шуми. Зад ренесансните и барокните фасади, кула, и импресивни ѕидови, античкиот Енс е олицетворение на бавен град. Добро заштитени од современиот свет, луѓето од Енс ја штитат историјата и магијата на нивниот заспан град.

Затоа, ако сакате релаксирачки одмор, тогаш Енс е фантастична дестинација. Понатаму, пикник во мрзливо попладне покрај Дунав ќе го направи вашето патување целосно. Градот кој се наоѓа во Горна Австрија ќе ви го подигне духот на ново ниво на божествено живеење.

Минхен во Инсбрук возови

Салцбург во Инсбрук возови

Оберсдорф во Инсбрук возови

Грац во Инсбрук возови

 

 

5. Топ бавни градови во Европа: Бискупиец, Полска

Дел од областа на езерото Масурија, Бискупиец е прекрасен град во Полска кој зачувува бавен градски живот. Добро зачуваната дива природа околу езерската област покажува дека Бискупиец го цени животот, здрав, и еколошки, за разлика од бурниот начин на живот во големите градови.

Понатаму, треба да го проверите Заторзе, културниот центар на Бискупиец. На овој начин можете да дознаете повеќе за визијата на градот и како тој одржува бавен начин на живот. во прилог, Бискупиец има неколку одлични кафулиња и барови каде што можете да пробате локална кујна.

 

Colorful Buildings Slow City In Poland

 

6. Мендрисио, Швајцарија

Се наоѓа во јужниот регион на Швајцарија, Богатото наследство на Мендрисио, земјоделски богатства, а природата го смести во еден од врвовите 10 бавните градови во Европа. Природниот раскош на паркови и градини што може да се истражат пеш, или со возење велосипед, се одлични примери за заедница свесна за животната средина во градот Мендрисио.

во прилог, Мендрисио е дом на неколку места на светско наследство, како трите цркви, и шест палати. Значи, ако сакате да се одморите од пиење вино од локалните лозја, можете да тргнете да ја истражите црквата Св. Мартино или мозаиците на С. Марија во Борго.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Winery In Switzerland

 

7. Абијатеграсо, Италија

Абиатерграсо е уште еден скриен скапоцен камен во Италија, во прекрасната долина Тичино. Исто така, член на бавното движење на градовите, Абијатерграсо е на само 22 километри од главниот град на модата, Милано. За разлика од Милан, Abbiatergrasso нуди тивка атмосфера во природниот резерват во долината Тичино.

Во прилог на пеење на птици, патниците ќе уживаат во посета на замок, и цркви. Прекрасните вили покрај реките се уште една фантастична идеја за еден ден во Абијатерграсо. Оваа живописна глетка го демонстрира бавниот начин на живот во Абијатерграсо, создавајќи совршен амбиент за правење одлична локална храна како реномираното сирење Горгонзола.

Римини на Верона возови

Рим во Верона возови

Фиренца во Верона возови

Венеција во Верона возови

 

Tiny Peaceful Street in Italy

 

8. Ходмезовасархели, Унгарија

Уште еден одличен пример за 10 бавните градови во Европа е Ходмезовасархели. Има голем ресурс на природна термална вода што тече до урбаната бања на отворено. Ова природно чудо привлекува патници од целата земја, и светот – сите сакаат да киснат во водите и неговата спокојство. во прилог, Ходмезовасархели е дом на многу големи цркви, музеи, паркови, и знаменитости за оние кои сакаат да научат историјата и културното наследство.

Сепак, ако сакате да поминете магично време во природа, тогаш имате среќа затоа што националниот парк Корош-Марош е во близина. До него лесно можете да стигнете пеш, со корпа за пикник за незаборавен пикник среде расцутената камилица.

Возови од Виена до Будимпешта

Возови од Прага до Будимпешта

Возови од Минхен до Будимпешта

Возови од Грац до Будимпешта

 

Chamomile Blooming

 

9. Топ бавни градови во Европа: Креонт, Франција

Бавниот град Креон во Франција има идилична локација, помеѓу Дордоња на север и Гарона на југ. Зелената глетка и античките замоци создаваат Дордоња едно од најнезаборавните места во Европа.

Згора на тоа, патниците ќе ги најдат околните лозја и ридови совршени за наздравување на La Vie en Rose. Значи, со малку над 4000 жители и многу убави места за одмор, Креон е бавен колку што станува, и неверојатно за празници во секое време од годината.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Top 10 Slow Cities in Europe

 

10. Лудингхаузен, Германија

Лудингхаузен е град со три замоци основан во 13ти век. Вишеринг замок, Замокот Каксбек, и замокот Лудингхаузен се 3 од најневеројатните замоци во Германија треба да ја посетите на една од одличните велосипедски патеки во областа.

Покрај неговата голема историја, селото Сепенраде во Лудингхаузен има магична спокојна атмосфера. Патниците во овој бавен град ќе уживаат талкајќи по градината со рози, зелените површини, и правење одлични активности на отворено.

Офенбург Фрајбург возови

Штутгарт со Фрајбург возови

Лајпциг до Фрајбург возови

Нирнберг во Фрајбург возови

 

Cotswolds England countryside River

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе помогнеме во планирањето на патувањето до врвот 10 бавните градови во Европа. Ништо не може да се спореди со започнување на релаксирачки одмор како удобно патување со воз до вашата дестинација.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Топ 1o бавни градови во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fslow-cities-europe%2F– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.