Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 29/04/2022)

Без разлика дали сте дива, мода, педер, геј, лезбејка, или не се подготвени за самоопределување, овие 10 неверојатни ЛГБТ дестинации ќе се придружат и ќе ве слават. Од бакнување во Париз до забава како рок starвезда во Берлин, овие неверојатни европски градови се однесуваат на еднакви права, гордост, и loveубов во сите бои на виножитото.

 

1. Прекрасни дестинации прилагодени на ЛГБТ во светот: Берлин

Сè започна со основањето на првата организација геј и лезбејки во светот. 1897 е годината што го означи првиот чекор во Трансформацијата на Берлин во геј и лезбејска престолнина на светот.

Убавината и loveубовта се појавуваат во сите форми, бои, и секс. Берлин е еден од најтолерантните, отворен, и добредојде на градовите во светот. Берлин е одлична ЛГБТ дестинација во Европа и го поздравува сите видови на убов. Денеска, Берлин е крајната ЛГБТ дестинација, но својата популарност ја заработи само во текот на 20 век, толку супер импресивен по долгиот пат што го направи градот.

Нолендорфплац во Шонеберг е срцето и дивата душа на озлогласената геј сцена во Берлин. тука, може да се забавуваш, твое, пијалок, и уживајте во ЛГБТ животот и културата.

Најдобро време да се доживее ЛГБТ екстраваганцијата е лето, во епскиот ЦДД Берлин. За малку 1 милиони луѓе и стотици украсени плови создаваат една од најголемите паради на гордоста во светот, за еднакви права и слобода на loveубов во сите бои на виножитото.

Најдобри работи што треба да се направат

Посетете го геј музејот Швулес, првиот споменик на геј движењето, познатиот бар Мариета, Кафе Берио, најстариот геј клуб Хајл Велт, или за најдобра квир забава во КитКат-Клуб.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

lesbian wedding

 

2. Страшна ЛГБТ дестинација во Холандија: Амстердам

Кога сте првата земја во светот што легализира истополови бракови, вие сте исто така една од најпрекрасните и ЛГБТ-пријателски дестинации во светот. Значи, забавен и неверојатен Амстердам беше првиот град во Европа што беше домаќин на геј игри во 1998 и парадата на гордоста во Амстердам се смета за една од најдобрите во светот.

Ако не знаете кои места да ги погодите во градот, потоа застанете на Пинк Поинт, местото за информации за ЛГБТ- пријателски места во Амстердам. Амстердам има одличен ноќна сцена, но пред да зајде сонцето, треба да шетате по следните улици и области, каде ЛГБТ сцената дише и клоци: Reguliersdwarsstraat, историски Керкстраат, Амстел, а потоа во Зедијк и Вармоестрат за фантастичната сцена со ЛГБТ ноќниот живот во Амстердам.

Најдобри работи што треба да се направат

Откријте ја озлогласената сцена на влечење во Queen's Head, голтка на коктел во Гетото, инспирирајте се во книжарницата LGTB во Амстердам, веселиот, и забава во клубовите „Табу“ или „Егзит“ на улицата Регулиерсварсстрат. во прилог, гордоста на каналот Амстердам е една од најуникатните паради на гордоста што може да се посети во светот.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

 

3. Најдобра ЛГБТ пријателска дестинација во Велика Британија: Брајтон

Од 1930-тите, Брајтон е безбедно прибежиште за сите што треба да ја истражат својата сексуалност. Некогаш приморскиот град стана пријателска ЛГБТ дестинација во Велика Британија, близу, но далеку од главниот град.

Населбата Кемп Таун е ЛГБТ област во Брајтон, благодарение на неговите хотели во бутици, пабови, и ресторани. тука, ќе најдете неверојатни вибрации, разладена атмосфера каде што можете да ја прославите љубовта во сите форми. Згора на тоа, ако планирате да одите до крај со вашата мила, тогаш Брајтон има повеќе од неколку свадбени места како Кралскиот павилјон, и директно од таму започнуваат свеченостите на улицата Чарлс или на плажата Брајтон.

Најдобри работи што треба да се направат

Уживајте во едно пивце во геј пабот Булдог, но прво опуштете се во сауната во Брајтон, и заврши ноќта во Одмазда, врвниот клуб за ЛГБТ ноќен живот.

 

Awesome LGBT parties

 

4. Прекрасен ЛГБТ пријателски град во Германија: Келн

Градот со повеќе пабови отколку луѓе, и повеќе горди настани отколку на кое било друго место, Келн е една од најпрекрасните и ЛГБТК-пријателски дестинации во Европа. Келн е толку ЛГБТК-пријателски што има своја сопствена гејлиска турнеја, за да можете да ги откриете најдобро чуваните тајни во градот за кој било вкус и боја на виножито.

во прилог, колонска вода е крајната дестинација за ЛГБТ, затоа што има 2 геј сцени, да, тоа е точно. Стариот Хемарк-Матијасстрасе и урбаниот Бермудски триаголник за помладата толпа. Западот ги има најдобрите забави и танцови клубови за да го тресат вашето тело, а истокот за лежерни елегантни и традиционални места за дружење.

Нема време да ги посетите и двете? Не се грижи! Бидејќи со подземен воз С-Бан, можете да патувате напред и назад онолку пати колку што сакате и супер-брзо.

Најдобри работи што треба да се направат

Не пропуштајте го Денот на улицата Кристофер во Келн, светски реномираната Келнска гордост секако. во прилог, Божиќен пазар на Келн, и карневалот во февруари. Проверете на палубата по партијата 5 или Амадеус.

Берлин до Ахен со воз

Франкфурт до Келн со воз

Дрезден до Келн со воз

Ахен до Келн со воз

 

5. Прекрасна ЛГБТ пријателска дестинација во Франција: Париз

Најромантичниот град во светот ја слави loveубовта секоја минута од секој ден, и најдобредојдени сте да ја прославите вашата љубов во сите бои на виножитото. Полн со глам, стил, класа, и забавно, Париз е еден од најубавите ЛГБТ- пријателски дестинации во светот.

Прекрасната Маре е центарот на геј сцената во Париз, со сите популарни ЛГБТ-места, сместени во познатото место на Бастилја, Пласман де Република и градско собрание. Низ годината, од јануари до јули, има неверојатни настани посветени на ЛГБТ заедницата: фестивали, уметност, филм, и секако парадата на гордоста. тука, ќе се чувствувате како дома, и да имате многу начини да ја истражите ЛГБТ француската заедница и да го откриете Париз.

Најдобри работи што треба да се направат

Раид Барн за гола-танчери и секси танцување, Кафуле „Дебонар“ на покривот на Cite de la Mode et du Design за макарун и неверојатен поглед на Сена, и бистрито Бадабум во областа Бастилја за сите нови и трендовски француски уметници, и бакнеж со Ајфеловата кула во позадина.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

LGBT parade & flag

 

6. Прекрасен ЛГБТ пријателски град во Австрија: Виена

Богатата австриска историја и култура се полни со приказни за геј императорите, така да се биде ЛГБТ- пријателски е дел од ДНК на овој прекрасен град. Затоа, не е ни чудо што во Виена можете да продолжите 2 Геј-обиколки низ градот за да ја откријат историјата на ЛГБТ заедницата и животот. во прилог, слично како и другите LGTB пријателски дестинации на нашата листа, има повеќе LGTB настани отколку што можете да броите во текот на годината.

Еден од најпознатите ЛГБТ настани во годината е „Виножито топче“. Хотелот Шонбрун е домаќин на оваа голема топка, каде што можете да танцувате валцер и да го покажете вашето елегантно чувство за мода во неверојатни фустани со топки и смокинг.

Најдобри работи што треба да се направат

Вкусете виенско кафе во Кафе Савој, забава со госпоѓицата Кенди во клубот Heaven Vienna, да кажам јас во неверојатен алпски амбиент, и фотографирајте ги своите свадбени фотографии кога извонредната градска архитектура е насекаде околу вас.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

7. Прекрасен ЛГБТ пријателски град во Ирска: Даблин

Можеби Ирска е позната од многумина како многу строга, верски, и замрзнат на време. Сепак, тоа не е случај со Даблин, кој е жив, забавно, и многу ЛГБТ- пријателски. Во 2015, хомосексуалните бракови станаа легални, неверојатна пресвртница во трансформацијата на Ирска во либерал, и отворена нација.

Така, ќе најдете Даблин неверојатна алтернатива ЛГБТ- пријателска дестинација за Амстердам и Берлин. Јуни е месец на гордост во Даблин, но исто така треба да го проверите и Интернационалниот фестивал за геј театар во Даблин, најголемиот во светот.

Најдобри работи што треба да се направат

Коктели или забави во Georgeорџ Бар, геј институт во Даблин, ПантиБар, Кафе кафе Оскари, крстарење, или хомосексуална сауна за одмор се крајните работи што треба да ги направите за навистина да уживате во неверојатната заедница LGTBQ во Даблин.

 

8. Прекрасна ЛГБТ пријателска дестинација: Белгија

Гент и Брисел се познати како 2 најчудесните ЛГБТ-пријателски дестинации во Белгија. Оваа земја беше втора што ги легализира истополовите бракови. Во Брисел, Rue du Marche au Charbon е центарот на ЛГБТ сцената.

На пример, во куќата на Виножито, можете да уживате во филмскиот фестивал Лезборама, изложби, и многу други културни активности. Сепак, ако сакате да се пофалите со она што ви го дала мама природата, тогаш Чез Маман ги поздравува дивите во сите бои и сјајот на виножитото.

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен до Брисел со воз

Амстердам до Брисел со воз

Париз до Брисел со воз

 

LGBT flags in a street in belgium

 

9. Прекрасна ЛГБТК пријателска дестинација: Лондон

Вест Енд, пабови, архитектура, кралица. Лондон е икона не само поради кралските кралски служби, туку затоа што е одлична ЛГБТ дестинација во Европа. Градот е микрокосмос за светот, што значи градот што ги пречекува луѓето од сите страни на светот, исто така е супер пријатна и пријателска кон геј, лезбејка, педер, или трансродов.

Ексклузивни книжарници, неверојатно решетки на покривот, театар, и музика, Лондон доби толку многу возбудливи места за уживање во најдоброто од животот и културата на ЛГБТ.

Работи што треба да се направат

Значи, ако сакате да уживате во најдоброто од LGTB во Лондон, упатете се во Супер-продавницата Дластон за најдобро кабаре. За најдобра квир сцена, Славната паб е одлична, и не заборавајте да застанете до најстарата ЛГБТ книжарница во Англија, Gay’s The Word.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

10. Одлични дестинации за ЛГБТ-пријателства: Милано

За разлика од другите ЛГБТ-пријателски градови на нашата листа, ЛГБТ-правата не се легализирани во Милано. сепак, главниот град на модата и елеганцијата во светот може да се пофали со жива геј сцена, па дури и е домаќин на годишен филмски фестивал LGTBQ.

Кога во Милано, населбата Порта Венеција е срцето на ЛГБТ животот и културата. На улиците Леко и Сан Мартини, ќе ги најдете најкул барови и клубови кои се дружат со хомосексуалци.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Milan LGBT nightlife

 

Многу е лесно да се обучуваат патувања низ Европа и да патуваат од Зачувај воз но не е секогаш лесно да се најдат одлични дестинации за ЛГБТ-пријателството, затоа еве зошто го напишавме овој пост за вас.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 неверојатни ЛГБТ пријателски дестинации“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fawesome-lgbt-friendly-destinations%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.