Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/04/2022)

Nëse jeni një diva, fashionista, bejtexhi, homoseksual, lezbike, ose jo i gatshëm për vetëvendosje, këto 10 Destinacione të mrekullueshme LGBT do të bashkohen dhe do t'ju festojnë. Nga puthjet në Paris te partitë si një yll roku në Berlin, këto qytete të mahnitshme evropiane kanë të bëjnë me të drejtat e barabarta, krenari, dhe dashuri në të gjitha ngjyrat e ylberit.

 

1. Destinacione të Tmerrshme Miqësore LGBT në Botë: Berlini

Gjithçka filloi me themelimin e organizatës së parë homoseksuale dhe lezbike në botë. 1897 është viti që shënoi hapin e parë në Transformimi i Berlinit në kryeqytetin e homoseksualëve dhe lezbikeve të botës.

Bukuria dhe dashuria vijnë në të gjitha format, ngjyrat, dhe seksi. Berlini është një nga më tolerantët, e hapur, dhe qytetet mikpritëse në botë. Berlini është një destinacion i shkëlqyeshëm LGBT në Evropë dhe mirëpret të gjitha llojet e dashurisë. Sot, berlini është destinacioni i fundit LGBT, por ajo e ka fituar popullaritetin e saj vetëm në rrjedhën e shekullit të 20-të, kaq super mbresëlënëse rrugën e gjatë që ka bërë qyteti.

Nollendorfplatz në Schoneberg është zemra dhe shpirti i egër i skenës famëkeqe homoseksuale në Berlin. këtu, ju mund të partisë, tuajat, pije, dhe të shijoni jetën dhe kulturën LGBT.

Koha më e mirë për të përjetuar ekstravagancën LGBT është vera, në epike CSD Berlin. Pothuajse 1 milion njerëz dhe qindra nota zbukuruar krijojnë një nga paradat më të mëdha të krenarisë në botë, për të drejta të barabarta dhe liri për të dashur në të gjitha ngjyrat e ylberit.

Gjërat më të mira për të bërë

Vizitoni muzeun homoseksual Schwules, monumenti i parë i lëvizjes homoseksuale, lokali i famshëm Marietta, Kafeneja Berio, klubi më i vjetër homoseksual Heile Welt, ose për festën më të mirë queer në KitKat-Klub.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

lesbian wedding

 

2. Destinacion i tmerrshëm LGBT në Hollandë: Amsterdami

Kur je vendi i parë në botë që legalizon martesat e të njëjtit seks, ju jeni gjithashtu një nga destinacionet më të mahnitshme dhe miqësore me LGBT në botë. Kështu që, Amsterdami argëtues dhe mahnitës ishte qyteti i parë në Evropë që priti Lojërat e Homoseksualëve në 1998 dhe parada e krenarisë së Amsterdamit konsiderohet si një nga më të mirat në botë.

Nëse nuk e dini cilat vende të goditni në qytet, pastaj ndaloni në Pika rozë, vendi për informacion në lidhje me LGBT- spote miqësore në Amsterdam. Amsterdami ka një tmerrshëm skena e jetës së natës, por para se të perëndojë dielli, duhet të shëtisni përgjatë rrugëve dhe zonave të ardhshme, ku skena LGBT merr frymë dhe shkelmon: Reguliersdwarsstraat, historike Kerkstraat, Amstel, dhe më pas në Zeedijk dhe Warmoesstraat për skenën fantastike të jetës së natës LGBT në Amsterdam.

Gjërat më të mira për të bërë

Zbuloni skenën famëkeqe të tërheqjes në Queen's Head, gllënjkë në një koktej në Getto, frymëzohuni në librarinë LGTB të Amsterdamit, Gëzuar, dhe festa në klubet Taboo ose Exit në rrugën Reguliersdwarsstraat. veç, krenaria e kanalit të Amsterdamit është një nga paradat më unike të krenarisë për të vizituar në botë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

 

3. Destinacioni më i mirë miqësor LGBT në Mbretërinë e Bashkuar: Brighton

Që nga viti 1930 Brighton ka qenë një strehë e sigurt për të gjithë që kishin nevojë për të eksploruar seksualitetin e tyre. Qyteti dikur bregdetar është bërë një destinacion miqësor LGBT në MB, afër por larg kryeqytetit.

Lagja Kemp Town është zona LGBT në Brighton, falë hoteleve të saj butik, pijetore, dhe restorantet. këtu, do të gjesh vibrime të mahnitshme, një atmosferë e ftohtë ku mund të festoni dashurinë në të gjitha format. për më tepër, nëse po planifikoni të shkoni deri në fund me zemrën tuaj, atëherë Brighton ka më shumë se disa vendet e dasmave si Pavijoni Mbretëror, dhe direkt nga atje fillojnë festimet në Charles Street ose plazhin Brighton.

Gjërat më të mira për të bërë

Shijoni një pintë në pijetoren gay Bulldog, por së pari relaksohuni në The Brighton Sauna, dhe mbaro natën në Hakmarrje, klubi më i mirë i natës LGBT.

 

Awesome LGBT parties

 

4. Qytet i tmerrshëm miqësor LGBT në Gjermani: Këln

Qyteti me më shumë pub sesa njerëzit, dhe më shumë ngjarje krenarie se kudo tjetër, Këlni është një nga destinacionet më të mrekullueshëm dhe miqësorë me LGBTQ në Evropë. Këlni është aq miqësor ndaj LGBTQ sa ka edhe turneun e vet Gaily, kështu që ju mund të zbuloni sekretet më të mira të qytetit të mbajtura për çdo aromë dhe ngjyrë ylberi.

veç, kolonja është destinacioni i fundit LGBT, sepse ka 2 skena homoseksuale, po kjo është e saktë. Heumarkt-Mathiasstrasse i vjetër dhe Trekëndëshi Bermuda urban për turmën e re. Perëndimi ka ahengjet më të mira dhe klubet e vallëzimit për të tundur trupin tuaj dhe lindjen për vendet e zbavitura të stilit të lartë dhe tradicionale.

Mos keni kohë për të vizituar të dy? Mos u shqeteso! Sepse me tren nëntokësor S-Bahn, ju mund të udhëtoni para dhe prapa sa herë që dëshironi dhe super-shpejt.

Gjërat më të mira për të bërë

Mos humbisni Ditën e Rrugës Christopher të Këlnit, sigurisht krenaria e Këlnit me famë botërore. veç, Tregu i Krishtlindjeve Gay i Këlnit, dhe karnaval në shkurt. Për partinë pas partisë kontrolloni Deck 5 ose Amadeus.

Berlini në Aachen Me Një Tren

Frankfurt në Këln me një tren

Dresden në Këln me një tren

Aachen në Këln me një tren

 

5. Destinacion i tmerrshëm miqësor LGBT në Francë: Parisi

Qyteti më romantik në botë feston dashurinë çdo minutë të çdo dite, dhe ju jeni shumë të mirëpritur të festoni dashurinë tuaj në të gjitha ngjyrat e ylberit. Plot glam, stil, klasë, dhe argëtim, Parisi është një nga LGBT-të më të mrekullueshëm- destinacione miqësore në botë.

Marais bukuroshe është qendra e skenës homoseksuale në Paris, me të gjitha vendet e njohura LGBT të vendosura në famshëm Place de la Bastille, Place de la Republique dhe Bashkia e qytetit. Gjatë gjithë vitit, nga janari në korrik, ka ngjarje të mahnitshme kushtuar komunitetit LGBT: festivale, artet, film, dhe sigurisht parada e krenarisë. këtu, ju do të ndiheni si në shtëpinë tuaj, dhe të keni shumë mënyra për të eksploruar komunitetin francez LGBT dhe për të zbuluar Parisin.

Gjërat më të mira për të bërë

Raidd Barn për kërcimtarë dhe vallëzime seksi, Kafeneja Debonair në çatinë e Cite de la Mode et du Design për makarunët dhe pamjet mahnitëse të Senës, dhe bistro Badaboum në rrethin e Bastille për të gjithë artistët francezë të rinj dhe të modës, dhe puthje me Kullën Eifel në sfond.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

LGBT parade & flag

 

6. Qytet i tmerrshëm miqësor LGBT në Austri: Vjena

Historia dhe kultura e pasur austriake janë plot histori për perandorët homoseksualë, pra duke qene LGBT- miqësore është pjesë e ADN-së së këtij qyteti të bukur. prandaj, nuk është çudi që në Vjenë mund të vazhdoni 2 Turne në qytet homoseksual për të zbuluar historinë e komunitetit dhe jetës LGBT. veç, në mënyrë të ngjashme me destinacionet e tjera miqësore LGTB në listën tonë, ka më shumë ngjarje LGTB sesa mund të numëroni gjatë gjithë vitit.

Një nga ngjarjet më të veçanta LGBT të vitit është Topi i Ylberit. Hotel Schonbrunn po pret këtë top madhështor, ku mund të vallëzoni Valsin dhe të tregoni ndjenjën tuaj të stilit të modës në fustane të mrekullueshëm me top dhe tuxedo.

Gjërat më të mira për të bërë

Shijoni kafen vjeneze në Cafe Savoy, festë me Miss Candy në klubin Heaven Vienna, them Unë bëj në një mjedis të mrekullueshëm alpin, dhe merrni fotot tuaja të dasmës kur arkitektura e shquar e qytetit është rreth jush.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

7. Qytet i tmerrshëm miqësor LGBT në Irlandë: Dublini

Ndoshta Irlanda njihet nga shumë si shumë e rreptë, fetar, dhe të ngrirë në kohë. Megjithatë, ky nuk është rasti me Dublinin i cili është i gjallë, argëtim, dhe shumë LGBT- miqësor. Në 2015, martesa homoseksuale u bë e ligjshme, një moment historik i mahnitshëm në transformimin e Irlandës në një liberal, dhe kombi i hapur.

kështu, do të gjeni Dublin një alternativë të mahnitshme LGBT- destinacion miqësor për në Amsterdam dhe Berlin. Qershori është muaji i Krenarisë në Dublin, por duhet të shikoni edhe Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit Gay në Dublin, më i madhi në botë.

Gjërat më të mira për të bërë

Kokteje ose ahengje në George Bar, një institut homoseksualësh në Dublin, PantiBar, Kafeneja e Oskareve, lundrim, ose një sauna homoseksuale për t'u çlodhur janë gjërat përfundimtare për të bërë për të shijuar vërtet komunitetin e mahnitshëm LGTBQ në Dublin.

 

8. Destinacion i tmerrshëm miqësor LGBT: Belgjika

Gent dhe Bruksel janë të njohur si 2 destinacionet më të mrekullueshme miqësore LGBT në Belgjikë. Ky vend ishte i dyti që legalizoi martesat e gjinisë së njëjtë. Në Bruksel, Rue du Marche au Charbon është qendra e skenës LGBT.

Për shembull, në Shtëpinë e Ylberit, ju mund të shijoni festivalin e filmit Lesborama, ekspozita arti, dhe shumë aktivitete të tjera kulturore. Megjithatë, nëse doni të mburremi se çfarë ju dha mama natyra, atëherë Chez Maman mirëpret divat në të gjitha ngjyrat dhe shkëlqimet e ylberit.

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Bruksel me një tren

Amsterdami në Bruksel me një tren

Parisi në Bruksel me një tren

 

LGBT flags in a street in belgium

 

9. Destinacion i tmerrshëm miqësor LGBTQ: Londra

West End, pijetore, arkitekturë, mbretëreshë. Londra është një ikonë jo vetëm për shkak të mbretërve, por sepse është një destinacion i tmerrshëm LGBT në Evropë. Qyteti është një mikrokozmos për botën, do të thotë qyteti që mirëpret njerëz nga të gjitha anët e botës, është gjithashtu super e ngrohtë dhe miqësore me homoseksualët, lezbike, bejtexhi, ose transgjinore.

Librari ekskluzive, mahnitëse bare në çati, teatër, dhe muzikë, Londra mori kaq shumë pika interesante për të shijuar më të mirën e jetës dhe kulturës LGBT.

Gjera per te bere

Kështu që, nëse doni të shijoni më të mirën e LGTB në Londër, drejtohuni tek Superstori i Dlastone për kabarenë më të mirë. Për skenën më të mirë queer, Pub Glory është i shkëlqyer, dhe sigurohuni që të ndaleni pranë librarisë më të vjetër LGBT në Angli, Fjala Gay.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

10. Destinacione të shkëlqyera miqësore LGBT: milan

Ndryshe nga qytetet e tjera miqësore me LGBT në listën tonë, Të drejtat e LGBT nuk legalizohen në Milano. megjithatë, kryeqyteti i modës dhe elegancës në botë po mburret me një skenë të gjallë homoseksualësh dhe madje pret një festival vjetor të filmit LGTBQ.

Kur në Milano, lagjja Porta Venezia është zemra e jetës dhe kulturës LGBT. Në rrugët Lecco dhe San Martini, ju do të gjeni baret dhe klubet më interesante miqësore për homoseksualët.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Milan LGBT nightlife

 

Shtë shumë e thjeshtë të stërvitni udhëtime nëpër Evropë dhe të udhëtoni Ruaj një tren por nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh destinacione të mrekullueshme miqësore me LGBT, kështu që kjo është arsyeja pse ne e shkruam këtë post blog për ju.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Destinacione të Mrekullueshme Miqësore LGBT"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fawesome-lgbt-friendly-destinations%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)