Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 08/09/2023)

Sërfimi në divan, kamping, rrugë-udhëtim – nëse i keni provuar tashmë këto mënyra udhëtimi, ju jeni gati të hidheni në diçka të re. Dhjetë mënyrat e mëposhtme krijuese për të udhëtuar do t'ju bëjnë të zbuloni aktivitete të reja dhe të eksploroni destinacione unike të panjohura.

 

1. Mënyra krijuese për të udhëtuar: Vullnetar për një Kauzë

Duke pasur një ndikim në komunitetin që vizitoni e bën udhëtimin tuaj, Vullnetar për një Kauzë, unike dhe e paharrueshme. Vullnetar për një Kauzë, vullnetarizmi në një komunitet ose rezervat të kafshëve të egra, për shembull, Vullnetar për një Kauzë. Kjo mënyrë, ju mund të shihni vende të bukura duke bërë një ndryshim dhe duke ndihmuar në ruajtjen e zonës së veçantë që vizitoni dhe njerëzit që e bëjnë atë të pabesueshme.

për më tepër, sot ka shumë organizata që ofrojnë akomodim, transport, dhe pagesa të vogla për vullnetarët. Prandaj, mund të bëhesh vullnetar me fëmijët në Afrikë, a strehë e kafshëve të egra Rreth botës, ose jepni mësim anglisht në Romë, kështu që ju udhëtoni nëpër botë përveç mbështetjes së një kauze që ju ndryshon jetën.

Mynih për Trenat Hallstatt

Innsbruck për Trenat Hallstatt

Passau për Trenat Hallstatt

Rosenheim për Trenat Hallstatt

 

Volunteer Is A Creative Way To Travel

 

2. Lundrim

Një nga mënyrat më luksoze për të udhëtuar është të lundrosh në një lundrim në Evropën Balltike. Lundrimi është një nga dhjetë mënyrat krijuese për të udhëtuar në destinacione të largëta. Për shembull, a lundrim në fjorde, ose Karaibe, është mënyra më e mirë për të arritur në këto vende fantastike.

Për më tepër, marrja e një lundrimi ju kursen nga telashet e kalimit të kufirit dhe vizave. për më tepër, ju mund të vizitoni disa vende në një udhëtim. kështu, ju mund të shijoni pamjet e bukura, rrethuar nga deti dhe tingujt e qetë të valëve, pa bujë në aeroport.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

A Girl On A Cruise

 

3. Mënyra krijuese për të udhëtuar: Shkëmbim në shtëpi

Një vilë në Francë, ose një vilë magjike në Angli, e shkëmbim në shtëpi ju lejon të udhëtoni kudo pa pagesë. Ideja pas shtëpisë është që ju mund të shkëmbeni shtëpi me këdo në mbarë globin. Megjithatë, termi kryesor është që pronari pranon të tregtojë vendet dhe të qëndrojë në shtëpinë tuaj. Kështu që, në thelb, ju koordinoni datat e udhëtimit, kohëzgjatja e qëndrimit, dhe shtëpia që zgjidhni duhet të jetë në rangun e çmimeve të shtëpisë tuaj.

Me këtë mënyrë kreative për të udhëtuar, ju mund të udhëtoni më shumë, por të paguani më pak. Kështu që, Shkëmbimi në shtëpi është një nga mënyrat më kreative për të udhëtuar sepse nuk po qëndroni në hotel, por po shijoni një atmosferë në shtëpi larg shtëpisë.. për më tepër, Shkëmbimi në shtëpi është një mënyrë autentike dhe më e përballueshme për të udhëtuar, ndryshe nga qëndrimi në hotel ose Airbnb.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

The Creative Way To Travel By Home Exchange

 

4. Mënyra krijuese për të udhëtuar: të përballueshme dhe ju mund të mësoni se si jetojnë njerëzit e tjerë

Duke fluturuar mbi migrimin e madh në Afrikë ose peizazhin mahnitës të Kapadokisë, të përballueshme dhe ju mund të mësoni se si jetojnë njerëzit e tjerë. Ndërsa shumica e udhëtarëve eksplorojnë në këmbë, të përballueshme dhe ju mund të mësoni se si jetojnë njerëzit e tjerë, të përballueshme dhe ju mund të mësoni se si jetojnë njerëzit e tjerë, të përballueshme dhe ju mund të mësoni se si jetojnë njerëzit e tjerë.

Kështu që, mund të provoni një udhëtim me tullumbace në destinacione të ndryshme në Evropë. për shembull, Turqia, Spanja, dhe Umbria e bukur në Itali janë vende të njohura për udhëtime me tullumbace. prandaj, nëse nuk keni frikë nga lartësitë, atëherë një udhëtim me tullumbace është një përvojë që duhet ta provoni të paktën një herë në jetë.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

Hot Air Balloon In The Desert

 

5. Udhëtim agroturistik

Ne të gjithë punojmë shumë për të udhëtuar më shumë, dhe shumica prej nesh janë të lumtur të arratisen në një destinacion të bukur dhe të rrinë duarkryq. Megjithatë, agroturizmi është përgjigja për ata që kërkojnë një përvojë unike. Me fjale te tjera, agroturizmi konsiston në punë të palodhur, por është në ajër të hapur, në një vresht të Toskanës, për shembull, ose në një fermë që prodhon naftë në Greqi.

Kjo mënyrë, ju merrni përfitime të pabesueshme, pa u spërkatur në destinacionet më të dëshiruara të botës, pothuajse falas. për shembull, ju mund të merrni strehim falas, Ushqim i fresket, dhe pamje të mahnitshme ndërsa pushoni nën një pemë ulliri ose duke pirë cabernet në Itali. Kjo eko-miqësore mënyra e udhëtimit është shumë në modë sot pasi udhëtarët dëshirojnë të rilidhen me natyrën dhe të kontribuojnë në komunitete të ndryshme.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Treni nga Hamburg në Berlin

 

Agritourism Travel

 

6. Mënyra krijuese për të udhëtuar: Treni nga Bregdeti në Bregdet

Të shikosh pamjet që ndryshojnë nga komoditeti i një treni luksoz është një nga dhjetë mënyrat krijuese për të udhëtuar. Sot, mund të udhëtoni shpejt dhe rehat brenda pak ditësh, nga një skaj i botës në tjetrin. për më tepër, rrugët e famshme të trenit, duke përfshirë Venecia Orient Express, nga një skaj i botës në tjetrin, nga një skaj i botës në tjetrin, mund t'ju çojë në pikat më të jashtëzakonshme në botë.

Gjëja më e mirë për udhëtimin me tren është se ju kursen kohë për të kontrolluar në aeroport, nga një skaj i botës në tjetrin, ju mund të admironi peizazhin mahnitës në nivelin e syve në vend të pamjes së një zogu. Kompanitë kryesore hekurudhore ofrojnë tren fle bileta me cmime te volitshme dhe ne kushte fantastike. Prandaj, disa nga udhëtimet më piktoreske me tren në botë mund të jenë një mënyrë krijuese për të udhëtuar për udhëtarët me çdo buxhet. Udhëtimet me tren nga Bregu në Breg është një nga mënyrat kryesore për të udhëtuar nëpër botë.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

 

7. Mënyra krijuese për të udhëtuar: Nëndetësja Atlantis

Kjo mënyrë unike e udhëtimit e çon udhëtarin në thellësi të detit. Ecja nënujore merr një formë krejtësisht të ndryshme. Prandaj, nëndetësja Atlantis është një mënyrë unike për të udhëtuar në Hawaii, Meksikë, dhe Deti i Karaibeve, në grupe deri në 48 pasagjerët. për më tepër, duke zgjedhur këtë mënyrë të pazakontë udhëtimi, me ndihmën e një helmete të veçantë, ju mund të zhyteni në botën e bukur të koraleve, peshk, dhe bota shumëngjyrëshe nënujore.

Gjatë udhëtimit në nëndetëse Atlantis është shumë emocionuese, udhëtimi është i shkurtër në krahasim me nëntë mënyrat e tjera krijuese për të udhëtuar. Një udhëtim në nëndetëse Atlantis është 45 minuta në secilën prej 12 nëndetëset në mbarë botën, por çfarë udhëtimi të jashtëzakonshëm dhe të paharrueshëm do të keni!

Nantes për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

A Turtle In The Sea

 

8. RV Travel

Nëse dëshironi liri të plotë të udhëtimit, marrja me qira e një automjeti rekreativ mund të jetë opsioni i përsosur. Meqenëse udhëtimi me RV ju lejon të parkoni më së shumti vende të jashtëzakonshme në Evropë, ose ku asnjë shërbim hoteli dhe as koha e daljes në dorëzim nuk mund t'ju ngutin të shijoni pamjet më spektakolare.

veç, Udhëtimi me RV është një nga mënyrat më të pazakonta për të udhëtuar sepse është një luks. Jo shumë udhëtarë do të ndihen mjaft komod për të vozitur në vende të huaja, lëre më me një Kamer RV. për më tepër, të udhëtosh me RV do të thotë që mund të udhëtosh në vende ku nuk ka pika informacioni turistik. Kështu që, do të ishte më mirë të ishe ose shumë mirë i përgatitur me harta dhe itinerare ose një udhëtar shumë aventurier. Megjithatë, Udhëtimi RV është më i lirë, ju lejon të mbani shtëpinë tuaj me vete, dhe, me e rendesishmja, kalo kohen e jetes tende.

 

RV Travel

 

9. Udhëtim Aventurë

Një nga mënyrat më kreative për të udhëtuar është të punosh në udhëtime aventureske si instruktor. Udhëtimi aventurë është ideal për udhëtarët aktivë të interesuar për të bërë me porosi, udhëtime energjike në grupe të vogla. Për më tepër, puna në udhëtime aventureske ofron pagesa të shkëlqyera dhe udhëtime ekskluzive në vende unike. Kështu që, ju paguheni dhe bëni atë që doni duke kaluar kohën më të mirë të jetës tuaj.

për shembull, skijimi, paragliding, ose instruktorët e sporteve ujore përfitojnë transport falas, akomodimi, dhe pamje të mrekullueshme. megjithatë, të punosh në udhëtime aventureske kërkon një nivel të lartë njohurish në fushën ku po shkon dhe profesionalizëm. Pra, ndërsa udhëtimi në aventurë është një mënyrë krijuese për të udhëtuar, është mjaft sezonale dhe e rezervuar për shumë pak udhëtarë.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

A Creative Way To Travel Is By Being An Adventure Traveler

 

10. Të studiuar jashtë vendit

Nuk ka mënyrë më të mirë për të udhëtuar sesa të studiosh një gjuhë të huaj ose të ndjekësh një kurs arti në një destinacion ëndërrimtar. Shumë programe gjuhësore ofrojnë akomodim dhe paketa të tërheqjes së artit, duke përfshirë ushqimet dhe turne me porosi. veç, takoni udhëtarë të tjerë dhe kështu mësoni për vendin nga vijnë ata.

Kështu që, të studiosh jashtë shtetit ju lejon të kaloni më shumë se dy ditë në destinacionin tuaj dhe të shoqëroheni me vendasit. Pavarësisht se është një mënyrë më e shtrenjtë për të udhëtuar, Studimi jashtë vendit është një mënyrë unike për të parë botën dhe një nga dhjetë mënyrat krijuese për të udhëtuar.

Lyon për Trenat Nicës

Paris për Trenat Nicës

Trenat nga Kana në Paris

Trenat nga Kanë në Lyon

 

A Creative Way To Travel Is By Studying Abroad

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm me tren nga bregdeti në bregdet.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 Destinacione të mahnitshme dasmash në Evropë”Në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fcreative-ways-travel%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)