Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/07/2022)

Receta të fshehta, shije tronditëse, dhe shumë alkoolike, të botës baret më të mira dhe klubet u shërbejnë këtyre 10 duhet të provoni pije alkoolike. Nga Kina në Evropë, disa nga 10 pijet alkoolike për tu provuar në të gjithë botën janë disa qindra vjeçare. megjithatë, ato janë kaq të njohura, dhe marrja e një pije ose 2, në pushimet tuaja është një përvojë që nuk duhet humbur.

 

1. Pije alkoolike për tu provuar në të gjithë botën: Aperol Spritz Itali

Koktej me bazë vere, Aperol Spritz është i shijshëm dhe përbërësit e tij do të bëjnë vetëm në sasinë e duhur para se të arrijnë kurset kryesore. Spritz është një aperitiv klasik popullor në Italinë Veriore, me origjinë të parë në Venecia. Spritz është një përzierje e Campari, prosecco, dhe ujë sode, ne akull, kështu që është ideale për tu freskuar pushimet e pushimeve të qytetit tuaj.

Me shumë mundësi do të shihni pije ngjyrë portokalli-të kuqërremtë në gota të larta të verës, pothuajse në çdo tryezë restoranti në Itali. Aperol spritz është freskues dhe i përsosur për ditët e nxehta mesdhetare të verës, kështu që ju thjesht duhet ta provoni këtë pije alkoolike kur darkoni në Itali.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Aperol Spritz capture In Italy

 

2. Absinthe Francë

Pasi u ndalua për 100 vite në Francë, Zana e Gjelbër po fiton popullaritet përsëri. Kjo pije alkoolike jeshile ishte e preferuara midis shkrimtarëve dhe artistëve parizianë në 19-20th shekulli, kryesisht në Montmartre. Absinthe është një nga 10 pijet më të forta alkoolike për t’i provuar në mbarë botën.

Sot, mund të keni një goditje absinthe, por vetëm një goditje pasi kjo pije është shumë e fortë, në shumë bare në Paris. La Fee Verte, Lulu Bardhë, Kafeneja L’Absinthe, janë disa nga vendet më të mira ku mund të provoni pijen alkoolike më të fortë në botë. Megjithatë, përbërësit bazë që do të shijoni në çdo formë absinti janë anise, lule pelini, dhe kopër të ëmbël.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Absinthe on fire In France

 

3. Sangria Spanjë

Ju ndoshta nuk e keni ditur që "Sangria" e ka origjinën nga fjala "Sangre", gjaku, në spanjisht. Asgjë për t'u shqetësuar në lidhje me përbërësit e kësaj pije alkoolike, ky emër i veçantë aludon vetëm në ngjyrën e kuqe të fortë. Nuk ka asgjë më të mirë se një filxhan Sangria pasdite me një pjatë Paella.

Romakët ishin të parët që krijuan Sangria nga rrushi në Mesjetë. Pija e rrushit u bë një pije e famshme alkoolike pas pak alkooli për të mbajtur bakteret larg. Sangria tradicionale është bërë nga rrushi Tempranillo, rritur në rajonin e Riojas, Spanja. Megjithatë, ju mund ta provoni këtë pije të shijshme alkoolike kudo në Spanjë dhe Portugali.

Disa vende të rekomanduara me Sangria më të mirë në Barcelonë: cava dhe Sangria e kuqe në Arcano, shalqi me Sangria në Bileta.

 

Sangria & Watermelon In Spain

 

4. Xhin Angli

Xhini mbërriti për herë të parë në Britani nga Holanda në shekullin e 18 -të. Arsyeja është se Xhin është bërë nga manaferrat e egër, kështu Gin është një pije me bazë manaferrat e përzier me sode, ujë, dhe nganjëherë ëmbëlsues. Xhini ishte pija e parë që mblodhi gra dhe burra së bashku në baret në të gjithë Anglinë. Arsyeja është niveli i lartë i alkoolit, duke bërë që të gjitha frenimet të zhduken.

Sot, Xhini përzihet me përbërës të ndryshëm: nenexhik, feta limoni të pjekur në skarë, kokrra piper, dhe me ngjyrë të kuqe-portokalli. Meqenëse Gin është shumë alkoolik, do të deheni më shpejt se shpejtësia e dritës. kështu, është gjithmonë e këshillueshme të ndiqni baret në një grup. Në këtë mënyrë ju jeni të sigurt nga një mashtrim i madh udhëtimi për të shmangur në mbarë botën, si vendasja miqësore e maskuar.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

Pouring Gin at a bar

 

5. Becherovka Republika Çeke

Alkooli ikonik i Republikës Çeke është birra. Birra është më e lirë se uji në Çeki, dhe jo shumë e dinë që pija alkoolike që duhet provuar është Becherovska. Kjo është e drejtë, pija shumë alkoolike Becherovska është më e popullarizuar në dimër. Kjo pije përbëhet nga më shumë se 20 llojet e barishteve, Me shije kanelle, të përzier me lëng dardhe ose ananasi. Kjo është për shkak të aromës së fortë mjekësore, dhe sigurisht që 38% alkoolit.

Vendi më i mirë për të provuar Becherovska është në Becher's Bar. Ky bar i lezetshëm mban emrin e Josef Vitus Becher, i cili e transformoi pijen nga një ilaç tretës, në pijen e hidhur që është sot, përsëri në 1807.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

 

6. Kupa e Pimm në Mbretërinë e Bashkuar

Merrni pjesë në shfaqjen vjetore të luleve Wimbledon ose Chelsea në festën tuaj angleze? Ju ndoshta do të pini më shumë se 1 filxhan Pimm. Pimms është pija përfundimtare e verës në ngjarjet verore të Anglisë, e embel, i akullt, dhe shërbehet me fruta, perfekte për ditët e nxehta të verës.

Megjithatë, mos e gaboni këtë pije me shije frutash si një grusht të mirë, sepse në fakt përmban 25% alkoolit. veç, Pimms është i bazuar në xhin i cili shton nivelet e tij të alkoolit, kështu që ju as nuk mund ta vini re se si 1-2 pije të merrni ju më shumë se i shijshëm në ngjarjet më të mëdha verore britanike.

 

Pimm’s Cup In United Kingdom

 

7. Pije alkoolike për të provuar në të gjithë botën në dimër: Gluhwein

Koha e Krishtlindjeve është një nga periudhat më të mira për të udhëtuar në Evropë, dhe tregjet e Krishtlindjeve janë tërheqjet më të mahnitshme. Gluhwein është një verë e mahnitshme e përzier, dhe mund ta shijoni në tregjet e Krishtlindjeve në Gjermani, Austria, dhe Zvicra, thjesht ndiqni turmat e lumtura.

Ndryshe nga vera e kuqe, Gluhwein është më i ëmbël, përzier me agrume, erëza, dhe kanellë. veç, do ta blini të ngrohtë, kështu do t'ju ofrojë një pushim të ëmbël dhe ngushëllues nga shëtitjet përreth në dimrin e ftohtë evropian. Në kundërshtim me pijet e motit të ftohtë, Schnaps është një alternativë e mirë për pijet alkoolike me shije për tu provuar kur jeni në Evropë.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Alcohol Drinks To Try Worldwide In Winter: Gluhwein night In Germany

 

8. Pije alkoolike për tu provuar në Kinë: Pije Maotai

Pije kombëtare kineze Maotai prodhohet në provincën Guizhou. Maotai u prodhua për herë të parë gjatë dinastisë Ming në shekullin e 16 -të. Kjo pije alkoolike kineze që duhet të provohet është bërë nga drithërat në një proces që kërkon disa vjet derisa kjo përzierje, në mënyrë që alkooli të marrë frymë siç duhet.

Kështu që, në qoftë se ju jeni duke udhëtuar në Kinë, atëherë patjetër provoni këtë pije unike Maotami. Bestshtë mirë që ta shijoni 20-25 gradë temperaturë, në një gotë të veçantë në formë tulipani. Kjo do t'ju lejojë të shijoni aromat e pasura dhe të koncentruara të këtij pije kineze me shije salcë soje.

 

Alcohol Drinks To Try In China: Fancy Maotai Liquor

 

9. Grappa Itali

Ju mund ta shijoni këtë bukë të shijshme – Rakia e rrushit është e njohur në Italinë Veriore, Zvicra, dhe San Marino. Ndërsa pini Aperol në drekë, grappa është një pije pas darkës, për të ndihmuar tretjen e makaronave të rënda ose ushqimet me pica. prandaj, ndryshe nga vera klasike do të pini në gota verë të larta, grappa do të vijë në gota të vogla të 1-2 ons.

veç, mund të provoni Grappa së bashku me ekspres të shkurtër, apo edhe ta shijoni të përzier në kokteje, Sido që të jetë, do të kënaqeni duke provuar këtë pije alkoolike të famshme italiane, dhe duhet ta lidhni atë me ushqimet dhe pijet tuaja që duhet të provoni në Itali.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Grappa by the river In Italy

 

10. Jenever Belgjikë

Pijet më të vjetra në Evropë, Jenever është origjina e Xhinit. Megjithatë, sot këto dy pije janë dy pije alkoolike shumë të dallueshme. Kur jeni në Belgjikë, mund të provoni Geneverin e vjetër dhe të ri, e i ri gjeneral si një aperitiv, ndërsa Gen-i i vjetër pas-darkës si tretës.

Jenever është shpirti i Belgjikës për më shumë se 500 vjet. Shumë udhëtojnë në Belgjikë me synimin për të shijuar birrën më të mirë belge. megjithatë, Jenever është pija alkoolike tradicionale në Belgjikë. Nëse dëshironi të sillni Belge Jenever si suvenir, shikoni për shishen e bërë nga balta, enët ikonike të punuara me dorë që ruajnë këtë pije mahnitëse.

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Bruksel me një tren

Amsterdami në Bruksel me një tren

Parisi në Bruksel me një tren

 

Jenever In Belgium

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në të gjithë botën. Baret më të mira, pijetore, dhe vende për t'i provuar këto 10 pijet alkoolike në të gjithë botën janë një udhëtim me tren larg.

 

 

Dëshironi të vendosni postimin tonë në blog "10 pije alkoolike për të provuar në të gjithë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Falcohol-drinks-worldwide%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)