Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/02/2020)

Italia është një nga vendet më të njohura në Evropë për të vizituar për shkak të ndryshme të destinacionet brenda saj kufijtë. Pjesën veriore të Italisë është një pikë e nxehtë Kryeministri kur është fjala për kulturën italiane, me aq shumë për udhëtarët për të parë dhe të bëjë. Nëse marrjen e mostrave verë gjobë dhe ngrënie në Kuzhina të klasit botëror ose eksploruar lashtë kështjella dhe kishat, ky rajon ofron përvojat unike që ju do të duan. Ka shumë destinacione për të shqyrtuar në pjesën veriore të Italisë, kështu që nëse keni një javë ose dy për të kaluar në Itali, ju jeni i detyruar për të gjetur disa vende për të robëroj ju. Këtu janë disa sugjerime për vende për të vizituar, kur turne pjesën veriore të Italisë me tren.

 

Filloni Touring tuaj Northern Italy By Train milan

Filloni vizitën tuaj në pjesën veriore të Italisë në Milano, kryeqyteti modës e botës. Qyteti është plot me arkitekturë mahnitëse Rilindjes, katedralet pabesueshme dhe vepra të klasit botëror të artit. Vizitorët mund të marrë një ditë udhëtim në liqenet italiane dhe Jugore Alpet rajoni nga ky metropolitan i shkëlqyer. Milani është edhe shtëpia e Milanit Qendrore, dhe është konsideruar të jetë një nga më të bukur evropiane stacionet e trenit. Ky është vendi i përsosur për të filluar turne tuaj të pjesën veriore të Italisë.

Turin për Trenat Milanit

La Spezia për Trenat Milanit

Parma për Trenat Milanit

Salerno për Trenat Milanit

 

Turne në Italinë Veriore me tren

 

Treni për në Venecia

Udhëtimi me tren nga Milano në Venecia është orë zakonisht dy dhe një gjysmë, me shumë tren scenery Udhëtarët mund të admirojnë nga dritarja juaj topi. Nga momenti që ju të lënë në stacionin e trenit në Venecia, ju mund të kapur një paraqitje e shkurtër e Grand Canal madh, ku çdo lloj ujore mund të shihet me vela nga. Venecia është e përbërë nga 118 Ishujt lidhur me ura dhe të ndara nga kanale. Ky qytet i mrekullueshëm është i njohur për bukurinë e saj, arkitekturë, artworks dhe rrugët me kalldrëm. Udhëtar nuk mund të ndihmojnë por të bie në dashuri me këtë rajon magjepsur. Turne pjesën veriore të Italisë me tren nuk është i plotë pa një vizitë në Venecia.

Genoa për Trenat Venecia

Turin për Trenat Venecia

Parma për Trenat Venecia

La Spezia për Trenat Venecia

 

 

Firence

Firence, qyteti i famshëm Rilindjes, është e vendosur vetëm tre orë me tren nga Venecia. Pasi të keni arritur këtë destinacion, pothuajse çdo vend i madh është brenda ecin distanca nga stacioni i trenit. Si kryeqytet i rajonit Toscana, Florence krenohet me ushqim të mahnitshme dhe verë, së bashku me Muzetë klasit botëror. Vizitoni pamjet portreti, përfshirë madhështor Ponte Vecchio i njohur edhe si 'Ura e Vjetër', tmerrshëm Duomo Firence dhe skulpturë e Davidit Michelangelo.

Reggio Emilia për Trenat Florence

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

 

Turne në Italinë Veriore me tren

 

Pesë Tokë – Turne në Italinë Veriore me tren

Bëni Cinque Terra ndaluar tuaj përfundimtar – ky rajon mahnitëse është vetëm disa orë me tren nga Firence. Cinque Terra ka muzeume apo dukshëm historik vende, por kjo është një seksion i mrekullueshëm i Rivierës italiane që ka qenë lënë e paprekur. Pas ditëve të turne Veriore e Itali me tren, Ky është vendi i përsosur për të shijuar Itali e natyrshme peizazhi. Vija bregdetare kodrinor është një përzierje e shkëmbinjtë rock dhe vreshta goxha me pesë bukur dhe të largët fshatrat e peshkimit.

Reggio Emilia për Trenat Levanto

Genoa për Trenat Levanto

Sestri Levante për Trenat Levanto

Parma për Trenat Levanto

 

Turne në Italinë Veriore me tren

 

Qytetet janë të lidhura vetëm me traget, shtigjet hiking dhe e linjave të trenave të kursit. Explore shkëmbinjtë dhe plazhet dhe furnizohem në një nga kafene mrekullueshëm ulën në headlands shkëmbore me pamje nga port. Ky rajon idilike është me të vërtetë frymë-marrjen – vendi i përsosur për të ri-aktivizoj. Nga këtu ju mund të marrë një tren përsëri në Milano, ku ju mund të filloni shtëpinë tuaj udhëtim.

 

A ju turne pjesën veriore të Italisë me tren? Le ta dinë se vendet e preferuara që keni vizituar nga na tweeting në @SaveATrain! ne jemi gjithashtu aktive në të gjitha kanalet sociale, shikoni Saveatrain

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftouring-northern-italy-by-train%2F%3Flang%3Dsq(Shkoni poshtë për të parë kodin embed)