Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 19/08/2022)

Si ju të gjithë e dimë, Venecia është më qyteti unike lezetshëm në të gjithë Evropën, nëse jo bota. Italianët e bëri atë tërësisht jashtë kanaleve dhe pasazhe të vogla, të cilat shtrihen në një ishull. Kjo e ka kthyer qytetin në një nga vendet më të bukura në Evropë. Por ne të gjithë e dimë se. Çfarë shumë nuk e di është fakti se ka më shumë jashtë Venecias. Kjo është arsyeja pse ne donim të përgatisnim një listë të disa prej udhëtimeve më të mira ditore nga Venecia. Ju nuk do të zhgënjehet nga ndonjë prej këtyre destinacioneve dhe ndonjë gjë. Kështu që, Nëse jeni të interesuar në vizituar disa vende të mrekullueshme tren nëpërmjet, leximi Mbani 7 Udhëtime mirë ditë nga Venecia në Itali!

 

1. Një nga udhëtimet më të mirën ditë nga Venecia është: Verona

Verona është se një qytet magjik në rajonin Veneto, Northern Italy gjithë e dinë. Shekspiri e bëri të përjetshëm, kur ai vendosi të përdorin atë si vendin e lojës së tij të famshme Romeo dhe Xhulieta. Sot, qyteti është jashtëzakonisht popullor, dhe ajo ka çdo të drejtë për të qenë.

Ju do të gjeni Verona jashtëzakonisht piktoresk, dhe kjo është një nga destinacionet më të mira për një turne ditë nga Venecia. Nëse ju doni të shkoni atje me tren, ju do të gjeni atë që të jetë më e mirë dhe më e shpejtë opsion kur shkon nga Venecia.

Rimini për Trenat Verona

Roma për Trenat Verona

Florence për Trenat Verona

Venecia për Trenat Verona

Verona Best Day Trips from Venice

2. Firence

Ata që e duan Italinë e dinë se Firence është një nga vendet më të mira për të vizituar. Ajo është gjithashtu një nga destinacionet më të mira për të vizituar në një udhëtim të plotë ditë nga Venecia.

Shumë njerëz të përfundojë duke harruar se ata mund të arrijnë atë nga Venecia, sepse ajo është pak më larg. Megjithatë, ju mund të arrijnë Firence nga Venecia në vetëm dy orë duke hipur në një tren me shpejtësi të lartë. Ne ate menyre, ju do të merrni për të parë shumë nga peisazhet mahnitëse të shpërndara në të gjithë vendin në mes të Venedikut dhe Firence.

Gjërat kryesore që ju do të merrni për eksperiencë në Firence janë rrugët tërheqëse dhe katedralja e Firences me famë botërore ose Duomo do Firenze. Kur ju mendoni se, Florence bëhet një destinacion tërheqës për të gjithë udhëtarët.

Genoa për Trenat Florence

Parma për Trenat Florence

Milani për Trenat Florence

Venecia për Trenat Florence

 

 

3. Një nga udhëtimet më të mirën ditë nga Venecia: Padova

Jo të gjithë e dinë në lidhje me Padova (italian: Padova), por ajo është ende një destinacion për një nga udhëtimet e ditën Top nga Venecia. Kjo është për shkak se qyteti ka gjithçka një qytet i madh italian ka nevojë të ketë. Ne jemi natyrisht flasim për ushqim i madh, Arkitektura mahnitëse, dhe piazzas mrekullueshme.

Duke shkuar nga Venecia në Padova arrihet më së miri tren nëpërmjet si udhëtim kalon nëpër disa vende mahnitëse në Itali. Plus, ajo është edhe opsioni më të rehatshme dhe më të shpejtë në dispozicion për ju.

Kur ju merrni në Padova, Sigurohuni që ju të vizitoni qendrën e qytetit Prato della Valle. Ajo është një nga më të sheshet kryesore të qytetit, dhe ajo është e mbushur me statuja të mrekullueshëm nuk mund të injorojë.

Milani për Trenat Padova

Verona për Trenat Padova

Bologna për Trenat Padova

Venecia për Trenat Padova

Padua Short Day Trips from Venice

 

4. Liqeni Garda

Liqeni Garda është liqeni më i madh në Itali. Ajo është gjithashtu një nga më të famshme. Dhe kjo ka çdo arsye për të qenë. Liqeni është i rrethuar nga të gjitha natyra e bukurisë mund të sigurojë. Ju do të gjeni manjolia, selvi, pemë limoni, ullinj, Dolomite malet dhe shumë më tepër rreth liqenit Garda.

Ju mund të arrijnë disa qytete në brigjet e liqenit nga Venecia. Megjithatë, ne mendojmë se dy nga udhëtimet më të mira ditore nga Venecia në Liqenin Garda duhet të përfshijnë qytetet e Peschiera dhe Sirmione. Për të arritur atë dhe Liqeni Garda, ju mund të marrë një nga disa trena që lënë Venecia çdo ditë.

Trento për Trenat Lake Garda Peschiera

Bolzano Bozen për Trenat Lake Garda Peschiera

Bologna për Trenat Lake Garda Peschiera

Venecia për Trenat Lake Garda Peschiera

Lake Garda

 

5. Një nga udhëtimet më të mirën ditë nga Venecia: Siena

Jo të gjithë e dinë në lidhje me Siena, por kjo nuk është një qytet që ju doni të humbasë. Kjo është xhevahir i Toscana dhe më unike mrekullueshëm qytet mesjetar ju do të merrni ndonjëherë për të parë.

Qyteti është i vogël, por ajo është e njohur për e saj rrugët me kalldrëm dhe sheshi kryesor i mrekullueshëm i njohur si Piazza del Campo. Gjithashtu, shquar Magnia Tower qëndron në të njëjtin shesh, dhe kjo është struktura më e lartë ju do të shihni në Siena.

E udhëtim me tren është një pak më të gjatë, si qyteti është larg. Megjithatë, pasi Siena është i vogël, ju ende mund të ketë një udhëtim të mahnitshme ditë nga Venecia në qoftë se ju vendosni të shkoni atje.

Milani për Trenat Siena

Florence për Trenat Siena

Perugia për Trenat Siena

Venecia për Trenat Siena

Siena Best Day Trips from Venice

 

6. Shën Gimignano

Siena nuk është qyteti i vetëm i mrekullueshëm në Toscana. San Gimignano është një tjetër. Dy prej tyre janë vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, por vetëm San Gimignano mund të ju shoku me horizont e saj të bërë nga kullat e shumta mesjetare. Kjo është me të vërtetë një pamje të parë dhe një që ju nuk do të harrojmë.

natyrisht, ju mund të vizitoni qytetin tren nëpërmjet si ajo është mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të arritur në vendin nga Venecia. Cka eshte me shume, ju do të merrni për të parë të përmendur më lart horizontin tmerrshëm nga komoditetin e moderne tren italiane.

Florence për Trenat San Gimignano

Arezzo për Trenat San Gimignano

Pisa për Trenat San Gimignano

Venecia për Trenat San Gimignano

San Gimignano Best Day Trips from Venice

 

7. Trieste

Trieste është kryeqyteti i rajonit Friuli Venezia Giulia dhe shtrihet në kufirin me Slloveninë. Ajo ka një pozicion unik në të gjithë Italinë dhe ka qenë pjesë e vendit për mezi 70 vjet. Për shkak të kësaj, Trieste është një përzierje unike e disa ndikimeve Europiane.

Megjithatë, kjo përzierje është ajo që e bën atë të veçantë dhe një i mrekullueshëm vend për të vizituar. Ju mund të arrijnë në qytetin e lehtë nëpërmjet tren nga Venecia. I tërë udhëtim është shumë e shkurtër, por pjesë e rëndësishme është se ajo përshkon bregdetin e bukur italiane. E gjithë kjo patjetër që e bën atë një destinacion të shkëlqyer për një nga udhëtime tuaj ditore nga Venecia.

Venecia për Trenat Trieste

Roma për Trenat Trieste

Milani për Trenat Trieste

Florence për Trenat Trieste

Trieste Italy

 

Takeaways Key Rreth Udhëtime mirë ditë nga Venecia

Në tërësi, Venecia qëndron në një pozicion unik. Ju merrni për të udhëtuar në shumë destinacione interesante në të gjithë shumë të Italisë me lehtësi. Plus, që të njëjtën lokacioni lejon për të gjitha këto udhëtime ditore nga Venecia dhe shumë më tepër.

 

Nëse ju jeni gati për të filluar një nga këto aventura, të gjithë ju duhet të bëni është të marr destinacion të preferuar. Atëherë të gjitha që ka mbetur është për ju të bëni është të shkoni në stacionin e trenit. Nëse keni ndonjë pyetje shtesë, mos ngurroni të kontaktoni Ruaj një tren, dhe ne do të jenë të lumtur për të ndihmuar.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “7 Udhëtime mirë ditë nga Venecia në Itali” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-day-trips-venice/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)