Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/12/2021)
Evropa është i njohur ndër të tjera për manastiret e saj arkitektonike dhe historike të cilat kanë rëndësi historike në botë.

 

Noravank, Vayots Dzor Krahinë (Armeni)

Noravank është një nga më historike dhe portreti i manastirit të komplekseve në Vayots Dzor provinca. Kisha është e rrethuar me shkëmbinj të mprehtë të kuq, dhe pamje dramatike është një nga arsyet më të mirë të eksploroni Armeni. Historike Noravank është ndërtuar në e 13th shekulli dhe do të thotë "Të Ri Të Manastirit" në armen. Manastiri u bë kulturore dhe arsimore në qendër të Armeni.

Noravank-në-Armeni

Tatev Manastirit, Syunik Krahinë (Armeni)

Tatev është një nga xhevahiret e armen arkitekturës. Manastiri u ndërtua në shekullin 9-13 ishte një qendër edukative dhe ka rëndësi historike për historinë armene. Emri i manastirit ka një origjinë interesante. Nuk është një e bukur dhe i ndjeshëm legjendë për master të cilët ndërtuan manastirit. Ai ishte i etur për të parë e tij kryevepër nga qielli dhe që dëshirojnë t'i kenë krahët e kërkuar Perëndisë për t'i dhënë krahë.

Perëndia dëgjoi lutjet e tij dhe i dha krahët e dëshirueshme. Fjala "Tatev" është përkthyer si "duke i dhënë krahë". Pasi të keni vizituar manastirin ju do të ndjeni kuptimi i vërtetë. Manastiri është i rrethuar nga gryka të thella nga të gjitha anët. Kisha armene luajti një rol të rëndësishëm në fe dhe kulturë armenët. lloj Ant e turneut rajonal armen do të ju jap mundësi për të eksploruar vendin më të vjetër.

Krahët-Tatev-në-Armeni

Familja e shenjtë, Barcelona (Spanja)

Familja e shenjtë është më e vizituara ikonike të kishës në Spanjë. Ndërtimi i monumentit të filluar zyrtarisht në 1882. Arkitekti Francisco de Paula del Villar është projektuar në një stil klasik gotik. por, në 1883 Antoni Gaudi ndryshoi projektin dhe ndërtoi një arkitekturës moderne që është i famshëm në botë. Ndërtimi mund të përfundojë në 2026, për centenary e Antoni Gaudi e vdekjes.

Arkitekti kishte planifikuar për të ndërtuar 12 kullat, i dedikuar për Jezu Krishtin dhe Dishepujt, një për nënën e Jezusit, katër për të përkujtuar Ungjilltarë. Aktualisht, kanë përfunduar tetë kulla. Brenda kishës, Gaudi projektoi kolonat në formën e trungjeve të hollë të pemëve që bëjnë stilin e pyllit. Nga maja e tempullit, ju mund të shihni mbresëlënëse shikime e qytetit.

Sagrada-Familje-Barcelona

Borgund Largoj, Borgund (Norvegjia)

Largoj kishës është monumenti më i mrekullueshëm në Norvegji. Ajo është ndërtuar në 1180 dhe është i përkushtuar për të Apostulli Andrea. Këto lloj kishash janë monumentet më të rëndësishme ikonike të arkitekturës së Norvegjisë. Disa të saj delikate atribute janë extravagantly gdhendur portale dhe kryqe dhe carvings e dragoit kokat në çatitë. Ky stil ishte përhapur në Vend dhe mund të përdoret në Britani të madhe më shumë.

Zona është e rrethuar nga trashëgimi e pasur historike. Vindhellavegen ka vendosur pranë kishës dhe sugjeron të bukur duke ecur mundësitë. Ky historik i rrugës u dha "Norvegjia është më e bukur rrugën" nga norvegjeze, Administratës Publike Rrugëve në 2014.

Borgund-Largoj

Duomo, milan (Italia)

Duomo ndodhet në pjesën veriore të Milanos, këtë e madh të katedrales është një nga më të tmerrshëm dhe tërheqëse strukturave në botë. Zoti dhe Kryepeshkopi i Milanos dëshirojnë të ndërtojnë një Katedralja unike që do ta bënte kombin të ndiejë lavdinë e Zotit dhe lidhjen e qytetit. Ndërtimi i Duomo përfshiu konstruktorë, artizanët, dhe mjeshtrit nga e gjithë Evropa. Çdo punëtor i përvojës dhe zell të ndihmuar për të krijuar Gotik Ndërkombëtar Duomo.

Ky stil karakterizohet nga lartësia dhe dramatike dekoratë. Rreth struktura janë mbi 3400 statujat, 135 gargojle, dhe 700 mermeri shifrat që karakterizojnë Duomo. Nga më të lartë pik, ku ju mund të ngjiten shkallëve ose të marrë ashensor, ju do të shihni bukur Madonnia, arta përfaqësimit statuja e Maria dhe mbi të qarta ditë mund të gëzojnë pamje të lë pa frymë e Milan.

Genoa për Trenat Milanit

Roma për Trenat Milanit

Bologna për Trenat Milanit

Verona për Trenat Milanit

 

Duomo-Milano

Hallgrimskirkja, Rejkjavik (Islandë)

kisha Hallgrimskirkja është ndërtesa më e lartë dhe më e madhe në Rejkjavik dhe është e dukshme në të gjithë qytetin. Kisha ka 74,5 metra të lartë dhe turistët mund të hyjë në kishë dhe të gëzojnë pamje monumentale. Ndërtesa ka filluar ndërtimin në 1945 dhe u përfundua në 1986. Kisha moderniste ishte e ngjashme me rrjedhën e lavës së bazaltit kur llava ftohet në shkëmb.

Hallgrímskirkja-Reykjavik

Tubacione janë të largëta nga katër manuale dhe një pedale. Atje jane 102 radhët, 72 ndalesa, dhe 5275 tubat dhe është 15 metra i gjatë, peshoj mbi 25 tonet. Ndërtesa është e fuqishme dhe të aftë për të plotësuar të shenjtë dhe të madh të hapësirës. Ndërtimi i organeve të ishte e përfunduar në 1992 dhe ka qenë përdorur për një shumëllojshmëri të inçizuara.

 

A jeni gati për të parë disa Portreti Kishat Dhe Manastiret Në Evropë? Ju mund të merrni për të gjitha këto destinacione të lehtë me ndihmën e Ruaj një tren ! Me ka fshehur taksat shtesë, ju do të keni më shumë për të shpenzuar në rides awesome dhe herë e mirë!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ficonic-churches-and-monasteries-in-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)