Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 04/11/2022)

Udhëtarët mund të mendojnë se lista e artikujve që janë të ndaluara për t'u sjellë në një tren vlen për të gjitha kompanitë hekurudhore në mbarë botën. Megjithatë, nuk është kështu, dhe disa sende lejohen të sillen në një tren në një vend, por të ndaluara në një vend tjetër. megjithatë, do t'ju ndihmonte nëse nuk shqetësoheni për paketimin e tepërt të bagazhit tuaj, ki parasysh se mund ta vendosësh çantën në raftin mbi kokë, mes sediljeve, ose në një zonë të caktuar pranë hyrjes.

Trenat në Evropë janë disa nga më të mirët në botë, me lehtësira në bord që ofrojnë një përvojë fantastike udhëtimi. Të marrësh trenin ndonjëherë është më mirë se të fluturosh pasi mund të kursejë kohë dhe para. Megjithatë, si aeroportet, ekziston një listë e artikujve të kufizuar për t'i sjellë në trena.

 

Ju lutem, shikoni listën e plotë të artikujve që udhëtarët nuk lejohen në trena:

  • Të gjitha llojet e armëve: kamë, thika, eksplozivëve, dhe armë zjarri pa leje.
  • Alkooli
  • Bombola gazi dhe substanca të tjera të ndezshme.
  • Artikuj fluturues (siç janë balonat me helium) ose objekte të gjata nga frika e kontaktit me tela, mungesë elektrike, dhe rrezikun e goditjes elektrike.
  • Substancat radioaktive.
  • Mbi bagazhet dhe bagazhet 100 cm.

Kjo listë e shkurtër artikujsh është e ngjashme me atë të aeroporteve. Ndërsa lista është e njëjtë, të udhëtosh me tren në vend të fluturimit të kursen kohë të konsiderueshme pasi nuk ka nevojë të kalosh kontrollin e sigurisë në stacionin e trenit. për më tepër, nuk ka nevojë të kontrolloni ose të mbërrini në stacionin e trenit 3 orë para kohës së nisjes. Këta faktorë bëjnë një ndryshim të madh në përvojën e udhëtimit në Evropë. Në fund të fundit, duke udhëtuar me tren në Evropë është një nga mënyrat më të jashtëzakonshme për të eksploruar kontinentin dhe peizazhin.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

What Items Are Not Allowed to board with On a Train

 

FAQ: Cilat artikuj nuk lejohen në trena

A lejohet pirja e duhanit në trena?

Kompanitë hekurudhore’ prioriteti kryesor janë pasagjerët’ sigurinë si dhe për të ofruar përvojën më të mirë të udhëtimit. Në këtë mënyrë, Pirja e duhanit në trena është e ndaluar në mënyrë që të gjithë pasagjerët të mund të shijojnë një udhëtim pa tym. Duhanpirësit duhet ta marrin parasysh këtë politikë kur udhëtojnë larg dhe ka një udhëtim të gjatë me tren përpara.

Një zgjidhje e mundshme për këtë çështje është planifikimi i një udhëtimi me tren në shumë qytete. për shembull, ndarja e udhëtimit në disa ditë është ideale nëse keni një kohë të mjaftueshme. Një tjetër gjë thelbësore për t'u theksuar është se pirja e duhanit lejohet vetëm në vende të caktuara në stacionet e trenit, ose platforma, si në stacionet e trenit në Zvicër.

Bruksel për Trenat Utrecht

Antwerp për Trenat Utrecht

Berlin për Trenat Utrecht

Paris për Trenat Utrecht

 

A lejohen automjetet në trena?

Mjetet e motorizuara janë të ndaluara në trena. Pasagjerët mund të sjellin si bagazh dore biçikleta të palosshme dhe skuter. Për sa kohë që mund t'i ruani çantat, mjetet e lehta të transportit lejohen në trena pa tarifë shtesë.

veç, pasagjerët mund të sjellin pajisje sportive në trena, si pajisjet e skive. kështu, ju mund të udhëtoni direkt nga aeroporti pa ndërruar tren dhe të kaloni një pushim fantastik me ski. Për më tepër, për artikujt që nuk palosen, si dërrasat e sërfit, është mirë të konsultoheni drejtpërdrejt me kompaninë hekurudhore.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

A lejohen kafshët shtëpiake në trena?

Për të mbajtur shqetësimin në minimum, pasagjerët mund të udhëtojnë me kafshët shtëpiake nën disa kufizime. Kafshët shtëpiake si qentë, macet, dhe ferret lejohen në trena. Pasagjerët mund t'i sjellin kafshët e tyre shtëpiake në trena pa blerë një biletë për një kosto shtesë, përveç nëse kafshët shtëpiake’ pesha tejkalon 10 kg. Në këtë rast, pasagjerët duhet të blejnë një biletë treni dhe të sjellin kafshën shtëpiake si bagazh dore. për më tepër, qentë lejohen në trena nëse janë të lidhur me zinxhir dhe mund të ulen në prehrin e pasagjerit. Për shembull, në Hekurudhën Federale Austriake OBB, mund ta sillni qenin tuaj pa pagesë.

Megjithatë, pasagjerët mund të udhëtojnë me qen të mëdhenj në italisht Shigjeta e Kuqe, Shigjeta e Argjendtë, dhe Frecciabiana trenat për tarifë shtesë, vetëm në klasën e parë dhe të dytë, por jo në ekzekutiv. për më tepër, në rrugët ndërkombëtare në Francë, qentë lejohen në trena. Megjithatë, pasagjeri duhet të blejë një biletë treni për ta. kështu, Paketimi i një gosti është një nga këshillat thelbësore për duke udhëtuar në trena me kafshë shtëpiake.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Traveling With Pets on Trains is allowed in many cases

 

A ka kufizime për bagazhet në trena?

Gjëja më e mirë për të udhëtuar me tren është pa kufizime në bagazh. Ndryshe nga fluturimet dhe aeroportet, nuk ka kontroll të bagazheve në trena. Kështu që, ju mund të sillni deri në katër çanta për aq kohë sa i vendosni siç duhet bagazhet për të ruajtur sigurinë e të gjithë pasagjerëve. Megjithatë, për të shijuar sa më shumë pushimet tuaja në Evropë, përgatit valixhen e dorës me mençuri në mënyrë që të mund të shijoni udhëtimin tuaj.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Një udhëtim i mrekullueshëm me tren fillon me gjetjen e biletave më të mira të trenit në rrugën më të mrekullueshme dhe komode të trenit. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren dhe të gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Cilat artikuj nuk lejohen në trena" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu:

https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fitems-not-allowed-on-trains%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)