Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/12/2021)

Evropa gjithmonë na kujton Hollivudin e vjetër dhe mbretërinë. kështu, një pushim i qytetit në një nga qytetet mahnitëse të Evropës ka gjithnjë për gjërat e bukura në jetë. Ushqimi i imët, kulturës, dhe historia me një kthesë të veçantë, dhe arkitektura që na lë pa frymë, janë vetëm disa nga gjërat që e bëjnë Evropën një ëndërr.

Nga plazhet e Nice-s deri tek bar-qielli në Vjenë, tonë 10 pushimet më të mira të qytetit në Evropë do të tejkalojnë pritjet tuaja më të mëdha.

  • Udhëtimi me tren është mënyra më eko-miqësore për të udhëtuar në Evropë. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

1. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: Vjena, Austria

Nëse vetëm për Sachertorte, torta tradicionale e çokollatës, patjetër që duhet të konsideroni Vjenën për pushimin e qytetit tuaj në Evropë. Mesjavës ose fundjavës së gjatë, Vjena ofron mjaft pamje për tu admiruar dhe pikëpamjet e qytetit që do t'ju heqë frymën.

Filloni në Kahlenberg nga ku ju mund të shihni të gjithë rrugën deri në Karpatet e Sllovakisë. Pastaj vazhdoni në ishullin artificial të Danubit për një piknik dhe në qendër të qytetit të Vjenës në sheshin Franziskanerplatz për të pirë kafe Vjenez në një kartolinë. Mbyllni ditën me kokteje në shiritin qiellor të Das Loft dhe përzihen me vendasit.

Këto janë vetëm disa nga gjërat e veçanta për të bërë në Vjenë nëse doni të kaloni pushimin e qytetit tuaj në Vjenë si një Vjenez i vërtetë.

Salzburgu në Vjenë me Tren

Mynihu në Vjenë me Tren

Graz në Vjenë me Tren

Praga në Vjenë me Tren

 

Best city breaks in Europe: Vienna Austria

 

2. Colmar, Franca

Ndodhet midis Zvicrës dhe Gjermanisë, afër rajonit të bukur të Rhine në Francë, Colmar është një qytet i magjepsur dhe piktoresk. Kjo është arsyeja pse ky qytet i vogël është një nga destinacionet më të mira të prishjes së qytetit në Evropë. Falë madhësisë së vogël dhe të pasur 1000 Histori evropiane që i shton atmosferën e saj magjike, me siguri do të dashuroheni në shikim të parë dhe do të ktheheni për një qëndrim më të gjatë.

Në momentin që të mbërrini në Colmar do të ndiheni menjëherë sikur keni hyrë në përrallën e një fëmije. Mënyra e përsosur për të kaluar qytetin tuaj në pushime në Evropë është bredh nëpër rrugët për në Venedikun e vogël, ndalet për një një gotë vere, specialiteti i Alsas.

Colmar është perfekt për një pushim në qytetin e Krishtëlindjes dhe tejet i bukur për një fundjavë pranverore.

Paris në Colmar me Tren

Cyrihu në Colmar me Train

Stuttgart në Colmar me Train

Luksemburgu në Colmar me Train

 

Beautiful Colmar France Canal

 

3. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: Venediku, Italia

Urat, e pazakontë dhe shtëpi shumëngjyrëshe, aromë pica dhe Aperol, bej Venedikun a destinacion ëndërrimtar për një pushim qyteti në Evropë. Madhësia e saj e vogël, Muzetë, dhe pamjet do t'ju mbajnë të zënë për një largim të gjatë dhe të shkurtër të fundjavës. Gjithmonë ka një piazzë të vogël, vetëm rreth qoshes nga qendra e zënë, ku mund të ulesh, keni një kapuçino dhe panini, ose trajtojeni veten për të pica e shijshme e pjekur në një sobë antike.

Nëse jeni duke planifikuar të pop-it për një fundjavë të gjatë, ishujt simpatik të Burano dhe Murano janë vetëm një udhëtim me varkë larg.

Milano në Venecia me tren

Padova në Venecia me tren

Bolonja për në Venecia me tren

Roma në Venecia me tren

 

Venice Italy Canal at night

 

4. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: i mirë, Franca

Nuk ka asgjë më relaksuese sesa një udhëtim i shpejtë në Rivierën Franceze gjatë fundjavës. Bukur Nice dhe vija e saj bregdetare janë një destinacion i shkëlqyeshëm për një pushim të paharrueshëm të qytetit veror në Evropë.

Cote D’Azur është vendndodhja e plazheve më të mira në Nice dhe La Tour Bellanda nuk duhet të mungojë për ato kartolina-si pamje dhe perëndimi i diellit. Një pushim qyteti në Nice ka të bëjë me të gjallë të bukur dhe ngrënie të bukura. Kështu që, një fundjavë në Nice do t'ju bëjë të ndiheni si mbretërorë.

Lyon në Nice me Tren

Paris në Nice me Tren

Kanë në Paris me Tren

Kanë në Lyon me Tren

 

Best City Breaks In Europe: Nice, France

 

5. Amsterdami, Holandë

Gjëja e parë që të vjen në mendje kur dikush mendon për një pushim të qytetit në Amsterdam është rrethi i dritave të kuqe, çiklizmit, dhe kanalet. por, ky qytet i vogël evropian ka shumë më tepër për të ofruar.

Në pranverë, Amsterdami lulëzon ngjyra shumëngjyrëshe dhe kudo që kthehesh duket si një kartolinë. Kanalet, anije, biçikleta, dhe lulet po presin të ngjyrosin albumin tuaj fotografik. Filloni në muzeun e Tulipave dhe pastaj shkoni në Jordaan, një labirint kafenesh dhe dyqane të vogla lokale, ose parqet Oost dhe Rembrandt për a piknik dhe relaksim.

Brukseli në Amsterdam me Tren

Londër për në Amsterdam me Tren

Berlini në Amsterdam me Tren

Paris për në Amsterdam me Tren

 

Amsterdam Netherlands Tulips picture with the city in the back

 

6. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: Pesë toka, Italia

Cinque Terre është një grup i 5 shumëngjyrësh dhe fshatra piktoreske dhe kjo do të jetë padyshim një nga pushimet më të mira të qytetit që merrni në jetën tuaj. Në vjeshtë dhe dimër, Cinque Terre është një bukuri e fjetur, por gjatë verës është po aq tërheqës sa çdo qytet evropian. Me i madhi avantazhi i Cinque Terre në krahasim me qytetet evropiane është se ju lehtë mund të udhëtoni dhe vizitoni 5 fshatra në më pak se 3 ditë. prandaj, udhëtimi me tren në Cinque Terre është aq i lehtë dhe i rehatshëm sa të mund të udhëtosh në ndonjë prej fshatrave në më pak se 20 minuta.

Ulur në shkëmbinjtë dhe me pamje nga deti me plazhe të mrekullueshëm, Cinque Terre është një trullosëse. për më tepër, ka mjaft kafene, restorante, këndvështrimet, dhe hiking që i përshtaten çdo shije. Kështu që, nëse doni të pushoni me një gotë verë në vreshtat lokale ose bëhuni aventureske, atëherë një pushim qyteti në Cinque Terre është ideal për ju.

La Spezia në Manarola me tren

Riomaggiore në Manarola me tren

Sarzana në Manarola me tren

Levanto në Manarola me tren

 

Cinque Terre Italy picture from the sea

 

7. Pragë, Republika Çeke

Kopshtet e birrës, parqe jeshile, këndvështrime mahnitëse, dhe rrugica për tu endur brenda, e bëjnë Pragën pushimin e përsosur të qytetit në Evropë. Praga është shtëpia e kështjellave spektakolare, histori, tregjet lokale, dhe kafenetë ku mund të kapni kafe dhe pasta për të shkuar dhe të keni një piknik në një prej shumë parqeve të tij. Gjithashtu, ka mjaft pika të fshehura dhe skenike për të eksploruar dhe shmangur turmat e turistëve.

Praga është një destinacion popullor pushimi i qytetit në Evropë, edhe pse mund të jetë shumë i mbushur me njerëz gjatë gjithë vitit. por, prapë ia vlen totalisht të vizitosh për një fundjavë të shkurtër. Në momentin që të shkelni trenin, ju do të dashuroheni në këtë simpatik dhe piktoresk qytet.

Nyrnberg në Pragë me Tren

Mynihu në Pragë me Tren

Berlini në Pragë me Tren

Vjena në Pragë me Tren

Prague Czech Republic and a swan swimming

 

8. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: Bruksel, Belgjika

Nëse keni një dhëmb të ëmbël, ju do të keni një pushim të mrekullueshëm të pushimeve të qytetit në Bruksel. Brukseli ka kaq shumë për t'ju ndarë dhe treguar, si e hollë e saj çokollatë me famë botërore dhe waffles. veç, me shume se 100 muzetë ju presin në Bruksel. Pasi të vizitoni ato më të mirat, ju mund të shkoni për të kërkuar Danseart për një kafshim për të ngrënë në restorantet më të mira. Një gur i çmuar në Bruksel është vendi simpatik Sainte-Catherine dhe Chatelain elegant dhe kulturor.

Brukseli do të jetë i lumtur që ju pret për një largim fundjavë të shkurtër ose të gjatë. Shtë një qytet kozmopolit me sharm dhe stil me të cilin mund të lidhet çdokush në çdo moshë.

Luksemburgu në Bruksel me Tren

Antwerp në Bruksel me Tren

Amsterdam në Bruksel me Train

Paris në Bruksel me Tren

 

 

9. Hamburgu, Gjermania

Qyteti i dytë më i madh në Gjermani është një nga destinacionet më të mira për një pushim qyteti në Evropë. Hamburg është shtëpia e liqenit më të madh të vendit dhe liqeneve të brendshme dhe të jashtme Alster, ku mund të shijoni një udhëtim i mrekullueshëm me anije.

Planten un Blomen është një kopsht botanik me pamje të mrekullueshme dhe vende për fotografi. Kështu që, ju paketoni më mirë aparatin tuaj dhe përgatituni për disa të shtëna të shkëlqyera për t'u ndarë nga pushimet tuaja të mahnitshme në Hamburg.

Hamburg në Kopenhagë me Tren

Cyrihu në Hamburg me Tren

Hamburgu në Berlin me Tren

Roterdam në Hamburg me Tren

Hamburg Germany Cancal at sunset

 

10. Thyerjet më të mira të qytetit në Evropë: Budapestin, Hungari

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Budapest është të hipni me një varkë poshtë lumit Danub. Mënyra më e mirë për të admiruar qytetin dhe arkitekturën në Budapest është me anije. Me aktivitete të shkëlqyera në natyrë dhe brenda, kryeqyteti hungarez shënon lartë në majën tonë 10 pushimet më të mira të qytetit në Evropë.

Eksplorimi i urave, duke vizituar banjat termale tradicionale, dhe shijimi i kuzhinës hungareze janë gjëra që duhet të bëni për t'u ndjerë si vendas në Budapest. Gjithashtu, Sigurohuni që të vizitoni Matthias Kisha, Bastioni i peshkatarit, dhe Parlamenti për një pamje të diellit të qytetit.

Vjena në Budapest me Tren

Praga në Budapest me Tren

Mynih në Budapest me Tren

Graz në Budapest me Tren

Best City Breaks In Europe: Budapest, Hungary

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit në ndonjë nga pushimet e qytetit të destinacionit të bukur që po planifikoni të bëni!

 

 

Dëshironi të vendosni postimin tonë në blog "10 ndërprerjet më të mira të qytetit në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-city-breaks-europe/?lang=sq </s>avkanî– (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)