Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 23/04/2021)

Работите се уште може да биде малку ладно ми е во тоа време, но Убаво Карневал е сигурно да се загрее до! На француската ривиера создава уникатен настан, каде што речиси еден милион посетители од целиот свет стадото Ница. Убав карневал е еден од најважни настани на француската ривиера во зима. За повеќе од две недели, градот се движи во ритамот на свеченостите. хумор, иронијата, и поезијата се во продавница на овој голем популарен фестивал.

Биде еден од оние луѓе кои се редат познатиот приморски булеварот Ница, шеталиштето des Anglais, за да ја видите големата парада на шарени плови; Ова е Убаво Карневал и начини за да се добие со воз.

 

Ница карневал 2019

Зошто Одат да Убаво Карневал?

"Карневал е најпопуларниот културен настан во една земја може да се доживее. - Јорде Амадо, бразилскиот писател, 1912 – 2001"

Посета на Француската Ривиера би можело да биде причина во себе да ја посетите Ница. Карневал е еден дополнителен бонус!

До сега, ние сме, исто така, притаен на зимата и сонцето е надвор да играат. Ова е добар изговор за да збогум Зима. Со пожарот на бои, а сведоци на дневни паради и ноќта коли анимирани од страна на повеќе 1000 танчери и музичари од сите делови на светот.

Одбраната тема оваа година е "Кралот на кино’ ("Кралот на кино") за да го прослават 100-годишнината од митски Victorine Studios во градот, отворена во 1919 и кои биле домаќини на му се допаѓа на Брижит Бардо, Франсоа Трифо, Жак Tati, Вуди Ален или Алфред Хичкок. со повеќе 1,000 музичари, танчери, и карактери за уживање во ова е настан не треба да се пропушти.

Лион Ница возови

Париз до Ница возови

Авињон во Ница возови

Марсеј во Ница возови

 

Битката на цвеќето

Исто така познат како Битка на цвеќето, ја започна во 1856, посебно наменети за да се забавуваат со странските посетители кои почнаа да се собираат во јужниот дел на Франција. Денеска, две лица на секоја плови фрли некои 20 килограми мимози и свежо сечено цвеќе во толпата, како тие го направат својот пат по должината на шеталиштето des Anglais покрај модриот синото море на Медитеранот. Уште една причина да се добијат некои Билети на почетокот, така што може да се добие предниот ред седишта.

Во текот на фестивалот, околу 100,000 свежо сечено цвеќе се користат, со повеќето од нив се од извори локалното население.

Монпелје Тулуз возови

Убаво е да се Тулуз возови

Париз во Тулуз возови

Марсеј во Тулуз возови

 

Треба да знаете за Ница карневал

Ница карневал е еден од најстарите карневали во светот. Од паганските и скромни почетоци уште во 13-от век, таа стана славна, годишна 12-ден Забава. Таа работи на различни денови (не паради во понеделник, на пример.) На градот Ница еруптира со паради на плови, улица настани, и тезги и кулминира со Марди Грас на последниот ден. Улиците и плоштадите каде паради поминат низ се затворени за време на карневалот, и треба да се купите билет да се добие пристап. Само луѓето во фенси облека добивате слободен влез на некои од паради. Кој треба изговор за да се облекуваат во секој случај?

Добивање билети до Ница карневал Настани

За настаните кои треба билети, Цената се движи од 10 евра стои на 25 евра на седиште трибините. Кликни на врската подолу, за да купат билети.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

Како да се добие Ница карневал со воз

Постојат голем број на возови прави свој начин на убаво од повеќето делови на Европа. Со помош на SaveATrain, можете да добиете билети за неколку минути без дополнителни трошоци! Главната железничка станица Ница, Ница железничка станица Ville, се наоѓа во центарот на градот. На железничката станица Ница Ville е голем терминал за регионални и национални воз врски, па тоа ќе биде најдобро да се фати возот тука за карневалот. На туристички информации канцеларијата во железничката станица може да биде корисна ако за прв пат ја посетите Ница. Trainелезничката станица Ница Вил се наоѓа на Авенија Тиер и станува збор за 20 неколку минути пешачење од плажата и познатото шеталиште на Ангел по соседната авенија Jeanан Медецин.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

Кога е убаво карневал?

На Ница карневал работи за целосна две недели во крајот на февруари и е најголем Марди Грас баш во јужниот дел на Франција. Подгответе се за експлозија на бои и музика од 17ти од февруари до 3то на март.

Тука е календарот на Ница карневал:

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

четврток 14 ФЕВРУАРИ

12:00

ПОЈАДОК “Vira ТРКАЛА”
операцијата, поддржани од страна на градот Ница и организаторите на карневалот Ница, има за цел финансиски да им помогне на младите студенти кои сакаат пристап до обука во трговијата на угостителските, вклучително и преку Lycée Павле Augier или центарот за обука на чирак.
стапки : 90 € / по лице (вино, вода, кафе се вклучени) – Резервација: silvia.grillo@ville-nice.fr / 04 97 13 41 99

сабота 16 ФЕВРУАРИ

14:30
FLOWER ПАРАДА
Ница карневал е еден од ваков вид во светот и има една од најпознатите на француската ривиера. На секој плови, костимирани модели се фрли до 100.000 цвеќе на воодушевената публика …
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона Б)

сабота 16 ФЕВРУАРИ

21:00
Карневалска парада на светлината
На местото Масена, визуелните анимации се распрснати на големи екрани … Во вечерните часови, сите плови се осветлени, Корсо пали тогаш срцето на Ница.
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона А)/ 5влезот € (зона Б)

ВТОРНИК 19 ФЕВРУАРИ

21:00
Карневалска парада на светлината
На местото Масена, визуелните анимации се распрснати на големи екрани … Во вечерните часови, сите плови се осветлени, Корзото го осветлува потоа срцето на Ница и убавиот карневал.
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона А)/ 5влезот € (зона Б). Можност за пакет 2 настани на трибините – со исклучок на сабота (1 цвет парада + 1 карневалска парада).

среда 20 ФЕВРУАРИ

14:30
FLOWER ПАРАДА
Ница карневал е еден од ваков вид во светот и има една од најпознатите на француската ривиера. На секој плови, костимирани модели се фрли до 100.000 цвеќе на воодушевената публика.
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона Б). Можност за пакет 2 настани на трибините – со исклучок на сабота (1 цвет парада + 1 карневалска парада).

сабота 23 ФЕВРУАРИ

14:30
FLOWER ПАРАДА
Ница карневал е еден од ваков вид во светот и има една од најпознатите на француската ривиера. На секој плови, костимирани модели се фрли до 100.000 цвеќе на воодушевената публика.
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона Б)

сабота 23 ФЕВРУАРИ

21:00
Карневалска парада на светлината
Во текот на убаво карневал на местото Масена, визуелните анимации се распрснати на големи екрани.

недела 24 ФЕВРУАРИ

14:30
карневалска парада – NISSARDA STOP
Парадата на Ле карневалот е дел од убавиот карневал кој го сочинуваат 18 лебди дизајниран на овогодинешната тема и други фигури во шарени парада со блескави бои, со учество на уличен театар и музички групи од целиот свет.
стапки: 21€ во закупениот седење / 12влезот € (зона А)/ 5влезот € (зона Б). Можноста за пакет 2 настани на трибините – со исклучок на сабота (1 цвет парада + 1 карневалска парада).

недела 24 ФЕВРУАРИ

19:00
LOU QUEERIVAL
1ул Геј карневал во Франција

ВТОРНИК 26 ФЕВРУАРИ

21:00
Карневалска парада на светлината
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона А)/ 5влезот € (зона Б). Можност за пакет 2 настани на трибините – со исклучок на сабота (1 цвет парада + 1 карневалска парада)

среда 27 ФЕВРУАРИ

14:30
FLOWER ПАРАДА
Ница карневал е еден од ваков вид во светот и има една од најпознатите на француската ривиера. На секој плови, костимирани модели се фрли до 100.000 цвеќе на воодушевената публика
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона Б). Можност за пакет 2 настани на трибините – со исклучок на сабота (1 цвет парада + 1 карневалска парада).

сабота 02 МАРТ – Затворање на Убаво Карневал

14:30
FLOWER ПАРАДА
Ница карневал е еден од ваков вид во светот и има една од најпознатите на француската ривиера. На секој плови, костимирани модели се фрли до 100.000 цвеќе на воодушевената публика
стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона Б)

сабота 02 МАРТ

21:00
Карневалска парада на светлината – Горење на КРАЛ стапки: 26€ во закупениот седење / 12влезот € (зона А)/ 5влезот € (зона Б)
Добиете вашата костими подготвени За Убаво Карневал сето тоа е оставено да се стори, е да се добие вашиот воз билетите ги купиле со Зачувај воз ! Тоа’s време за Карневалот!
Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnice-carnival%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)
  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.