Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 18/12/2022)

Прослава на Денот на Кинг во Холандија може да биде најдобрата забава во Холандија. На 27 април, тие го прослават роденденот на кралот Вилем-Александар со музика, улични забави, болвата пазари, и забавни паркови. Царот патува низ земјата со своите семејство. Во ноќта пред денот на кралот, Кралската ноќ се слави со музички емисии во Хаг и другите градови и најголемата болва на нацијата ("Слободно") пазарот во Утрехт. Подгответе се да дознаете што тоа е за сите? еве зошто треба да бидете Прослава на Денот на Кинг во Холандија.

*Забелешка! Денот на кралот е само еден месец. Сега е време да го резервирате вашиот хотел во Амстердам за да го прославите Денот на кралот во Холандија. Посетители од целиот Холандија, и повеќе од странство книга рано да се обезбеди соби се достапни.

 

ШТО ИМА ВО ИМЕ?

првично, Принцезата Денот беше прославен во Холандија за роденден Wilhelmina е (31 август), кога беше уште една принцеза. Партијата имаше неколку делови за да ја, Вклучувајќи; многу детски игри и украсени улиците. Кога Wilhelmina стана нова кралица по смртта на нејзиниот татко, тоа е изменета на Денот на кралицата.

Јулијана, следниот кралицата и ќерка Wilhelmina е, прослави Денот на кралицата на 30 Април со парада на Соестдајк. Беатрикс го прослави и Денот на кралицата 30 април (нејзиниот сопствен роденден е во јануари) но спротивно на нејзината мајка, таа го зеде целиот нејзиното семејство и патувал низ земјата да посети неколку општини. Кралот Вилем Александар ја следеше оваа традиција. Роден е на 27 април и ова стана официјален ден во 2014 за одбележување на Денот на Кинг во Холандија.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

ORANGE Сè што на одбележувањето на Денот на Кинг во Холандија!

Холандската кралска фамилија го носи името: Куќа на портокал. Ова буквално значи портокаловата боја. Како резултат, таа стана национална боја Холандија. На Денот на кралот, ќе најдете сите облечени во портокалови на некој начин или форма. Значи, се шопинг!

Брисел во Утрехт возови

Антверпен во Утрехт возови

Берлин во Утрехт возови

Париз во Утрехт возови

 

болвата пазари

Додека слави Денот на кралот во Холандија, луѓе им е дозволено да го продаде работи на улица без да се бара дозвола. слободен Пазари за болви се одржуваат по паркови и улици, со многу луѓе кои нудат нивните несакани имот, музика, или друга забава за продажба. Сфатете го тоа како една гаража продажба, но во многу поголем обем! во Утрехт, болвата пазари дури и на проектот во текот на ноќта пред денот на кралот. Значи добиете чевли одење на.

Брисел во Ротердам возови

Антверпен, Ротердам возови

Берлин до Ротердам возови

Париз во Ротердам возови

 

 

АЈДЕ Здравица за прославување на Денот на Кинг во Холандија!

секој празникот бара тост! право? На Денот на кралот, луѓето се наздрави на царот со портокал Горчлив, светла ликер од портокал. Секако, ова го прави со традицијата на носење портокал, премногу! Пијалокот е создадена во 1620 да ја прослават победата Принцот Фредрик Хенри. првично, тоа не е добро позната, но по Вилијам од Оринџ стана првиот крал, тој е произведен уште еднаш. Од тогаш, Горчлив портокал е тесно поврзан со Холандската кралска фамилија.

Брисел да Тилбург возови

Антверпен да Тилбург возови

Берлин во Тилбург возови

Париз во Тилбург возови

 

ШТО СМЕ ЗА ПИЕЊЕ? ПИВО, СЕКАКО!

Холандија сака нивната алкохол и по неколку децении на паметни маркетинг од страна на Хајнекен, нивните холандски комерцијални гордост, секој е зависник од пенлив сладок нектар на боговите за време на Денот на Кинг.

Не пиво стакло се остава целосна, нема ум е оставена јасно. Ако има некогаш еден ден навистина да ги споделите вашата коса надолу, ова ќе биде тоа! И тоа не е само ден на кралот, Ноќ на кралот пред да е половина од забава. Тоа е обично како зафатен како кралот ден минус деца и семејства. Тоа значи уште помала инхибиција за истурање на пивото, и оцрнете ги зборовите.

Брисел да Мастрихт возови

Антверпен Мастрихт возови

Лиеж Мастрихт возови

Charleroi Мастрихт возови

 

семејство Забава

Одбележувањето на Денот на кралот во Холандија не е само за возрасни. Постојат голем број на активности кои се случуваат низ градот за млад и млади во срцето, вклучувајќи лице-сликарството, игри, и спорт настани. Проверете ја семејната забавна страница на Денот на кралот за повеќе информации.

Брисел да возови Хаг

Антверпен на возови во Хаг

Берлин на возови во Хаг

Париз до возови Хаг

 

Кинг ноќ & ден страни

Прослава на Денот на Кинг во Холандија е државен празник, но сигурно не е ден за одмор. холандскиот, поранешни татници, и туристите стасаат во Амстердам за еден ден на прослава. На забавата традиционално започнува во пресрет на големиот ден (Кинг ноќ) со карневалската атмосфера која продолжува низ градот на Денот на кралот. Диџеи игра партии на плоштадите, светло украсени чамци исполнуваат канали, и музика во живо се излева на улиците од кафе patios. Прочитајте повеќе за настаните за Денот на кралот.

 

Прослава на Денот на Кинг во Холандија на каналите

Никогаш сообраќајниот метеж била толку многу забавно! На Денот на кралот, илјадници светло украсени чамци пакувам тесен Амстердам каналите. Hot Совет. Резервирате и чамец однапред!

Celebrating King's Day in the Netherlands on the canals

Учествувајте во годишниот Ден на кралот во Амстердам на неверојатно 1,5-часовно крстарење по каналот низ центарот на градот. Восхитуваат на светло украсени чамци и уживаат неограничени одборот пијалаци.

За оваа активност:
– времетраење 90 минути
– Прескокни на линија
– Печатени или мобилни ваучери прифатени
– инстант потврда
– лесно откажување

 

холандскиот, поранешни татници, и туристите стасаат кон Амстердам на прослава на Денот на кралот во Холандија. Бидете сигурни дека ќе не пропуштаат на забава, и книга сега користење Зачувај воз без скриени давачки и лесно како 1, 2, 3!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrating-kings-day-netherlands%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)
  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml и можете да го промените / zh-cn да / ja / или во повеќе јазици.